UniqueNett

Plakala jsem. A ne jednou. Jeden z nejfantastičtějších filmových zážitků. Jeden z nejkrásnějších filmů, jaký jsem kdy viděla. Zanechá ve vás spoustu pocitů. Donutí vás přemýšlet. A dlouho se ho nezbavíte. Adrien Brody a jeho neskutečná prázdnota zachycená v devadesáti minutách. ()

Stíba

Cesta do hlubiny (nejen) učitelovy duše z pohledu filozofie existencialismu. Film, ke kterému se mi těžko hledají slova vhodná k jeho popsání a tak raději jen doporučím jeho shlédnutí. Adrien Brody v roli osamělého izolovaného člověka na výbornou. ()

Vabr

Miluju filmy, kde se instrumentálním soundtrackem nešetří, zvlášť když zní po celý film. Troufám si říct, že je oddělen lyrickou esejí o školství, studentech a učitelích, kdy sledujeme ne zrovna šťastný život suplujícího kantora Henryho. Postava Adriena Brodyho a jeho background mě tolik nebraly, tudíž na mě film působil právě jako solidní 3,5⭐ drama záležitost. Avšak ke konci nabere film o něco tvrdšího ražení a emočně zasáhne. Myšlenkově bohaté a střihově krásné. Sonda do školního prostředí, z níž škola vychází jako strůjce neštěstí. Vyhodnocení: Za celkovou atmosféru, poselství a pocitový požitek z filmu zvyšuji na 4⭐ P.S. Re-watchnul jsem Detachment s bráchou a Sammy.Boy a musím konstatovat, že jsem se při svém prvním zhodnocení poněkud zmýlil. Jedná se bezpochyby o kvalitní 5⭐ záležitost, která mluví naprosto reálně a upřímně o nejenom nefunkčnosti školního systému, ale i těch dalších (rodina, nemocnice…). Možná nacházím jedinou výtku v tom, že se Detachment vztahuje pouze na ty hodné chudáky učitele. Na ty od přírody zlé a nepřející učitele tohle uplatnit nelze. ()

retrogirl2

Tolik životních myšlenek v 97 minutách jsem dlouho neviděla a zase asi dlouho neuvidím. Škoda. Pro mě téměř dokonalý film plný emocí všech možných druhů, převážně negativního rázu. Sem tam nějaký optimistický střípek naděje dodává dramatu tu správnou šťávu. Adrien Brody - úžasná volba! PS: Hodnotící ODPADEM asi prošli lobotomií a nezbývá jim nic jiného, než si pustit Teletubbies... ()

lakart

Herecký výkon Adriana Brody je naprosto skvělý. Velice dobře vyprávěný snímek, kdy se skrze několika postav podíváme do života rozdílních generací (šikanované děvče, mladá prostituka, stařec v domově důchodců, vyhořelý učitel, beznadějná ředitelka školy,..). Brody jako učitel působí věrohodně. Velmi povedený stříh a hudba. Scénář je kvalitní, což se ale u takového dramatu očekává, neboť na něm celý film stojí. U mě vynikajcí sonda do amerického školství a jeho blízkého okolí. 85% ()

ljukyljuk

Real deal shit. Tak na mňa film pôsobil. Nemám v rodine žiadneho učiteľa, nie ešte takéto, čo by pracoval na škole podobnej tej z Nebezpečných myšlienok, ale ja to tam jednoducho vidím. Kvalitne natočené, niekedy možno až trochu lopatisticky podávané obrazy, ale ok, beriem to, aspoň možno skutočne odčítať, o čo ide. Zároveň kvalitne zahrané, každému sa síce dostáva len málo priestoru, ale využíva ho maximálne a je pri tom všetkom reálny. Čo ma však zarmútilo, bol úplný záver. Nie ten, ktorý som predpokladal už tak od polovice filmu, ale ozajstný koniec filmu. Lebo narozdiel od hlavného hrdinu, ja som nechcel byť "detached", ja som chcel vedieť viac, chcel som vedieť, ako budú postavy žiť, respektíve prežívať ďalej. No chápem to, ako zámer to vyšlo, lebo to ešte viac umocnilo to odlúčenie od reality po istom čase, nečakajúc na happy end, nečakajúc na ďalšie rozuzlenie, jednoducho koniec a hotovo. Ale nepomôžem si, ja nie som hlavná postava, ja som divák a chcel som viac. 69% ()

markotter

Hodně depresivní sonda do myslím vcelku běžného života jedné střední školy v Novém Yorku. Celou dobu jsem si říkal, jak se tento "fenomén" pozvolna šíří i českým školstvím a nikdo proti tomu nic nedělá a i kdyby chtěl, tak už ten rozjetý stroj stejně nezastaví. Adrien Brody byl jako Oddělený velmi dobrý a vcelku uvěřitelná a do děje zapadající byla i dějová linka s utíkající dívkou, o kterou se hlavní hrdina chvíli stará, aby jí po nějaké době předal do rukou "systému". No a bandička pedagogů ve sborovně v čele s Jamesem Caanem - to teda taky byla sbírka exotů :-) ()

deLaFere

Po přečtení komentáře Radka99 nemá smysl, abych film jakýmkoli způsobem sám glosoval, je tam vše, komentář přesně vystihuje poselství filmu a není k němu co dodat. Sám mám shodou okolností také desetiletou praxi jako učitel, i když jsem to nechtěl dělat a snad u toho nezůstanu. Pro všechny co nepochopili tento snímek, bych napsal asi toto. Pracuji na menší škole a v sestavě, která tam působí se absolutně netoleruje drzost žáků, mojí funkcí je také prevence sociálně-patologických jevů. Díky tomu se často setkávám s kolegy z větších škol a všechny mohu ubezpečit, že drzost těch amerických spratků je stále běžnější i zde. Denně vidím děti, které jsou odsouzené k nezdaru v životě již dnes a to především díky stupidním rodičům a sekundárně právě kvůli oné krizi, o které Radek99 píše, prostupující celou tuto společnost. Počet těchto dětí narůstá geometrickou řadou, stejně jako narůstá počet nespokojených lidí a stejně jako narůstá počet (většinou zbytečných!!!) stresových situací, které si lidé vytvářejí mezi sebou. Většina lidí nadává, ale sama nic neudělá proto, aby se věci zlepšily. Film na to poukazuje velmi zvláštním a nenásilným způsobem, ne že by přímo nabízel řešení, ale závěr ukazuje, že chceme-li něco změnit, musíme začít od sebe a ne od jiných. A to je kámen úrazu této společnosti, protože všichni vidí chyby jinde a hlavně ne u sebe. Koneckonců Machiavelli to napsal jasně již dávno, společnost jedná tak, jako její vládnoucí elita. ()

Evny

Film vyvolavá hodně emocí. Adrian je skvělý jako vždy, ale určitě musíte mít na sledování filmu správnou náladu, jinak se z něho asi zhroutíte :) ()

junxi91

Příběh suplujícího učitele jménem Henry Barther, který má smůlu v tom, že musí měsíc suplovat na škole, kterou navštěvuje ten největší odpad a spodina z celého Brooklynu - drzí, nevychovaní a neuctiví spratci, kteří budou po škole v lepším případě na dávkách, v horším v kriminále. Pan učitel má však také spoustu svých vlastních problémů a démonů z minulosti. Film je vyprávěn formou jeho zpovědi, jeho interakcí s ostatním studenty a učiteli (kteří mají také spoustu problémů), a také jsou zde flashbacky z jeho dětství. Henry učí angličtinu, ale jeho studenti neprojevují příliš velký zájem. První den jim řekne, že mohou odejít, pokud je to nebaví, a jeden spratek nadšeně odejde z výuky. Pak jim dá za úkol napsat esej o tom, jak na ně budou ostatní vzpomínat, až zemřou. Jeden nigga ovšem nemá papír a začne být agresivní, dokonce hodí Henrymu s aktovkou a chce mu rozbít hubu, ale Henry ho svým ledovým klidem usadí. Dále jsou zde dva výrostci, kteří nadávají své spolužačce Meredith do tlustých leseb. Po hodině si s ní o tom Henry promluví a snaží se jí být oporou. Dále je Henry svědkem toho, jak matka jednoho vyloučeného studenta řve po krásné učitelce Sarah Madison, protože si dovolila vyhodit jejího synáčka za sexuální obtěžování. A tak se snaží být oporou také Sarah (to bych byl taky). Po vyučování navštíví Henry pečovatelský ústav, kde je umístěn jeho děda, trpící demencí. Po cestě z jeho pokoje seřve zaměstnance ústavu za to, že se o jeho dědu moc dobře nestarají (skrytá frustrace z výuky?). Další osobou v jeho životě se stane hloupá a naivní prostitutka Erica. Kouří v autobuse jednomu vožungrovi, který jí pak odmítá zaplatit. Následně se nalepí na Henryho a chce s ním mít sex, on to ale odmítá. Další den čte Henry eseje svých studentů a jeden z nich je anonymní, píše se v něm o sebevražedných myšlenkách, a nejspíše jej napsala Meredith. Henry pak opět navštíví svého dědu a potká Ericu, kterou pozve k sobě domů. Dá jí najíst a ošetří jí škrábance na vnitřních stehnech, které jsou důsledkem znásilnění. Erica u něj může zůstat, ale rozhodně ne navždy. Další den mají ve škole zaměstnanci tryznu za zemřelého učitele, kterého nikdo neměl rád a nikdo ani neví, jak zemřel. Poté na fakultě promluví jistý řečník a mluví o tom, že špatné výsledky testů snižují ceny nemovitostí, a tím akorát nasere všechny učitele. Také je zde odhaleno, že ředitelka Carol Deardenová bude brzy propuštěna. Tak to prostě bývá, když učíte na nejhorší škole v širokém okolí. Sarah poté pozve Henryho k sobě domů na večeři, a po návratu domů je na něj Erica naštvaná, že jí to neřekl. No, hlavně že si tam ona dotáhla klienta, kterému kouřila přímo na Henryho posteli. Erica se však začíná chovat zodpovědně - nakoupila a uvařila večeři, což Henryho potěší. Školní poradkyně a pěkná Asiatka doktorka Parkerová má řeč s lenivou studentkou Missy o jejich špatných známkách, ale té to vůbec nevadí. Parkerová se jí nejprve snaží vysvětlit důležitost vzdělání v životě, ale poté ztratí nervy a řekne Missy, že skončí jako hloupá štětka, a vylije si na ní svou vlastní životní frustraci. Henry je povolán do pečovatelského zařízení, kde na něj čeká Erika u postele jeho dědy, který vážně onemocněl. Děda začíná blouznit a je vyděšený z toho, že je zodpovědný za problémy v Henryho životě a cítí, že jej nemůže opustit. Henry mu na to řekne, že neudělal nic špatného, a může klidně odejít. Pak se jdou Henry s Erikou projít do parku a tam odhalí Henry svou minulost - popisuje sebevraždu předávkováním, kterou spáchala jeho matka. A naznačuje, že jej a jeho matku zneužívat děda, který leží v pečovatelském ústavu. Ale prý se v jejich přítomnosti cítil jako malý dobře. Další den ukazuje Meredith Henrymu svůj obraz, který pro něj namalovala. Poté zmíní, že se jí zdá, že si Henry potřebuje s někým promluvit. Meredith začne mluvit o svých problémech, začne být rozrušená a Henry jí začne uklidňovat. Zrovna, když jí objímá, tak do místnosti vejde Sarah a té se tohle chování zdá nevhodné. Henry se brání, že jí pouze utěšoval, ale začne být rozrušen a začnou se mu vracet vzpomínky na matku, která leží mrtvá a nahá na podlaze, a také vzpomínky na dědu. Henry se později dozvídá, že děda umřel. Také nechá Eriku odvézt sociálkou do dětského domova s tím, že se o ní nemůže starat. Erika chce zůstat, Henry je ovšem nekompromisní. A blíží se depresivní konec, ve kterém je stánek s košíčky, které napekla Meredith, návštěva Ericy v domově, zklamané pohledy Sarah a také poslední Henryho vyučovací den s četbou Pádu domu Usherů od E. A. Poa. Film byl celkově dost temný, ponurý, vše se neustále zhoršovalo, problémy se prohlubovaly, a konec byl skutečnou katastrofou. Svět je prostě na hovno a my jsme všechno posrali!   () (méně) (více)

snek888

Mě filmy o osobních problémech lidí nějak extra nezajímají, ale tady se stávají tyto problémy součástí mozaiky, která má za úkol sdělit diváku obsáhlejší myšlenky, než blíže zobrazit jednotlivé střípky (problémy) tvořící mozaiku. A proto mě tento film od začátku až do konce naprosto pohltil. PS: A. Brody je herec s H. ()

andulasafarova

Obraz toho, že americké vzdělávání je v kelu a my ho nadšeně kopírujem. Padne tu mimo jiné myšlenka, že lidi by nejdřív měli absolvovat alespoň nějaké testy či kurzy k tomu, aby se z nich mohli stát rodiče. No, oni ti učitelé by si zasloužili testy způsobilosti taktéž. ()

markyzgero

původně jsem myslel, že to bude jen další variace na téma americkýho nižšího školství. a ona jo. jenže udělaná úplně jinak. líp. kdyby herci v čele s brodym a liu tolik nepřehrávali, kdyby tam nebylo pár příliš vyhrocenejch scén, mohla to bejt čistá výpověď. nestojim ve frontě kritiků americký společnosti a zároveň fuckuju politickou korektnost. je mi zcela jasný, že současnej stav americký demokracie je daní za skoro ultimátní osobní svobodu a jiná cesta historicky (logicky) nebyla možná. jejich školství je toho důkazem. na jedný straně harvard, na druhý 83. v bronxu. rozevřený nůžky... ale zpět k filmu. brody je sympaťák a trochu trpitelstvím evokuje učitele v podání goslinga z half nelsona. co na tom, že každej má jiný metody a důvody svýho postoje, oběma prostě věříte vnitřní smutek a touhu změnit když už ne sebe, tak alespoň jednoho jedinýho americkýho parchanta... a když si jakožto průměrný učitel na závěr osedlá poea a zánik domu usherů, prostě mu to uvěříte. ()

DogtownCZ

Mizérie učitelů, kteří selhali ve vlastní profesi kvůli studentům, kteří se učit nechtějí a je jim to úplně jedno. Snad každého by naštvalo, kdyby se snažil něco dělat a ten, pro koho to dělá o to neměl žádný zájem. Možná ale film víc než ignorantské žáky kritizuje právě jejich rodiče. Ukázkový příklad, vlétnutí naštvaného rodiče do kabinetu a vytýkání učitelům, že za špatné známky můžou oni a ne jejich děti, které mají papír na každou kravinu, jenom ne na to, že jsou opravdu blbý. (Stejně jako u nás) A pak přijdou a rodičovské schůzky a: "We are all parents?" Ale jsou tyhle děti ztracený? Možná si to všechno Henry kompenzuje právě na té mladé prostitutce, aby si dokázal, že může věci změnit. K čemu se ale snažit? Všechno to přece změnit nemůže. Perfektní film, skvělé herecké výkony. Festivalové filmy jsou podle mě mnohem lepší a osobitější, než kdejaký hollywoodský blockbuster. ()

shini

Úžasný drama. Složité téma, jehož hloubky a stíny se skrývají opravdu až pod povrchem. V první řadě depresivní. Celou dobu jsem seděla zařezaná do židle a až bolestně se mi svíralo hrdlo. Znepokojující. Silně emotivní. Děj mi připadal až možná druhotný. Plynul tak nějak, protože musel, linka příběhu mezi kteroukoli dvojicí postav ve filmu byla jasná už od jejich první scény. Žádná překvapení, zároveň žádné zbytečné odbočky, komplikace, snažící se cokoli zakamuflovat. Dost stereotypů (vykořeněný, zahořklý, samotářský učitel, všechna ostatní učitelská individua, všichni žáci, splývající v jednotvárný dav, všichni mají pouze problémy a žádné radosti, všude se objevují extrémy, nikde žádný zlatý střed atd...). Nevšední kamera zaměřující se neustále na mimiku mi silně vyhovovala, ale trochu mi vadili ty vsuvky v podobě Henryho zpovědi, kde se snažil opakovat a prohlubovat myšlenky, které už nastínil příběh. ()

vozralec

Kvalitní film plný pocitů a přemýšlení. Tohle nemusí sedět každému. Zážitek se dostavil v podobě téměř čtyř hvězd. ()

TommyDiamond

Zajímavý snímek, který určitě není pro každého. Rád si u filmu zapřemýšlím a složitější myšlenkové pochody mi nevadí. Některé situace a postoje hlavního hrdiny mě oslovili, ale celkově mě film neoslnil. Myslím, že tři hvězdy jsou zasloužené.... ()

papadoce

Šialene smutný film. Vidieť ho pred desiatimi rokmi, dám mu bez váhania 100 hviezd. Ale dnes mám svoj život tak nejak rád, preto dám 4. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz