Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

packa

Soderbergh divákovi servíruje hutné menu, uvařené z oblíbených ingrediencí - napětí, strachu, paniky. Škoda jen nepříliš výpravné výpravy a několika nedotažených dějových linek, především ta s Marion Cotillard působila naprosto zbytečným dojmem. Mít k dispozici vypilovanější scénář, mohl vzniknout výjimečný film. Takhle se musí divák spokojit jen s filmem velmi dobrým. ()

mat.ilda

Sterilně nudný patron Soderbergh se suitou zvučných jmen, lákajících na vděčnou variaci na "global-hepčííííí" téma. Když bych chtěla parafrázovat příčinu virózy, dodala bych ještě jeden chybějící článek - prostě se někde dalo dohromady špatné prase se špatným netopýrem, k čemuž se připletl ještě špatný scénář a neštěstí je na světě....pokud se však přes moje varování rozhodnete na film zajít, emoce si odložte v šatně kina spolu s kabátem, nebudete je potřebovat. ()

heyda

Při sledování Nákazy se mi ihned vybavila o hodně let starší Smrtící epidemie s Dustinem Hoffmanem. Ta je však mnohem lepší než Nákaza. Já nevím, jak je možné natočit v dnešní době tak slabý a nezajímavý film na tak úžasné téma jako epidemie je. Přijde mi, že se zde sázelo hlavně na hromadu známých herců, ale úplně se zapomnělo na údernější hudbu, vystavění děje, na napětí a potažmo i na emoce. První třetina filmu mě ještě docela zajímala a bavila, ale potom už se jen kecalo kecalo a skutek utek. Vzhledem k tomu, že jsem od tak zkušeného režiséra čekal nadprůměrnou žánrovku plnou napětí, tak jsem zklamán. 45% ()

jojinecko

3,5*/5...Contagion je vcelku príjemným "katastrofickým" filmom:) Soderbergh vie veľmi dobre rozohrať partiu, pracuje s dynamikou deja, využíva pestré postavy a lokácie, pričom v mnohých situáciách núti diváka zamýšlať sa. Napriek tomu som predovšetkým v poslednej polhodine čakal väčší dôraz, nejakú silnejšiu katarziu, posolstvo, niečo...a tým pádom film trochu vyšumel do stratena..Napriek tomu som rád, že niekto konečne natočil film podobného žánru, ktorý má hlavu a pätu a nie je to zase nejaká "emmerichovina"... ()

Stanislaus

Nákaza je názornou ukázkou spojení zručného režiséra, výborných hereckých výkonů a poutavě autentického tématu. Nejde pouze o vir, který se nebezpečně šíří a zabíjí masy lidí, ale zejména o strach, který je tou nejdestruktivnější lidskou emocí vůbec. Všichni herci byli perfektní (Jude Law svého záporáka zvládl skvěle), příběh byl dynamický a konec typicky americký. Zkrátka realistický pohled na katastrofu pandemie a na všechny příčiny a následky, které s ní souvisí. ()

Flego

Faktograficky stvárnené rozširovanie nákazy po celom svete je podávané bez emócií a chladne. Celý film trpí popisnosťou viac ako by bolo prínosné, všetky postavy majú rovnaký priestor a nie je čas divácky sa k nim pripútať. Martinezová hudba je veľmi zaujímavá, réžia je dynamická a kvalitná, ale všetko ostatné pôsobí akosi sterilne a sucho. ()

MontyBrogan

Chcel som vytknúť tomuto filmu absenciu emócií, ale nemôžem, lebo keby to bolo naopak, mohol by ľahko skĺznuť do citového vydierania diváka. Napriek tomu sa však nemôžem ubrániť presvedčeniu, že tunajšie herecké obsadenie by si zaslúžilo lepší film. ()

honajz

Tenhle film je nemocnej sám o sobě a Soderbergh je chladný a bezcitný chirurg, nebo spíš pitvač, který kašle na emoce, na příběh, na diváka, prostě se jen chce pitvat a pak se opít do bezvědomí. Sám. ()

Roman.Ticka

Kdyby s podobným tématem přišel režisér před lety, byla by to bomba. Takhle jsem se nedozvěděla nic nového, jen na mě zapůsobila deprese víc než u jiného katastrofického filmu a bohužel si nemyslím, že jsem já ta pravá trefa do černého, kam by měla podobná společenská sonda směřovat, o sebereflexi nemluvě. Jako ortodoxní zastánce Darwinovy teorie výběru druhů si totiž stejně myslím, že i bez jakékoli vakcíny by lidstvo přežilo v uspokojivém počtu pro další přežití svého druhu, takže mě rádoby (a)politické lobistické kritiky systému jaksi míjejí. Někdy je totiž lepší vědět méně než více, nejlépe nic. ()

rikitiki

Suchý a přesto dramatický popis průběhu celosvětové smrtící epidemie od začátku až do (snad) konce. Snímek nehledá senzaci a nějaké mimořádné situace, prostě jenom popisuje. Lidi, charaktery, postupující paniku i snahu lékařů a vlády celou tu hrůzu nějak usměrnit. Ke konci už mě ale bubny v hudebním podkresu a záběry beze slov trochu přestávaly bavit. Asi bych také ocenila, kdyby se film více věnoval medicínské linii – objevu vakcíny. Velkým plusem je postava internetového šiřitele hoaxů, snad aspoň někoho přiměje k zamyšlení, co jsou tihle lidi zač a proč to vlastně dělají, i když samozřejmě netvrdím, že všichni mají stejnou pohnutku, jako tady ten filmový. ()

TheEvilTwin

Až mrazivě doslovný a stejný průběh celé nákazy zde a současného covidu. Netopýři, Asie, rychlá pandemie, bloggeři propagující homeopatika a konspirátoři tetelící se blahem nad celou situací. Průběh filmu jsem sice nějak rozkousal, ale z kinematografického hlediska film nemá čím ohromit - je to strašně bez emocí, neosobní a neumí vzbudit větší napětí nebo snahu vžít se do celého díla. Jakoby to celé divák jen sledoval bez většího zájmu o následný vývoj či vyvrcholení. Plusové body naopak za realistické a velmi dobře působící pojetí, nicméně co z toho, když je to celé podáno strašně nudnou formou… V rámci žánru obyčejný průměr a stejně tak herecky jsou zde áčková jména nevýrazná a spíše do počtu. ()

jonyyy

Konečně film, který neřeší osud jednoho člověka, ale bere to více globálněji, i když mohl ještě víc. Trochu se bojím, že by to v reálu mohlo dost podobně vypadat a že je jen otázka času, než se nějaký zlý bacil objeví. Na konci mohla být ještě nějaká statistika, jak to všechno dopadlo, jinak si myslím, že výborně natočeno. Kino/119kč/80% ()

Ivoshek

Soderberg to vzal hodně od podlahy, hlavně v první půlce film šlape pěkně zostra v nekompromisním tempu. Od úvodního šíření přes postupný nárůst paniky až po apokalyptické dopady na společnost, kde nechybí kriminalita a masové hroby. Protože film má několik linií (které se neprotínají), nebyl by tu moc čas někoho představovat do hloubky. Tak se tu ani nikdo moc nepředstavuje. Stejně tak je fajn, že i když jste docela známá tvář nebo to vypadá, že máte zajímavou roli, můžete klidně umřít na virus jako kdokoli jiný. Jestli bych něco vyčetl, je to chybějící trochu rychlý skok směrem ke konci. Konec jako takový mi nevadil, docela mi sem pasoval. Jestli něco vyzdvihnout, tak ochotu jít proti klišé a hodně povedený soundtrack. ()

Othello

Contagion jakožto studie určité krizové situace se ani nesnaží vzdělávat, radit a informovat, ale popisuje pokud možno co nejvíc koleček v nezastavitelném mechanismu šíření epidemie. Ty nejsou subjektivizované (ve filmu není ani jedna scéna ba možná ani záběr, který by se netýkal nákazy), jednají dle přednastavených vzorců chování v dané situaci a pro diváka to zachraňuje obsazení (chachacha na diváka s Gwyneth ještě podtrženo scénou z pitvy). Dokonalost filmu ale spatřuju v dospělém pojetí situace, kdy na každý problém přichází nějaký názor, proti kterému je postaven protiargument a ten je opět protiargumentován. A právě ona absence subjektivního stanoviska postav zabraňuje v tvorbě univerzální pravdy a my nevíme na konci filmu nic, co bychom si nezjistili na internetu v případě, že by opravdu takováto situace nastala. Hromadu konspiračních teorií, které vyvracejí jedna druhou. Názor ať si udělá každý sám. ()

Xeelee

Fascinuje mě, jak už v roce 2011 dokázali tvůrci předpovědět reakci společnosti na pandemii v informačním věku. Jasně, konzultovali to s odborníky, takže linka s tím, jak se chová a šíří pandemie, je realistická a po COVIDu to dokážeme mnohem víc ocenit, ale to zapracování linky s dezinformacemi je hodně prorocký. A vlastně celý ten koncept způsobu šíření informací a dezinformaci, hledání mediálních obětních beránků, reakce lidí a davu... V Nákaze si na tom paranoidní hlavní dezinformátor pěkně namastil kapsu. Mohu po dvou letech s COVIDem namítat, že oproti realitě nejsou ve filmu dezinformace primárně nástrojem hybridní války v režii autoritářských států (Rusko), které má za cíl destabilizovat demokratické struktury. Mohu poznamenat, že šňupání vakcíny vypadá směšně a že byla pro neznámý virus hotová až moc rychle, ale jinak to je naprosto revolučně jiný koncept katastrofického filmu a děsí mnohem více než jakýkoliv pandemický biják, jaký jsem zatím viděl. Pokud chcete nahlásit mrtvolu, či odklidit tělo, stiskněte jedničku. ()

Ilicka

Odtažitý film o tom, jak blízký kontakt s lidmi může zabíjet a jak se tváří v tvář paranoie drobí lidská organizovaná společnost na predátory a oběti. Hvězdné obsazení prakticky nepostřehnutelné, protože hlavní roli hraje neznámá nemoc a strach, nezúčastněně dokumentární kamera a nervní hudba Cliffa Martineze. ()

Beastmaster4

Další film, který varuje lidstvo před hrozbou epidemie. S alarmujícím nárůstem populace je to ať chceme nebo ne, ať věříme nebo nikoliv aktuální téma a hrozba, která se již několikrát, i když ne v tak masovém měřítku v posledních letech projevila. NÁKAZA není nijak záživný film. Po zhlédnutí jsem měl chuť dát na ČSFD tak dvě hvězdy, později si ale člověk uvědomí, co by na dané téma chtěl víc vidět. Nějakej krvák, kde umíraj lidi přímo tzv. před kamerou, nějakou akční jízdu? Tohle už tu bylo několikrát. NÁKAZA je komornější, zaobírá se spíš problémem výroby a distribuce séra, životem a prací lékařů a vědců v takové situaci. Mrtví jsou tu v ohromném množství, avšak přímo nám je režie neukazuje, krom pár případů, kdy se jejich smrt týká práce lékařů a jejich soukromých životů. Mimo lékařů je tu pár dalších postav, které určitým způsobem zapadají do příběhu nebo ho doplňují o další vrstvy. Například Mitch Emhoff (Matt Damon), který hraje manžela ženy, jež smrtící vir přenáší a na který brzy umírá. Mitch je vůči viru zázračně imunní a jeho život tak dostává ve filmu paralelní prostor s liníí honby za sérem a hledáním původce nákazy. Povedený byl také konec, kdy je nám ukázána ironická cesta viru od jeho zrodu až k člověku. I když je pojetím film hodně zajímavý a nevšední, nijak zvlášť mne neoslnil. Z mého pohledu jde o lehce zapomenutelný snímek, na který si vzpomenete jen tehdy, když budete jmenovat filmy o nemocích, epidemiích, virech aj., mezi ostatními stejného a jiného žánru totiž lehce zapadne. ()

JASON_X

Film s naprosto provařeným leitmotivem, avšak s působivým realistickým dějem, řemeslně výborně provedený a s plejádou známých herců. Těšil jsem se na Gwyneth Paltrow a ona si chuděra neužila ani oněch pověstných 15 minut slávy. Překvapivé. A scéna její pitvy se skalpem přes obličej byla kúl. Smrt malého roztomilého chlapečka vzápětí poté, co přišel o maminku, je v amerických filmech něco nevídaného, tedy další pozitivum. Zajímavé informace a hlášky, třeba: Průměrný člověk se prý denně 2 až 3 tisícekrát dotkne svého obličeje (třikrát až pětkrát za minutu) - připadám si najednou zoufale podprůměrný, když si každých patnáct vteřin neotlapkávám ciferník. Nebo: "Blogování není novinařina, je to jen grafitti s interpunkcí". Především se mi na filmu líbilo to, že nákazu nechá propuknout v plné síle, a ne že jí jen naznačí a na poslední chvíli zastaví, jako tomu většinou bývá. Dočkáme se také naturalistického zobrazení toho, kterak se přízemní lidský dobytek pouští do vzájemného boje o léky v lékárně, potraviny a podobně - jeden lidský červ se pokouší o několik kosmických nanosekund přežít druhého lidského červa, roztomilé. Ale tomu všemu je brzy konec, lidstvo bohužel nevymře a čeká nás dlouhý a polopatický happyend. I tak jsem spokojený, zajímavá podívaná. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech