Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

ArsenalEagle

Mně dlouhé filmy s kvalitním dějem a propracovanými postavami nevadí, spíš naopak, a "Slyšel jsem že maluješ baráky" je přesně takovým filmem. Typický Scorsese s (to už nejde více) typickými herci. Dostáváme opravdu podrobný životopis nájemného zabijáka a také náhled do mafiánského prostředí tak trochu jinak, než tomu je například v Mafiánech nebo Kmotrovi. Skvělý (omlazení/ostaršení) De Niro, Al Paciono a Pesci táhnou svým charismatem film a je radost je sledovat při práci. Spousta povedených scén, které sice občas mohly být zajímavější, ve výsledku ale příjemně strávené odpoledne. ()

Laxik

Je jedno, jak velké jsi zvíře a kolik máš "kamarádů", když zabíjíš lidi (a "kamarády") a nedokážeš se sblížit se svojí rodinou, nakonec umřeš sám. Výborných posledních 20 minut, spousta zajímavých scén a nekonečný nákladní vlak s vagóny čiré nudy. Jestli si někdo nezaslouží, abych mu tři a půl hodiny věnoval svoji pozornost, je to chudáček Frank Sheeran, nájemný zabiják s očima bílého chodce, recyklovanými denirovskými grimasami, pro mě nevysvětlitelným talentem okouzlit největší zvířata mafie (italské i politické) a morálními zásadami ochočené hyeny. No tak si nerozumíš s dcerou. No tak tě semlely události a ty ses dostal mezi dva mlýnské kameny. Ještě že jsou tam fakt dobrý Pacino a solidní Pesci, jinak bych to fakt prospal. Sorry, Marty, film vypadá moc pěkně, ale v podstatě jsem ho už několikrát viděl – dokonce od tebe a mnohem lépe. ()

GodComplex

Goodfellas v duchodu. Tim duchodem to ma vetsi respekt a je to vyzralejsi. V duchodu jsou totiz uplne vsichni, od rezisera, pres herce a ta zkusenost z nich sala na mile daleko. 7/10 ()

zipper111

Scorsese, Pacino, De Niro, Pesci, Keitel... hele, já nevím, ale tahle přehlídka starých pánů je taky jedna velká a nejspíš i labutí píseň obrovských legend. Nikdo si pro sebe nekrade film tak jako Al Pacino, nikdo nemá civilnější výraz než Joe Pesci a nikdo nevypadá tak strašně jako omlazený De Niro. Film je hrozně dlouhý a někdy má problémy držet tempo, ale Martyho neskutečná zručnost a cit pro detail, postavy, zkrátka jeho komplexní filmová genialita posouvají snímek vysoko na piedestal po bok těch nejlepších mafiánských filmů. Pravda, stojí o schůdek nebo dva pod tou největší špičkou, přesto je to rozhodně film, který stojí za to vidět a věnovat mu čas, i když je ho mnoho. K dokonalosti tomu ale něco schází. Velmi silné 4*. ()

Pet

From the analog master elder featuring the bunch of brilliant greybeards for the digital generation. Sorry, Marty, I'm too old for this CGI de-aging shit. :( ()

Remedy

Nejsem naivní ani příliš zatížený nostalgií (možná trochu), takže jsem ani nedoufal v druhé Casino nebo Mafiány. Chtěl jsem jen dobrý film, který bude poctou žijícím filmovým legendám a jako takový se stane ikonickou labutí písní jednoho specifického subžánru a jedné neuvěřitelné filmové generace. Irishman je bohužel jakýmsi naleštěným lejnem ve stařeckém a místy značně křehkém obalu. Všechna čest Joeovi Pescimu (imho vypadá digitálně omlazený ze všech nejlépe) a Al Pacinovi, bez kterých by byl celý Irishman i herecky dost vyprázdněný. Říkám to s těžkým srdcem, ale můj možná vůbec nejoblíbenější herec tady hraje ubohou karikaturu sebe sama. Pominu teď skutečnost, že v některých „omlazených“ scénách má Robert de Niro umrlčí oči (ono totiž to digitální omlazování je celkově naprosto v cajku, tak nebudu vytrhávat z jinak funkčního celku tuhle drobnou nedokonalost). Problém ale nastává v momentě, kdy má předvést nějakou drsnější scénu (nejvíc je to vidět, když jde hájit čest své dcery do zelinářství), protože opravdu působí jako vetchý stařec. V téhle scéně se bohužel nejvíc projeví ta disproporce digitálního omlazení obličeje a opotřebované tělesné schránky. Prostě to působí směšně a je vidět, že na to de Niro už prostě nemá. Bohužel budu v hejtech pokračovat, protože to ani po režijní stránce (fakt bych nečekal, že to někdy řeknu) není kdovíjaké dílo. Ten film nemá šťávu, až na naprosté výjimky postrádá zábavnost a je na míle vzdálen lehkosti a dravosti Scorseseho předchozích mafiánských opusů. Když to hodně přeženu, tak je to o hodinu protažené Mlčení, ve kterém se téma náboženství vyměnilo za téma stařeckých gangsterů. Navíc, když Robert de Niro v Irishmanovi někoho zastřelí, je to pokaždé takové nemastné neslané. Zaplaťpánbůh, že z de Nirova charismatu stále ještě něco zbylo a že se v některých pasážích divák dočká jeho typických grimas, intonace hlasu i nostalgických vzpomínek na staré časy. Jako loučení s jednou fantastickou herecko-tvůrčí generací je to bohužel nedůstojné, protože na konci zůstane jen pachuť z promrhaného potenciálu a bezprostřední touha si hned spravit chuť těmi hutnými devadesátkovými opusy. Tuhle tečku za mafiánským subžánrem zkrátka Scorsese nezvládl a druhou šanci už zřejmě nedostane. Začínám se pomalu děsit, s čím po Mlčení a Irishmanovi přijde příště. ()

italka63

Dlouhé, náročné a obsazování herců do menších rolí ze seriálu Impérium, Mafie v Atlantik City, to mi zvedlo náladu. Film slušný, Joe Pesci výborný. ()

Helo

Uf, tak jsem to dal a dokonce na jeden zátah, i když to chvílema bylo už dost těžký a únavný. První hodina byla ještě zábavná, zajímavá a funkční, ale když přijde to, co mělo bejt nejspíš tak nějak stěžejní, tedy Hoffa a odbory, najednou to spadne do poměrně nezajímavý a nepřehledný nudy, sem tam okořeněný geniální scénou. A takhle to vlastně trvá skoro až do samotnýho konce. Škoda, protože řemeslo je to nadmíru dobrý a herecky je to bez jakýchkoli výhrad. Jen ta stopáž to stahuje až k nebezpečný hranici tří hvězd. ()

PogoJoe

Už bude konec? Co tam teď bylo, nějak jsem se zamyslel? Už proboha umři. Proč tam tahle scéna vůbec byla? Těch skvělých herců, když už se takhle sešli, je pro takový mdlý a ospalý příběh škoda... Tyto a podobné věci se mi honily hlavou při sledování tohohle utahaně dlouhého, i když filmařsky a technicky dobře natočeného, spektáklu. ()

dom156

Nezlobte se na mě, ale kteří slepci volili tento snímek na nominaci za nejlepší film do Oscarů? Nejde o brutální délku snímku, ale jde o bezduché tlachání De Nira a Al Pacina s dalšími hereckými kolegy. Po necelé hodině, film totiž ztratí šťávu a už ji nikdy nenabere zpět. Jen se žvatlá a žvatlá a občas se někdo zamorduje. Poslední desítky minut jsou tak nudné, že jsem sotva tohle to dokoukal. Také omlazený De Niro vypadal, jak kdyby byl z gumy. Úroveň ocenění Oscar jde poslední léta strmě dolů a již opravdu neplatí rovnítko nominace na toto ocenění = výborný film. Jen pro příklad: v roce 2017 vyhrál snímek Tvář vody - za co jako??! A takto bych mohl pokračovat dále. Jedná se o průměrnou podívanou a za 3.5 hodiny Vašeho života to nestojí. ()

Blackhand47

Takhle dlouhý film jsem teda už opravdu dlouho neviděl a musím říct, že stopáž je tu opravdu na obtíž. První hodina, která i svým vyprávěním připomíná herní Mafie je vcelku zábavná, ale čím déle film sledujete, tím déle se samozřejmě nudíte, byť se teprve dostáváte do těch důležitějších částí. Samotný závěr pak beru jako jeden z nejzbytečnějších konců, co jsem kdy viděl. Jsme v base, doma a pak v důchoďáku, kde se vlastně nic neděje. Film jako takový je ale mistrovsky zpracovaný, má perfektní obsazení a ani to omlazování nevypadá vůbec špatně, i když takový Disney je s tím samozřejmě o kus dál. Scorsese nám ve výsledku ukázal, že i když patříte pomalu do starého železa, pořád z vás může vypadnout něco dobrého. Takový Ridley Scott by se od něj jen mohl učit. 80% ()

L_O_U_S

Martin Scorsese dal dohromady partu ze svých starých gangsterek. Přestože se pořád pohybuje ve světě bezskrupulózních gangsterů, s ohledem na věk herců jde spíš o film bilanční a vnímám ho jako tečku za (ne)jednou filmovou kariérou a s ní spojeným žánrem. Meditace nad tím, co vlastně takový gangsterský pohůnek od života čeká a co od něj dostane a jaké oběti kvůli tomu přinese. Délka je kolosální a to podstatné zaznívá hlavně ke konci, ale nevadí. De Niro, Pacino a Pesci můžou jít v klidu spát s tím, že coby mafiáni už řekli vše. (1 343.) ()

Trevor

Veľkolepé herecké predstavenie dvojice Al Pacino a De Niro, ktorý sú v úlohách gangsterov vždy ako doma. Dobrým ťahom je aj podanie príbehu formou rozprávania, skvelo je zvládnuté prostredie, v ktotom sa príbeh odohráva, avšak celkový dojem trochu pokazí príliš epická dĺžka filu, pretože sa objavia pasáže, ktoré trochu nudia. Napriek tomu sa jedná o jeden z najlepších filmov roku 2019, určite najlepší, ktorý nebol uvedený v kinách. ()

PP66

Za mě poslední Scorsese velmi dobrej - ukázat nejen na prohnilý poválečná odbory, což je víceméně známá věc, ale i na vztah Kennedyů a mafie, a celého kolotoče kolem Kuby, bylo celkem odvážný. A hereckej koncert Nira, Pacina a Pesciho byl bez chyby. Filmově příjemně mi to naplnilo dva večery, bych ten tahák v jednom nedal. ()

Aleee89

Dívala jsem se asi napětkrát, má to úděsnou délku. Nepopírám formální kvality filmu, ale nudila jsem se, táhlo se to, téma mě nakonec vůbec nezaujalo. Zhlédla jsem to jen proto, že je to Scorsese, De Niro, Pacino a že jsem ten snímek už měla doma. ()

Eldrick

Lék na nespavost. Když se banda senilních důchodců za zenitem rozhodne společně natočit 10. variaci na CASINO a GOODFELASS s 30letym zpožděním a je kolem toho mnoho povyku pro nic. Všechny předchozí Martyho gangsterky jsou mnohem lepší. Nezpochybnitelný fakt. Tady není nic, pusto, prázdno a mauzoleum digitálních důchodců. CGI je vyloženě k smíchu. Martyho nejlepší filmy jsou intenzivní a magnetické, THE IRISHMAN je však neskutečná zívačka, u který jsem 2x zachrápal. Vykreslení přátelství mezi postavami neexistuje. Tak nějak to zachraňuje Pacino, který jediný vyzařuje nějaký emoce, zbytek ansámblu hraje tužku bez emocí zakopanou katastrofálním CGI. De Niro je úplně koženej a připomná spíš medvídka Haribo, než nájemného zabijáka. Keitel vypadá pořád stejně, ale nemá co hrát a Pesci je zcvrklej, starej trpaslík, kterýmu už chybí ta démonická vizáž, takže je tentokrát fakt směšný. Film by chtěl být tak strašně moc old-school, ale díky přestárlým hercům a špatným efektům je spíš k politování. Při pohledu na vysoký hodnocení mi zůstává rozum stát - vzhledem k porovnání s Martyho předchozí tvorbou. Jdu si radši pustit maratón GOODFELASS, CASINO a THE DEPARTED. ()

Fanucci

Já prostě nemohl vystát ty CGI ksichty. A už vůbec jsem nedával scény, ve kterých geront DeNiro má omlazený obličej, dělá fyzicky náročnější scény (viz zmlácení zelináře), ale je vidět, že se sotva drží na nohou. Neberte to jako útok na DeNira, mám ho strašně rád. Ale je to už děda a režisérský štáb by měl mít soudnost. Film a jeho uvěřitelnost těmi CGI scénami hrozně trpěly a ve výsledku mne ten příběh vůbec nevtáhnul (což se mi se Scorsesem nestalo snad nikdy). Nevím, proč na mladšího DeNira a Pesciho nevzali prostě mladší herce - když to nevadilo u Kmotra, proč by to mělo vadit tady? ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu