Ozvěny mrtvých

Scénografie:

Nelson Coates

Kostýmy:

Leesa Evans

Popelka mez psychohorory....mohu říci, že Echoes patří mezi tři nejlepší Baconovy filmy a rozhodně právem. Slušně odvedená práce všech herců na place, nádherný obraz toho, když má celý štáb vše propracováno do posledního puntíku. Strhující a napínavé po celou dobu projekce, stále jste v očekávání, co bude příštích minutách. Děj vás plánovitě a bez křečí neustále nese dopředu. Podle mě Secret Window rozhodně nedosahuje jeho kvalit i přes nasazení Deepa a Turturra do hl. rolí.(25.9.2004)

Možná by to byl jen takový hezký průměr, protože některé věci nejsou příliš promyšlené (třeba chladnutí vody a vypínání světel poblíž ducha mi moc nesedlo) a celkově snímek nenabízí nic moc originálního nebo něco, co by člověka vyloženě dostalo do kolen. Ale...na 4*-ovou úroveň to zvedá na jedné straně opravdu výtečný Bacon a na druhé, a to hlavně, super ATMOSFÉRA. Na těchto atributech je film postavený a díky nim se stojí zato na Ozvěny mrtvých kouknout.(17.4.2011)

Prvky hororu se mísí s thrillerem a vzniká tak solidní atmosféra. Skvělý Kevin Bacon i ostatní hlavní představitelé odvádí perfektní herecké výkony. Srovnání se The Sixth Sense se však nelze vyhnout. Shyamalanův film možná o chlup vede, ale jen na první shlédnutí. Stir of Echoes totiž i na podruhé (s jistým odstupem samozřejmě) dokáže narozdíl od Šestého smyslu zaujmout.(6.7.2008)

Ohodnotit tenhle film je opravdu problém. Ozvěny mrtvých můžeme označit jako thriller, jehož první polovina je spíše hororem s několika vydařenými lekačkami. O patřičně temnou atmosféru tu není nouze a David Koepp dokazuje, že neumí jenom skvěle psát. Sledovat Kevina Bacona i jeho filmového syna je jedna radost. Problém je, že TA první polovina je doslovným mixem Šestého smyslu a japonského Ringu. Záměrně jsem uvedl japonskou verzi, protože ta je z roku 1999 (stejně tak Šestý smysl a Ozvěny mrtvých). Kdo od koho opisoval? Důvod, proč Kevina Bacona straší duch najdete právě v Šestém smyslu. A duch v Ozvěnách je vizuálně ztvárněný téměř stejně jako v Ringu – až na ty vlasy. Dokonce se mihne i v televizi, která nejde vypnout, což jsem bral jako dobrej fór. Ještě mě pobavilo jedno klišé. Určitě je všichni znáte, týká se totiž otevření a zavření skříňky v koupelně (pochopitelně se zrcadlem). Závěrečná pointa není nijak překvapivá a v podstatě se jedná o totéž, co se odehrálo o rok později v Téměř dokonalém zločinu (The Gift) Sama Raimiho. Ostatně právě tomuhle thrilleru (částečně až hororu) jsou Ozvěny mrtvých podobné nejvíc. A to mě vede k závěru, že ač jsem se výborně pobavil a ocenil několik pěkných vizuálních momentů (hypnóza v kině) a lekaček (u jedné jsem dokonce vykřikl), už bych radši shlédl něco méně otřepaného, svěžejšího, překvapivějšího. PS: Ale fakt by mě zajímalo, kdo od koho opisoval. Že by Koepp v hypnóze navštívil mysl M. Nighta Shyamalana a Hideo Nakaty? ;-)(10.5.2004)

Jak se tak postupně dívám na starší filmy Kevina Bacona, tak ho mám čím dál raději a dnes už ho řadím mezi mé nejoblíbenější herce. On hrát umí a jeho filmy mě baví. Opět jeden ze starších filmů a opět kvalitní podívaná. Velice dobrý, neuspěchaný a nenápadný mystery thriller, který velice dobře buduje atmosféru, napětí roste s každým záběrem a ke konci jsem fakt jenom čučel a čekal co teda. Od prvotního záběru, kdy kluk mluví do kamery, mi bylo jasné, že se na tento háček chytnu. Místy to mohlo být možná jinak, možná o tom mohl víc komunikovat se synem, každopádně je to skvělá duchařina se skvělým Baconem, bez hluchých míst a špatných záběrů. Konec je celkem drsnost, jak všichni všechno ví. Po tomhle filmu bych se velice rychle rozmyslel, jestli se nechat zhypnotizovat a pak mít takovéto točky s mrtvolama. Lehce mi to připomělo i šestý smysl, jakožto krále v duchařských filmech. Jinak když to srovnám s včera viděným Ďáblovým advokát, tak tohle mě bavilo minimálně o hvězdu víc!(13.2.2012)

• - Z první hypnotizace je Tom (Kevin Bacon) probuzen pomocí spínacího špendlíku, kterým mu hypnotizérka propíchne ruku. Ve scéně nebylo použito speciálních efektů - jde o ruku jednoho z kaskadérů. Šlo o jeho jedinou scénu ve filmu. (SHI-SHA)

• - Způsob hypnotizace, jímž je poprvé Tom (Kevin Bacon) zhypnotizován, odpovídá skutečným technikám používanými profesionály. Citlivější diváci by skutečně mohli být při sledování scény zhypnotizováni a usnout, proto je na konci sekvence přidaný hlučný zvukový efekt, který by člověka z hypnotizace probudil. (SHI-SHA)

• - Když se Jake pokouší vypnout televizi, tak na každém kanálu kam přepíná, se objevuje film Night of the Living Dead (1968). (Chatterer)