Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

ostravak30

Původní švédskou verzi jsem neviděl, tudíž nemám srovnání. Možná, že bych pak hodnotil jinak. Nicméně Daniel Craig je sám o sobě charismatický herec a do podobně temných thrillerů se docela hodí. Snímek o ženách, které se chtějí vymanit z područí mužů a o tom, jak moc se dokážou mstít, když na to přijde. Není nic horšího než žena, která má v duši chuť na pomstu. Ale to je druhá dějová linka. Snímek se vlastně odehrává ve třech. Ta první přijde hned na začátku, pak následuje ta hlavní a třetí, neméně zajímavá a možná dokonce zajímavější se týče Lisbeth. Vyšetřování zmizení Harriet vypadá zpočátku slibně, ale pak se trochu točí v kruhu. I tak se tvůrcům podařilo vytvořit klasickou severskou mrazivou atmosféru a drží se jí prakticky po celý film. Tvůrci si navíc dovolí překvapení, kdy vrah je odhalen vcelku předčasně před koncem filmu a diváka tak notně překvapí. Co bude dál? Rooney Maru jsem nalíčenou a totálně proměněnou vůbec nepoznal, ale byla výborná a nechtěl bych se jí dostat pod ruku. Přiznám se, že na mě je film už trochu dlouhý, ale celá zápletka je nesmírně zajímavá. Ačkoli faktem zůstává, že se postavy několikrát zmiňují o atmosféře doby ve Švédsku, ovšem není nám osvětleno, jak to v této zemi v šedesátých letech pořádně bylo. I když znám zápletku i její rozřešení, určitě bych si v budoucnu knihu rád přečetl, tak moc mě filmaři nabudili. ()

Tominni

Muži, kteří nenávidí ženy.......tentokrát americká verze od skvělého Davida Finchera, proto bylo jasné, že výsledek bude skvělý a vlastně to tak je. Od začátku do konce film udržuje napětí a Stieg Larsson by byl spokojený. Mát vlastně jediné maličké mínus (a proto 'jen' 4*) a to fakt, že švédská verze z roku 2009 je ještě o chloupek lepší. ()

curil

Viděl jsem oba filmy a četl i knihu. Nemám mnoho výtek, snad jen kdybych se díval jako neobeznámený divák a nesoustředil se plně na začátek, tak bych zprvu tápal ve složitých vztazích Vangerovy rodiny. Původní film mi připadá takový mrazivější, drží si více odstup, ale zase tahle verze u mě zapisuje plusy obsazením Daniela Craiga a zejména mého oblíbence Stellana Skarsgärda. Film nenudil, dlouhá stopáž mi nevadila. Naštěstí jsem film měl stažený z Primy na hard disc, normálně bych v průběhu sledování pět reklam po deseti minutách stěží vydejchal. ()

hrumsrt

Platí, že David Fincher je jeden z nejlepších režisérů svojí doby a osobně mám jeho filmy rád.. Ale tentokrát nechápu, proč se upsal tomuto projektu. To jsou za oceánem natolik povrchní, že cokoli co není "made in USA", na to se nepodívají.. Proto tolik skvělých lidí pracuje na něčem, čemu by nepochybně severské provedení sedělo daleko více. Neviděl jsem švédský originál a už vůbec celou tu Larssonovu trilogii, nicméně věřím, že duo Noomi Rapace a Michael Nyqist taky muselo stát za to.. Zajímavé téma, které divákovi předkládá docela nezáživný úvod, který se ale postupně rozjede v celkem poutavé krimi drama, které spasí až závěr.. Důvodem je určitě Rooney Mara a její Lisbeth, která mě po celou dobu nějak fascinovala. Celkově mi přijde trošku zvláštní vyšetřovat takhle starý zločin až takhle po letech a díky tomu má takové specifické mysteriózní koření.. Jak jsme se místy ztrácel v samotném vyšetřování, které předhazuje jedno jméno za druhým, tak o to více jsem si užíval chemii mezi ústřední dvojicí. Zdaleka to není tak moc Fincherovsky bravurní film, ale svoje si splňuje.. 75% ()

Domineus

Švédsky originál som nevidel, no keďže je dĺžkou na tom podobne, predpokladám, že by moje pocity boli podobné. Tá dĺžka totiž bola prehnaná a asi je pravda, že druhýkrát si dobre rozmyslím či si miesto 2,5 hodinového filmu radšej neprečítam samotnú predlohu. Prvá hodina bola dosť pomalá a hoci bola atmosféra naozaj fantastická, dejovo sa to nijak výraznejšie neposúvalo a skôr sme sa len zoznamovali s celým pozadím. Tak nejak by to človek čakal aj v knihe, ale vo filme je podľa mňa výhodnejšie prejsť touto povinnosťou o niečo rýchlejšie. Z hereckého hľadiska a obsadenia samozrejme nie je čo vytknúť a záver bol pochopiteľne fantastický. Na 4* to ale za mňa nedosiahlo. Predsa len to boli dve dosť odlišné polovice filmu a hoci je výhodou, že to skončilo tou pozitívnejšie hodnotenou, nepresvedčilo ma to. Aj preto dávam tesné tri. 65% ()

yatan

Velmi solidne zahrana a prvotriedne natocena adaptacia svetoveho bestselleru, v rukach Davida Finchera posobi chladne, depresivne, temne a neprijemne, no predsa navykovo - presne ako to maju fanusikova Finchera radi. Vyborni herci a hudba atmosferu iba umocnuju, no mam pocit, ze Fincher chcel film zobrat do dimenzie, ktora bola limitovana pevnym scenarom povodnej predlohy. Preto na mna uplny zaver posobil trosku znasilnene a az prilis atraktivne na charakter filmu tohto kalibru. 8/10 ()

hadouken

Musím přiznat, že mě to příjemně překvapilo, sice pořád nechápu proč to Amíci vůbec točili... Byl tam vidět Fincher a to bylo asi tak jediné, co chybělo ve švédské verzi... Chyběla mi tam švédština, chybělo mi tam australské rozuzlení s Harriet. Co mi hodně vadilo, tak byla Lisbeth, přišlo mi, že jí udělali vyloženě odpornou... Dávám 3* za příběh (za kterej ovšem nemůže vůbec nikdo ze štábu), za kameru, za hudbu a za Finchera, nic jiného opravdu ne... Na to že je to kopie, tak jsou 3* hodně dobrý ()

psychohippo

Pro mě jeden z nejlepších filmů poslední doby. Proč? Poměr očekávání/zážitek. Přečetl jsem (spíš nadšeně shltnul) celou ságu, viděl jsem kompletní švédské zpracování. Na Finchera jsem šel silně ovlivněn, zejména znalostí knihy a nadšen švédskou Lisbeth. Očekávání bylo docela nízké. Zážitek z filmu naprosto nečekaný! Jak již psalo mnoho z kolegů, knižní předloha není zrovna nejvhodnější pro filmový přepis a Fincher udělal to nejlepší možné řešení. Naprosto drze s arogancí puberťáka si prostě předlohu přizpůsobil tomu, jak on ten příběh cítil. Přizpůsobil si děj (i v celkem důležitých momentech), co se mu nezdálo, prostě jen tak vypustil (Michael je v knize skoro pořád s někým v posteli, včetně poměrně postarších žen, což by se ke Craigovi fakt nehodilo atd.), co mu chybělo, dodal (na můj vkus hodně americké romantiky ve vztahu Lisbeth a Michaela). Zachoval se jako Autor, nikoliv jako uctivý přepisovač. Výběr hlavních postav se podařil více jak Švédům, jejich chemie byla uvěřitelná, do nové vychrtlé Lisbeth se nedá nezamilovat, Craig hraje skromně, bez svalů. 5 hvězd za hudbu, zvuk, střih a tu alchymii, která to smíchala dohromady. Ano, leccos mi nesedlo (plytké vedlejší postavy, slzavý romantický konec s nepovedeným dárkem aj.), ale spíš pro nesoulad s mým nastavením, než chybou filmu. Jen jsem zvědav, jak dál. Švédové se po prvním dílu ztratili a dostali na úroveň televizní inscenace. Zapomněl jsem na titulkovou sekvenci. Ta stojí za vlastní ohodnocení 6 z 5! ()

Mr.Keli

Na pomezí geniality a čisté zakázkové práce. Díky skvělým výkonům nenudí. Maximální hodnocení sráží nejednoznačná emoční stránka snímku a slabší vykreslení postavy Michaela. Pár scén je geniálních, krásně mrazících, ostatní zapadají do detektivního celku vyprávění působivě, ale ne jednoznačně. Experiment nebo čistý detektivní film? Těším se na opakované zhlédnutí. Viděno v kině, 85%. ()

BenchPress

Předlohu jsem nečetl, ani jsem neviděl původní film. Mně se to prostě hrozně líbilo. Mám rád Finchera a ještě ke všemu miluju takové zmatené filmy, kde děj příliš nečekáte. I když tady se dal očekávat, stále jsem měl pocit napětí od 2. poloviny filmu až do konce. Je pravda, že první půlka byla docela roztahaná, ale za tu druhou musím dát plný počet. 5/5 ()

x_ander

Fincher to opět dokázal a natočil výborný film. Nechci se zaobírat tím, jestli je lepší švédská nebo Fincherova verze. Každá je svým způsobem jiná a každá má něco do sebe. Ačkoliv musím přiznat, že mě trošku mrzí, že Fincherova nebyla "má první", protože filmařsky jde o klenot. Je pravda, že tempo je ze začátku filmu vražedné, a kdo předlohu či originální film nezná, ten nejspíš dost tápe. Stejně tak je závěr možná až zbytečně protahovaný. Ale co, atmosféra je geniální, Craig je výborný a Ronney Mara se Noomi Rapace přinejmenším vyrovnává. O režii nemá smysl mluvit, Fincher je prostě Fincher. 5*. ()

sendisis

Je to dobrý film, ale jen dobrý, a to pro Finchera není dobrá vizitka, protože tady všichni čekají, že budou pak chrlit jen největší superlativy. Nebudete zklamáni, ani nadšeni. Příběh o šílené rodince je zajímavý, absolutně nechápu proč tam byl ještě ten konec, zbytečné natahování, pokud jsme se tím měli něco o Lisbeth dozvědět, tak jsme se nedozvěděli nic. Taky moc nechápu ty úvodní scény před začátkem filmu, to bylo jak z jiného filmu, ale jinak se mi to líbilo, je to trochu lepší průměr, ale to je tak vše. ()

Therese

Ač se tomu člověk brání, srovnání se švédským zpracováním se vnucuje samo od sebe (literární předloha mě bohužel minula). Fincher bezpochyby odvedl dobrou práci, ale obě hlavní postavy působí neomluvitelně nedotaženě (na Lisbeth člověk nevidí ten vnitřní boj a znechucení světem kolem sebe a zároveň jistou touhou po relativně normálním bytí, její minulost je podaná příšerně prvoplánově a téměř nezajímavě; Mikaelovi chybí charakter a také určité odtržení od společnosti, vychází z vyprávění jako snobský floutek, kterému život nic neodepřel) a přitom na nich celý film stojí a padá, vedlejší postavy jsou naprosto nevýrazné, některé pro jistotu (krom úvodu a závěru filmu) chybí. Na druhou stranu D. Craig mě neznechucuje tak jako předtím a hudba Reznora a Rosse je neodolatelná - takovou lahůdku by nám ovšem tihle dva naservírovali i u jiného filmu. ()

Dejff_2004

Perverznosti nikdy není dost. Jde-li ještě o kombinaci se jménem režiséra Davida Finchera, máte zaručeno, že odejde z kina plně nasyceni vším, co jste viděli. I když půjde třeba o zvracení spermatu… A ve spojení s celosvětovým knižním bestsellerem, máte zaručen stoprocentní „kulturní zážitek“. Před dvěma lety dorazila do našich kin první adaptace stejnojmenné knižní trilogie Milénium švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona. Knižní titul zaujal i americké producenty, kteří dlouho neváhali a vrhli se do natáčení. (Nutno říct, že švédskou trilogii jsem zatím neviděl a knihu teprve čtu.) Příběh filmu nás zavádí do Švědska, kde novinář Mikael Blomkvist (Daniel Craig) dostane šanci od bývalého průmyslového velikána, nyní starce, najít vraha jeho neteře. Vražda se stala již před necelými padesáti lety. S případem Mikaelovi výrazně pomůže hackerka Lisbeth Salander (Rooney Mara), která je všechno, jen ne „normální“. Vše je komplikovaně zapleteno díky celé podivínské rodině s nacistickou minulostí. K tomu, abyste si film vychutnali, nepotřebujete znát nějak moc dopodrobna děj. Stejně si nebudete ze začátku pamatovat všechna jména. Ta se mi pletla asi do poloviny filmu, kdy se výčet podezřených osob zúžil na polovinu. Tím se i trochu stával děj filmu předvídatelný. Více na mém blogu. ()

Centime

Bohužel tento film trpí tím, že se prakticky nelze vyhnout srovnání se švédskou sérií i knihou. Švédskému snímku jsem hodně vyčítala přílišnou stručnost oproti knize, takže na tuto verzi jsem se tešila, když jsem si přečetla, že bude obsáhlejší. Scénáristi tam toho opravdu nacpali hodně, až příliš. Sice jsem ráda, že do filmu se vešlo i všechno okolo Wennerströma, ale některým věcem kladli příliš velký význam. Třeba Lisbethina cesta do Curychu byla zbytečně natažená. Samotní herci nehráli zle, jenom nebyli dobře vybraní a vykreslení. Craiga mám docela ráda, ale na tuhle roli je prostě moc hezký. Rozhodně se víc hodí na věci, kde se víc jedná, než mluví. No a Rooney Mara je dost znevýhodněna výkonem Noomi Rapace ve švédském filmu, která byla prostě nějak lepší. Trochu mě štvalo, že z Lisbeth nakonec udělali takovou skoro pohádku - na začátku s nikým nemluvila, nevyjadřovala žádné pozitivní emoce, byla totálně uzavřená a antisociální a nakonec po jedné otázce Mikaelovi vyklopila skoro všechno, čímž si taky vystřílela munici do teoretického pokračování filmu. Úplně nejhorší byl ovšem Bjurman - málo slizkej a moc podělanej, jakoby mi ho mělo být líto. ()

Gabi.

Knihu Muži, kteří nenávidí ženy jsem četla, a zasáhla mě velmi hluboko. Popis použitých poklesků a hříchů všech postav v knižním bestselleru, vystihl Stieg Larsson více než bravůrně. Film mě nezklamal, film mě zasáhl podobně do hloubky jako knižní předloha. Rooney Mara zahrála roli Lisbeth Salanderové tak věrohodně, až mi přejížděl mráz po zádech. Herecký výkon Daniela Craiga mě velmi překvapil, jelikož jsem ho měla logicky spojeného pouze s Bondem. Když jsem seděla v kině a přišla scéna znásilnění Lisbeth jejím poručníkem, těžko jsem popadala dech. Nemohu dát jiné hodnocení než-li 5 hvězdiček. Jediné, co mě trochu zklamalo, byla role poručníka Bjurmanna. Jeho knížní podoba se neshoduje s hercem, který ho ztvárnil. Herec, který poručníka hrál ve švédské verzi, byl daleko více podobný mé představě. Nicméně tento film, budu mít v hlavě ještě po dlouhou dobu. ()

izual

Jednoznačně zklamání. Nejde sice vůbec o špatný film, ale od Finchera jsem čekal víc. Na rozdíl od žánrově podobného Zodiaka mě atmosféra filmu nedokázala natolik vtáhnout, abych děj prožíval společně s hrdiny. Je to dáno také provařenou zápletkou, která byla v různých variacích použita už mnohokrát. Z tohoto důvodu je poměrně snadné dopředu vytipovat pachatele i s jeho motivem. Posledních 15 minut filmu je asi špatný scénáristický vtip, který snižuje celý dojem z filmu. Co se týká herců v hlavních rolích, musím jen chválit, především Rooney Mara je výborná. Na druhou stranu matematický č…. ve vedlejší roli neměl pořádně co hrát a filmem se vyloženě prozíval. Švédským originálem a knižní předlohou jsem nepoznamenán. ()

kolacky

Předlohu neznám, ale umím si představit, o kolik je košatější. Nicméně Daniel Craig, když se netváří, že hraje Bonda, Jamese Bonda, kterého ale fakt neumí, je docela prima herec. A to "divné" děvče, to se mi líbilo ještě víc. ()

Umpa-loomp

Hoci som si chvíľami pripadal, ako by som pozeral originálne spracovanie od Niels Arden Opleva s vymenenými hercami, z kina som odchádzal spokojný. David Fincher je jednoducho pán, o tom nemožno vôbec pochybovať. Prečo sa však rozhodol spraviť remake pomerne nového filmu, ktorý je sám o sebe veľmi dobrý mi zostáva tak trochu záhadou. ()

Zoltar78

David Fincher je mistr temných thrillerů a jeden z opravdu nejlepších režisérů dnešní doby, který svou práci odvádí se spolehlivostí 110%-ní. Jeho dokonalost a preciznost je znát v každé vteřině filmu. Je radost sledovat vyzrálé herectví charizmatického (a vynikajícího!) Daniela Craiga spolu s neokoukanou a neméně zajímavou Rooney Marou, která je dokonalý jeho protipól. Není to film, ze kterého bych padnul na zadek, nicméně ani při své délce ani vteřinu nenudí a udržuje si dokonale budované napětí. Kvalitně odvedená práce. PS: Už jen úvodní titulková sekvence je natočena tak, že bere dech. Jeho videoklipové začátky se prostě nezapřou :-). ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno