Americké drama z prostředí horských velikánů a drsné přírody. Bývalý nájemný vrah Clint Eastwood přijal ještě jednu "zakázku". V horolezecké výpravě musí zjistit, který z horolezců mířících k vrcholu Eigeru je ruský zabiják a zlikvidovat ho... (Bontonfilm)

PetrPan

V první půli odlehčený špionážní thriller s lehkým bondovským nádechem, kde si Eastwood bez problémů drží klasické chlapácké charisma a vtipně se vypořádá s nepřítelem z minulosti. V druhé půlce se přepínáme do dobrodružného horského dramatu a na tomhle písečku, lépe tedy kameni, se filmu daří  i mnohem lépe. Není nouze o nervydrásající scény a tragický konec celou dobu doslova visí ve vzduchu.  Výborné.  Po horské epizodě Eastwood svůj ne nezajímavý, ale nevyrovnaný příběh opět zakončuje smířlivě a odlehčenou formou.  3,5 * ()

Slarque

Škoda, že samotné horolezecké drama na Eigeru zabírá jen slabou půlhodinku v závěru, což je vzhledem k příběhové přeplácanosti této „horolezecké bondovky“ dost málo. ()

Rocky62

Před i za kamerou obdivuhodná a náročná práce, avšak z celkového pohledu je Vražda na Eigeru jakýmsi mixem chaotického špionážního thrilleru s britským feelingem (Bond) a dobrodružné výpravy na pouštní skaliska, kde musí hlavní protagonista podstoupit horolezecký výcvik, z něhož bude přezkoušen při výstupu na Eiger. Téma je nápadité, avšak první půlka filmu působí s tou druhou jaksi kontraproduktivně, což je největší kámen úrazu. Naštěstí jsem měl ovšem i tak o zábavu postaráno. Můj herecký favorit George Kennedy se obstojně postaral u humornou stránku filmu a spolu s Eastwoodem tvoří vcelku přesvědčivé duo, které patří mezi prioritní pozitiva filmu, i když jich není zrovna moc. Já to však vidím na 75% ()

dopitak

Skvělej film. Tvoří jej několik různorodých částí (krimi s vraždou a první Clintovou akcí, pak chvíli špionážní thriller, pak návrat do minulosti za Georgem Kennedym a nádherná americká příroda, a pak horské drama), které hezky navazují, mají spád. Nevybavuju si, jestli jsem někdy viděl lepší film o horolezcích. Ten výstup a sestup je skvěle nasnímaný, nálety vrtulníků si budete určitě pamatovat. A parádní dabing (byť až druhý), kdy Moravec na Kennedyho, to nemá chybu. A Brenda Venus - ta musela mít silikony! A moc pěkný ()

korbitch22

Občas si řeknu, že je čas zase na nějaký ten filmový rest z historie, tentokrát padla volba na celkem neznámý Eastwoodův film z prostředí tajných služeb a hor. Hory mám rád, Eastwooda taky, ale tohle byla dámy a pánové tak kolosální debilita, že jsem jí dokoukával na 3x. Eastwood prostě podle mě není dobrý režisér a nikdy nebyl. Jeho Oscarový tlačenky mu prostě nežeru a jeho dřívější režie je vlastně absolutní parodie na to, jak by měl režisér fungovat. Začátek docela ujde, když se Eastwood tváří stejně drsně jako vždycky, vyjebe se studentkou a poskokem z tajné služby a pak jde zabít agenta, má to jakš takš hranici průměrnýho starýho fláku. Potom jde ale všechno naprosto do sraček. Eastwood kdo ví proč odjede trénovat ke starýmu kámošovi, kterej pajdá, funí. má tak 30 let za zenitem a 20 kilo nadváhy, takže když má trénovat Eastwooda v nejlepší formě nedává to vůbec smysl. Eastwood běhá v pohorkách a džínách po horách a snaží se dohnat nějakou kozatou cikánku a do toho se objevuje další a další bizardní postavička jedna za druhou, včetně nějakýho teplýho vraha, nabušenýho teplýho vraha, teplýho pingla, kozatý pinglice, čivavy, jorkšíra a albína a všechno je to podpořený naprosto debilní a ujetou hudbičkou jak z gay porno parodie od Warhola. Neskutečný bizár a totální zhovadilost. asi to mělo parodovat Bondovky s Moorem nebo nevím co se Clintovi honilo hlavou. Eastwood měl ve své kariéře vlastně jen neuvěřitelné štěstí. Nejdřív tom, že se to jeho drsné a minimalistické totální antiherectví ujalo a pak že mu po sérií totálních režijních průjmů dovolili točit a došlo to až tak daleko, že mu začali za ty jeho sračky nakonec srát i Oscary. Jak po takovým brutálním hovnu mohl ještě vůbec někdy někdo nechat Eastwooda točit, to asi nikdy nepoberu. Prostě klikař jako prase.30%. ()

jojinecko

Bezpochyby najväčším plusom tohto filmu sú horolezecké scény (veľmi dobre natočené), ako aj zábery na hory. Všetko okolo toho mi príde ako nepodarená "bondovka", ktorá je ale našťastie zábavná. Ako ľahký žáner Eiger Sanction obstojí, ako seriózny triler ani zďaleka nie. ()

poz3n

Clint ve své klasické roli zásadového drsňáka. Méně zajímavou dějovou linku vyvažují hodně dobře natočené horolezecké scény. A pokud se nepletu, Clint si i neodpustil odkaz na Toniho Kurze. 6/10 ()

honajz

Film, který staví spíše na atmosféře jednotlivých scén a Eastwoodových horolezeckých kouscích (reálných, žádné modré pozadí), než na příběhu, jenž plyne jen zvolna jako ozvláštnění na pozadí (a díky tomu odhadneme identitu druhého muže velmi rychle), ale podle mne to funguje velmi dobře. Navíc jsou zde břitké a vtipné dialogy, za které by se nemusely stydět původní odlehčené bondovky, a je škoda propásnout některou z průpovídek (zvláště ta s výměnou krve je skvělá). Film ve svém podtextu a tématu příběhu odsuzuje války špionážních služeb, kdy nakonec kvůli nedůležitostem umírají lidé. Odsuzuje přehnanou rasovou nesnášenlivost, ale dokáže si rýpnout politicky nekorektně do sufražetek. Kamera se rovněž vyvedla - jak úvodní procházka upršenou Ženevou, scény u Dragona, tak všechna horská panoramata. Myslím, že musela být pro štáb pěkná fuška spoustu scén natočit, včetně těch v kaňonech. Hudba Johna Williamse hodně připomíná - v dobrém - Morriconeho a dotváří atmosféru. A líbí se mi ta nejednoznačnost v tom, kdo je přítel, a kdo nepřítel. Zvláště pak závěrečná scéna, kdy vlastně poslední věta Gem jasně upozorní hlavního hrdinu na to, že nakonec se holce přece jen nebude dát věřit. ()

eraserhead666

Na to, jak je to dlouhé, to má fakt hodně slabou, nepochopitelnou a suchou zápletku a ještě sušší, nepochopitelnější a slabší pointu. Clint je bez chyby, předvádí přesně to, co se od něj očekává (má kamenný ksicht, suché hlášky, olky mu skáčou do postele takřka samy - tentokrát v trochu exotickém provedení a pěstí bych od něj nechtěl dostat), plus ještě pár věcí navíc, ale ten příběh je fakt slaboučkej a hodně z něj kouká, že je jen hala bala postavenou konstrukcí pro to, aby se mohly objevit úchvatné záběry z hor (Jonathanův výcvik - výstup na Eiger) a samozřejmě na Clinta (je pořád supr...). ()

Lacike

Toto je strašne divný film. Prvá polovica pôsobí jak nejaká variácia na Bondovky, ale jej vyznenie je dnes už neskutočne trápne. Všetky tie macho hlášky, spôsob akým sa Eastwood správa k ženám alebo jeho infantilne štylizovaný šéf majú bližšie k Austin Powersovi ako k Bondovi. Prvá polovica je prakticky neznesiteľná. V druhej sa film dostane do hôr a akokeby sme zrazu sledovali iný film. Do veľkej miery seriózny horelezecký biják. Len občas to narúša snaha vyvolať napätie ohľadom toho, ktorý Eastwoodov kolega je zradný zloduch, ktorého sa treba zbaviť. Samozrejme nesmie chýbať WTF odhalenie, ale tentoraz ma to nijak nepohoršilo a vlastne som bol so záverom celkom spokojný. V dnešnej dobe film ponúka jedinú atrakciu kvôli ktorej sa film oplatí vidieť. A to poctivé oldschool horolezecké scény bez CGI a iných trikov v skutočných exteriéroch v ktorých si to Eastwood poctivo odliezol. Síce bol celý čas istený, aj keď to občas nedávalo zmysel (napríklad keď liezol ako prvý, tak kto mu nahodil to lano, ktorým sa istil?), ale rozhodne stojí za pochvalu jak Eastwoodova odvaha, tak fyzická námaha, ktorú musel vynaložiť. Kto má aspoň trochu rád nezmyselné štveranie sa po skalách, tak bude spokojný. Do nedávna som na tom nevidel nič zaujímavé, ale v poslednej dobe ma to celkom začalo fascinovať. Takže výsledkom je divný mix Bondovky a horolezeckého filmu, ktorý sa berie vážne, ale často pôsobí komicky. 5/10. ()

Terva

První polovina je celkem rozvláčná, ale jak se příběh přesune do Utahu a posléze do Švýcarska, tak se děj začne rozvíjet. Reálně natočené scény horských výstupů jsou úchvatné. Clint prostě umí i režii. ()

MrCreosote

Podivný mišmaš špionážního thrilleru britského stylu a nadsázkou říznutým dobrodružstvím, ve kterém jsem pouze čekal, kdy se na scéně objeví Blofeld se svou bílou kočkou (albínský šéf tajných služeb Dragon bude nejspíš jeho ještě úchylnější bratříček). Dohromady z toho čiší scenáristická bezradnost, protože střídání čirých "wtf" momentů s těmi opravdu mrazivými časem začne nudit a Vražda na Eigeru vyznívá jako nepovedená parodie. A kromě toho, Eiger hraje hlavní roli pouze poslední (a nejlepší) čtvrtinu celého filmu, předchozí tři zabírá expozice, která nenavnadí, ale naopak odradí. ()

curunir

,,IMPRESÁRIO. TAK MI TERAZ HOVORIA. NIE JE TO NADÁVKA?" ,,MOHLA BY." __ Európske mestské prostredie Eastwoodovi nesedí a pôsobí, akoby sa v ňom ocitol omylom. So siluetou hôr za chrbtom je to omnoho lepšie, avšak zrozumiteľnú premisu tu začína štrbiť prekombinované pozadie. Pravdu povediac nerozumiem názorom užívateľov vidiacich vo filme variáciu na bondovku, pretože Eastwood vytvoril charakterovo značne odlišnú postavu od známeho agenta. Isté asociácie môže vyvolať postava albína Dragona, avšak aby bol taký nemohúci kripel šéfom zločineckej organizácie je veľmi silným literárnym nonsensom - napokon pekne to vystihol užívateľ Colonist. V prostrednej prípravnej časti sa mi viacej než vysporiadanie sa s častým Columbovým protivníkom Jackom Cassidym, páčilo osviežuje behanie po kopcoch s mlčanlivou indiánkou, ktorá sa ale napokon ,,odhalí" v inom svetle. Chválim však príjemnú Williamsovu ,,main theme" akoby pochádzajúcu od Morriconeho a výborné zvládnutie horolezeckých výstupov spôsobujúcich mi závrať, kde sa režisér a herec v jednej osobe predviedol ako skutočný ,,Clinthanger". (894. hodnotenie, 64. komentár k filmu) ()

kobejn

Fuj, napodruhé už se mi to tak hnusilo, že ze 4 schazuju na 2. Clint prostě byl sexuální symbol, dneska už by ti to neprošlo kovboji. ()

MikO_NR_1909

Pôjdem proti prúdu a poviem, že prvá polovica sa mi páčila viac než druhá nehľadiac na kaskadérske čísla a finálne vyvrcholenie. A nemusím pritom kopírovať poznámku od POMA a podaktorých o údajnej "starej bondovskej zápletke z prvej časti", na ktorú sa v komentoch ako ovečky mnohí chytili. Ale k podstate : Eastwood je pánko, ktorý dokáže zaplniť svojimi hláškami aj suchú vatu a divák sa vždycky baví. A čím ide viac do tuhého tým viac si jeho satirické poznámky vychutnávate. Poteší aj výber lokácií : tradičné americké mesto, misia v Zurichu, Monument Valley, hory... Problém je ale v samotnej dĺžke, lebo dve plné hodiny si vyžadujú aj iné než tradičné metódy rozprávania (o to viac, čím väčšmi sa zníži počet prínosných dialógov pre dej, pretože nie sme v Cliffhangeri, kde sa to dá odpustiť) a zvýšiť napätie aj pomimo pasáží horských momentiek. Lebo takto mi to príde ako s pokračovaním Francúzskej spojky, ktorá disponuje minutážou s krásnym členením tajomného "vyšetrovania" aby následne tápala nudnejším vsuvkami aké by sa pri šikovnosti tvorcu dali v pohode odstrániť. V každom prípade oddychová záležitosť a ako to mám rád s nie úplne dovysvetleným "pozadím" :). ()

GodComplex

Huh? Co je zase tohle za skrytej a nedocenenej poklad zlateho fondu kinematografie? Ja jsem vedel, ze Clint Eastwood je borec co si temer ve 100 letech nataci filmy, ve kterych hraje hlavni roli a jeste k nim dela hudbu. Co jsem ale nevedel, ze si v 70's natocil prvotridni bondovku, ve ktere hlaskuje jako Arnold a ve ktere si v nadhernem Alpskem prostredi vystoupa na Eiger (bez kaskaderu), kde se jeste na vrcholu potka s Reinholdem Messnerem, wtf? Nejvetsi borec filmove historie? 9/10 ()

Thomassi

Jeden z prvních režijních pokusů Clinta Eastwooda. A rozhodně ne lehký. Být za kamerou a přitom lozit po skalách, to chce pořádný kus odvahy. Film má dvě hodiny, bohužel skvělé tempo nasadí až tak posledních 50 minut. A těch padesát minut uteklo jako voda. Napětí se dalo krájet, navíc krásné obrázky samotného Eigeru a výborné výkony všech čtyř horolezců v čele s Clintem. za těch padesát minut bych dal možná i plný počet. Jenže... Ano, začátek. To se do tohoto filmu absolutně nehodilo. Něco ve stylu Bonda. Nebudu to mít Clintovi za zlé, protože to tak asi chtěl, ale musíme si přiznat, tou první hodinou prostě šlápl vedle. Pokud chtěl natočit horolezecké drama, rozhodně by se bez toho začátku obešel. Pokud to ale chtěl zkloubit s detektivním příběhem, moc se mu to nepovedlo. Oboje totiž v tomto případě nejde dohromady. Nicméně právě za tu druhou půli si to 3* zaslouží..... Pokud ale chcete vidět, jaká může být Eiger svině, doporučuji Nordwand. ()