Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

werous

Na českou výrobu hodně nadprůměrný film, nadprůměrné herecké výkony, charismatický Roden. Ještě teď mě mrazí v zádech. Jo, češi byli taky dobrý svině. Kdož jsi bez viny, hoď kamenem. ()

fructic

Prostě KRUTEJ FILM v obojím slova smyslu... Skvěle natočené, výtečně zahrané a perfektně vystižená atmosféra od začátku až po samotný konec. Film vám určitě přinese nevídaný zážitek, ale POZOR, rozhodně vás nepotěší dojmy, které se vám na konci dostaví. ()

JohnCoffe

Tak tohle je pro mě obrovské překvapení! Pro mě osobně nejlepší český film od Musíme si pomáhat ..Naprosto znechucující obraz toho, jací jsme opravdu byli. Doporučuju jako povinný film.Nestraně podaný snímek na tolik palčivé téma jako jsou Sudety se víc než podařil ! ()

kitagawa

Řemeslně je film výborně zvládnutý, ale já osobně jsem se nedokázala vžít do děje a do postav. Bylo to pro mě nějak bez emocí. Nejzajímavější postavou byl pro mě pragmatický/vypočítavý Pospíchal v roli J. Hrušínského - věta "okupanti přicházejí a odcházjí, jen Češi zůstávají" je kouzelná. p.s.:ten Roden je taky všude. ()

Vots

Silné téma o jedné z nejkontroverznějších částí českých dějin zpracováno s příjemnou autentičností a emotivním působením na všechny lidské smysly. Opravdu vydařené, povedené herecké výkony, atmosféru podtrhující hudba, škoda jen, že se v poměrně krátkém časovém prostoru nedokázaly všechny postavy plně projevit a nebyly tak úplně vykresleny. ()

honzic

Kvalitní film, i když ne tak jako starší české filmy z válečného období, opět dominuje herecký výkon Karla Rodena. Hodnocení: 70 % ()

Stanmi

Film, který mi dokázal, že v Čechách ještě lze natočit film světových parametrů. A, aby se dal natočit musíte mít velké téma, dobré herce a nadprůměrného režiséra. A to vše Habermannův mlýn má. Příběh se točí kolem německého mlynáře Augusta Habermanna a jeho blízkých v letech 1937-1945 v Sudetech, Především je pak pozornost věnována odsunu sudetských Němců z ČSR, a vykonání "spravedlnosti vítězů" na Němcích bez rozdílu jestli byli stoupenci NSDAP nebo nikoliv. A velké téma je na světě, protože ještě nikdo v Českých zemích se nepokusil tuto epizodu našich dějin zpracovat. Až Juraj Herz, který zároveň dokázal, že je stále kvalitním režisérem bez ohledu na pokles kvality jeho filmů poslední doby. Je rozhodně dobré, že klíčové role byly svěřeny německým hercům, především výkony Marka Wachkeho a Bena Beckera jsou ozdobou filmu, ostatní svou troškou do mlýna přispívají k vynikajícímu diváckému zážitku. Samozřejmě o výpravě a kostýmech netřeba mluvit ty jsou jak už to bývá na vysoké úrovni. Habermannův mlýn je rozhodně jedním z nejlepších českých filmových počinů za poslední léta, ne-li tím úplně nejlepším. ()

Jack.Pott

Jako jsou filmy o holokaustu mocné spíše kvantitativně než kvalitativně, naopak je zoufale málo snímků, které zachycují utrpení Romů, Rusů, Ukrajinců, ale i Němců ve 20. století. A že byly poválečné pogromy na naše německé spoluobčany strašlivě příšerné! Jsem rád, že Habermannův mlýn vznikl. Jestlipak vedle Kočáru do Vídně existuje ještě jiný český film o tomto našem "národním zločinu"? ()

x_ander

Velmi povedený film, na kterém je chvályhodné zejména to, že se nezasekal na klasickém schématu - fašisté jsou zmetci a všichni ostatní chudáci - jak je u řady filmů z válečného období zvykem. Naproti tomu ukazuje realističtější a o to drásavější události, kdy sice fašisté jsou zmetci největší, ale i ostatní ( v tomto případě Češi) se mohou chovat jako stádo divokých zvířat - možná právě na základě toho, k čemu je Němci za války dotlačili. Především závěr filmu je proto velice silným zážitkem. ()

simoneo

Výborný česko-nemecký film o tom, akí dokážu byť ľudia svine. Ide o historický film, ktorý až na pár detailov pôsobí naozaj realisticky. Karla Rodena považujem za jedného z úplne najlepších českých hercov a svojím účinkovaním iba zvýšil kvalitu filmu. Keby som musel filmu niečo vytknúť, tak by to boli pre mňa trošku neprirodzené časové prechody, no nebyť nich, tak by bol film o niečo dlhší. ()

Caan

Druhá světová válka táhne, a bude táhnout ještě dlouho. Je zárukou silných příběhů, silných životních osudů a ještě desetiletí z ní bude čerpat jak knižní tvorba, tak i ta filmová. Je jednou z kapitol světových dějin, ze které se lidstvo musí a snad i chce poučit. A filmy jsou k tomu ideálním prostředkem, ze kterého plynou zisky i to zmíněné poučení pro lidstvo. Habermannův mlýn je podobný filmu Musíme si pomáhat, jen je to z druhé strany - hrdina je Němec, milující polo-Židovku a snažící se chránit Čechy. Tohle prostě musí fungovat a musí se to líbit. Jediné, co mi na Habermannově mlýně vadí, jsou němečtí herci, jejich dabing a titulky. Je zkrátka do oči bijící, když vidíte, že němečtí herci mluví německy celý film a titulky jsou jen tehdy, když si máme představit, že mluví česky. Ovšem, to je cena za česko-německou produkci, bez které by film nebyl takhle dobrý. A když jsem u Němců, určitě to chtělo pokoru a odvahu se podílet na filmu, který je o něčem, za což se Německo - jak doufám - stydí, zvláště pak když ho točili s národem, který měl být jimi eliminován. Za toto si zaslouží respekt. ()

jeroneemou

Moc mě to nebavilo, asi na ten film musí mít člověk náladu, ale jejich blbost, protože tohle podruhý už vidět nemusim. Po nudném začátku se to nějak rozjelo, ale nevím čím to bylo, jestli se herci málo ždímali, ale přislo mi to takové falešné, bez emocí, nepřesvědčivé. Místy hrozně předvídatelné, a v neposlední řadě musím zmínit ten příšerný dabing, který z němců dělal šílené šišlouny, a to blbé přecházení mezi češtinou a němčinou. No FUJ! ()

Moni33

Tady jde vidět, že Češi taky zrovna nebyli svatí, i když těžko jim něco vyčítat za to, co vše si museli během války prožit ze stran Němců. Filmy s období druhé světové války mě vždy zajímají a ve filmu bylo dobře zachyceno jak se žilo v pohraničních oblastech, kde vládla na jedno stranu rivalita mezi Čechy a Němci, ale na druhou také přátelství mezi těmito národy. Je odporné slyšet pravidlo, že za jednoho Němce, deset Čechů, ale bohužel to tak bylo a můžeme být rádi, že teď jsme si všichni rovnocenní, svobodní a žijeme v míru. Povedlo se také zapojení jak českých, tak německých herců a já jen trochu litovala, že můj oblíbený herec Roden se zde nevyskytoval častěji :) Film zasáhne snad každého člověka a já jsem po skončení filmu na děj musela neustále myslet a přemýšlet... ()

Mr.Keli

Habermannův mlýn je postaven pouze na jedné dějové linii, která se pevně nedrží svého bodu a skáče z roku do roku. Tímto viním filmovou stopáž, která měla být delší. Také scénář je plný klišé a jednotvárnosti. Další mínus jsou až odpudivé postsynchrony. Třešničkou , která vše završuje do absurdity je střih. Ze snímku lze cítit ze strany německé koprodukce, touhu po satisfakci Němců. Nehájím Čechy, zvěrstva dělali všichni, ale tak okatě jsem to snad neviděl v žádném filmu. Viděno 2D, 30%. ()

sunjata

Řada pravověrných intelektuálů tady na ČSFD film poplivala. IMHO zbytečně. Nevzpomínám si, kdy ve mě naposledy nějaký polistopadový český film (s výjimkou Pout) vyvovalal nějaké silnější emoce. Tento ano. Tak dám klidně svých 5* a intelektuálové všech zemí vyližte si ..... . ()

vaska odpad!

Bohužel je v tomhle filmu tolik nesmyslů a nepravd,že výsledek,s ohledem na to,kvůli čemu byl film vlastně natočen,je lež...a nemůžu dát něčemu,co je lež,nic jiného.než odpad....zdá se,že většina účastníků čsfd pluje pěkně s proudem..proč asi? ()

route60

Povedené válečné drama skvělého Juraje Herze které neukazujejen zlo jedné strany ale i mnohdy hnusnou Českou povahu film který nemuže nechat nikoho klidným, krásna kamera a výborná hudba, Karel Roden je herecká jistota která nezklame. ()

Phex

Silné téma, relativně dobře rozjeté, ale něco tomu chybí. Ve vypjatých scénách vám prostě najednou dojde, že jen sledujete děj, aniž by to s vámi nějak výrazněji emočně cloumalo. Přitom na schopnosti vyvolat empatii diváka k postavám na plátně nejvíc zálěží. Tohle umění odděluje průměrné filmy od výborných a Habermannův mlýn tak patří spíš do té první kategorie. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc