2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

mvukotic

Keby som nevidel Day After Tomorrow, tak mozno dam aj viac, ale fakt mi to pripominalo tuto snimku len vo vacsom. Resp. zlepenec vsetkych moznych Armagedonov, Titanicov, DAT, Sopky v LA a neviem este coho. Pri sledovani som sa nenudil, vizual bol velmi dobry a akcne sceny napriek svojej do oci bijucej nerealnosti mali fajn spad, ale vsetko sme uz niekde videli. No a tie pateticke prejavy..Emmerich ma snad univerzalne dialogy, ktore pouziva v kazdom svojom 'velkofilme' :D. ()

Ladson

Na film se jako divalo dobre. Proste zabava, pekne efekty. Ale tak blby scenar to cele zkazil. Ten humor mi tam taky moc nesedel. Tak umira lidstvo a oni se u toho jeste bavi .....:) jen za 2*, ale koukatelne to je. Uz jen kvuli tem zaberum. ()

Alexandre

Tenhle film si prostě nemohl vybrat, zda má být komedií či katastrofickou podívanou. Rozhodně by měl být jen jedním z toho a neměl tyto dva žánry smíchat dohromady, poněvadž příjemnou katastrofickou atmosféru narušovaly právě tady tyto scény. Už by mi ani tak nevadilo to, že se člověk zničehonic hned naučí létat letadlem, nebo že má rodina po celou dobu neuvěřitelné štěstí, což působí hodně nevěrohodně. Ale musím přiznat, že kdybych nebral tyto dvě věci v úvahu, tak jsem se docela bavil. Jinak natočené to bylo dokonale, viděl jsem pár oblíbených tváří, takže mě film docela potěšil. Roland má na tyto filmy vcelku talent, jen by nemusel míchat žánry, které k sobě dvakrát nesedí. U mě je to za 70%. Dlouho jsem se na 2012 těšil a zklamaný jsem nebyl. ()

bakeero

Kdyby nebylo toho zoufale agitního "lidského" závěru, za který by scénárista zasloužil přes držku, tak bych dal 4* s nadšením. Takhle jsou to 4* s odřenýma ušima. Triky to samozřejmě táhnou, ale děj překvapivě není tak hrozný, jak by se dalo čekat - tedy až na ten opravdu pitomej závěr. Nevím jak to přišlo vám, ale zkrátka když jde o přežití lidstva, tak se logicky choval "záporák" Anheuser a lidumilný doktor Helmsley by zasloužil přes držku, aby vystřízlivěl... To byl zkrátka patos na entou enté. ()

Jenislávek

jedna hvězdička za efekty (i když sem se v některych scénách musel smát), jedna hvězdička za životní hodnoty hlavních klaďasů (i když to občas bylo plny lacinych klišé, tak mě to občas aji dojalo), a největší hvězdička za bezkonkurečně nejlepší a krásně propracovanó postavu zazobanyho Rusáka :) a jedna hvězdička dolu za to, jak hrozná to je kravina :D ()

chaturga

Nebudu sprostý, ale z katastrofického filmu je komediální sračka. Jednu hvězdu dávám za Cusacka a za efekty, jinak by to byl odpad. Prostě Emmerich je dement a nezklame. Z návštěvy kina šel každej zhnusenej a dokonce lidi odcházeli už v půlce filmu a divím se, že jsem nešel také. ()

radeckator

Scénář odpad!, zpracování (režie, efekty, hudba...) 5 hvězdiček, takže výsledný průměr a hvězdičky 3. Kdyby si už Emmerich konečně aspoň jednou najal pořádnýho scénáristu mohl by se rovnat i se Spielbergem a Cameronem. Takto to bude pořád áčkový režisér béčkových velkohubých filmů (pes samozřejmě přežije :-) ). ()

Luckyman

Parádny film od deja, cez hudbu až po samotné výkony jednotlivých postáv. Je zaujímavé sledovať ako by sa to mohlo vyvíjať v roku 2012, keby sa to tak naozaj udialo. Veľmi príjemne ma prekvapil John Cusack, ktorý podľa mňa exceloval a samozrejme ani ostatní herci nie sú pozadu so svojimi výkonmi. Veľmi pekný 2,5 hodinový film, pri ktorom som sa vôbec nenudil. ()

simplejack

Našroubovat happyend na snímek ve kterém vymře skoro celé lidstvo to se opravdu jen tak nevidí. 3 hvězdičky opravdu jen za moc pěkné efekty a scény s totalní destrukcí. ()

E lan

Bravůrní triková podívaná doposud nevídaného rozměru. Je ale třeba odpustit některé (a není jich zrovna málo) "ťafky", které se moc nedají rozdýchat (např. přechod psíka na loď:-). Přesto, když se divák oprostí od snahy brát tento film jako realitu, načepuje si k tomu colu, upraží popcorn, tak se bude ohromně bavit. ()

smack

Jsem rád, že jsem byl srozuměn se situaci za necelé 2 roky. Filmové efekty jsou čím dál povedenější a Cusack v hlavní roli mi poměrně seděl, sice jako splašenej hlavní hrdina, ale líbilo se mi jak to zahrál. Co mi naopak vadilo, že úspěch ve kterékoli kritické scéně se úspěch dostavil vždy až v poslední chvíli. ()

Baron Noktur

Katastrofické filmy sú povedzme si to úprimne hlavne o efektoch. Príbeh normálny, herci sympatický, dej predvídateľný, povinné ponaučenie nakoniec, efekty na výbornú. Ako povedala moja draha mama, bol to pekny film:)....Pre mňa jednoznačne veľké prekvapenie :)..100% ()

LordMysti

Precizní efekty nám už nemohou vyrazit dech a to jsem schopen překousnout ve skvěle provedeném filmu hodně. Ale to co předvádí 2012 je už totální vrchol nehorázného nevkusu a amerického vypatlaného kýče dotaženého ad absurdum. Jak Emmerich postupně stoupá v preciznosti efektů, tak současně stejně hodně klesá ve stupidnosti svých filmů. Ano Goddzila nebo Den nezávislosti jsou také pohádky, také obsahují spousty patosu, ale 2012 je v tomto extrém. A mohl to být ta perfektní film. PS - správný postřeh manželky - v tomto americké filmu nechyběla snad žádná ubohá hláška ze všech ostatních amerických do prsou se bijících velkofilmů :(. ()

marusaj

Emmerichova digitální destruktivní masturbace za účasti emmerichovsky k zblití schématických postav říkajících emmerichovsky patetické dialogy. Ale je to celkem legrace a je tam blondýnka, která má malého pejska. ()

Ichmael

Vypnout mozek, popkorn do ruky a shlédnout slušně trikově udělaný katastrofický film. Škoda jen, že většina z toho už stejně byla vidět v traileru. ()

R4D0

Emmerich dokázal že vie krásne spojiť alebo lepšie povedané "zmixovať" Akčný film s komickými prvkami,..No napriek tomu ma niečo teda prevažná časť do istej miery sklamala,..Zo začiatku mierne poučné rozprávanie o predpoklade o konci sveta a následné rýchle preskakovanie rokov nesympatický Cusack dokázal zahrať pravého amerického otecka žijúceho v rušnom veľkomeste no naopak niektoré teens prejavy retardovaného Jamesa boli pekne trápne,..Začiatok ma úprimne chytil za srdce hlavne prekrásnymi digitálnymi efektami ktoré boli striedané s do istej miery nudnou teoriou ale akonáhle sa všetky efekty skončili nastala pekná nuda ktorú s minutážou filmu naozaj nemusím teda niektoré komické situácie v apokaliptickej atmosfére boli podarené ale tých bolo len minimum,...Herecké výkony nekomentujem pretože niektoré boli slušné iné zase na hovno ale ako tak mám zhodnotiť celých 158 minút utrpenia dávam pekné tri,..(To nič nemení na veci,..Film ma mierne sklamal),../Ale len mierne/,... ()

estee

Malo to všetko, čo majú mať katastrofické filmy. Ničivé katastrofy, úniky na poslednú chvíľu, romantiku, sympatických hrdinov a aj kreténov, ktorým bude nakoniec ukázaný vztýčený prostredník..Dobré v rámci žánru, pre mňa nuda (ale podarilo sa mi to dopozerať, keď som začala čítať knihu a sledovala dej len jedným okom). Páčilo sa mi to však viac ako Knowing s patetickým N. Cageom. ()

BLADER

Musím dať štyri, aj keď priznávam, že Emmerich ešte rozhodne nevypadol z formy. 2012 je film, ktorý je možno trochu dlhý, ale predsa len zábavný, takže to v kine ubehlo celkom rýchlo. Na druhej strane ma ale Deň nezávislosti bavil o niečo viac. ()

kwaicheng

Poučná velkolepá podívaná se standardní dávkou amerického patosu. V podstatě je to Den poté II. Tento film ukazuje jeden z možných scénářů budoucnosti. Prokažme trochu pokory. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)