Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Big Bear

Jeden z mých prvních filmů, jehož kopii jsem vlastnil na videokazetě:-)a který jsem viděl snad 10x. Skupinka lidí zůstane odříznuta při požáru mrakodrapu v posledním patře. Hoří dole, takže komínovým efektem se oheň postupně dostává nahoru. Hasičáky nefungují (úspora stavitele), hasiči se nahoru nejsou schopni dostat, vrtulník ze střechy nestíhá pobrat i při neustálém otáčení všechny lidi, protože přímoúměrně se blíží oheň a navíc se nahoře tvoří ohněm turbulence. Vyhlídkový přeplněný výtah při panice přetížením spadne a tak je zbylá společnost nahoře totálně odříznuta od jakékoliv záchrany. Párty snobů v horním patře se rázem mění v boj o život a jak to také v podobných okamžicích chodí, dochází k tříbení charakterů jednotlivých jedinců. Máme zde srágory, hrdiny i padouchy, kteří se snaží jednat na vlastní pěst na úkor ostatních. Ve filmu se objevila tehdejší ,,top twenty " Hollywoodských špiček. Ve filmu se v jedné z hlavních rolí objevil i stařičký avšak stále charismatický Fred Astaire. Tenhle film určitě stojí za vidění! 4 hasičáky. * * * * ()

Paldini

Asi nejvíc vizionářská věta, která kdy zazněla ve filmu: "Mrtvých není ani dvěstě, ale přijde den a taková past zabije tisíce lidí a my budeme polykat kouř a vynášet mrtvé, dokud se nás nezeptáte, jak stavět." ()

Madsbender

Najlepší katastrofický film ever, ever, ever, ever, ever, ever ktorý si môžem púšťať over, over, over, over, over and over again and forever. Akože fakt. Akože a duo Scortia/Robinson zbožňujem, čítal som aj Prométhea v plameňoch, aj Ponorku. Ale film je proste film, a Fred Astair je famózny, rovnako ako zvyšok obsadenia. Ešte teraz si pamätám, ako som pri niektorých scénach len zostal sedieť s otvorenými ústami (au, moja sánka), absolútne ohromený a ochromený. Technicky brilantné a neskutočne nervydrásajúce. Oscary zaslúžené. 90% ()

sheen

Tak to dopadá, když se šetří tam, kde nemá. Ve své době to musel být hit. Nepamatuji si lepší katastrofický film, navíc Steve McQueen a Paul Newman, to mluví za vše. Je to reálné a adrenalinové. ()

salahadin

Dobré, dobré to je, o tom žádná. Nesedí mi tu vlastně jen dvě věci, teda lidi - dva toxičtí náfukové v čele s McQueenem a jeho spory o počet dialogů ve filmu. Navíc mi nepřijde, že by dělal nějakou prvotřídní pracicku. Jinak ale vetu: "Normy... Tím se stavebnici ohání vždy, když jsou v koncích" zarámovat a do kamene tesat. Film je sice starej, ale očividně se za tech hromadu let nic nezměnilo. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9(7)/10 Děj 10(8)/10 Hudba 8/10 Efekty 10(6)/10/// +herci, i na dnešní dobu technické zpracování, napínavý a zajímavý děj, výborné zvuky a hudba -no dobře, stáří filmu je trošku znát a samozřejmě kdybych hodnotil na dnešní dobu, tak by to bylo o 1* méně, ale ve své době.../// Už když jsem viděl tenhle film někdy v 10, tak se mi velice líbil. Všeobecně ani dnes mě katastrofické filmy neopustili. Rozdíl je však v tom, že dříve se točilo více takových filmů a hlavně vznikaly lepší snímky. Asi si tedy řeknete, že film nadhodnocuji, ale já myslím, že si výsledné hodnocení zaslouží, právem totiž patří mezi to nejlepší v tomto žánru, i když současného diváka asi tolik neohromý./// Celkem 94%(74%)/// ()

S.Quentin QUALE

Stále fungující klasika, kterou jsem si rád po dlouhé době zopakoval, ale využití tlačítka posunu o 3 vteřiny vpřed popřít nedokážu. Stopáž je zbytečně přepálená. 85% ()

Allien.9

Jako malá (hodně malá) jsem ale "Skleněné peklo" milovala, v současnosti ho považuji za velmi slušný katastrofický film se skvělým hereckým obsazením. Jen ta délka je trošku přehnaná. ()

Vančura

SKLENĚNÉ PEKLO jsem téměř s určitostí viděl již kdysi v dětství, ale v podstatě kompletně jsem ho zapomněl. "Nové" zhlédnutí po letech mě vcelku bavilo, film je to natočený velmi solidně a neztrácí na atraktivitě ani po letech (potěší především obsazení a napínavý děj). Přesto osobně tento film moc rád nemám a příliš si ho necením, přece jenom je to jenom čistá dějovost, nic víc. Natočeno to může být sebelépe, ale pořád to bude jen oddychová podívaná, která neříká nic o našem světě a která je ve své "katastrofické" podstatě téměř až stupidní, protože brnká na univerzální lidské strachy "co by, kdyby...". Film je navíc už dosti letitý - doba vzniku je na něm hodně znát, a to nejenom po stránce úrovně technických efektů, ale třeba i v samotném rozvíjení příběhu (zde je na místě kritika neúměrné stopáže, kterou má na svědomí výskyt nadbytečného množství vedlejších postav - téměř tři hodiny je na film s tak prostinkým dějem přece jen příliš). Když tento film srovnáte se současnou produkcí, uvědomíte si, jak diametrálně se tento žánr proměnil - ve SKLENĚNÉM PEKLE není jediná humorná scéna ani jediný novinář, který by informoval o probíhající katastrofě (to je u současných katastrofických filmů nemyslitelné). I toho patosu je zde podezřele málo, byť je samozřejmě otázka, zda je to vlastně na závadu. Čili, když tak nad tím filmem stále dokola přemýšlím - jeho základní myšlenka se mi vcelku líbí, přece jenom je na hořícím mrakodrapu něco zlověstného, co vám nedá spát a co celý film podtrhuje znepokojivou atmosférou. Ale pořád je to jen svědectví své doby, jak se tehdy točily takovéto filmy, a skoro nic víc - pro mě osobně je to beznadějně zastaralý a přeceňovaný film, který nemá v TOP 300 co dělat. ()

Goldbeater

Musím se přiznat, že katastrofické filmy jsem měl vždycky rád, ať už v nich sopka chrlila horkou lávu, meteorit zpustošil půlku planety nebo mimozemšťané zahájili kompletní invazi. Tenhle snímek ani zdaleka neobsahuje takové globální hrozby, ale vystačí si krásně s jedním velkým mrakodrapem a jedním nemalým požárem uvnitř. Stal se z něj prostě klasický katastrofák s výborným obsazením v čele s Paulem Newmanem, Stevem McQueenem a Faye Dunaway. Mimojiné i hudba Johna Williamse je jako vždy skvělá a efekty jsou na svou dobu přímo úžasné. Četl jsem jednu z literárních předloh a musím říct, že jsem nadmíru spokojen. Tenhle snímek je prostě výborný, jeden z mých velmi oblíbených. ()

kingik

Klasika, u které se dost nudím. Po trikové stránce to už dnes neobstojí. Herci jsou sice super, ale i tak se jedná o zdlouhavý spektákl, který se dá vidět nanejvýš jednou. 60% ()

Snorlax

Vezměte zajímavý námět, nejlépe knihu dvou zkušených autorů katastrofických románů, doplňte pár nápady z další knížky, sežeňte hodně dobrý štáb a největší filmové hvězdy. To všechno vhoďte do hrnce a za stálého míchání natočte nejlepší katastrofický film všech dob. Možná se Vám podaří se kvalitou alespoň trochu přiblížit Skleněnému peklu, ale silně o tom pochybuji. ()

johnys

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob, navíc z doby, kdy v nich herci ještě opravdu hráli. Škoda že Steve odešel tak brzo, v Hollywoodu ho typově nikdo již nedokázal nahradit... ()

Legas

Základ katastrofických filmů. Báječné herecké obsazení (zvláště pro McQueena mám slabost), na rok 1974 výborné triky... Co chtít víc? ()

Šakal

Tím, čím je Titanic J. Camerona pro současné publikum, bylo (je) pro mě osobně Skleněné peklo pánů J. Guillermina resp. I. Allena aneb „staré dobré časy“ se všemi klady a ano, i zápory. (Ne)stárnoucí (pro mě osobně doposud nepřekonaný) otec katastrofických snímků, kterým se v sedmdesátých letech nebývale dařilo, o skupině lidí uvězněných v mrakodrapu, na párty pořádající se k jeho slavnostnímu otevření aneb živel John McClane se „zde“ pokoušel dostat pod kontrolu partičku teroristů, to S. McQueen se pokoušel dostat pod kontrolu jiný živel- oheň, tj, pocta pro všechny ty, co denodenně nasazují krky za naše životy. Nebo třeba taky příběh o tom, že to nejlepší, ale zároveň i to nejhorší, se v nás lidech, probouzí res. obnažuje až na kost, v krizových situacích. Řemeslně zvládnuté po všech stránkách-triky, kamera, střih, hudba, režie.. (Rolande Emmerichu měl by sis tenhle snímek pouštět ve smyčce) a zejména snímek nepostrádá to nejdůležitější, tj, to, co současným snímkům podobného ražení tolik chybí a to sice silné herecké obsazení, schopné bezproblému utáhnout celý snímek na svých bedrech a vdechnout, i těm pár replikám, co „šustí papírem“ život, tj. dát jim (v mezích možností) punc jisté uvěřitelnosti. A nebudu zastírat, vidět (pro mě osobně) pohromadě duo S. McQueen- P. Newman, navíc doplněné o F. Dunaway, je (troufám si tvrdit) to, co pro Enšpígla duo resp. trio Bebel-A.Delon-R. Welch. Je potřeba ještě něco dodávat? Že vám to nestačí! Tedy dobrá, W. Holden! Stačí? 95% ()

Tsuki

Tenhle kultovní oscarový film mě do teď úplně míjel. Nutno říct, že na katastrofické thrillery moc vysazená nejsem, ale tento na mě zapůsobil hned z několika důvodů. Zaprvé samozřejmě hutná, až nervy drásající atmosféra, kterou podporuje věrohodné vyobrazení - zůstává mi rozum stát nad tím, že v roce 74 byli schopni natočit tak realisticky působící velkofilm o ničivém požáru. Na to, že možnosti efektů byly tehdy mnohem omezenější než dnes, je to vynikající práce. Zadruhé herecké výkony - samozřejmě "hrdinové" filmu v podání Paula Newmana a Steva McQueena, ale i všechny ty menší role. Mnoho z nich byly zajímavé postavičky a vlastně mě bavilo sledovat, jak se která postava v "krizové situaci" zachová. Obecně je zajímavé zamýšlet se nad tím, jak se v okamžiku kritického rozhodování může ukázat pravá podstata člověka. Zatřetí se mi líbilo už jen to, že nejde o čistý katastrofický akčňák, ale že se na pozadí řeší otázka zodpovědnosti za tu katastrofu a (jako obvykle) také lidská hamižnost a sobectví. Za mě tedy výborně zpracovaný katastrofický film o nevšedním požáru ve skleněném mrakodrapu. ~(4,2)~ ()

Anderton

Sklenené peklo je možno ten najlepší katastrofický film, aký bol kedy natočený. Asi preto, že režiséri dokázali navodiť divákom pocit, že prežíva to peklo spoločne s hrdinami v podaní vtedajších megahviezd, ktoré zase vzbudzujú v divákoch pocit, že sú aj tak v bezpečí. Ďalej preto, že dokážu dotiahnuť scény až do krajných situácií, keď je ohrozenie až bolestne fyzické. Mrakodrap, ako výdobytok ľudského umu, ktorý si stále musí dokazovať svoju nekonečnosť, ale ktorý dokáže byť aj veľmi nebezpečný rovnako ako oheň, je pre žáner asi tým najvhodnejším prostredím. Pre američanov od istého času už aj reálnou nočnou morou. Maximálnemu hodnoteniu mi bráni trocha toho vzťahového klišé. ()

Frajer42

Steve McQueen a Paul Newman jsou oba páni herci s tím největším možným ,,P". Když se k tomu přidá moc pěkný příběh s mnoha dramatickými momenty a na svoji dobu velmi kvalitními efekty, tak si ani nelze představit, že by byl film jiný než dobrý. V tomto případě je rovnou velmi dobrý. Nesmím si dovoli zapomenout ani na vždy pěknou hudbu Johna Williamse. A to že má film 165 minut mi nevadilo ani v nejmenším, protože těch slabých pasáží zde bylo skutečně velmi málo. Prakticky celou stopáž si snímek drží velmi slušné tempo. Katastrofické filmy nemiluji a ani nevyhledávám, ale tento řadím na totální špičku žánru. 4* ()

boshke

Nevím, jaká je druhá knížka, která byla předlohou pro film. Skleněné peklo však bylo perfektní a jako téměř vždy při předchozím přečtení knihy přichází zklamání. V knize byla hlavní postavou šelma, tedy živel sám. Spousta a spousta stránek s detailním popisem ohně a jak zpracovává tu kterou "potravu". Film bych rozhodně neoznačil jako špatný, ale působil na mne až příliš sedmdesátkově a nezamlouval se mi ani ústup ohně do pozadí; jeho role se omezila na pouhou kulisu. Ano, těžko si představit film s ohněm jako vypravěčem, ale to prostě nic nemění na tom, že kniha byla mnohem mnohem lepší... 60% ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson