X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Shaleman

Přiznám se, nebýt vpravdě hloupých scén s dívkou vážkou a létajícím čestmírovi co léta díky svému křiku, dám i čtvrtou * a označím to za nejlepší díl série. Avšak tyto dvě maličkosti mě přišli natolik hloupé a zbytečné, že končím u 3*. ()

agrimon

,,X-meni" sú mojou srdcovkou zo všetkých komiksoviek, ale myslím že natočiť tento diel bolo zbytočné natiahnutie série. Na jednotku a dvojku sa to skutočne nechytalo. Toto bol úplne slabý odvar pre teenagerov, ktorým sa to páčilo, pretože predtým nevideli predchádzajúce diely. Vojensko-politické scény úplne otrepané.. Jednoducho vôbec to nenaplnilo moje očakávania. ()

Jazz06

Je to hodně dobré, ale na mě moc uspěchané. Vím, že by to muselo mít tak 3 hodiny, aby se všechno stihlo tip top, ale já bych chtěl ještě větší propracování postav a hlavně větší důraz na prohloubení přatelství mezi Charlesem a Erikem. Jinak teda nejlepší díl ze serie X-Men. Hlavně parádní akce a herecké výkony (obsazení vůbec). ()

Mira90

Geniální, úžasné, fantastické! Též skvělé, perfektní, grandiozní. Neopomínejme dokonalost, schopnost brát dech či prachobyčejnou vyváženost. X-Mení sága mě velmi bavila. Díky mnoha mutantím charakterům. Pro Singerovy režisérské schopnosti. Kvůli hudbě. Teď tohle vše vzal Matthew Vaughn a udělal z toho pro mě filmový zážitek minimálně roku! Rozhodně nelituju, že jsem se rozhodl v poslední promítací den jít se na První třídu podívat společně s dalšími šesti lidmi do kina. Nic tomu nechybělo a vše to mělo přesně tam, kde to být mělo. Režie - Vaughn (pro mě) ještě nenatočil horší než pětihvězdičkový film. Viděl jsem toho další důkaz. Scénář - YES! Jak to všechno zapadlo do toho, co už jsem viděl... Cool. A přitom i samostatný příběh tohoto dílu byl sám o sobě dost zajímavý, navíc odehrávající se na historickém pozadí. Hudba - správně (super)hrdinská, s jasným hlavním motivem a i ty písničkové části tomu sedly. Casting - podstatnou část ,dřívějších´ X-Menů tvořily ženy. Krásné ženy. Tady byly taky. V krátkých a ještě kratších sukýnkách :-D Bingo! Navíc u většiny postav by se dalo i bez přihmouření oka tvrdit, že to jsou skutečně své mladší verze. Aby se nám tam pro jistotu objevila i stará garda. Zvláště moment s Hughem mě rozzářil na dlouhou dobu. Špica! (Kolik jen ta chvilka, po kterou se objevil, musela stát...;-)) Protože jsem nedávno sjížděl Skins, potěšila mě role pro Nicholase Houlta. Efekty - na ty se v letech předešlých mnoho peněz nenašlo. Zato letos se asi ve filmových studiích potloukal Oslíčku, otřes se. V kterém jiném filmu se vám na kubánské pláží rozvaluje ponorka a SR-71 Blackbird?! A mnoho, mnoho dalších důkazů... Navíc oproti předchozím filmovým počinům točícím se okolo Profesora Xaviera a jeho známých První třída ani chvilku nenudila, ani chvilku mě nenechala si odpočinout, neustále se něco dělo. Zkrátka a dobře: Moc lepších filmů jsem neviděl. ()

Luckyman

Tak na tento film som sa neskutočne tešil. Keďže som veľký fanúšik X - men a neušiel mi ani jeden film, tak aj v tomto prípade bola otázkou času, kedy sa k nemu dostanem. Prvú triedu som si pozrel aj s mojou priateľkou a bolo veľmi zaujímavé sledovať ako začínali Profesor X, Magneto alebo ako vlastne vznikol Beast. Skvelý film, perfektný dej, skvlelé zahraté postavy a epické súboje ho predurčujú na jeden z najlepších filmov tohto roku! ()

Dartdevil

Zatím nejlepší díl série. Bez slabého místa, s charismatickými herci, konec skvěle navazuje na pozdější události. Nečekaně výborné. ()

kwaicheng

Hmm....ti iksmeni s vážčíma křídlama co flusaj ohnivé chrchle a ti co provozujou hulahup mě nebaví. Jinak to byla fajn. Doznal jsem též, že bych rád viděl nějaký ten film o lovcích nacistů, protože ten začátek s Michaelem Fassbenderem, hlavně jak přijel do Argentiny, to bylo něco! Klidně by to mohlo být i mysterióznějšího ražení. Dobrá role Hugha Jackmana:"Go fuck yourself".....A na závěr ještě jeden citát z filmu: "Trust yourself." To je dobrý citát. ()

haroska

Nejsem nějaký horentní fanda komiksáků a ani X-menů,každopádně tenhle díl mě naprosto strhnul - neuveřitelná dynamika, napětí,parádní akční scény,velkolepý závěr a "Magneto"(hmmm). ()

Claude Speed

Po nepříliš povedených dvou dílech xmenů je zde další, tentokrát asi nejlepší díl (pro mě to ale neplatí). Ještě nikdy jsem neviděl takto vymakané zpracování komixu, to zasazení do lidských dějin v tomto filmu zkrátka nemělo chybu. Lehce mě zkalmaly trochu zdlouhávé scény, které by se daly jistě zkrátit. Místy trošku nudný film je jinak nabušený spoustou akcí, emocí a různých dramatických zvratů. Nejsilnějším prvkem tohoto díla je však bez pochyby skvěle promyšlený příběh. A hudba je svědčí o vlekoleposti tohoto snímku. Když se všechny tyto skvělé prvky skolubí, vznkne vynikající celovečerák, na který se vyplatí jít i do kina. Jasný palec nahoru. 80%. ()

marek86

Podle mého názoru nejlepší xmenovský film. Prapůvodní děj do toho nastávajícího zapadá v celém příběhu jako střípky, jenž lepí rozbitou vázu. Velmi kvituji obsazení dvou hlavních herců. A návstěva v baru za wolverinem, byla jako třešinka na dortu. Moje hodnocení 9,5 z 10. ()

Gardenboy

Skvelý film. Nemám čo viac dodať. No cez to všetko som na jeho konci mal pocit, že k orgastickým výšinám Temného rytiera sa ani len nepriblížil a tak mu jednoducho nemôžem dať rovnaké hodnotenie (*5) ako spomínanému Nolanovému opusu. Možno po ďalšej projekcií. ()

ljukyljuk

Tomu vravím dobrý blockbuster, nie ako Watchmen, pri ktorých som si takmer vyškrabal oči od nudy. Aj keď to malo dve hodiny, ani raz som nepocítil nijaké hluché miesta. Bola tu akčnosť, efekty, dramatickosť, zaujímavý príbeh vykresľujúci pozadie ďalších sequelov, niekoľko odľahčujúcich vtipných momentov a jednoducho všetko, čo má mať dobrý film v tomto žánri... No a to Wolverinovo cameo, to bol čistý bonus. ()

Spaziergang

Ze všech x-menovských filmů se mi právě tento líbil nejvíc. Nebudu tady vysvětlovat proč, prostě se podívejte a uvidíte :-) ()

pulDag

V rámci komixových adaptací je First Class tou z nejlepších. Dojem z dokonalé první půlky zchladí už trochu uspěcháná druhá. Výslednému dojmu též nepřidá chudší akce a poddimenzované digi. Jinak je film plný dobrých vtípků a bez výrazných lapsů. (kdyby se nejednalo o adaptaci komixu, dal bych za lepší 4) ()

LordMysti

Dospělejší, vážnější a zajímavější, bohužel až na ten konec. Každopádně výborná podívaná bez zásadnějších hluchých míst. ()

BackPa

Pro mě nejlepší díl série,viděno v kině,ale nyní to je česky tak stahuju fHD,tak snad ten dabing bude dobrý :) ()

ER

Čekal jsem více toho mutantského rozjímání a ejhle, ono to i pěkně odsýpá. Což je největší plus tohoto filmu-skvělý poměr mezi závažnosti sdělení a akcí. Skvěle podaný "rozpor" mezi Xavierem a Erikem a přiklánění se na tu či onu stranu je provázeno výborným zážitkem z akčních scén a zdálo by se,že se dostaví nadšení. Jenže-přeci jen pověstný chlup k tomu chyběl. Marná sláva-"mládežnické" výkony herců mi moc nekorespondovaly s představou skvělého Iana McKellena,Patricka Stewarta z dospěláckých verzí a výrazná postava Wolverina ala Hugh Jackman tam úplně chyběla. A ačkoliv mám rád Kevina Bacona,přeci jen to není typ charizmatického vojevůdce, který by dokázal strhnout mutantí "davy". Nu což,s tím se i tak dá na film dívat podruhé. ()

marusaj

Chytré, intenzívní, vtahující. Blockbuster jak vyšitý, těšíme se na pokračování. Jen více emocí, více grandióznosti a méně zbytečně poletujících děcek. Fassbender s McAvoyem jsou tahouni, jsou uvěřitelní a přirozeně skvělí. Bacon je charismatický, nepříjemný a uvěřitelný protivník. Vše šlape jak má, Matthew odvedl dobrou práci. Go on! ()

netWoor

X mani se opět vracejí na počátek a za sebe můžu říct, že lépe než v případě Wolverina. Film mi spíš připomínal starou bondovku a bavil mě až ...až snad na výcvik mutantů a závěrečné souboje (nebo spíše ty kecy okolo) a proto zůstaneme před branou nejvyššího ohodnocení... ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku