Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Lachtaan

Mafiány jsem doposud neviděl, Casino ovšem ano a i když je také velmi komplexní a hůře pochopitelné, pořádně jsem si jej užil a vzpomínám na něj jedině v dobrém. Ti, které Irishman ohromil, hlásají, že se Scorsese po letité odmlce konečně přiblížil svým dvěma výše zmíněným gangsterkám, já si ale moc podob s velkofilmem o hazardu nevšiml. Co se týče myšlenky omladit herecké legendy tak, aby nemusely být v různých časových liniích nahrazovány jinými herci, nemám výhrady. Stěžovat si můžu, spíše více než na film, sám na sebe kvůli tomu, že asi nemám mozkové buňky, které by v téhle megalomansky dlouhé konverzačce spatřily cosi nadstandartního. A s tím, že se jedná o snímek, jenž mi trval zhlédnout celé tři dny, nevidím růžově opětovné vidění s šancí hlubšího pochopení. ()

Tosi

Nejlepším důvodem proč koukat na tuhle nesnesitelnou délku filmu jsou tři herecký legendy. De Nirovi, Pescimu i Al Pacinovi žánr mafiánskejch gangsterek prostě dokonale sedí, museli jim sice digitálně odmastit ksichty, ale jinak byla radost na ně koukat. Pravda, párkrát jsem u toho zalomil, ale vždycky jsem se v ději poctivě vracel na začátek, aby mně nic neuteklo. Nakonec jsem s Irčanem strávil pěkných pár hodin navíc, ale stály za to. ()

Dado

Formou vyčerpávajúca a obsahovo nevyrovnaná bodka za spoluprácou trojice De Niro - Pesci - Scorsese, ktorá mala prísť o dve dekády skôr. V tom čase by dnes už pomaly 80-roční hereckí velikáni ešte nepotrebovali modernú techniku, ktorá možno dokáže vyhladiť vrásky na tvárach, no nedokáže odstrániť iné poznávacie znamenia pokročilého veku (charakteristické držanie tela, pohyby a chôdza). Rovnako tak by bolo isté, že výsledkom tejto kooperácie nebude siahodlhá adaptácia memoárov z roku 2004, ktorá síce viackrát odkáže na svojich starších gangsterských bračekov, no podstatný priestor venuje sonde do zákutí histórie amerických odborov a osudov takého zástupu viac či menej výrazných postáv, že sa v nich divák počas prvého sledovania filmu stratí bez ohľadu na jeho všemožné snahy zachytiť všetky mená a súvislosti. Medzi pocitmi, ktoré vo mne Irishman vyvolal, tak logicky prevláda sklamanie. Aj napriek jeho zvýrazneniu nemalými očakávaniami však nemôžem tvrdiť, že by bolo natoľko veľké, aby som tri hodiny strávené v spoločnosti filmových legiend považoval za premrhané. (65%) ()

dvopet

Scorseseho bilancování s žánrem mafiánského filmu a loučení s hereckými tvářemi, které utvářely jednu jeho filmařskou éru. Irishman má skvělé momenty, zejména oceňuji závěr, ale bohužel i mnoho nezáživných a natahovaných v přemrštěné stopáži. Přestože by měl být De Niro tahoun snímku, herecky ho převyšuje jak Pacino, tak Pesci, který je zde obzvláště skvělý. Omlazení představitelů je diskutabilní a rozhodně ubírá hercům v mimice. Těžko se dobrat počtu hvězdiček, je to pořád v rozmezí nadprůměru. Ke Scorseseho tvorbě chovám velký respekt, stále je to skvělý filmař což potvrzuje i Irishmanem, přesto se ale nakonec přikláním k nižšímu hodnocení vzhledem k režisérově bohaté filmografii. ()

Mrkvič

Film jsem si dal na dvě části. Prvních 90 minut plných seznamovaní s postavami, kde museli být známí herci většinou digitálně omlazeni. No a to byl příšernej problém. Když jejich ksichty před třiceti lety nebyly tak zajímavé, fungovalo normálně, že mladou verzi postavy hrál mladší (většinou) neznámý herec. Sledovat skoro stoletého De Nira, jak "jako" třicátník někoho zkope na ulici, to byl hodně náročný divácký zážitek. Starší De Niro už je v pohodě, ale třeba Al Pacino je příšerný od začátku do konce. Kromě Pesciho, který je většinu filmu starý tak jako tak, jsou herci příšerně omlazováni nebo otřesně nalíčeni jako choroši. Zápletky, akční scény, to všechno Scorsese pořád umí natočit. Ale třeba dlouhá debatování jako ve stylu spíše Tarantina mi ke konci přišlo, že se zvrhla v takové hádání, co by, kdyby, kdo komu řekne atd, až jsem si připadal, že sleduju jeden z dílů Jak jsem poznal vaši matku. ()

filmmovier

Páteční ráno (a dopoledne) 29. listopadu 2019 plné naprosté filmové slasti. Irčan je prvotřídní filmařina a absolutní dokonalost je to i po stránce herecké, fakt netuším, jestli byl lepší De Niro, Pacino nebo Pesci na mrňavém prostoru. Tři a půl hodiny neskutečně působivého filmového vyprávění, které vtáhne, strhne a nepustí. A vůbec nevadí, že to tempo má fakt pomalé, naopak je to jen k dobru věci. Ultimátní žánrová záležitost a vrchol filmařiny nejen mistra Scorseseho, ale také loňského roku. Ale na pět hvězd to fakt není, prostě ne. A upřímně si vůbec nedokážu představit, jak moc lepší by to muselo být, aby to na pět hvězd bylo. Je to super, je to zábavné, je to esence filmařiny. A ta doba je tam taky zpracovaná překrásně. 80%. ()

Johnny.ARN

Scorsese, ty geriatrický zmrd! To, čo fungovalo pred tridsiatimi rokmi už teraz nefunguje. Zrecykloval si sa, obsadil si bardov nad hrobom a mňa si unudil na smrť. Nič, okrem ten tri a pol hodinovej ( !!! ) stopáže, si z toho filmu nezapamatám. Po dvoch hodinách, keď to bolo stále o tom istom a nikde sa to nepohlo, som sa začal pichať tupím nožom a túžobne očakával koniec. Všetci zrazu točia filmy o americkej mafii zo sedemdesiatok a už to pomaly prestáva ľudí zaujímať. Mňa určite. Pokial je to takto natočené a podané. Tri miliony postáv, už v dávno posproduktívnom veku a len debatujú a vozia sa na autách, čo spôsobili globálne otepľovanie. Mohol to natočiť radšej ako seriál, toto bolo úplne od veci. Podať celý príbeh v jednom filme. Hrozne dlhé, hrozne nudné. Al Pacino síce hrá skvelo a po sošku si asi pojde, ale to je tak všetko. Teda keď neriešime technickú stránku. No, zase tu raz zafungoval marketing a herecké mená, inak si to neviem vysvetliť, ako si v dnešnej dobe niekto môže tento opus ísť. Znechutené a unudené 2 z 5 ()

Sfinkter

Irčan je slabší než Mafiáni nebo Casino, ale stále se jedná o velkolepou ságu se starými harcovníky, kteří vám musí přirůst k srdci. Celá hlavní trojka je perfektní a pro mě osobně byl De Nirův výkon úplně nejlepší, ještě před Pescim a Pacinem. ()

DragonnCZ

Irčan (2019) - 8/10. Přepáleně dlouhý mafiánský film z produkce Netflixu, inspirace starými mafiánskými filmy je zde vidět na míle daleko. Topové herecké výkony, kdy si jakožto Netflix musel do svého mafiánského filmu nabrnknout největší synonyma tohoto žánru a to Roberta De Nira a Al Pacina. Na to jak je toto super film mě jen mrzí že je až moc přepáleně dlouhý až mě to nebavilo. I přesto pořád skláním klobouk dolů, že i dnes se dokáží točit takto super mafiánské filmy. Film si také potrpí na precizní Storytelling a to se musí nechat, ale ta délka to sráží hold k zemi a je tu 3,5 hodiny materiálu. ()

mickyreed

Je úctyhodný ukočírovat tak rozvětvený drama v tolika letech ... to čest Scorsesemu. Překvapilo mě, jak velkou roli Pesci vlastně měl a jak skvěle zahrál Pacino. De Niro klasik. Nicméně toho politikaření tam bylo zpočátku fakt moc a ve všech těch odborářských postavičkách a situacích aby se čert vyznal. Od poloviny se však zvolnilo a člověk s napětím čekal, jak to s tím tvrdohlavým králem odborářů dopadne. Neubráním se srovnání s Mafiány, kterým stačilo (pouhých) 150 min na spoustu nezapomenutelných hlášek, scén a hereckých výkonů a navíc aby se stali jedním z vrcholů nejen Scorseseho filmografie. ()

ivan bohatyr

Začalo do docela zajímavě, ale postupně to začalo trochu nudit. Přece jen délka přes 3hod je hodně a moc té akce nebo nějakých zvratů tam nebylo. Trochu to prostříhat na nějaké 2hod a dal bych 4. ()

noriaki

Je mi trochu líto, že v tom nevidím onu krásu a preciznost kterou tolik lidí obdivuje, ale na mě je to moc rozvleklé, moc umělé a málo rafinované. Scorsese si vytyčil nesplnitelný cíl a nebudu předstírat, že ho dosáhl. Irishman má impozantní záběr a možná i proto je v mnohém polovičatý a některé linie jsou sotva přiblížené a poté zbytečně rychle opuštěné. Hlavní postava není ani sympatická, ani zajímavá a určitou hloubku získává až těsně před koncem. Film postrádá lehkost a plynulost. Snad nikdy jsem ze Scorseseho necítil tolik unavenosti, jako tady. Je to už starší pán, takže kdyby o pár let zpátky nepřišel s živelným a dravým Wolf of Wall Street, nebo kdybych nedávno neviděl překvapivě svěží Eastwoodův The Mule, vůbec bych to nezmiňoval. Tohle bohužel není jízda, ale fosilie. Neocenitelná pro historiky, hodnotná pro nadšence, ale neživá a vyrvaná ze svého času. ()

terunka003

Mafiánské, vyprávěcí x dlouhé, moc dlouhé Nevím, jestli je posledním trendem dělat filmy co nejdelší, ale dlouhý neznamená dobrý, (pánové!). Zcela upřímně netuším o čem film byl, vyprávění bylo sice plynulé, ale pro mě naprosto nezajímavé. Retrospektiva s omládnutím obličeje nebyla špatná, ale pohyby De Nira při mlácení prodavače byly dost pomalé a nemělo to jeho mladickou šťávu. Scorsese už mě asi ničím nepřekvapí. ..kdy z toho udělal seriál bylo by to možná lepší.. ()

Pavlínka9

Wau. 3,5 hodiny mafiánské atmosféry, kterou jsme již tolikrát viděly, od Scorseseho nic neobvyklého, ale i tak je to prostě obrovská podívaná. Je to pro mě veliký zážitek a zanechalo to ve mě opravdu hodně živý zážitek. Ta atmosféra, vynalézavost, ukázka péče o rodinu, kšeft...Dvojice DeNiro a Pacino - ti mi k sobě pasují,jak kdyby se narodily jako dvojčata...Za mě paráda a doporučuji. Hlavně takovým těm starším klasikům, kteří milují mafiánské filmy. ()

tnp101

Šíleně vyčerpávající zážitek v negativním slova smyslu. Brutálně dlouhá stopáž ne že by byla ve všech směrech na škodu, ale i přes tak velký prostor k vyprávění jsem se v postavách a jejich chování na 100% neorientoval. Příběh ani jednotlivé postavy mi nepřipadali natolik komplexní, aby si tvůrci obhájili 3,5 hodinovou stopáž. A já, nesoustředěný divák, pak každou chvíli zpětně přemýšlím, co jsem kde přeslechl, když mi zrovna úplně nedochází, co se na obrazovce děje. Další dlouhé odpoledne tomu už nedám. Z respektu uděluji pomyslných 60%, pocitově bych šel ale níž. ()

ZeroCZ1233

Martin Scorsese se konečně vrátil k žánru, jenž je mu nejbližší a to k poctivé gangsterce. A vzal to stylem, jenž platí desítky let jako jeho rukopis, avšak v rámci mainstream kinematografie dnešních dní je unikátnjěší a unikátnější. A proto si myslím, že každého snímku, jako je The Irishman, by jsme si měli minimálně vážit a předem ho nezatracovat. Mnoho lidí smutní nad tím, jak předlouhé je a jak se Scorseseho stáří odráží v tempu celého snímku, tedy zkráceně pěkně natočená nuda. Jenže já se v tomto případě rád ohradím. 3 a půl hodiny je úctyhodná stopáž, jež už sama o sobě značí, že se nebude jednat o zábavný snímek na zpestřední jednoho odpoledne po práci. Tomu přidává i samotné téma. Jistě, je to gangsterka jak poleno, o to není pochyb, jenže každý znalý Scorseseho minulých příspěvků v tomto žánru ví, jaké tempto tento znamenitý režisér nastavuje. Tedy rychlé scény, ve kterých se střílí zbraněmi nebo svižnými dialogy, berou se drogy nebo šukaj holky a to vše okořeněno vynikajícím soundtrackem, jenž tahá songy z diskografií takových umělců jako jsou The Rolling Stones, John Lennon a dalších, již se otírají o rokenrolový či bluesový sound. A tento autorský rukopis tu najdete, jenže napsaný trošku jiným písmem. Jak jsem zmínil, člověk si musí uvědomit téma tohoto snímku a to je právě stáří. Na začátku, kdy jsou naše postavy mladší, je tempo svižné jak za starých časů, scény kmitají jak po másle. Jenže tento snímek se zaobírá delším časovým obloukem a postavy stárnou, jejich tělesná schránka chřadne, zpomaluje se a tomu je přizpůsobeno téměř vše. Tempo se postupně zvolňuje, zpomaluje a člověk se musí naladit na tyto vlny a vychutnat si klidné vyprávění, jež je předkládáno. Také si musí uvědomit, že tento příběh není o mladých klucích a té části podsvětí, kde se drží již zmíněné základní atributy pod souhrnným názvem "zhýralosti života lidského", tento snímek je o starších a životem prověřených mužích, tudíž drogy nahrazují odbory a sex politka. A celý snímek je natočen s poctivostí staré školy, řemeslně je to prostě nejvyšší úroveň poctivosti, kde sice tuto starou školu nabourává vymoženost v podobě CGI omlazení, ale do míry únosné a snímku akorát prospívající. Herecké výkony snad ani komentovat nemusím. Scorsese vybral své dvorní herce, z nichž se za ty desítky let staly osvědčené legendy, tudíž De Niro, Pacino a z důchodu navrátivší se Pesci excelují tak, jak jsme zvyklí. Soundtrack je zase přizpůsoben tématu, tudíž pro Scorseseho typický rokenrol nahrazují jazzové big bandy a uvolněné blues. Za mě mohu říct, že jsem byl tímto kolosem zcela pohlcen, dlouhé snímky jsou pro mě a rád se v nich rochňám, takže jsem dostal velmi pěkný předčasný dárek. Melancholií řízlá emoční část, jež se začíná projevovat ve třech čtrvtinách a jež se na plno rozjede na konci snímku jen utvrzuje téma stáří. Tak nějak se tam říká, že tohle může být jeden z posledních snímků tohoto druhu. O to víc jsem z toho v prdeli a děsím se doby, kdy žánr a kinematografii definující umělci tento svět navždy opustí. Protože takhle už to nikdo jiný natočit nesvede, já to vím, vy to víte. 9 a dvě desetinky z 10. Děkuji. () (méně) (více)

hroubek

Martin Scorsese je režisérská legenda. Bohužel i velké režisérské legendy mají problém shánět peníze na své vysněné projekty, jenž budou komerčně neúspěšné. A v tomto momentě přichází Netflix, který má peníze, ambice, a tvůrčí svobodu. A já jsem moc rád, že Netflix měl koule do tohoto projektu jít, i přestože se nezaplatí. Jak už jsem psal, Scorsese je režisérská legenda, a je to dáno tím, že prostě umí točit filmy. A zde to znovu dokazuje. Irčan je dlouhý film, přesto mě to uteklo velmi rychle a skoro vůbec jsem se nenudil. A to je příběh pomalejší a založený na postavách. S jiným tvůrcem u kormidla by se film rozpadl, nebo byl nudnější. Ale ve Scorseseho případě jde o další úspěšný zářez v jeho bohaté kariéře. Nechci tvrdit, že je Irčan dokonalý, protože není. Určitě by šlo film zkrátit, a o nic důležitého bychom nepřišli. Mohly se použit jiné natáčecí techniky a spoustu dalších věci se mohlo změnit a nebo upravit. Nicméně takhle si to Scorsese vysnil, a takhle to podle sebe natočil. A já jsem spokojený. A ještě abych nebyl, protože v Irčanovi hrají skvělý herci, vizuálně vypadá nádherně, má super retro atmosféru a navíc je parádně z režírovaný. Robert De Niro hraje jako zamlada, a je radost na něho koukat. Al Pacino má skvěle napsanou postavu a dialogy a dává zapomenout na filmy v niž se poslední dobou objevoval. Joe Pesci je zpět a je radost ho vidět v této společnosti. Harvey Keitel nemá tolik prostoru a ale i tak je parádní. A totéž platí i o zbytku obsazení, které nemá vyloženě slabého herce. Film mohl být trochu akčnější, rychlejší, ale já jsem opravdu ve výsledku spokojený. Mám pár výhrad, přesto mě nevadily abych si film užil. Irčan je gangsterský epos, a já jsem rád, že vznikl. ()

VanTom

Veskrze typická, vztahově komplikovaná "Scorseseho gansterka" o kariéře a životě schopného, do morku kostí loajálního mafiánského podvodníčka / "řezníka" (hitmana) / odboráře za éry Jimmyho Hoffy připoutá svým poctivým (ehm) vykreslením postav, které zúročí v závěrečném osudovém zpřetrhání velké důvěry a přátelství (i když mi úplně neštymovalo, že to musel udělat přímo on osobně). Po trošku vychrleném (spousta jmen a zákulisních vazeb a zájmů) začátku vtáhla a udržela pozornost po celé 3,5 hodiny, což hovoří za mnoho. A co se týče diskutovaného digitálního omlazení: naprosto OK, vypadalo prostě jako většinou dokonalé, jen výjimečně mírně umělohmotné masky, resp. make-up. ()

Flooyden

Příběh mě docela bavil, ale technicky to omlazování fakt nefungovalo (u scény, jak omlazený stařík De Niro mlátí toho zelináře, jsem už fakt vyprskl) a místo 209 to mohlo mít úplně v pohodě minut 109. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu