Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

DooFooS

Plný počet především za téma, které bylo přiotevřeno. Jen houšť, však si to zasloužíme. Vypíchnout pak musím ještě herecké výkony, které mě strhly a byly snad, z mého laického pohledu, naprosto bezchybné. ()

heavy66

Z Habermannova mlýna mám smíšené pocity. Herci jsou nadprůměr (Roden, Hrušínský) , jen s tou "skutečnou událostí" je to trochu složitější, že? (komentář sharka.68 mi dal odpověď). Zatímco na začátku války útočí ordnéři Freikorps pouze na Čechy mužského pohlaví, navíc se nechají snadno zahnat, a ze Sudet nikoho neodsunují, na konci války si Češi vylévají zlost a nenávist hlavně na ženách a dětech. Uvidí-li tohle mladý Němec, nutně nabyde dojmu, že obyčejní Němci vlastně Čechy chránili a po válce za to byli zbiti, okradeni, vyhnáni nebo dokonce zavražděni ! Scéna popravy je nevěrohodná a nerozumím časovému sledu. Nejdříve se SSman Koslowski ptá faráře na možnost útěku. Farář zmiňuje jméno Aloise Hudala, vatikánského biskupa, který na konci války organizoval tzv.krysí stezku a umožnil útěk stovkám válečných zločinců. Pravděpodobně je tedy začátek roku 45, kdy po porážce v Ardenách bylo i zatvrzelým nacistům jasné, že je konec. Pokud ovšem začátek roku 45, tak kde je sníh při scéně popravy, jsme-li na horách? Není-li sníh, je tedy březen nebo duben 45, tak do kterého koncentráku nechal Koslowski odvézt Janu a Melissu, ty východní už byly v rukou Rusů, k těm západním se blížili Američané?! A starosta Hartl, sice celou válku kolaborant, ale že by pár dnů před koncem války asistoval při popravě českých lidí - scéna, kdy otevírá dveře auta a hajluje je velmi nevěrohodná?! Komentář Sir-Filip upozorňuje na další chyby scénáře. Víme-li, že z celkových 87 milionů rozpočtu bylo 57 milionů z německých peněz, přestáváme se nesmyslům divit. Podle doložených historických dokumentů a svědectví bylo ve skutečnosti vše úplně jinak. Působivá je naopak scéna nakládání do vlaku. Každý musel být nějak označen - Čech, Němec, kolaborant, odbojář, Žid, nacista, rudá hvězda, žlutá hvězda, bílá páska....Nakonec je všechny bez rozdílu naložili do vlaku a odvezli kdovíkam, jakoby symbolicky dělali místo novému režimu, který měl být stejně zlý jako ten co právě skončil. Rozumím nenávisti lidí, kteří šest let trpěli pod okupanty. Nerozumím, jak je možné zabít souseda z ulice, který byť Němec mi jinak neublížil, ale vím, že otáčí-li se kolo dějin, stávají se takové věci. Zažil jsem otáčení dějin v roce 1989 a jsem rád, že se obešlo bez krve a zabíjení. Pevně doufám, že žádný další dějinný zlom naši zemi hned tak nečeká ! ()

Kornout

Jeden z mála českých filmů, který vypadá evropsky. Jen je škoda, že se většinu své stopáže věnuje válečnému období, zatímco závěrečnému vyhnání němců ze Sudet je věnováno jen 15 minut. A tahle čtvrthodinka je zároveň na celém filmu nejlepší. Odsun Němců je velmi silné téma. Odsun byl jen logickým důsledkem války. Nesouhlasím však se způsobem, jakým byl proveden. Zlo rodí další zlo. ()

Blazis34

Drsné historické drama z období druhé světové války od Juraje Herze je pro mě po delší době dobře natočený český film. Film vyobrazuje krutou dobu, kterou si my, kteří toto období nezažili, těžko umíme představit. Pochválil bych už zmiňovaného režiséra Herce a také další hlavní herce - Karla Rodena ml., Marka Waschke či skvělého Bena Beckera, který se opravdu do role německé důstojníka hodil. Za toto dílo dávám 65%, tři hvězdy. ()

m.a.s.

Juraj Herz natočil velmi zajímavý film, ve kterém je vidět rasová nesnášenlivost, objevující se už ve středověku a novověku z historie. Jasně se dá poznat ve filmu jací jsme byli, jací jsme, a že většina lidí se dá snadno ovlivnit. A jak to v životě chodí, tak to vždy odnese podstivý člověk. Film mě velmi nadchl, i když nemám rád válečný filmy, i přesto jsem byl velmi spokojený. Habermannův statek je film, na kterým se dá dobře pozorovat vztahy Němců a Čechů, situace v Sudetech a v Protektorátu Čechy a Morava. ()

EVIM

No... já jsem především zklamanej proto, protože jsem četl, že se film zabývá tématikou poválečného odsunu Němců. A tomuto tématu se ve filmu věnuje snad 5%. Film je převážně z války. Ano Němci byli svině a to nelidský. To všichni víme. Zkušený filmař Herz jen těžko mohl něco zkazit na válečné tématice. O tom žádná...ale ten okrajově zmíněný o d s u n, který mne nejvíc zajímal mě prostě štve. ()

kenny79

Výborný český film, který mapuje průběh 2.světové války na severní Moravě, konkrétně v mlýně, který vlastnil němec Habermann. ()

megajalec

Pichnutie do osieho hniezda alebo stávka na istotu. Týmito dvomi pomenovaniami by sa dal charakterizovať Habermannúv mlýn. Nepríjemne mrazivé, chladnokrvné a pochmúrne. Výborne tomu napomáha výprava, kostýmy a takisto prostredie. Príbeh je drsný (iba mne to pripomínalo Schindlerov zoznam, teda aspoň trochu?), takisto ústrední herci hrajú svoje role dobre. Záverečných 15 minút je fakt skvelých ()

smilownik

Důmyslná scénaristická mixtura postav, osudů a situací, která je tak namixovaná, aby ve výsledku řekla to, co si autor myslí. Tedy že dobří a zlí byli Češi i Němci, roli hrály dějiny, lidská zloba a naivita, chamtivost, ale i náhoda, vinni jsme všichni, tak trochu ano, tak trochu ne. Pro mě je tato výpověď pochopitelná, souhlasím s ní a jsem rád, že vznikl film, který říká, co se zde stalo, aniž by říkal, kdo je za to odpovědný. Mám však i pochybnosti. Není takové "abstraktní namixování" výpovědi filmu na újmu jeho důvěryhodnosti? Je takový "zcela objektivní" pohled na věc vlastně lidsky možný a tedy pravdivý? Není v tomto ohledu film vlastně jen dobře myšlenou, ale přece jen lží? A také, proč byl film točen na motivy skutečných postav a na skutečně existujícím místě, když se těchto skutečných osudů vůbec nedržel? (viz komentář triatlet) Pro mě ***, a jedna navíc, za odvahu a um při zpracování tohoto tématu, za připomenutí nám všem, že žijeme v zemi, která před nedávnem odsunem přišla o třetinu svých obyvatel. ()

djbarrel

Pěkné, slušně natočené, s dobovou atmosférou strachu a zrady. Záporáci byli skoro všichni a ve svých rolích se vyžívali. Celkem se mi to líbilo, ale přes to měl film hluchá místa. S kratší stopáží by to mohlo být lepší. 66 % ()

adamcikv

Skvělý film, celou dobu jsem nevycházel z úžasu. Hlavně konec, který ukázal agónii Čechů proti Němcům a nástup Rusů (soudruhů), byl neskutečně dokonalý. Myslím, že Karel Roden si rozhodně zasloužil ocenění Českým Lvem za vedlejší roli. Vynikající práce! ()

gotham

Dějově velice těžký a temný příběh, kdy při některých scénách se člověku až zvedá žaludek. Mlýnu schází podle mě jediné, a to kvalitnější herecké výkony. Bohužel vyjma Karla Rodena mě tam nikdo nijak zvlášť nezaujal, i když některé postavy měly dostatek prostoru i možností na to, aby diváka zaujaly. Zejména představitel Habermanna, německý herec Mark Waschke mi přijde vyloženě průměrný a nezajímavý, což samozřejmě filmu velice škodí. 80% ()

klichem

Prvá polovica vás vtiahne do deja a je velmi zaujimave spoznavat vztahy medzi hlavnymi postavami. V druhej polovici tento film ochabne a strati napetie, preto ma nechytili za srdce ani posledne sceny, kedy sa potrvdi porekadlo "za dobrotu na žebrotu" (v tomto prípade skôr za dobrotu na smrt). Je tu precizne zobrazena ludske podstata (ako nemcov tak aj čechov). A je to o to desivejšie, že film je inšpirovaný skutočnými udalostami doby. ()

Prechytraly

Tak toto být pro mne velmi velká zklamání. Film sice ukázala, že ve válce být jak hodná němec, tak zlá němec, a taky že tam být jak hodná čech, tak zlá čech, a že se mezi nimi udát z obou stran velmi velká nespravedlnost. Ale postavy být velmi umělochmotného charakteru und šišlavá esesák tomu nasadila korunu. Umělost působila také dodatečná česká dabing německých herců, kterým se tedy velmi divně hýbat pusa a to být velmi rušivé. Já nepopírala historickou pravděpodobnost osob, ale já velmi pochybovala o tom, že oni být tak divně a strojeně patetičtí, a že ve skutečnosti oni odříkávát své dialogy takto nepřirozeně, s nádechem "televizní inscenace". ()

lobo87

Na Habermannov mlyn som sa veľmi tešil, ale prvá polovica bola, pravdupovediac, miernym sklamaním. Všetko však zachraňuje tá druhá, ktorá je výborná, napínavá, emotívna (hlavne scéna s písaním zoznamu a výmenou českých životov za šperky). Veľmi sa mi páčili výkony nemeckých hercov - Waschkeho, Hanny Herzsprung či Bena Beckera, aj keď podľa propagácie filmu som si myslel, že hlavnou postavou bude Roden. Aj na české filmové pomery (t.j. kvalitné) je to nadpriemerný film, ktorý však mohol ponúknuť ešte viac... 70% ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc