Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Šakal

tak tenhle film se u mě právě zařadil do top mezi českými filmy! Bezkonkurenčně nejlepší český film za posledních pár let ( pro mě )! Chápu, že pro ty,co nejprve viděli hru ve srovnání s tím vychází film jako poražený, ale pro mě, co ( zatím ) neměl tu čest ( hodlám co nejdříve napravit ) ,to byl parádní zážitek! Syrové drama z tovární haly o zločinu, trestu a cestě k bohu.... Zasazení příběhu do netradičních kulis v podobě polských hutí příběhu dodává na autentičnosti. Čekal jsem " koncert " Ivana Trojana a dočkal se něčeho daleko většího! Vynikající herecké výkony, hlavně Igor Chmela s Davidem Novotným více než zdatně sekundují I. Trojanovi. Skvělým způsobem převedené divadlo podané srozumitelnou filmovou řečí, brilantní kamera, parádní herecké výkony, vše umocněno geniální hudbou Jana A.P. Kraczmarka ( soundtrack musím mít). Tleskám Petře Zelenko, těším se na další tvůj netradiční počin a zároveň slibuji, že co nejdříve navštívím Dejvické divadlo, protože jsem pevně přesvědčen, že " na živo" bude už tak můj parádní zažitek daleko větší! ()

Jordan

tento film je v mojej TOP 5 najlepších českých filmov natočených po 89. po tele mi behali zimomriavky, zelenka je génius katarzií, keď sa v propagačnom letáku k filmu v rozhovore vyjadril, že vo filme mu hrají najlepší českí herci súčasnosti, vedel, o čom hovorí, neskonale geniálny filmový zážitok . . . filmový? ()

Anderton

Umenie pre umenie pre umenie pre divadlo pre divadlo. Je jasné, že sa jedná o zfilmovanú divadelnú hru. Režisér to otvorene priznáva a točí film, ktorý ani film nepripomína. Zelenka nie je Mike Nichols, aby som mu to zhltol. Videl som to dávnejšie a kľudne by som si Karamazových pozrel znovu, ale radšej v divadle. Tam to môže byť bomba. ()

Socrates

Divadelní představení prokládaný pohledem do zákulisí a pokusem zabrnkat na city diváka. Absolutně mi nesedělo prostředí/forma a nebejt několika skvělejch hereckejch výkonů, jdu s hodnocením ještě níž. Ten Trojan je fakt dobrej! ()

Frajer42

Začal bych asi tím, že jsem nečetl ani knihu a naviděl ani divadlo. Tudíž tento film je mým prvním seznámením s Bratry Karamazovi. A je docela dost možné, že moje hodnocení bude zkreslené, protože jsem viděl film velmi dávno a pramálo mi z něj uvízlo v paměti, což ovšem také vypovídá o jeho kvalitách. Takže hodnotím pouze na základě dojmů, které jsem z filmu po jeho skončení měl. Každopádně to představení samotné bylo velmi zajímavé. A když budu mít někdy čas, tak je určitě v pořadí. * * * ()

boshke

Rozhodně lepší než knížka, což většinou bývá naopak. I když je příběh dobře zpracován, film málokdy dosahuje kvalit předlohy. Dostojevského příběh samotný je dobrý, jde o jeho koncentraci v tom daném díle. Knížka na mne zdaleka nepůsobila tolik jako film; bodejť by ne, když v ní je děj roztahán na těžko uvěřitelných osm set stran, tudíž se téměř ztrácí v mnoha popisech, odbočkách a filosofických či jiných úvahách a polemikách. Kedžto v tomto divadle na plátně je příběh nahuštěn do hodiny a půl filmového pásu, navíc mohutně podporován všeobecně depresivním prostředím zašlé polské továrny, skvělou hudbou a především skvělými hereckými výkony herců Dejvického divadla v čele s mým oblíbencem Trojanem... Film mne zároveň donutil přemýšlet o případné návštěvě představení přímo v Dejvickém divadle... 100% ()

Dzeyna

No já si myslím, že po návštěvě Hip Hop Kempu a zhlédnutí tohoto snímku umím polsky perfektně. Ne, vážně skvělá podívaná plná emocí, napětí a akce! Hodně hlubokomyslné, řekla bych. ()

swamp

Hrozně jsem se těšil, moc dlouho. Čekal jsem herecký koncert Ivana Trojana, ale dočkal jsem se něčeho ještě lepšího.. V nádherném prostředí polského divadla se mi v rámci festivalu Kino na hranici dostalo možnosti obdivovat Davida Novotného a Radka Holuba. Ne, že by ostatní hráli špatně..to v žádném případě!! Jen ti dva mě zkrátka 'dostali' nejvíce. O Holubovi, jakožto panu herci, vím. Ale David Novotný mě v poslední době čím dál tím více udivuje a myslím/doufám, že o něm ještě bude hodně slyšet. Jen je smutné, že tento netradiční snímek (teď si vzpomínám..ta 'marioneta', co vyprávěla o Dostojevském uprostřed filmu, byla šílená:)) zasponzorovala z větší části strana polská..hanba českým politikům. ()

Fingon

Příběh filmu, který rámuje samotný divadelní kus inscenovaný v atypických podmínkách slévačské nebo jaké haly a speciálně motiv zemřelého dítětě mě z nějakého důvodu silně iritoval a v tom momentě pro mně film ztrácel spád. Působil na mně jako jen takové cosi přilepené, aby v tom mohli hrát i poláci, když už je to jednou ta koprodukce... Předvedení samotné hry je dle mého fenomenální (i když jsem Bratry Karamazovy nikdy nečetl) a kamera s hudbou drží s výkony herců krok velmi dobře. Takže - nebýt té jediné výtky, mohlo by to být zasloužených pět hvězdiček, i tak je to s největší pravděpodobností nejlepší český film roku 2008. ()

teutates

Pre mňa osobne jeden z najlepších novodobých českých snímkov... Divadlo v "divadle" s nezabudnuteľnou atmosférou, skvelým hereckým predstavením a ešte dramatickejším podtextom. Bratia Karamazovi na mňa spravili dojem 9/10 ()

Ant

Výborný film nabitý emocemi. Herci s Trojanem v čele předvádějí velmi silné výkony se skvělými dialogy. Hodně zajímavé bylo provázání hry se všedním životem, v tomhle hodně udělalo pochmurné prostřední hutě a hudba, díky které ty nejsilnější scény vyzněly dvojnásobně. Co se týče dějové linie udržbáře, občas tlačili trochu moc na pilu, ale nakonec to nijak vážně nerušilo. Celkově velmi silné 4*. ()

nascendi

Je dosť dobre možné, že Zelenka je výborný režisér, Trojan a kol. sú výborní herci, prelínanie divadla, filmu a reality je objavné, Dostojevského román nedotknuteľný atď. atď. Problém je, že keď výsledok s takými vysokými papierovými predpokladmi dorazil ku mne - nefungoval. Nemám problém oznámiť, že som niečomu nerozumel, s iným som nesúhlasil, hudba ma nadchla a celé to snaženie bolo profesionálne zvládnuté, ale viac ako tri hviezdičky nedám, pretože by som tým klamal, a predovšetkým sám seba. ()

Slarque

Nebyl by to Petr Zelenka, kdyby natočil obyčejný jevištní záznam představení Dejvického divadla. Ovšem nejsem si jistý do jaké míry tahle režijní koncepce vychází. Třeba postava režiséra a podzápletka s Novotného natáčením filmu mi tu přišla buď úplně zbytečná nebo aspoň nedotažená. David Novotný má ovšem ve filmu více prostoru než třeba Ivan Trojan a dokázal ho perfektně využít. Ono je na hercích dost vidět, že mají ty postavy zažité. Hudba je parádní, ale občas přehlušuje dialogy. Celkově velmi dobré, ale nikoli vynikající. ()

Bachy

Neuvěřitelně silné. Veškeré mé očekávání bylo naplněno a ještě překonáno. Zvláštní a originální film s tíživou atmosférou. Tu vytváří nejen předváděná hra, ale vše podtrhují hlavně skvěle zvolené interiéry. Jedna velká pocta divadlu, jedna velká pocta Dostojevskému. V týmu pana Zelenky nenajdete jediného průměrného herce. Samá esa, kde opět lehce vyčnívá démonický Trojan, jenže tentokrát se ostatní nedají zastínit a všichni táhnou Karamazovi hodně vysoko. I když věřím, že film funguje jako velká reklama Dejvického divadla. Nevadí mi to, vím, že vidět Karamazovi v divadle musí být ještě silnější zážitek. ()

eLeR

Divadlo a film, dva v jednom, aj keď divadlo a fantastické herecké výkony tu majú navrch. Muzika tiež zaujímavá. 3,5* ()

Chrustyn

Plejáda vynikajících herců, skvělá hudba, výborná kamera ale pokud vám stejně jako mě vážná divadelní tvorba nic neříká budete se bezmezně nudit a občas nevěřícně zírat. ()

iamek

Excelentní film. Čeští herci dokázali, že hrát umí. Chce do jen dávat šanci méně známým tvářím a ne pořad dokola cpát do filmu Macháčka, Lišku a spol. Dialogy jsou dechberoucí, prostředí staré továrny je kouzelné a pro ostraváky nostalgické. Film je spíše pro milovníky divadla, ale i milovníky filmu musí zaujmout. Před herci a režisérem smekám klobouk. ()

Crocuta

Jen pro pořádek přátelé - několik uživatelů (Lynn, F.man atd.) si pochvaluje využití lokací krakovské Nové Huti. Film se sice odehrává v Polsku, ale tovární prostředí se natáčelo ve slévárně ŽELEZÁREN HRÁDEK U ROKYCAN A. S.. Já bych tuhle drobnou nepřesnost přešel, ale (byť dnes už působím v jiné slévárně) v hrádeckých ocelárnách jsem pracoval řadu let a srdce lokálpatriota a milovníka hutních provozů mi nedá, abych neudělal svému bývalému pracovišti zaslouženou reklamu :-). ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - OFFICIAL SELECTION - COMPETITION - Soutěžní sekce, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.38/857 ()

lena60

Originální Zelenkův nápad hrát divadlo v reálných kulisách polské huti. Herecký koncert všech mužských hrdinů. Výborná hudba. Letím do knihovny pro Dostojevského předlohu! ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy