Čarodějův učeň

• USA The Sorcerer's Apprentice (více)

Příběh začíná v roce 1250, kdy Morgana spolu s bývalým Merlinovým učedníkem Maximem získala nejtemnější kouzlo, s kterým může ovládnout svět. Nedlouho poté je Morgana uvězněna do magického vězení. Merlin svěří Balthazarovi úkol najít vyvoleného, který může Morganu a její stoupence jednou provždy zlikvidovat a zachránit lidstvo před armádou mrtvých. Mladý Dave netuší, že je mu souzeno, aby se stal velkým čarodějem. Je tak trochu podivín, má fantazii a geniální talent pro fyziku. Po setkání s kouzelníkem Balthazarem v zapadlém krámku se mu do života začne čím dál víc vkrádat magie. Balthazar mu začne předávat všechno svoje kouzelnické umění, přitom ho ale musí zachraňovat z průšvihů. Podaří se čarodějovi naučit Davea kouzlit? A jak všechno zamotá fakt, že se Dave zamiluje do své spolužačky Becky? (TV Nova)

sheen

Zábavná fantasy s čarodějem, který pro změnu nenosí brýle. Komu se líbí čarování a vše okolo může si přidat hvězdičku navíc. ()

Pilda17

Tak přesně toto jsem od Sorcerer's Apprentice očekával. Příběh sice není skvělý a působí spíše jako pohádka, ale bez ohledu na to vynikající film. Mezi největší klady bych viděl děj, u kterého se člověk zaručeně nenudí a mě uchvátil tím, jak jsem se od něho nemohl odtrhnout. Přesně na takový film jsem čekal několik měsíců ba dokonce i rok. Jsem rád za to, že Jon Turteltaub překnal mě představy ve světě fantasy. Tento rok jsem viděl Souboj titánů nebo Prince z Persie, ale ani jeden film mě nezaujal tak jako Čarodějův učeň. Ale už dále k filmu, po akční stránce perfektní snímek, který zpracovanými efekty nemůže urazit. Nicolas Cage mi do role kouzelníka Baltazara sedl i přesto, že před filmem jsem tomu nevěřil. Nejspíš je to jeden z důvodů proč jsem na tento snímek nijak nepospíchal. I přes špatné hodnocení většiny a špatných komentářu je pro mě Sorcerer's Apprentice jeden z nejlepších filmů téhož roku a svým způsobem připomíná zkráceného Harryho Pottera. Jedním slovem "spokojenost".. 8/10 = 89% ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +především zábavné, dobrá akce, triky, hudba, spád, postavy, příběh -možná trochu moc dětské, chtělo by to přitvrdit, Jay Baruchel je v jistých situacích za šaška/// Tohle je pohádka, která ale vyloženě pobaví a rozhodně nenudí. Tedy za předpokladu, že přistoupíte na jistá pravidla tohoto filmu a taky na to, že je to zábava především pro mladší publikum. Dokazují to i trailery před filmem (především na animáky). Přesto je tu jistá podobnost s filmy Percy Jackson: Zloděj blesku, Zakázané království a jim podobné. Pokud právě tento žánr máte rádi, budete překvapeni jak svižně je film natočený. Akce patří k tomu nejlepšímu, pořád se něco děje, někde bojuje a jen občas to je proložené dialogy, které k filmu prostě patří. Spokojenost a rád se na to někdy podívám znovu./// Celkem 84%/// ()

Cappuccino

Bolo mi dané presne to čo som čakal. Priemerný snímok, ktorého kvality spočívajú vo výbornom Cageovi a abrakadabra čáry máry kúzlach. Na druhej strane zaostáva neuveriteľne klišovitý a nudný príbeh, srabácky hlavný hrdina (a že tých srabackých hrdinov, ktorí nechceli vstúpiť do "tajomného sveta" a túžili len po normálnom živote v kinematografii už bolo..ach, ach). Jednorázová záležitosť, neurazí, neuchváti. ()

666teen

Jiná realita. Všude jsou Bradavice, ale tady to není. Někteří adepti na výuku ve Vředech se nedočkají vejra s obálkou o přijetí do školy, pročež živoří jako studenti běžných, úchylných věd a mávání klacíkem provozují jenom jako velice specializovanou sexuální praktiku. No, nezoufejte, vy malověrní, není všem dnům konec. Možná si vás vyzvedne zapomenutý Merlinův učedník a naučí vás jak zacházet s ocelovým ptákem a jak oživit koště. ()

S.Quentin QUALE

Celkem škoda todlencto. Děj filmu je strašně plytký, takže nekonečně se opakující nahánění se a náhodné narážení na sebe dvou kouzelnických xichtů přijde ve finále i otravné, což se snaží být zastřeno místy pěkným vizuálem a musím říct hodně vtipným výkonem Jay Baruchela. Šlak vás z toho netrefí, ale dá se pohledat mnohem lepší zábava. Od Turteltauba jsem čekal lepší sousto. 60% ()

Allien.9

Nenáročná, dobře udělaná a dobře obsazená jednohubka, která (pominu-li všechna ta klišé, WTF happy-end, post-titulkovou scénu atd.) ZAbaví a díky několika - ač mnohdy neoriginálním - vtípkům i PObaví. ()

kingik

Nedostalo mě to a tedy nijak výrazně mě to nenadchlo. Ale rozhodně není důvod nad tímto trikovým spektáklem z produkční dílny slovutného Jerry Bruckeheimera lámat kouzelnickou hůl. Jde hlavně o to, v jaké věkové kategorii se nalézáte a čím jste mladší, tak o to lépe přijmete poměrně infantilní děj s ještě infantilnějším Jay Baruchelem v hlavní roli vyvoleného Hlavního Merlinina, jenž jako jediný dokáže zničit mocnou čarodějnici, toužící po vyhlazení všeho živého, uvězněnou po staletí v panence Grimhold. Baruchel mohl být zábavnější a záporák Alfreda Moliny zase o stupínek děsivější. Překvapivě se pak hereckým esem v pověstném rukávu stává dobrotivý čaroděj Balthazar v podání ostříleného Nicolase Cage s dlouhými vlasy, který se své role ze všech účinkujících zhostil nejlépe a s noblesou a dodal jí charisma. Malý prostor dostala Monica Bellucci v roli hodné čarodějky. Pro ni hovoří jasně fakt, že byla půvabná, i když v podstatě neměla co hrát. Když je to film plný čarodějů ovládajících roztodivná kouzla, tak to přímo vybízí, že bude film nabitý invenčními kouzly. Kouzel je sice dost, ale že jsou invenční se dá prohlásit jen o některých z nich. A to se na scénáři podílela hned trojice scenáristů, ale nic extra nevykouzlili. Některá kouzla působí divně (trik s oživením mopů a košťat ), některá jsou nápaditá (změna starého auta na nové za jízdy), ale mně tam pořád, vedle těch průměrných varietních čísel, chyběl nějaký zlatý hřeb večera, a prostě jsem se ho nedočkal. Nehledě na to, že film postrádá jakékoliv osobní kouzlo a nejlepší scény vyplýtvá hned na začátku. Pak se blýskne solidně koncipovaným finále. Na závěr jsem se i jednou zasmál, když Baruchel objal svou filmovou lásku Teresu Palmer. Film se vyplatí vidět kvůli Nicolasi Cageovi, okouzlující Monice Bellucci, vytrvalé snaze nenudit a sypat, pokud možno, originální nápady jako z rukávu. Režisér Jon Turteltaub však opět nedokázal oslnit a pospojovat to v optimální celek. 60% ()

Payushka

Cage je vtipný. Má charisma. Sluší mu to. Každý správný učeň by ho nejprve nenáviděl pro jeho pedantství a pak si ho zamiloval kvůli jeho zásadám. Stejně jako hlavní hrdina. A o to tu jde – do fantaskního příběhu promítnout něco skutečného, co zahýbe emocemi diváka. Nemusí se zrovna brečet, stačí, když upřímně držíte palce oběma klaďasům. I Baruchel je v roli tragického trumbery nečekaně úspěšný. ()

gilmore_girl

Merlin me nikdy moc nebral a s jeho ucedniky to neni o moc lepsi. Kouzla me za mak nebavila a pribeh byl straslive nudny. Neschopny Baruchel mi pil krev (radoby vtipne sceny byly trapne) a nehrat tam charismaticky Nicolas Cage, ani bych to nedokoukala. Je to sice Disney, ale i tak jsem cekala vic. Celkem prijemna byla hudba, ale kdyz to shrnu, zlaty Harry Potter! ()

Sobis87

Pamatujete si ještě na Nolanovo zasvěcování do čarodějnického řemesla? Tenkrát nám mistrně odhalil podstatu Dokonalého triku, předvedl nám něco nevídaného a my jsme si z toho sedli na zadek…klidně i po několikátém zhlédnutí (osobně ověřeno). Čarodějův učeň by se ve svém celku dal alegoricky přirovnat ke kouzlu, které je sice dobře provedené, v jeho průběhu je využito množství líbezných kulis (producent Bruckheimer na nich rozhodně nešetří) a samotný kouzelník je natolik zručný, že té iluzi není těžké uvěřit, avšak ono samotné kouzlo je ve své podstatě důvěrně známou a tisíckrát ohranou atrakcí, o které hned od úvodu víte, jaké vztyčné body bude obsahovat a kam se bude vyvíjet. Z hlediska narativních postupů a celkové fabule se tedy jedná o předvídatelnou nudu. Scénáristé odhalili svou tvůrčí bezradnost hned v úvodním prologu, kdy jsou veškeré důležité události, z nichž se bude příběh dále odvíjet, shrnuty v uspěchané montáži za doprovodu literární práci usnadňujícího komentáře nedietetického vypravěče. Po takto odfláknutém úvodu (navíc s nešťastně užitými zpomalovačkami) má očekávání okamžitě klesla na bod mrazu. O to více mě pak překvapil druhý „rozjezd“, který vyústil v audiovizuálně (příběhově) kvalitní řetězec akcí, které jsou sice naprosto předvídatelné, ale díky solidní výpravě, počítačovým efektům a svižnému tempu dokážou diváka povrchně uspokojit. Ale nic víc. Režisér John Turteltaub není víc než pouhý rutinér, který bez problémů zvládá ukočírovat většinu scén, jeho osobní přínos do výsledného díla je však takřka nulový, následkem čehož Čarodějovu učni chybí pro moderní blockbustery ona nedosažitelná „mýtická duše“. Můžeme tak mluvit pouze o solidně zvládnutém řemeslu, které pro otřepanost a jednoduchost literárního základu nezvládá uspokojovat jinak než povrchními atrakcemi. ____ Nad hodnoty nuzného průměru tento film vytahují pak samotní herci, kterým překvapivě vévodí zatracovaný Nicolas Cage, kterému se po výtečném Špatném poldovi génia Wernera Herzoga zase jednou podařio být cool. Zdatně mu sekunduje jako vždy výtečný Alfred Molina, který zvládá záporáky s grácií a Jay Baruchel v titulní roli opět tím správným nerdem. Monica Bellucci moc prostoru nedostala a úloha Teresy Palmer jakožto blonďaté dvojnice Kristen Stewart (nejsem zdaleka jediný, kdo si té podoby všiml) patří mezi ty nejotřepanější, její postava je šablonovitá až hanba, takže se zde ani moc předvést nemohla.Obě romantické linky (Cage-Bellucci/Baruchel/Palmer)jsou povrchní a naplňují všemožná mainstreamová klišé, příběh však nijak výrazně nebrzdily. ____ Čarodějův učeň je rozhodně lepší než otravný Percy Jackson a je prakticky na stejné úrovni jako předchozí Bruckheimerův počin – Princ z Persie – tedy lehce nadprůměrná strohá zábava na jedno použití. Škoda že kdysi neomylný producentský velikán značně polevil na svých ambicích. ()

IQ Tiqe

Dojem a hudba (Trevor Rabin) impozantní, příběh spíš průměrný, ale splnil mé očekávání, nešlo o nic extra, ale ani mě nezklamal. Kdybych měl srovnávat s Percy Jacksonem (kterému se podle mě podobá), pak je Čarodějův učeň o kousek lepší. 63% ()

Jordan

okrem vážne zlého vplyvu na hudobný vkus mladých američanov (skrze sugerovanie, že zlý pop je to, čo by sa malo počúvať - a že sa to páči aj tak inteligentnému a "vyvolenému" fyzikovi) nemám dôvod, prečo nedať tomuto milému, vtipnému, efektnému a jednoduchému americkému proťajšku harryho pottera v podaní disneyho, turteltauba a cagea plné hosnotenie: cieľová skupina je do osemnásť rokov a treba tak na to pozerať; jay baruchel je super, cage tiež, páčia sa mi momenty, kedy si film robí srandu sám so seba a trochu to odpatetizuváva ("because i can read minds!"), oproti harrymu celkom vysoká dávka humoru, efekty zvládnuté veľmi slušne, molina je ako záporák vcelku pôsobivý, koniec sa nenaťahuje a aj keď je scenár odvar, nemá nejaké do očí bijúce nelogickosti alebo diery (nie, že by bol úplne bez nich, ale s ľahkosťou to prehliadnete - lebo ide o rozprávku!) ()

Anderton

Po dlhom čase som si dal dva výplachové trikové filmy pre mládež za sebou a asi si dám zase na nejaký čas pauzu. Chcel som vidieť ten fórik pre depešákov a ako vyzerá Monica po štyridsiatke na plátne. Asi jediné dôvody, pre ktoré sa to ako tak oplatí vidieť. A ešte sekvencia upomínajúca na Mickeyho z disneyovskej Fantázie, ak by ich bolo viacero takto chytrých a kúzelných, bol by asi každý divák spokojnejší. Lenže Turteltaub s Bruckheimerom hrajú radi na istotu, čiže chcú osloviť najma teen publikum, ktoré môže byť s týmto nijako zvlášť neurážajúcim kúskom spokojné. ()

Kothy

Pokračování cageovy upadající kariéry. Tenhle kouzelnický film sice neurazí, ale ani nenadchne... Aspoň že tam hraje nádherná Monica Bellucci. :) ()

AllShallFall

Povedené a příjemné fantasy. Čaruje se o sto šest. Příběh je teda takový laciný. I ten typicky americký teenager mi tam moc neseděl. To je už příliš ohrané a okoukané. Zase na straně druhé, film měl tempo a pobavil. ()

Filmmaniak

Celkem zábavné a se spoustou drahých digitálních triků na oko (které nakonec celkový dojem vylepšují), ale také bezzubé a s toporným hlavním hrdinou navrch. Nelogičností je v příběhu tolik,, že počet hladovějících afrických dětí se vedle toho jeví jako zanedbatelná cifra. Těch pár dobrých nápadů je utopeno ve faktu, že minimální počet kouzel se opakuje stále dokola a že to je celé příliš komplikované a přesto předvídatelné až hanba. Turteltaub navíc neumí natočit bitku dvou čarodějů nebo libovolnou akční scénu tak, aby to vypadalo byť jen trochu zajímavě. V podstatě to samé co Poslední vládce větru, tomu jsem ale ty 3 hvězdičky nakonec dal, neboť jsem se u toho aspoň docela dobře zasmál. ()

Hledá se Deppův pistolnický parťák

Hledá se Deppův pistolnický parťák

29.04.2011

Adaptaci nadpřirozeného westernu The Lone Ranger (kdysi dávno rozhlasový seriál, později komiks, pak televize) chtěl Jerry Bruckheimer původně uvést už letos v květnu. Studio Disney si ale duplo a… (více)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem

02.07.2010

Cage potřetí na lovu pokladů

Cage potřetí na lovu pokladů

23.05.2010

Pokračování úspěšné série, která mixuje lekce z americké historie s honem za poklady a Cageovými psími pohledy, měl Jerry Bruckheimer v plánu už dlouho. Režisér Jon Turteltaub a jeho hlavní hvězda si… (více)

Fantasy na všechny způsoby

Fantasy na všechny způsoby

05.03.2009

Od dětské přes teenagerskou až po tu naditou sexem a násilím, tedy nejlákavější ;-). Chris Columbus se podobně jako filmového Harryho Pottera pokusí nastartovat i sérii o Percy Jacksonovi podle… (více)