Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

MyrnaAlec

Takový dobrý režisér a takový tendenční blábol ? Naprosto předvídatelný dva záběry dopředu, schémata typu podlí Češi x ušlechtilý mlynář, směšná postavička SSmana, který hlasem "fstejte se nic se fám nestáne" má budit hrůzu, ale u mě budil smích /to není Tarantinův nácek!/ a celkem vzato velké zklamání . ()

Havala

V poslední době jeden z dobrých českých filmů. Drsná realita válečné a poválečné doby, věřím, že to bylo ve skutečnosti ještě drsnější. Roden hrál bravurně, stejně i Andrej Hryc. Mohlo být ve filmu trošku více akce, a dabing nebyl úplně košér, jinak ale velká spokojenost, v poslední době je česká kinematografie bída s nouzí. ()

darthvader77

Film, který jasně ukazuje, že nic není černobílé a že i sami ti na kterých byly páchány zvěrstva, mohou zvěrstva páchat na druhých bez toho, aniž by se poučili. Velice smutný příběh člověka, kterého nakonec zradili lidé, kterým sám pomáhal a zachránil život. Určitě jeden z nejlepších kousku současné české kinematgrafie. ()

brzozin

Nebudu radeji hodnotit. Protoze jsem fakt na rozpacich. Filmarsky by to bylo skoro na plny pocet. Ovsem co z toho, kdyz z toho kouka propaganda jak slama z bot. Komunisti tocili filmy, ve kterych byli Sudetati liceni jako fanaticke a krveziznive mlaticky. Az je div, ze s Cechy dokazali kdy zit v jednom state a do jednoho je nepodrezat. Dnes se toci podobne trapna propaganda, jen role se vymenily. Nemci byli v podstate hodne a mirumilovne holubice, prakticky hlavni obeti valky, kterou vedl nejaky Rakusak jmenem Hitler. A Cesi krvelacne bestie, jeden slizsky kolaborant vedle druheho. A jedinym smyslem jejich zivota bylo ty ubohe Nemce vyhladit a odsunout. No a takove sracce nemuzu dat nic jineho nez odpad. Cili radeji nakonec nerozhodne. ()

worlik

Slovy klasika: "silnější pes m*dá"...a Češi se historicky rádi přidají (čti nechají přidat) zrovna k tomu, od koho vítr fouká. Koho zajímá, co bylo včera, když dneska se nám vyplatí něco jinýho, že jo. Z mýho pohledu hodně kvalitně zpracovanej snímek odhalující prazáklady člověka v jeho nejnižších spektrech osobnosti. Le Bon s Tardem by mohli být tak trochu hrdí na to, jak tady byly jejich teorie davu věrně zobrazený. ()

Brano

Výborný príbeh, ktorý je natočený podľa skutočnej udalosti, odohrávajúci sa vo vojnovom období v Čechách. Herecké výkony boli nadpriemerné, takisto obstojný scenár. Škoda len, že je to približne od polovice také pomalé, nemastné. Chýba tomu čosi viac, ako len zaujímavý príbeh. Vyzdvihnem ešte veľmi reálne podanú situáciu, aká nastala po vojne, kedy civilné obyvateľstvo nezmyselné zabíjalo stovky nevinných ľudí, ktorých podozrievali na spolupráci s Nemcami. ()

Pitryx

Škoda jisté „roztěkanosti“ příběhu a to že se nedrží jedné linie. Nebo je to dobře? Nevím, v každém případě po delší době český film, kdy jsem se nenudil a nekoukal, kdy že už bude konec. Habermannův mlýn je vyprávění syrové, bez nějakých příkras, jak byli Češi při odsunu slušní a hodní. No, oni Němci se s nimi taky moc nepárali, takže jaképak copak. Prostě, svině byly na obou stranách. Celé to má velmi slušnou kameru, ale občas taky nějaký ten renonc v postavách, nějak se mi nechtělo věřit pohádka o rodném listě, který ONA nikdy neviděla. Ani on. Ale budiž. Když tyto drobnůstky divák pomine, čeká jej velmi zajímavá podívaná. Vřele doporučuji. ()

Nalimator

Slatanina, hlavne prvni polovina. Sroubovane dialogy, nelogicke chovani postav, nefungujici situace, blbě zahrané (nebo spíše špatně sestříhané scény).... a taky děsna hudba. Film se chce tvářit jako velký nákladný biják, vyznívá tak ale málokdy. A úplně nepochopitelná postava je ten mladší bratr. ()

regentor

Události let 1937-1945 zachycené v tomto snímku , tedy více než 70 let staré by si v dnešní době zasloužily podstatně objektivnější zhodnocení i když se jedná pouze o filmovou fikci, ovšem vycházející ze skutečných událostí. Pochopit proč režisér Juraj Herz zvolil tutu cestu je samo o sobě dramatem.Habermannův vrah je znám a tak závěrečný titulek jakož i překroucení příběhu je faktickým a účelovým pošlapáním objektivních historických faktů, protože se snaží navodit dojem autenticity ,která však v této podivné interpretaci neexistuje.Vyprávění příběhu o lidech z pohraničí se zde smrsklo na podivný výklad o hamižných a slizkých Češích , kdy tvůrci filmu naprosto pomíjejí základní premisu .Příčina _důsledek.Mnichovská dohoda je zde zmíněná jen marginálně ,řádění Henleinovců pak působí jako nechtěný folklor.Po okupaci dorazí herr Koslowski, který se chová strojeně a jako zkušený intrikán než kat českého obyvatelstva s umrlčí lebkou na uniformě kterým ve skutečnosti byl.Celé to dělá dojem, že příčina těchto událostí vlastně není podstatná ale je potřeba zdůraznit martýrium německého obyvatelstva při odsunu z pohraničí. Pokud toto bylo hlavním motivem režiséra Herze jak natočit podobný až propagandistický snímek z velké části za Německé peníze pak mohl sáhnout po mnoha jiných událostech při odsunu, třeba z Ústí nad Labem a na základě toho sestavit zcela fiktivní příběh.Fakticky je to tedy velmi liché, co se týká vypravěčské kvality příběhu rovněž víc než sporné.Překotnost a zbytečná urychlenost děje , v kombinaci s tragickým střihem kdy se v jednom záběru hlavní hrdina směje a v následujícím ma hlavu v dlaních působí až jako nechtěná parodie na lidské drama. Dabingové záležitost , to už je spíš do žánru hororu který je evidentně režisérovi bližší i když zde jednoznačně nechtěně.Celkový dojem ze snímku je velmi rozporuplný kdy převažuje řada negativ .Roden i další to už prostě svými výkony nemají šanci zachránit a to je velmi málo na film tohoto ranku. ()

ostravak30

Bohužel se jedná o jednu z nejčernějších kapitol české potažmo československé historie. Češi, naštvaní na všechny němce bez ohledu na jejich vinu, lynčovali doslova na ulici, bez soudů obyvatele a veškeré násilí a příšerné činy byly povoleny. Mohlo se prakticky vše. Je dobře, že o tom existuje film. Ten totiž nepoukazuje pouze na tento fakt, ale také zobrazuje klasickou českou chtivou povahu, kdy jde hlavně o majetek. A také tu, jak Češi rychle zapomínají. Podle mě jde o výborný film plný výborných hereckých výkonů a určitě stojí za to ho vidět i opakovaně. Jen se pozastavím nad jednou drobností. Ve chvíli, kdy je Habermann natažen na mlýně, sehne se k němu žena a on jí říká: "Koslowski". Žena ale řekne, že říká, že dal vše Koslowskému, aby nás ochránil, což Habermann neřekl a tím pádem to ukazuje na fakt, že tuhle informaci měla již předtím, což dokazuje, že je Habermann nevinný. ()

kedu

Režisér Juraj Herz, hlásící se k židovskému původu, ukázal, jak byli - jsou Češi i Němci zlí a oškliví... Natočil film podle předlohy, která se odkazuje na historické skutečnosti aby se posléze ukázalo, že vše je úplně jinak. Počínaje samotným Habermannem, konče farářem - ať si každý udělá laskavě zběžnou rešerši a uvidí sám. Herz už nežije, je proto škoda, že nenatočí film o tom, jak se manipuluje z historií, jak se lidem nasazují psí hlavy ()

sharka.68

Nechávám bez komentáře, protože Sudety a život v nich se naší rodiny týká až příliš.....a bylo to mnohem horší, ale i krásné.... nebýt tohodle: Habermannův mlýn reagovat 25.10.2010 8:41, Vložil: Milena Pospíšilová mail: PospisilovaMilena@seznam.cz Poradcem autora scénáře je 7x evidovaný agent Stb.Karel Cvrk /1916/ alias Zimerman.Pracuje i pro německou stranu.J.Herze jsem na to upozorňovala. Historická pravda uložená v archívu v Šumperku jej nezajímala.Jedná se zkrátka o film na objednávku z Německa. Přesto Karlu Rodenovi,za roli hajného Březiny dávám 3 hvězdy . Je čím dál lepší,zraje jako víno. lze najít zde: http://www.zasvobodu.cz/diskuse.php?cid=1 a najdete toho více: 18.10.2010 23:03, Vložil: František Pekař Ve skutečnosti bylo skoro všechno jinak. Mlynář Habrmann měl za ženu Němku a ne Češku s židovskými předky, Němci nepopravili 9 Čechů, ale asi 23 a ne za to, že nějaký zbabělý český kolaborant zastřelil náhodou v lese německého vojáka, ale za spolupráci s regulérními partyzány, bludovský farář nevyprovázel zdrceně Němce do odsunu, ale skončil i s kaplanem v Terezíně, kde ho Němci umučili, mlynář Habrmann nebyl umučen smečkou šovinistických Čechů na vodním kole (což je pro filmovou propagandu jistě velmi efektní), ale byl zastřelen kumpánem z hospody, nad kterým vyhrával v kartách a tak dál a dál. Je to celé propaganda. Smutné je, že se do toho přepisování dějin, očišťování vrahů a očerňování Čechů zapojil český režisér, navíc s židovskými předky, který jak sám říká, za války přišel asi o 60 svých příbuzných. Že by tím splácel nějaký dluh ze své emigrace v Německu? Nebo to udělal jen pro peníze? Přece není možné, že neví, kde je pravda. No a o většině českých novinářů, kteří pochopili, komu se mají v roli lokajů klanět a pochlebovat ani nemluvě. Ale 3 hvězdy pro Karla Rodena. ()

Bratr

Látka odsunu němců je veliké sousto a vyžaduje jisté velmi široké pojetí. Herz, nevím jestli z vlastní vůle, zvolil na takto obsáhlý námět dost krátkou stopáž. To je ale kromě hrozného dabingu jediné, co bych filmu vytknul. U jiných přispivatelů zmiňovaná útržkovitost je zvládnutá naprosto brilantně. Myslím, že dostatečně popisuje motivace jednotlivých hrdinů. Klobouk dolů před scénáristy. Nesmírně syrové vyvrcholení, potom už jen dokonalo dílo a myslím, že se dost sebevědomě postavilo do opozice většinového vnímání konce války. Při titulkách ve mně docela jasně a bolestivě usedlo vědomí, že dost lidí je neskutečnými sviněmi a že po takovémto základu nové republiky asi nová totalita musela nastoupit. Film je to tedy silný skvěle natočený. Otázka je, kolik učitelů vezme své třídy místo vyučování letopočtů do kina. ()

Tinaa

Naprosto povedné. Není to film, kde by bylo zjevné, že Němci jsou ti špatní, co nám ublížili a my jsme chudáci. Je to oboustranné, jak jsme se jim potom pomstili a různé takové situace. Musím říct, že Karel Roden je opravdu jeden z nejcennějších herců, který máme. A nechápu, proč tu není uveden Ben Becker, jakožto jedna z hlavních postav. ()

jack_scott

Český film býval synonymem kvality, nicméně poslední roky spíše břídilství a béčkové (či horší) kvality. Tenhle film je ale opakem od zaběhlého stavu. není sice tak dobrý jak sem čekal, na to je v něm moc zvláštních momentů...Jakoby nutných více rozvinout. Stopáž vzhledem k náročnosti bohatá zrovna není, což podle mne film trochu sráží. Herecké výkony, scénář, režie...vše je na úrovni. U posledních českých filmů tedy nevídané, chvála bohu za koprodukci.... No...:-) Jinak je to ale velmi dobré, **** a 75% dávám. ()

Saljack

Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů poslední doby, kde zazáří především Karel Roden, který svým hereckým umem naprosto převyšuje všechny. Navíc poutaví příběh, který vás nikde nenudí vše má spád a odehrává se velmi rychle. Chvílemi mi přišlo, že neměli dostatek peněz, ale byl možná jenom pocit. Rozhodně doporučuji. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc