Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Šandík

Industriální prostředí oceláren, zásadní literární dílo, Schormem přetavené do podoby geniální divadelní hry, silný příběh, výborné herectví, skvělá hudba... Jako by se Zelenka několikrát pojistil... Příjemným zjištěním je to, že tyhle "pojistky" nejsou samoúčelné, ale mají ve filmu hluboký smysl. Propojují myšlenkově dodnes hluboce aktuální a doslova výbušné literární dílo se skutečným životem. Nejen proto, že ve filmu si Karamazovi vychutná možná i ten kdo by do divadla nikdy nepřišel, nejen proto, že otázky víry a smyslu života obohacuje o zkušenost dvacátého století, ale hlavně proto, že jsme se jednoduše naučili dělat jakousi tlustou čáru mezi uměním a životem, mezi divadlem a realitou. Stejně jako ve filmu herci Dejvického divadla, i my propadáme často totální slepotě vůči burcujícímu poselství uměleckého díla a odsunujeme jej do pozice pouhé ozdoby, pověstné třešničky na dortu, od níž se dnes navíc pohříchu očekává hlavně nezávazná zábava. Tu hranici Zelenka velmi umně a promyšleně destruuje, koneckonců ne poprvé (Karamazovi jsou v podstatě další z řady Zelenkových fiktivních dokumentů), ale zato nejúčinněji. Ne, z umění se nesmí stát rutina, protože pak ztrácí smysl! Je tu ovšem ještě jeden osten, který přímo souvisí s Dostojevského předlohou. Odpovědnost intelektuála za vlastní slova. Nejen ve hře samotné, ale také v "realitě" hutí... Jsou herci odpovědní za život onoho dělníka? Nezanedbatelná část umělců přece vždycky měla ambice burcovat, měnit svět, zvěstovat nejpodstatnější poselství a pravdy... Jak je to s jejich odpovědností za to, co hlásají z "prken, jež znamenají svět"? ... Zelenka v mých očích filmem Karamazovi opět potvrdil, že je nejlepším režisérem jakého dnes máme. Osobně jej řadím naroveň Miloši Formanovi a Františku Vláčilovi. Mj. má můj obdiv za odvahu, s kterou výše zmíněné "jistoty" skloubil do velmi silného, hluboce promyšleného celku a navíc je doplnil skvělou hudbou, kamerou, střihem... Tohle ani omylem není umění pro umění, tady jde doslova o život... Zajímavé komentáře: Marigold, Gemini, Tom Hardy, Lynn, Radek99, JAn, charlosina ()

Yardak

Divadelní představení ve filmovém stylu, ve kterém jde hlavně o herecké podaní v čele se skvělým Trojanem, který si umí udělat srandu sám ze sebe - př. dvd samotářů. Lehce experimentální filmek podle předlohy výborného ruského autora Dostojevského. ()

heyda

Dlouho jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdičkami, až jsem se nakonec přiklonil k té vyšší variantě. Karamazovi je opravdu neobvyklý snímeček na naše poměry. Příběh je takový kostrbatější, ale provedení je skvělé. Všichni herci se slušně vyblbnou a k tomu je film velice dobře natočen i podbarven působivou hudbou. Za mě 75%. ()

helianto

(Challenge Tour - duben 2015) "Ten projekt se jmenuje „Blíž k životu“." Přivést život do prostoru, kde panuje smrt, všudypřítomná, minulá i současná. Stíny minulosti nás všechny plíživě zasahují. Postupně se stírá hranice, ostatně velmi křehká hranice mezi fikcí a realitou. Láska synovská a otcovská. Smrt otce a dítěte. Otázka svědomí, tíhy viny. Víra v Boha. Víra v člověka. Víra sám v sebe a věci příští. Naděje, ztráta naděje. Bolest. Bolest, která tíží duši až k neunesení. Karamazovi jsou silným příběhem sami o sobě. Doplněni o rovinu reálnou se stávají ještě těžším a silnějším. Neskutečné „představení“ všech protagonistů Dejvického divadla. Strhující Kaczmarkova hudba. ()

giblma

všechny důležité filozofické a teologické otázky jsou obsaženy v této knize, proto je těžké ji zdárně zfilmovat, případně přidat něco navíc. Zelenkovi se to povedlo dokonale a já opět po dlouhé době začínám věřit v český film. (FFF 2008) ()

jojinecko

Karamazovi sú divadelným exkurzom mixnutým s reálnym svetom, pričom toto spojenie je maximálne účinné, herci detto...Petr Zelenka je pre mňa už dlhodobo najzaujímavejší český tvorca a svoju "zaujímavosť" povrdil... ()

sharky

Můžou všichni obdivoat hollywoodské pseudocelebrity ale pánové a dámy v tomto filmu, to jsou pro mě skuteční herci s velkým H. Zasazení divadelní hry do továrního prostředí, propojení s dějem kolem, plyšová hračka v roli Dostojevského, já nějak nemám slov...to nejde popsat nebo hodnotit, to se musí vidět. Zelenku jsem nikdy příliš neobdivoval, ale asi po tomhle začnu. Tam, kde končí jeho scénáristická invence, začíná jeho rejžijní umění, které si neskutečně chytře hraje i s tím posledním detailem v pozadí. A navíc ta úžasná hudba...je mi jasné že Oskara to nedostane, nejspíš to Češi ani nevyberou do soutěže, ale můj favorit už je jasný. Doufám, že aspoň česká filmová akademie nepřehlédne výkon Davida Novotného. ()

Dr.film

Film, o který si domácí kinematografie říkala již dlouhou dobu. Je to neuvěřitelné, ale v industriálních kulisách působí Dostojevského klasika naprosto odzbrojujícím způsobem. Hutné dialogy pronášejí všechny aktéři vynikajícím způsobem - tak trochu to působí jako nadčasová látka. Prolnutí reálného neštěstí a autorovi klasiky je plynulé, a nechybí ani Zelenkův sofistikovaný smysl pro humor. Karamazovi jsou maximálním kouskem s nádechem svěžího vánku v současné české průměrnosti. ()

Flakotaso

Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude bavit téměř dvouhodinové divadlo. Nemám divadlo rád a přesto hodnotím tento film jako výborný. Je to tak. Tento snímek je podle mého názoru hodně divácky nepřístupný a velké procento jej odsoudí hned jak uvidí o co jde. Dominují výtečné herecké výkony, dobrá kamera a na české poměry neuvěřitelně výborná hudba. Hlavně klavírní skladba ke konci filmu je opravdu dechberoucí a musím ji sehnat. ()

anais

Skvěle zahrané, bezchybně natočené. Nesedli mi pouze části scénáře ve kterých se Zelenka snažil o jakousi paralelu s Dostojevského hrou pomocí postavy trpícího dělníka. Jako by v tomto mikropříběhu byl mnohem větší potenciál, než se na plátno nakonec dostal, a vedle „těžké“ klasické hry působí tento nový vstup poněkud malicherně, nevýznamně. To je ale pouhý detail na velmi povedené celku, který rozhodně stojí za vidění. ()

honajz

Ačkoliv se režisér Petr Zelenka kdysi zařekl, že filmy již točit nebude, přece jen některé své divadelní projekty na plátno přenesl. S herci Dejvického divadla měl představení bratrů Karamazových - v intencích Evalda Schorma, jehož nastudování Dostojevského klasiky stojí v pozadí - již velmi dobře sehrané. Pro převod hry na plátno však Petr Zelenka zvolil zvláštní přístup - celá hra se stává jakousi hrou ve hře, kdy herci Dejvického divadla jedou na zájezd do Polska, aby zde sehráli divadelní kus v prostorách bývalé ocelárny. Ještě tu narazí na pár dělníků, s nimiž si přes příbuznost řečí nerozumějí, takže ani nechápou tragické okolnosti, jež se zde odehrávají a jež i tragédií vyvrcholí. A v tom je trochu kámen úrazu. Ačkoliv samotné převedení hry Karamazových a herecké výkony jsou dokonalé, ona vedlejší linie působí nejen neústrojně, ale s Dostojevským se zcela míjí v obsahu, účinku i smyslu a vyznění. Dokonce se ona "civilní" linie občas snaží být mírně parodická (řeči a titulek o Mercedesu, poté, co se dělník zastřelí, herci doslova odcupitají, aniž by se jich tragédie nějak dotkla apod.). Kde Dostojevskij řeší různé životní postoje podle povah, tam Zelenka ve svých přídavcích pracuje v podstatě jen s jednou strunou, navíc dopředu velice jasně čitelnou a tím pádem danou. Právě vedle mnohovrstvenosti Karamazových je pak současný "příběh" o to plošší a hůře stravitelnější. Herecké výkony, kamera i hudba však patří k nadprůměru v českém filmu a již jen kvůli nim a divadelním útržkům stojí za to se na film podívat. Ale Dostojevský to holt zdaleka není. ()

HellFire

Jsem pyšný na pana režiséra Zelenku, který nám svými filmy činí velký ohlas. Narozdíl od naprosté většiny současných režisérů. Všechny elementy filmu jsou na vynikající úrovni (i když musím opravdu vyzdvyhnout na české poměry brilantní hudbu) a pro mě se Karamazovi zařadili mezi nejlepší české filmy vůbec. Bravo. ()

claudel

Nečetl jsem předlohu od Dostojevského, což určitě může být handicapem, nicméně neztrácel jsem se v ději a orientoval se v jednotlivých charakterech hlavních postav. Když hraje Ivan Trojan, mrazí mě v zádech a epileptický záchvat Radka Holuba na mě působil stejně silně. Jednoznačně pro mě největší český filmový zážitek roku 2008. ()

Ilicka

Diametrálně odlišný od většiny české soudobé tvorby, s kamerou a hudbou světových parametrů (J. Kaczmarek mě dokázal spoutat uprostřed naléhavých a temných melodií), podle "scénáře" velikána F.M. Dostojevského, obsazený výbornými herci (pro ostravské divadelníky třešničkou budiž Lucie Žáčková) . Syrové drama z tovární haly, o zločinech, trestu a cestě k bohu. Dlouho už mi při sledování českého filmu nenaskakovala husí kůže. Teď ano. A to nejen na konci. ()

Ištván87

Tenhle film mě chytil a nepustil. Perfektní herci v úžasně stylizovaném prostředí s dechberoucí hudbou, to vše dalo dohromady jeden z nejlepších filmů, co u nás od sametové revoluce vznikl. Nejlepší pro mě sice zústává Sekal, ale Karamazovi z mého pohledu nezůstávají o moc pozadu. ()

duklak2

Ou, Ou, jak mohl dopadnout film, ve kterém se střetnou divadelní prkna a filmové plátno? Překvapivě více než dobře. Hodnocení je tak vysoké, že snímek asi bude v brzké době ve 200 nej na CSFD. A to se žádnému českému filmu už řadu let nepodařilo. No ale neříkejme hop, dokud jsme ještě nepřeskočili:-). Zelenka dokázal, že se nebojí experimentovat. Když jsem nedávno uviděl někde tento název filmu, tak jsem si myslel, že to je film z USA. Byl jsem velmi překvapen, když mě kamarád řekl, že to natočil český rejža. Jedná se o divadelní hru. Je zde vidět zločin, trest, intriky a odplata. Dále zde doslova čiší ponurost, temnost, barevnost, ale i černobílost. Z obsazených herců je vidět, že s divadly mají své zkušenosti. Bratři Karamazovi byl oblíbený román Sigmunda Freuda. Velmi chválím hrát divadlo ve slévárně. Působí to opravdu skvostně. Atmosféra a do ní znějící hudba působí hororově. Ve mě opuštěná továrna budila pocit jakéhosi temného chrámu. Soundtrack je přímo bravurní a z dialogů mi naskakovala husí kůže. Ke kameře mám také jenom slova chvály. Herecké výkony jsou obdivuhodné. Trojan je strhující. David Novotný konečně něco pořádně zahrál. Igor Chmela zde ukázal, že nepatří do Ordinace v růžovce, ale opravdu do kvalitních snímků. Jen je potřeba mu dát šanci. A jsem rád, že ji zde využil. Tak doufám, že se v blízké budoucnosti zase ukáže v nějakém kvalitním českém počinu. Potěšila mě herečka Badinková, která dokazuje, že není pouze tou postavičkou v seriálu ULICE, ale opravdu dokáže hrát. Troufám si tvrdit, že tento film zvýší prodejnost posledního románového díla Fjodora Michajloviče Dostojevského. Bohužel, se slzou v oku musím říci, že tento film není pro každého a nerad bych mu nějak ublížil, co se týká hodnocení. Mě osobně, ač jsem v tomto komentu hodně vychvaloval, tak snímek považuji za lepší průměr. Dávám mu "jen" tři lepší hvězdičky. Promiňte. Musím ale uznat, že po stránce dramatické je to dílo vyzrálé, které ale pro mě spíše připomíná divadlo než film. ()

becki_tu

Objektivně jsou Karamazovi opravdu výborní a před Zelenkovou tvůrčí odvahou smekám. Ale kvůli tomu, že jsem zcela nepoznamenán klasickou literaturou a divadlem, jsem si tento bezesporu nevšední a pro někoho i zajímavý filmový zážitek nedokázal dostatečně užít. ()

MáŠa

A teď babo raď, kolik hvězd dát. Karamazovi jsou film netypický a těžko mohu s něčím nějak kloudně srovnávat. Chválit bych tu měl za režii a hudbu, protože jestli Karamazovi něčím jsou, tak je to skvělý záznam inscena divadelní hry. V této hře navíc hrají skvělí herci. Sice jsem musel trošku přemýšlet nad tím, proč byl Ivan Trojan nominován na lva za hlavní roli a David Novotný za vedlejší, když mi připadalo, že se na plátně objevují zhruba stejně často, ale to sem nepatří. No, a teď se dostávám k tomu dalšímu. Chci vidět Karamazovi znovu? Ne, teď delší dobu rozhodně ne, radši se kouknu na něco, co neznam? Je to výjimečný film? Odpovím si otázkou, zda-li je to vůbec film? Ke hře samotné je v podstatě asi přidán jen motiv dělníka, kterému umře syn. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy