Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

Lucasion

Na Neznámého jsem se opravdu dlouho těšil. Naštěstí jsem nebyl zklamán. Po shlédnutí traileru mi bylo celkem jasné, že herecké eso Liam Neeson udělá vše proto, aby našel svou manželku a všem dokázal, že on je skutečný Doktor Martin Harris a nebude koukat zda se mu postaví do cesty policisté, tajná organizace nebo i to, že si manželka ho vůbec nepamatuje a tvrdí, že ho nezná. To vše v krásném zimním období v Berlíně. Akční thriller, který má pod aktovkou téměř neznámý (Nemá co dělat s názvem filmu) režisér, mě opravdu překvapil. Vůbec nezklamal a mě se dostalo, co jsem jako očekávaný divák žádal. Honičky v autech, střílení a mlácení v bytě, mnoho otázek a soucítění s hlavním hrdinou, kterému věříte, že on má pravdu a není blázen. Neeson zahrál svojí roli opravdu dobře a přál bych mu nějaké ocenění. Mrazivý a perfektní thriller se zajímavou zápletkou a ještě zajímavějším rozuzlením. Po druhé projekci mám zcela totožný pocit jako u druhé projekce filmu Okamžik zlomu (2007). Napoprvé vše funguje jak má, napodruhé už to ztrácí smysl i kouzlo. Navíc mi délka dvou hodin přišla mírně již dlouhá. Nevadí, stále je to obstojný akční thriller se skvělým hercem v hlavní roli. (80 %) ()

Listeroman

Zajímavý film, který mně dokázal zaujmout mysteriózností bez všemožných efektů a dodělávek. Většina scén byla velice dramatická což mně dokáže přidělat ke křeslu v kině. Jsem celkem velký fanda honiček po městě a zde to bylo slušně provedené, a zase bez zbytečných počítačových efektů... Prostě dobrý film, na který bych se rád kouknul znova. ()

Handle

Lehce nadprůměrný thriller, který není ničím vyjímečný, ale rozhodně neurazí... Je pravda, že Liam Neeson se mi do role až zas tak nezamlouval, ale jinak mě film bavil a celou dobu jsem opravdu nevěděl o co jde... Napětí i akce výborná. Ovšem nic převratného, což ale ani jistě nebyl záměr. Silné 3*. ()

Genero

Liam zapomene i na to, na co chtěl zapomenout, kdyby si nevzpomněl na co dřív zapomněl a nemyslel, že je tím kým chtěl být, kdyby byl nebyl někým jiným než měl být a nebyl tím kým byl. Honosně natočená ptákovina, která chtěla podráždit mé strojově přesné myšlení amatérského intelektuálně nesmělého filmového kritika a nespokojence s reparátem z Hitchcocka, ale pouze dala vzpomenout na nejlepší klipy od U2. Achtung baby, nevystrkuj z taxíku bradavky proti směru jízdy na nájemné zabijáky. ()

ScarPoul

Liam Neeson je kráča tou svojou hýbavou chôdzou po zimných Berlínksych uliciach a rieši ako to už v jeho filmoch býva, čo sa to vlastne deje. Flaviova kamera je očarujúca a ona vlastne dopomáha tomu filmu k tej tretej hviezde. Inak je to po prvej hodine - ktorá je ako tak zábavná, predvídateľné, nudné a stráca to dych. Kruger pekná. Hlavne v izbovej scéne, kde je asi poriadne chladno. Ganz si charizmaticky kradne scény kde je pre seba. Ako nemám proti tomu žiadnu väčšiu výhradu. Nečakal som žiadnu slávu a ani som ju nepotreboval. Tentoraz mi film sadol. Síce sa k nemu nikdy nevrátim, ale to nevadí. Som zvedavý na ďalší film dua Neeson a Collet-Serra, tak som sa chcel trocha pripraviť. ()

BoPo

Nech už Liam Neeson natočí čokoľvek trochu akčné, bude to porovnávané s filmom 96 hodin. Táto záležitosť mi prišla práve ako kombinácia spomínaného filmu a Agenta bez minulosti. Takže ak máte tieto snímky radi, nemusíte sa báť. Dostanete síce nie tak kvalitnú jazdu, ale stále zážitok za ktorý sa oplatí obetovať cenu vstupného. ()

maseer2

sice jsme to všechno už někde viděli, ale přesto se jedná o kvalitní žánrovku se zajímavým námětem, které ale po výborné mysteriózní první polovině začne ke konci při odhalování pointy trochu docházet dech.. slabší 4* ()

mirekem

Tak ale příjemná oddychovka,u které asi nemá smysl příliš pátrat po logice příběhu,zvlášť,když v ní hraje Diane,asi jediná opravdu žhavá Němka a Liam,kterému tyhle role sedí. ()

Tommassi3

"Špinavý sovětský cigára !! Zabily víc lidí než Stalin.. Doktor mě ujistil, že budu jejich další obětí.." Ten zprvu melvilleovský, ale i ten postupně spíš fincherovský, vizuál mě skutečně nesmírně bavil, je navíc třeba přiznat, že na tučné, hlavně dík scénáři, béčko se jedná o řemeslně nesmírně vydařenou prácičku, i díky čemuž nelze Neznámého nebrat jako velký hybrid, on zkrátka španělský hračička Jaume Collet-Serra - Ty jeho prostorové kejkle mě fascinují.. - jen stěží vedle toho, že si rozumí s kamerou, zapře, jak moc miluje film a jakým velkým režisérům vzdává hold.. Škoda, že stále ještě čeká na lepší příležitost, kdy by se mu do rukou dostal lepší scénář, byť toto alespoň částečně naplnil režisérův Noční běžec, jeho vizuální precizností a jinakostí se značící hravé snímky mě totiž až neskutečně baví.. Stejně jako vždy skvostný šedivějící elegán Liam Neeson, co by se před lety jistě ani nenadál, že se na stará kolena stane akční hvězdou, a jemuž zde zdatně stíhá jen tradičně luxusní Bruno "Führer" Ganz.. ()

GeusX

Akční thriller s povedeně lišácky kombinovanou "bourneovskou" zápletkou v šedivých zákoutích pototalitního Berlína. 85% (viděl jsem: 3x) ()

bouncer

Přírůstek do žánru tajemného thrilleru (se ztrátou identity), který neurazí, ale ani tolik nenadchne. Slušně namíchané, ale chybí tomu něco, co by Neznámého vydedlo z šedi průměru... ()

Baxt

Bourne zestárnul, pořídil si tvář Liama Neesona a zase všechno zapomněl. Škoda tak slibně rozjeté zápletky, když se z toho nakonec stejně stane tuctová špionážní adventura o jedné bombě a pěti aktérech. Ovšem aktérech výtečných, divím se, že Ganz a Langella scénář nezahrabali hluboko pod zem, přeci jenom, obdobný nízko nákladový thriller už není pro stárnoucí hvězdy nic zázračného. ()

MoiJe

Neviem negativa filmu nejak poriadne pomenovat, tak to zhrniem do jedneho: pricasto nudne. Ak cakate dalsie Taken, na to rovno zabudnite. ()

Terva

Podle novely Didiera van Cauwelaerta. Kterej operátor v Berlíně " operuje ", že Martin nemá signál v mobilu ? Nutné podle scénáře ? Jasně, jinak by se přeci příběh nemohl dál rozvíjet. Film tak trochu připomíná 48 hodin v Paříži nebo Agenta bez minulosti. Z nadhledem, samozřejmě. CITÁT - Víte, jaké to je, se zbláznit, doktore ?........... Sečteno podtrženo - Nemusím Liama Neesona, scénář lehce opisuje z několika snímků, kamera ( Flavoi Labiano ) nepředvedla nic nového a jedině co ušlo je hudba. ()

Ouwen

Kvalitní akce, zejména poslední převedení ruk Neesona do lisu mi určitě podepřela film, který opět staví na dialozích. Chápu, že při takové story o agentech, kterým přijde jejich minulost cizí se dbá na provedení a příběh, ale akce je tam vždycky poskvrnu. To má za následek absenci rotopédové kadence Neesona, kterou skrývají jeho ruce. Přesto se na konci skvěle předvede a celej film je svižnej, žene kupředu a nestojí na místě. Lépe vytesaný jako Bourne z mého pohledu. Přesto né dokonalost. 9/10 ()

Hismael

Neznámý je v podstatě taková druhá verze Bournea, kde Damona nahradil Neeson. Závěrečný zvrat jsem do poslední chvíle neodhalil a všechno před ním a za ním fungovalo dobře. Akce je prezentovaná hlavně povedenými automobilovými honičkami. Celkově ideální pro diváky, kteří mají rádi, když ani po třičtvrtě filmu neví, o co tam vlastně jde. Silné tři hvězdy. ()

CiTrus007

Nejprve jsem čekal, že to bude jen nějaká další akční střílečka, ve které se bude Neeson honit za svou identitou a na konci velké překvapení - najde ji. Musím říct, že od tohoto stereotypu se to dost odchýlilo. Způsob, jak byl scénáristicky řešen konec mě doslova nadchnul. Není to nic pro romantiky ani pro akční typy, ostatním doporučuji.... ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)