Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

SarumanKo

North by Northwest meets Taken meets The Bourne Identity. Unknown má z každého rožku trošku, ale výsledný mix je celkom slušný. Z najlepšej hitchcockovky si berie napínavé hrdinove hľadanie pravdy, z Bourna mätúcu stratu pamäti, konšpiračné pozadie a výborné akčné scény a z 96 hodín samozrejme božského bad-assa Liama Neesona. Ten, spolu so zvyškom obsadenia, v ktorom najviac vynikajú Bruno Ganz a Diane Kruger, v Neznámom rozohráva perfektne zrežírovanú a len o štipku slabšie napísanú špiónsku hru, ktorej výsledný dojem kazí jedine predvídateľná pointa. Šachovnicou im je zasnežený Berlín, ktorého atmosféra je hmatateľná a pre takúto vydarenú žánrovku priam stvorená. (80%) ()

blackrain

Ztráta identity už tu několikrát byla, proto jsem si myslela, že půjde o další průměrný kousek. O to víc jsem samozřejmě byla mile překvapená, že nebyl. Chtěla jsem se dopátrat pravdu stejně jako doktor Harris. Nechtěla bych být v kůži doktora Harrise, ale to asi nikdo. Ta taxikářka, která ho zachránila po té havárce byla ale pěkně kurážná ženská. Souhlasím s těmi, co zde řekli, že snímek má hlavu a patu. To teda má. ()

kaylin

Liam Neeson se proměnil v hrdinu akčních thrillerů. Člověk, kterého většina z nás stále vidí jako mentorského Qui-Gon Jinna, má za sebou už dobré výkony ve filmech jako "Mezi vlky" nebo "96 hodin". Role ve snímku "Neznámý" je podobná. Není zde hodným člověkem na straně dobra, ale je osobou, která najednou, zničehonic, ztratila svojí identitu. V jednu chvíli je Martinem Harrisem, který přijíždí na konferenci do Berlína. V druhé chvíli jede v taxíku, který se řítí do řeky. Po čtyřech dnes se probouzí z kómatu, chce za svojí ženou, ale zjišťuje, že ta už je s jiným Martinem Harrisem. Jelikož Neeson nemá žádný doklad, nemůže dokázat, kým skutečně je. Začíná napínavá jízda po venkově, hledání totožnosti a také pravdy. Skvěle mu u toho sekunduje Diane Kruger, které už jsem přece jen odpustil "Troju". Společně tak utíkají z místa na místo, chtějí získat co nejvíce informací, kterých je ale málo. Nakonec se pravdy doberou. S filmy jako "Neznámý" je jeden problém. Divák má velká očekávání. Myslím, že s pointou může přijít mírné zklamání, ale to nic nemění na tom, že s Liamem si film prostě užijete. Je to sympaťák, ať už hraje dobráka nebo napraveného dobráka. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/happy-feet-2-bobr-cislo-4-musketyri.html ()

Rakosnicek77

Nadstandartní žánrová akce, která má nejsilnější stránku v kameře, střihu a L.Neesnovi. Ztráta paměti s postupným odhalováním všech kontrašpionážních dílků je sice už x krát ohrané, ale tady je vše v opravdu vysoké žánrové kvalitě. Moc nerozumím tomu, proč velké množství diváků film srovnává s Taken (96 hodin). Film je jinde žánrově, úplně pak dějově. Jediné co je spojuje je hlavní představitel. ()

stration

Velice slušná žánrovka v příhodném prostředí, plná skvělých hereckých výkonů (krásní Ganz a Langella), pár šikovných zvratů a škaredého počasí. Přesně taková odpočinková jednohubka, na jakou mám občas chuť. ()

MATADOR

... zase v cizí zemi, zase se snaží něco vyřešit - Liam Neeson se totiž v týpcích, kteří jsou v prekérní situaci pravděpodobně našel a sekne mu to tam. Musím se přiznat, že jsem ze začátku ani nedutal, hltal jsem každou vteřinu a dokázal jsem se ponořit do perfektního děje ala Uprchlík. Bohužel podobnou atmosféru si Neznámý nedokáže udržet déle než půlku stopáže! Závěr sice není tak hrozný, ale čekal jsem něco ... uspokojitelnějšího! ()

Thomassi

Liam Neeson v chytrém thrilleru? Po Taken jsem se na tento film hodně těšil. Sice zde není tolik akce, ale to vynahrazuje zimní berlínské prostředí. To je totiž tak skvělé, až jsem si připadal, jako by jsem tam byl a nejednalo se o žádný film. To filmaři zvládli bravurně. Samotná zápletka sice není originální, ale funguje velmi dobře a tak, aby se divák nenudil (tedy alespoň to tak fungovalo u mě). Atraktivní je také to, že když už si myslíte, že by to mohlo být takhle, najednou příjde zvrat a vše je zase úplně jinak. A Liam si od zmíněných 96 hodin vzal i sem drsný výraz a zručnost v rukách (autohoničky i bitky) a servíruje nám to nejlepší, co může nabídnout. Ostatní herci taktéž nezklamali, třeba takový Bruno Ganz nebo Frank Langella jen okořenili svými výstupy dění kolem sebe. I když se jedná úplně o jiný téma (na druhou stranu to má něco společného) jako v Taken, nedá mi to oba filmy srovnat, a konstatovat, že Taken je prostě lepší a Neznámý trochu horší, proto "jen" 85%. ()

salalala

Povedená žánrovka. Jasně, že se na tom dá najít spousta chyb. Logika mnohdy hapruje, první půlka je nabušená a druhá slabší. Ale ten film si na nic nehraje. Je to skvěle natočeno, hlavně akční scény se mi líbily moc a je mi vcelku jedno, že nejsou úplně originální. Collet-Serra má podle mého schopnost vytvořit skvělou atmosféru, která byla i tady. Scénář je solidní, závěrečný zvrat jsem nečekal, což přidává bodíky. Ne že by mě to nějak rozsekalo, ale zkrátka nebylo to tak blbé, jak to mohlo být. Neeson v pohodě utáhne takovouhle roli (v jeho věku klobouk dolů), Ganz je výborný, Kruger docela taky, ostatní jsou tam moc málo. Zkrátka, máte - li rádi akci a nechcete vyhodit peníze za kravinu, jděte na tohle. To už se moc netočí. 70% ()

FilmFan24

Liam Neeson rozhodně není "Neznámý". V našlápnutém paranoidním thrilleru zjišťuje že on není on a na jeho místě je Aidan Quinn, kterému léta bohužel ubrala charisma. Za pomoci Diane Kruger se záhadě pokouší přijít na kloub v lokacích zimního Berlína. Ve vedlejších rolích se neztratili Bruno Ganz a Frank Langella. Obzvlášt jejich společná scéna. ()

JohnMiller

Nemastný, neslaný, nudný, niekde až nezmyselný nemysteriózny film. Strih a réžia boli v pohode aj hudba sedela ...Ale ten scenár musel písať nejaký zúfalec. Nájomný vrah stratí časť pamäti a tak si myslí že jeho v akcií hraná manželka je jeho skutočná... a roky plné spomienok tie si iba vymyslel alebo čo ? úbohé efekty lepšie by som na After Effecte spravil sám. Plus na konci vo finálnej scéne, ako rozbil zrkadlo a odlomil si z neho kus skla, bol vrchol vrcholov. Neviem kto to vymyslel ale nemal všetkých 5 pohromade. ()

TominoLa

Určitě se tady dají nějaké věci vytknout. Ale já se po celý film ani minutu nenudil a moc to prožíval a to není zrovna málo. K tomu takový herci jako Neeson, Ganz, Langella a krásná Kruger. Co více si přát. :)) ()

Toj

Ano, je to celkem napínavé, dá se na to koukat. To je fajn. Vedle toho ovšem stojí celá řada problémů. Jedním z nich je, že celý film je jedno dlouhé deja vu. Někdo ztratí paměť, nikdo mu nevěří, všichni po něm jdou, dá se do kupy s pěknou pohlednou partnerkou a navzájem si zachraňují krk a bojují/přežívají v nespravedlivém světě. Celý děj je k tomu ještě znásilněný atrakcí Evropy. Berlín je ponuré místo, kde na vás všichni mluví děsivým tvrdým jazykem, který evokuje nacismus (+ 40 let komunismu) a dezorientovaný Američan se samozřejmě cítí ještě víc zmatený v téhle exotické Evropě, kde se střetávají přistěhovalci z celého světa bojující o život, Arabští princové se snem o záchraně světa, nájemní vrazi s výraznými brýlemi, geniální vědci a sociálně nesoucítící rasističtí majitelé taxislužby. Syrová estetika temného Berlína spolu se všemi žánrovými klišé k sobě moc nesedí. Navíc postavy často jednají zcela nelogicky (a to si na takovéhle věci obvykle nestěžuji!). Pointa nezaskočí nikoho a celé finále působí ve své neoriginalitě až trapně. Za zmínku stojí závěrečná bojová hláška hlavního hrdiny, která by neobstála ani v 80. letech. ()

higuain

Liam Neeson vydán na pospas evropskému velkoměstu. Srovnání s Taken je nevyhnutelné, byť ty filmy jsou úplně o něčem jiném. Obrovské plus je, že stejně jako v Paříži, tak i v Berlíně lze vytvořit atmosféru naprosté beznaděje a Neeson je ve své další one man show opět výborný. ()

Skip

Velmi dobrý thriller, kdy dlouho netušíte, která bije. Tedy ne že by to byl nějaký nesrozumitelný maglajz, to vůbec ne! Celá zápletka je slušně propracovaná, a když dojde k rozuzlení, nemáte takový ten pocit, jako že s vámi kdosi hrál pitomou hru. ()

Vědma

Od začátku mi to připomínalo 48 hodin v Paříži, rozhodně to nebyla nuda, ale taky to dost vyšumělo do ztracena. ()

Trevor

Ďalší z filmov, ku ktorému som sa nedopracoval náhodou, ale vďaka odporúčaniu známeho, na ktorého tipy a hodnotenia sa dá vždy spoľahnúť. Liam Neeson v tomto thrilleri podáva excelentný výkon, prekvapivo dobre mu asistujú aj postavy vo vedľajších úlohách a ak k tomu prirátame síce nie príliš originálnu no výborne spracovanú pointu filmu dostaneme prekvapivo dobrý film s napínavým dejom ktorého akčné scény ani zďaleka neprekročia hranicu únosnosti. 88% ()

Fanucci

Velmi podobné Bourneovi...jen o několik tříd horší. I přes celkem slušné akční scény a honičky je tento film poměrně velkým zklamáním hl. kvůli fatálním nelogičnostem v chování a psychologii ústřední postavy...nechci prozradit víc, abych ostatním nekazil filmový zážitek. Pokud ale tento film vynecháte, nic moc se nestane:-)...50% ()

Parlay

Během 96-hodinové, již takřka kultovní návštěvy města nad Seinou byl Liam sice větší frajer, avšak respekt si bezesporu zaslouží i za jeho berlínskou anabázi. Ony dva snímky jsou si ostatně podobné méně, než by divák zpravidla mohl čekat. „Berlínský Neeson“, na rozdíl od pařížské akce, více sází na schizofrenní dějovou stránku, což se mu dle mého názoru daří na výbornou, a to včetně závěrečného rozuzlení. Neesonův výkon je již tradičně velmi přesvědčivý a potěší i představitelé vedlejších rolí – Bruno Ganz, Frank Langella a krásná Diane Kruger. ()

dyfur

......vcelku slušný thriller..pozerateľné až na pár maličkostí:...prečo sa vracal na letisko ?....prečo bývalý pracovník STASI sa ku koncu chová ako blbec a prečo do toho ide načo riskuje ?....prečo Diane Kruger predstavuje niekoho z Bosny...alebo prečo to teda niekoho z Bosny hrá ona - akoby samuraja hral Eddie Murphy....,ááále napriek tomu hodnotím fajn bolo :) nie super ,ale fajn. ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)