Phersu

Zaujimavy film, stale obomielana tema fasizmu, ale tentokrat ma to nesklamalo. Vogel vymyslel dobry nevinny skolsky projekt a doplatil na to asi najhorsie ()

gpx

V předem definovatelném kontextu, za konkrétních podmínek, pod vlivem příhodných činitelů a za výskytu určitých proměnných dojde k pohromě, kterou je možné celkem přesně předpovědět. To ovšem ještě neznamená, že se jí lze vyhnout. ()

tubera

Perfektní názorná ukázka toho, jak vzniklo svinsto jako fašismus a jakým způsobem to semlelo společnost kolem...Podle mě neuvěřitelný film a Jürgen Vogel si zaslouží pochvalu za předvedení schopnosti získat si dav správně řečnickou cestou tak, jako to udělal Hitler....10/10 ()

bulawaio

Die Welle je drama, které má velmi poučný charakter stojí na dost ožehavé myšlence. Film obsahuje dvě roviny a to sociologickou, která se postupem času přelije do roviny politické. Určitým paradoxem je, že na zpracování takovéto otázky si troufly němečtí tvůrci. Naším prvním bodem je sledovat zrod zájmové skupiny. v našem případě pod názvem Welle (vlna). Z jejího zrodu se prakticky nedozvídáme nic o jejím programu nebo cíli. Je to sociální skupina lidí které mají něco společného (v našem případě jsou to žáci střední školy). Ty se postupem času sekularizují od ostatních (stejná, uniforma, pozdrav...). V čele skupiny stojí náš vůdce (v podání učitele). Ten musí vykazovat základní znaky jako jsou sympatie, umění přesvědčit a nastolit řád naší nově vzniklé skupině. Po utvoření skupiny a jejím vyčlenění se musí skupina začít nějak projevovat. Skupina začne podnikat společné akce, začne navazovat nové interpersonální vazby a začne ctít nově nastolený řád a pravidla. Důležitým faktem pro každou organizovanou skupinu je mít svého nepřítele (tady se jím stávají levicový radikálové - anarchisté), zejména z důvodů jejich boje proti řádu, která naše skupina precizně uznává. Dalším nepřítelem se stávají odpůrci (ti vznikají z řad individualit v řadách žáků). Zde je krásně vidět, jak silné individuality jsou schopné se postavit většině, ale ty slabší se připojí k mase i když nesouhlasí. Dalším nepřítelem jsou černé ovečky v naší skupině, které později musí náš systém zlikvidovat. Naše skupina získává na oblibě a šíří se dál (pomocí letáků....) a její obliba narůstá. Už zbývá poslední věc a to je zpolitizování. Musí se najít vhodný program (samozřejmě program populistický). Tady už film naprosto nic nemaskuje a ukazuje jasnou předlohu v programu NSDAP na základě ekologických, sociálně kritických a ekonomických tématech a teď je již možné vyrazit do ulic...to se však nakonec v tomto! případě nestane. Souhrnem: Film se z moderního hlediska se snaží zachytit naprosté prvopočátky vzniku autoritativního/totalitního režimu v dnešních podmínkách. Zda je takto věc prakticky možná klade otázku pro celou společnost. Ukazuje jak jednoduché je ovlivnit masu. Tento film jsem viděl několik dní před státnicema z politologie a musím říci, že to bylo opravdu dobrá volba a v mnoha ohledech velmi poučná. Film si možná za herecké výkony, zpracovaní atd... vysoký počet hvězd nezaslouží, ale z hlediska vůbec chtít natočit takovou věc a provokovat k zamyšlení společnost si u mě skoro pět hvězdiček zaslouží a já je dát musím. ()

LucMosss

Síla onoho snímku mne ochromovala již počátku a doznívá ve mne i po zhlédnutí. Jednoduše krásné mistrovské dílo, od něhož jsem čekala velice málo, neboť nesnáším ony snímky "o mladých pro mladé". Toto bylo ryzí drama! Nečekaný konec jen podtrhoval ony myšlenky provázející děj od počátku k závěru, jež doplňovaly přesvědčivé výkony všech... ()

Djmacik

Fašizmus bol, je a bude vždy dobrou témou čo sa týka natáčania filmov, alebo písania kníh. Odporúčam prečítať Siroty zla od NIcolasa d´Estiene d´Orva a tam zistíte, že to čo sa dialo v minulosti sa deje aj teraz a diať sa to bude aj naďalej, len my o tom nevieme... PS : V tejto, dnešnej spoločnosti takéto niečo nikdy neprejde ()

Moleek

Velmi kvalitní psychologické drama, zpracované tak, aby bylo přístupné i méně náročnému divákovi. Ukazuje, co dokáže jedna charismatická osobnost ve skupině „nýmandů“ a jak dopadne ten, kdo se vzepře davu. Co tomuto filmu nemůžeme upřít, je perfektní gradace: Od samotného začátku až do konce se rozhodně nebudete nudit. Film by se dal přirovnat k mnohem drsněji podanému snímku Das Experiment (Oba dva pochází ze sousedního Německa a popisují Americké sociologické pokusy ze 60.-70. let… A oba končí velmi podobně - nebo stejně? ) ()

Honzad007

Konečně nás škola vzala do kina na něco, co má nějaký smysl a jehož historicko - aktuální zápletka se nám dostane pod kůži. Vytříbené a skvěle zpracované drama, jehož záběr by možná mohl být ještě širší, ale přesto nás nutí o něm tolik přemýšlet, že si nic jiného než plusová hodnocení nezaslouží (snad jen zamrzela málo rozpracovaná postava učitele, jehož hloubka se dala mnohem více vyšperkovat). Nečekaně výborné, s originálním zněním německého dabingu přidáno na autentičnosti a mrazivosti, s hereckými výkony mistrné dílo, které mi v hlavně zůstane ještě opravdu moc dlouho. ()

Skretule

Velmi zajímavý námět na film zvlášť v německém prostředí. Jediné co mi vadilo byl celým filmem se linoucí patos zbytečné přehnanosti (že by za 5dní lidi tak abnormálně zblbli mi připadá dost přitažené za vlasy). Ale nečekaný závěr, který do mysli vhání spoustu otázek, můj dojem jednoznačně vylepšil. Poctivých 70% ()

djcremo

Skvelý film s témou ktorá je aktuálna v každej dobe. Je zvláštne, že ľudia sa stále nevedia poučiť minulosťou a dajú sa tak ľahko ovplyvniť, zrieknuť sa svojej slobody pre niečo choré. Ale v dnešnej dobe sme ovplyvňovaný na každom kroku zo všetkých strán a každým, len nie v takom rozmere ako vo filme. ()

Spevo

Obsah a myšlienka, ktorá ma upútala ešte pred pozretím filmu, bola stále kľúčovým a najlepším bodom aj po pozretí. prevedenie totiž nie je až tak dobré. Dalej, vraj je to podložené podľa skutočnej udalosti, ktorá sa stala v Amerike. No, tam sa to aj mohlo stať, prepatí amíici :P Ale inak sa zaradujem medzi tých, ktorí si myslia že to v dnešnej dobe, hlavne Európe, možné už nie je. To čo sa stalo počas druhej svetovej vojny. Skupinky by sa aj rozšírili ale boli by to rýchlo stopnuté. To, že by vznikli nespochybňujem, viem sa vcítiť do pocitov, kedy človek do niečo podobného spadne, začleniť sa do silnej skupiny, ísť za niečim spoločne, podpora, zmysel atď.. každopádne, tu to moc dôverihodné nebolo, za 6 dní sa tak namotať a zmeniť, a záverečná scéna zabila asi aj ten zvyšok čomu som veril, snažili sa to nárazovo prudko vygradovať, použiť silné motívy ale, nevydalo.. no film určite osloví nejaké tie školy, ako dokument - odstrašovací a náučný príklad. Celkovo priemerný film na dobré 3 hviezdy, myslím že väčšina neobanuje jeho pozretie. ()

vancho

Žeby bolo také jednoduché vygenerovať fašizmu podobné hnutie? Zrejme áno, ako to ukazuje súčasný svet. Možno to nejde tak rýchlo vo filme, ale "esencia" vzniku fašizmu je dobre definovaná: Mladí ľudia, ktorým chýbajú jasné životné hodnoty a príklad zo strany rodičov, či iných autorít. Charizmatická osobnosť, rituály, pocit spolupatričnosti outsiderov. Tvrdé potláčanie aj mierne odlišných názorov. A výsledok je fašizmus, komunizmus, či iný malígny "izmus". Deprimujúci film, aj keby záver nebol tragický. ()

Estetik 1

Úplně marné to asi nebylo, když jsem pak asi týden místo ahoj nebo čauky na každého "welloval". Zajímavý komentář: maxxxim. ()

Martiiiiinka

Silné, hodně, hodně silné... myšlenka Vlny je opravdu děsivě dechberoucí, řekla bych, stejně jako neskutečně rychlé tempo, jakým se šíří. Je fakt hrůza sledovat, jak se lidi mého věku, lidi, kteří tvrdí, že diktatura v dnešní době, kdy jsou veškeré totalitní systémy zprofanované, nechají během jednoho týdne dohnat až za práh zdravého rozumu. Děsivé. A co je ještě strašidelnější, nikdo si nemůže být jistý, jak by se v podobné situaci zachoval sám. Jestli by měl sílu se Vlně vzepřít, nebo se po ní sklouznout někam, kam raději ani nedomýšlet... A nechci nějak výrazně moralizovat, ale řekla bych, že něco takového by se mělo pouštět ve škole; třeba by se pár lidí zamyslelo... Tak, dost filosofování. Myslím si, že po technické stránce není filmu moc co vytknout, třeba střih a kamera jsou fakt precizní. I herecké výkony jsou vcelku dobré. Takže proč ne pět? upřímně, závěr, jakkoliv šokující, mi přišel trošku přehnaný (v tom duchu, že situace mi do té doby nepřišla zdaleka tak vyhrocená a ve své podstatě tak působí, spíš než cokoliv jiného, jako moralizující vykřičník). A dál, někdy jsem měla mírný pocit, že režisér klouže hodně lehce po povrchu a že některé konkrétní scény jsou až moc účelové. A že postavy potřebují trošku detailnější prokreslení. A že tempo filmu je dost nevyvážené. A... ne, nebudu se v tom zbytečně pitvat. Celkový dojem je fakticky hodně hluboký, Náš vůdce má určitě nespornou vypovídající hodnotu a rozhodně mám v plánu se k němu ještě někdy v budoucnu vrátit. ()

confuoco

"Vlna" mi žiadne nové poznanie ani prekvapenie nepriniesla. Na môj vkus je film až príliš popisný a podobne ako experiment sleduje určitý vzorec, na druhej strane je až hrozivo presný a poučný. Skôr ho však vnímam ako film, ktorý by bolo dobré zaradiť do učebných osnov, než ako kinozážitok. ()

bedn1

Když čtu ostatní komentáře, připadá mi, že jsem snad viděl nějaký amatérský remake tohoto filmu. Na mě to působilo jako polopatické výukové video pro školy s polopatickými hereckými výkony. ()

Luraj

Fakt dobrej film, děj vás úplně vtáhne. Jak málo stačí k fanatizování lidu. Je dobře, že se takové filmy točí, každý by si měl uvědomit, jak je všechno křehké a pomíjivé. Jak málo stačí k tomu, aby se lidi cítili nějak jinak, výjimečně, nadlidsky, lepší než ostatní, v soudržnosti je síla, v myšlence je síla a ti kdo ji nesdílí, pryč s nimi !!!! ()

spawnxp odpad!

No, slušná nalejvárna... první půlka dobrá, ale druhá půlka, obvzlášť úděsný finále z toho dělá odpad. Co jsme se vlastně dozvěděli? Hlavně to, že existujou otázky, který jsou tak hrozně nebezpečný, že se nesměj vůbec vyslovit, natož aby se na ně odpovídalo.Vše podáno zjednodušeně, zřejmě s ohledem na cílovou skupinu tj. německý teenagery potažmo na kýženej konstrukt - euro-teenager resp. euro-občan. Kdyby magor ve finále sejmul i učitele, dal bych bod... ()

beruskaska

Z mého pohledu jeden z nejlepších německých filmů posledních let. Bravurní psychlogie postav, reálný základ, prostě film o tom, kam až se může...Silné, mrazivé. Málokdy se mi stane, že by mě film tak dostal tak, že bych zůstala sedět v křesle kina a v hlavě rotovalo tisíc myšlenek ()

Mira8

Kdo se chce dívat, jak německý národ umí držet pěkně pospolu pak má jasnou volbu pro výběr tohoto filmu. Děj začíná dobrou myšlenkou, jen jeho průběh jde až moc po másle. To ovšem filmu ani tak neubírá na kvalitě. ()