Čtvrtý druh

Štvrtý druh

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2009, 93 min

• EvilPhoEniX

Sračka všech dokumentárních ALA paranormálních sraček! Opravdu hrůza nebylo tam nic, co mě potěšilo naopak mě vše štvalo.. Doufám, že o téhle Katastrofě pěkně dlouho neuslyším ! 5%(2.2.2012)

• Phobia

Natočeno dle skutečné události, bu-bu-bu... vlastně hů-hů-hů! Lynchova sova si nakoukala "Akta X" a rozletěla se na Aljašku terorizovat poklidný spánek obyvatel Nome. Pokud vás děsí ksicht Pátého elementu, případně Charlotte Milchard, co hrála "skutečnou" doktorku Tylerovou, pak si nacvrnkáte do spodního prádla! Rovněž synek dr. Tylerové může svým zjevem přivodit slabším povahám psychickou újmu. A jednou vám možná způsobí husí kůži zvukař, který by se mohl od vteřiny přihlásit ke spolupráci na dalším "Vřískotu". Ale jinak... pořád jsem čekala, kdy to bude gradovat, kdy konečně přijde to něco, u čeho si budu přetahovat peřinu přes hlavu, bát se jít na záchod, nebo si alespoň řeknu "tak kvůli tomuhle stálo za to Čtvrtý druh vidět"... a čekala jsem a čekala... a čekala... pořád jsem čekala... a pak byly závěrečné titulky. Pokud jste ovšem fanoušci UFO a ufounů, pak se taky netěšte - záběry jsou totiž "autentické", takže neuvidíte ani emzácké houno, zato rádoby psychologických žvástů si užijete požehnaně:-P. 41%(18.4.2011)

Jedno se musí tomuto poměrně novátorskému hororu nechat: lekačky a strašidelné scény působí ve tmě nadmíru efektivně. V neproniknutelné temnotě kinosálu to mohlo být o nervy, mě musela stačit záře televizoru. Lekací scény se zdaleka nedají předvídat (znáte to také z těch laciných hororů) a seriózně jsem měl pocit, že mi dokonce jednou hrozila srdeční zástava. Prostě jsem se bál - hodně. Škoda, že nudných míst je tu požehnaně a herci se snad jakoby schválně nesnaží moc hrát, když vedle sebe mají na obrazovce své reálné předlohy. Je to něco nového, ale možná se to dalo udělat lépe. A jestli věřím? Dovolím si citovat: Mr. Mulder, they´ve been here for a while...(25.10.2010)

• JFL

Nejhorší na tomto filmu je, že kvůli zoufalé snaze vyvolávat dojem reality se v závěrečných titulcích dostalo uznání hercům, kteří předvedli mizerné výkony (v čele s režisérem, který v záběrech rozhovoru s doktorkou vypadá jak někdo, kdo ve čtyři ráno v zaplivaném nonstopu lavíruje na hranici opilosti a doléhajícího spánku, ale ještě v pošetilé snaze sbalit tu buchtu na baru finguje zaujetí jejími řečmi), zatímco skvěle zneklidňující představitelka "reálné" doktorky zůstala nejmenována. Angažování Mily Jovovich naznačuje, že půjde o hystericky vypjatý film, a v tomto ohledu tvůrci nezklamali. Dalším vodítkem kvality je fakt, že se snímek natáčel v Kanadě a jihovýchodní Evropě, což ho přiřazuje do kategorie laciných videobraků s pány Van Damme, Lundgren a Seagal. Stejně jako tyto fláky se ani "Čtvrtý druh" nepokouší zahrát za málo peněz hodně muziky, jako to dělají produkčně nuzné horory ambiciózních fanoušků i profesionálů. Vyvolávání dojmu reality zde není užito jako omluva pro minimální prostředky při natáčení či formální rámec pro nápadité uchopení žánrové premisy, ale prostě jen plytká snaha svézt se na aktuálním trendu. Narozdíl od "Záhady Blair Witch" či "Cloverfieldu", "REC" i "Paranormal Activity" film po odhalení faktu, že je jen vykonstruovaná fikce, nemá už co nabídnout. A co se týče tématu únosů lidí mimozemšťany, "Čtvrtý druh" nesahá ani po prach na podrážkách mrazivě naléhavému snímku "Oheň v oblacích" (1993). Více v recenzi na Aktuálně.cz.(24.1.2010)

Blízké setkání čtvrtého druhu je bezesporu atraktivní filmová (i literární) látka. O to větší je pak škoda promarněné šance. Achillova pata tkví v nezvládnutém a nedotaženém konceptu očitého svědectví, kdy jsou skloubeny (snad) autentické záznamy a rádoby umělecká rekonstrukce, která je místy až příliš doslovná a mnohé nevyřčené a nezobrazené podsouvá divákovi rastrem své jednoznačné interpretace. Režisér si také mohl odpustit rámcové uvození, které jakoby celý snímek zařazuje do seriálu Akta X - je to příliš laciné a až k podezření okaté. Podobné filmy: Paranormal Activity, Oheň v oblacích, Invaze, Blízká setkání třetího druhu(5.3.2010)

• - Jak je uvedeno výše, údajně neexistují žádné záznamy, že by kdy Dr. Abigail Taylorová pracovala na Aljašce jako psycholožka. Na stránkách Alaska Journal of Psychiatry však byl umístěn životopis Dr. Tylerové a její články o poruchách spánku, emočních problémech, hypnoterapii a regresní terapii. Po masových vyhledáváních na internetu ale bylo vymazáno vše, co obsahovalo její jméno. Šlo o součást reklamní kampaně. (Kailo)

• - V mestečku Nome v skutočnosti nemajú šerifa. (movemat)

• - Skutečné město Nome na Aljašce je k nerozeznání od města filmového. Ředitel obchodní komory skutečného města po shlédnutí filmu prohlásil: "Fiktivní Nome je pěkné místo, přál bych si, aby jsme tu měli takové stromy." (_ksilt)