Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Slam7

Je to hodně zápornej film:) Kdo si chce oddychnout nebo si jen vychutnat pohodovou podívanou, tak tenhle film vynechte!!! V průběhu a na konci vás čekají hodně krušný emoce! Na německo-českej film je to podle mě výborný...každýmu tam role sedne a každýmu jeho postavu 100% věříte. Opakuju se, ale jsem rád, že tuhle dobu znam jen z filmů!!!!!!!! ()

alanwilder odpad!

Tolik lží a polopravd v jednom filmu je fakt moc! Nečekal jsem zázraky, ale účelově překroutit příběh, umí každý trouba, což pan Herz bezesporu je! ()

dully

Obyčejná a nudná vykrádačka Spielbergova Schindlerova seznamu... A ještě k tomu bez báječného Bena Kingsleyho, ale za to (nečekaně) s toporně hrajícím Rodenem, který, jako obvykle, nic moc nepředvedl. ()

Kennedy_R

Herecky dobře provedené, ale celkové poslání filmu příliš ideologické. Film natočený za přispění Německa-Rakouska s účelovým zaměřením na emoce diváka a v době kampaně za zrušení Benešových dekretů. Pan Herz je dobrý režisér, jen bych se rád dočkal od nějakého slovenského režiséra také zpracování posledních dnů války na Moravě, kde při vypalování osad, zatýkání a poprav občanů, také aktivně působili vedle německých vojáků mladí slovenští vojáci a to ještě v posledních dnech války (dle rozhovorů s pamětníky). O tom se radši filmy netočí. ()

Max Q.

Film jsem měl v úmyslu shlédnout nadvakrát, ale nakonec jsem se od něj odtrhnout nemohl. Ačkoliv scéna s vykupováním lidí na mě působila opravdu polovičatě, měl to být vrchol filmu. ()

tehAne5ta odpad!

...Rakousko, Německo... ...film natočený pro neonacisty Landsmanschaftem...nezobrazuje dvě strany mince, pouze má dělat z Čechů zvěř, přitom se takto s Němci po válce zacházelo všude...termín "historický" může být použit pouze díky tomu, že se nějaká druhá světová válka opravdu odehrála...pokud by snímek chtěl poukázat na vše ze dvou stran, bylo by v něm jasně ukázáno "pomnichovské" řádění Němců, Křišťálová noc nebo deportace sedláků a statkářů, na jejichž místo přišla "německá krev"...takto to vypadá, že jsme se mstili na dobrodincích a mírotvorcích...a fakta ve filmu nehledejte, pokud chcete fakta, tady nějaká máte....Němci v Bludově popravili 23 lidí za spolupráci s partyzány, ne za zabití dvou německých vojáků....majitel lázní nekolaboroval, podporoval odboj a byl poté jiným režimem vězněn...Habermann, který měl za ženu Němku a ne Češku (a k tomu ještě položidovku, boha jeho pánové), nebyl ubit, jak srdceryvná scéna vykresluje, byl zastřelen po cestě z hospody za to, že obíral frajera v kartách...to jsou pouze některé z nesmyslů které Vám tato neonacistická propaganda vmete do tváře, že starostou nemohl být Čech, nebo že Němci zrušili Sokola a necvičili společně s podřízenou rasou jsou věci, které ví i malé děti...takže pětihvězdičkáři, kteří ještě drze píšete "Smutné je, že těm rádobyvšeznalcům historie, co onu dobu nezažili, ale mají hubu plnou keců, to normální příjde, a co více, jejich hodnocení pak samotný film neskutečně sráží. ", nastudujte si trochu historie...tento škvár je propaganda a tu můžou neonacisté a Herz zasunout víte kam... ()

Sticks

Tam v lesoch sudetských, je príbeh ľudí, čo sa ľudmi snažili byť. Plejáda ľudských zlyhaní... vo všetkých formách. ()

g.laudeo

Nuda, nuda, šeď, šeď. A k tomu tradiční česká filmová hra na chvíli češtiny, chvíli němčiny, češtinu s občasným německým slůvkem, Němce mluvící spolu česky.... Jedinou postavu, kterou jsem sledoval s opravdovým zájmem, si zahrál s chutí Jan Hrušínský. ()

DR.SZ

J. Herz natočil opět strhující válečné drama, ovšem se mu nevyplatilo obsadit do rolí hlavních představitelů neznámé a neokázalé herce. Až na esesáka - pana Beckera - se herci obzvlášť do role nevcítili. Zazářili oproti nim našinci: Roden, Kronerová, Holub a Kaiser. Depresivní atmosféra byla sice pár mžiky, ale působivě zinscenována do jedné pohraniční vesnice. Děj nebyl bohužel dojemným, ale spíše thrillerově podaný, a to se nevyplatilo. Holt už se v novém miléniu téměř nedá vytvořit úplně bezvadný válečný či postválečný snímek. 70% ()

garry odpad!

Vůbec nemám chuť se dívat na hromadné sebemrskání českého národa oblíbené po roce 1989. Na film se podívám až se Sudetoněmecký landsmanšaft omluví českému národu za spáchané křivdy (400 000 mrtvých civilistů za 7 let okupace) a natočí film o Osvětimi. Ještě smutnější je to když se k natočení něčeho takového propůjčí Žid, který jako dítě prošel koncentračním táborem, jen kvůli německým penězům. Scénárista po kritice prohlásil, že se nejedná o skutečnou událost, ale o uměleckou fikci. Stejně tak je mi nevolno z Karla Rodena. Prostě peníze nesmrdí. Němci se za každou cenu (a peníze) potřebují zbavit svého komplexu a provinění, které mají z holokaustu a nacistické minulosti tím, že ukáží podívejte se co dělali po válce Češi. Nikdo už nevidí a) následnost b) nesouměřitelnost křivd a vin. ()

Marty_cz

Velmi podobný pocity jako u Lidic. Je to zase strašně dobře, jak má občas české kinematografie světlé chvilky a natočí takovou hle pecku. Tyto filmy by se měli pouštět dětem, na základních školách ať mají rozhled i o našich dějinách. Co se týče tohoto filmu, tak tady jednoznačně vidíte, že ne všichni v 30. a 40. let minulého století občané Německé národnosti znamenalo, synonymum být taky největším hajzlem a vyslancem z pekla. Na začátku filmu když Češi se tak slavně vzdali, tak přijeli Němci a hned jak jim Češi ukazovali kolik je v Alpách sněhu a na konci, jak se zachovali i k těm co nic neudělali ba naopak pomáhali. Každopádně je tohle hodně zjednodušené ta situace to napětí v roce 1938 je nepopsatelný a na jednu stranu se člověk nemůže divit, že jsme taky udělali takoví hle věci a to jsme dělali daleko horší než je tady ve filmu… Jinak to jsem trošku odbočil zpět k filmu. Skvělí, parádně natočený doufám, že se bude točit kvalitativně více takových českých filmů. Velká gratulace! ()

Ereniss

Jak hodnotit film, který mě svou atmosférou rozsekal na kousíčky? Od půlky filmy do konce jsem ani nedutala a moje tendence do filmů neustále kecat šla do pozadí. Válečné filmové náměty mám ráda a celkově tahle koprodukce se hodně povedla. ()

Claire.TJ

Je mi opravdu smutno z toho, jak někteří lidé tento film pomlouvají a že uznávaní filmoví recenzenti film tak zdrbli. Herecké výkony, děj, scénář, režie (!!! Herz umí, hernajs), výprava, z techického hlediska je film na jedničku. Jsem si vědomá toho, že film je historicky dost nepřesný – kdo googlí, zjistí, že panu Habermannovi se stalo poněkud něco jného, ale princip a historickou událost film zachycuje v celém jejím hnusu. Málokdo z Čecháčků ví, že po válce jsme se jako národ chovali jako hovada a že bylo ublíženo mnoho slušným Němcům, zatímco Češi se projevili jako idioti ne nepodobní nacistům. Možná si příběh vzal od Habermanna jen jméno, ale konečně je to film, který Čechům nastavuje zrcadlo. Takové Lidice, které se setkaly s větším ohlasem, naopak opravdu nemusím, protože si myslím, že je to komerce postavená na filmařsky zajímavé teorii o tom, že taková hromada nevinných lidí zemřela kvůli puberťácké chybě záletného mladíka. Já vím, že se o té teorii říká, že je hodně pravděpodobná, nicméně stále není potvrzená, a pro mě je tak film vůči lidickým obětem velmi neuctivý. Habermannův mlýn opravdu národ poučuje pro něj o něčem novém, a tak je pro mě daleko přínosnější. ()

Matamoroz

Na české poměry skvělý film. Vůbec jeden z mála (našich) filmů kde záběry ve kterých hraje roli ,,dav,, nepůsobí tak, že je tam dvacet lidí, kteří navíc neví, co mají dělat. Stejně tak to netrpělo neduhem ,,moderních třicátých let,, kdy všechno vypadá jako když si herci hrají na film pro pamětníky. Co mě brání, abych nedal Habermannovu mlýnu plný počet je trochu stísněný prostor pro jednotlivé postavy. Minimálně půlhodinka navíc by jim prospěla. Tak jako tak je to asi nejlepší český film posledních let. ()

diccon odpad!

Sudetackej propagandistickej odpad. Co naplat, ze tam herci hrajou dobre a film ma dobrou rezii, kdyz je to propaganda na urovni Zida Susse, akorat ze inverzni. Nemecti Parteigenosse panu Herzovi behem emigrace zjevne vysvetlili, ze s tim Spalovacem mrtvol to od nej bylo moc osklivy a mel by se revansovat. Historicky sedi jen jmena nekterych postav, jinak je film uplne mimo misu - vybajenej pribeh, kterej se nikdy nestal, ve svete, kterej nikdy neexistoval. Nejhorsi je, ze spousta lidi z toho pak odvozuje "co jsme my Cesi zac". Priserny. Takze vy vsichni, kteri spolecne kejvate hlavama nad odpornym Ceskym narodem - podivejte se, jak to bylo doopravdy: http://www.lidice.cz/kultura_sport/udalosti/20110302%20Haberman.html .   A jestli chcete vedet, co se doopravdy v ceskym pohranici delo jak pred valkou tak po valce, prectete si knihu od anglickyho germanisty, kterej prijel mapovat Mnichovskou krizi, Sydneyho Morella - Videl jsem ukrizovani. A taky vypraveni prezivsich z pochodu smrti. Nemalo z nich vzpomina na sudetaky jako na nejvetsi fanatiky. 350 000 mrtvejch Cechoslovaku, rozvracena a rozkradena republika a Rusove na 40 let ve stredni Evrope, kam by se normalne nikdy nedostali. Jen u nas statisice a miliony znicenejch a zmarenejch zivotu a to vsechno diky tradicni nemecke pohostinosti. Ovsem podle pana Hertze jsou stejnak daleko horsi Cesi, protoze tem hodnym Nemcum, tak hnusne ublizovali i kdyz se jim vubec nic nedelo. To je normalni svinska prasarna. Ohledne kecu, ze Cesi nebojovali - ne v roce 38. Od zacatku valky ale na vsech frontach a vsude si ziskali respekt. Percentualne k velikosti naroda nas bojovalo stejne jako Polaku a to utect z Polska bylo nasobne lehci nez utect z Protektoratu. A narozdil od nich navic nemalo Cechu pomahalo Zidum a nemasakrovali je v pogromech jeste dva roky po valce. ()

koza3

Já tyhle České válečné filmy nemám moc rád, protože jsou plné hnusu, negativní energie a zmrdů, které nechcete v životě​ potkat. Když už se na to ale podívám, tak z toho mám většinou radost a silný zážitek. Příběh ze Sudet o těch hodných Němcích, kteří nakonec dostanou přes prdel. Sad story... ()

PTomA

Slepenec exploatačních scén, které jsou ve své podstatě efektivní, ale postrádají větší hloubku celého příběhu. Pokud vám to takto stačí, tak se to asi dá užít. PS. Roden jako hlavní herec na Lvech, za co tyvole? Vždyť je definici vedlejší postavy a má tam tak 10 minut. Akademici Českého lva mě dokážou stále překvapovat. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc