Liga spravedlivých: Nová hranice

Justice League: The New Frontier

Animovaný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2008, 71 min

Vyše hodinový pohľad na takmer všetkých comicsových superhrdinov je niečo, čo sa len tak nevidí. Z animovaného spracovania, zachytávajúceho obdobie, v ktorom títo hrdinovia vznikli, cítiť neobvyklú skromnosť a pritom atmosferickú silu, že by (nadnesene) prevalcovala aj Nolanove eposy. Animovaný rámec filmu je však to, čo dúfam toto spojenie hrdinov nikdy neopustí, pretože spojiť ich spolu do klasického blockbusteru by určite nebol dobrý nápad. A vôbec je škoda, že práve takáto silná zostava s pomerne slušným nápadom v príbehu nenarobila väčší vietor, keďže si ju zatiaľ nevšimol ani žiadny náš distribútor. 85%.(25.2.2009)

• Terva

Hlásí se Lois Lane, válka skončila. Docela povedená scéna z leteckou přestřelkou a pak záběr na observatoř Gotham city. Batman je na útěku, Liga vyjímečných je rozpuštěna a Iron man je mrtvej!! Nezáleží kolik dobra vykonáme, lidé se nás hluboko v nitru budou stále bát, bylo řečeno hned na začátku. Projdi peklem a dostaneš se do nebe. Vždy mě překvapuje jak dokážou být všichni jednotní, když jde do tuhého, škoda že je to jen ve filmech a převážně v těch kreslených. A bude zde řečena i legendární Arnoldova věta: Já se vrátím!!! Dobrodružné, hezky kreslené , patriotské, hrdinné.....(16.3.2009)

DC Comics představují svoji Ligu spravedlivých (Justice League). Předsatvení je to krásné, protože všechny staré známé i méně známé postavy se setkávají v dokonalé retro atmosféře let dávno minulých, kdy ještě létal Superman neotravován dálkově naváděnými raketami s dálkovým ovládáním a Batman nejezdil v Lamborghini... :) Hups, tak zpět k filmu...let dávno minulých, kdy ještě každý američan hledal náznaky komunismu u svých sousedů a v televizi sledoval nejnovější nabídky na vlastní atomový kryt. Tato doba je výjimečná nejen atmosférou, oblečením a technikou, ale celkovým zapadnutím všech hrdinů do škatulky "něco jako komunista/nepřítel". Prakticky celý příběh je na tomto postaven a je to jedině dobře, protože v závěru vám alespoň slavný hlas Kennedyho nažene mráz po zádech. Celkově mě zaujala Liga spravedlivých svými emocemi a jemně klišé příběhem. Takže jak to je? Kdo zná Supermana a Batmana možná bude zaskočen počtem jemu neznámých hrdinů, ale také vrcholně potěšen atmosférou a docela velkým počtem akce. Abych nezapomněl, superhrdinové mají skvělé hlasy, což je zásluha výborného dabování postav v originále, kde se neztratí Kyle MacLachlan jako Superman, Lucy "Xena" Lawless nebo třeba Neil Patrick Harris jako Flash.(2.1.2009)

Předně jsem rád, že existence party Hic se znovu potvrdila, když tajemný a mocný Bettman spolu s dalšími superhrdiny rozjeli zkrácenou sezonu té pravé ligy spravedlivých a bohatých. No a na adresu tohohle filmu bych se pak rád optal, proč se nikdo neobtěžoval s poutavějším příběhem? Což o to, s kačerem na provázku mně to bylo jedno, ale teď, když už jsem z kačerů přesedlal na kačenky, bych uvítal něco pompéznějšího.(8.1.2013)

• Bachy

Až do poloviny by to bylo za 4. Proti komiksovým hrdinům nic nemám. Jsou to magoři v pláštích, co umí lítat a zvládnou všechno, ale proč ne, vždyť je to psina. Navíc je občas až fascinující, co všechno scénáristé nevymyslí. Tady je naflákali všechny dohromady a oni bojují za záchranu lidstva (velmi zlý scénář), přesto to až do poloviny vypadá celkem zajímavě. Jenže pak se to velmi podivně všechno spojí a začne se bojovat za USA a je to v pytli. Ze začátku byl příběh opředen tajemstvím a dokonce se scénáristé nebáli syrovosti. Všechno šlo do kopru. Hlavní cíl: Zničte bubáka a to co nejefektivněji. K tomuto cíli směřuje celá druhá polovina. Co tam sakra dělal Robin Hood? To už DC Comics dělají i do těhle hrdinů? I přes šílený konec jsem přemýšlel o třech hvězdách, jenže pak přišel nejpitomější závěr, co jsem měl za poslední dobu tu čest vidět. "Dobrý den, jsem frajer z Atlantidy a tady je nějakej pán s Eskem na plášti." Jako pocta DC, kde ukážou všechny milované hrdiny budiž. Pro někoho, kdo DC Comics najetý nemá.....nikdy! Jediný sympaťák zůstává Batman.(9.2.2009)

• - Miguel Ferrer, který ztvárnil J'onna J'onzzeho, je bratrancem George Clooneyho, který se objevil ve snímku Batman a Robin (1997). (AngelusCZ)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Stana Berkowitze. (Terva)

• - Komiksová předloha v České republice vyšla v rámci DC komiksového kompletu ve dvou knihách, pořadové číslo 48 a 49. (Ratemus)