V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

sl4necek

Posádka elitních vědců se z větší části skládá z debilů a scénář nedává smysl. Hůř to dopadnout nemohlo. Hvězdička za pěkný vizuál. ()

Lewisek

Jsem jedním z mála diváků, kteří "vetřeleckou" sérii ještě nepoznali, a tak hodnotím film jako samostatně stojící celek. I přes to jsem jej vnímal jako nejočekávanější sci-fi roku, a to byl ten problém. Kdybych šel do kina na tento film naslepo pouze s informací, že se jedná o další film o vetřelcích, tak bych byl nejspíše ohromen. Problém je však v propagaci a traileru k filmu, který vystřílel všechna esa a troufám si říct, že zkouknout trailer bylo větším zážitkem (stejně jako před 3 lety ve filmu 2012) než potom zhlédnout samostatný film ve 3D. Já jsem vzhledem k hodnocení CSFD [72 %] spokojen, ale osobně jsem se na film tak těšil, že bych velmi rád dal 5*, ale nejde to. Je to úžasně vypadající film s průměrným scénářem. Herci skvělí. Hudba tak akorát. Trailer 100%, film 75%. Doufám, že mě další novinky nezklamou tak, jako tato. ()

Roman.Caesar

Ten film je tak strašně nudný, nedotažený do konce, s ohledem na budoucnost vůbec, prostě 110 minut utrpení a max. 10 minut nějaké jakž takž akce. 1 hvězdička, jinak bych to musel hodit do odpadu ()

jakeer odpad!

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ten film nemal hlavu, ani pätu. Vizuálne to bolo síce spracované dokonalé, ale za tie prachy by som čakal obstojnejší dej. Boli to podobné pocity, ako pri Avatarovi - tiež superdrahý film, vynikajúci vizuál, avšak 2,5 hodiny mrvenia sa v kine pri nezáživnom deji. V prípade Avatara bol aspoň ten dej priemerný, v prípade Promethea však nemôžem udeliť ani jednu hviezdičku, je mi lúto. ()

Prcek54

Nemůžu si stěžovat! Čekal jsem vizuální Vánoce a ty také přišli. Napínavé a nepředvídatelné scény Scott opět zvládl a i přes lehce dementní konec si může dát pašáka. Nesrovnávejme to s Vetřelcem, užijme si opět brilantního Fassbendera a můžeme odcházet z kina s úsměvem od ucha k uchu! ()

Orthank

"Otec " Votrelca to zobral zhurta. V jednom filme chce poriešiť zrod života na Zemi a zarytým fanúšikom nejakým opatrným spôsobom poodhaliť pôvod milovanej "chobotničky". Neodporúčam pozerať Promethea s očakávaním ďalšieho Votrelca. Je nutné vypnúť a nechať do seba vniknúť nápady a myšlienky, ktoré si na nás tvorcovia prichystali. Tentokrát sa totiž rozhodoli viac premýšľať (miestami až príliš), zaplietať a zavádzať. Dej je aj napriek tomu postavený bravúrne a vo svojej úctyhodnej dĺžke na počudovanie nenudí. Keď zvážim, že celých 124 minúť sledujeme bandu amatérskych astronautov ako niekde na konci vesmíru pendlujú po nejakej nehostinnej planéte a hľadajú život, premýšľam ako som to vlastne hladko spracoval. Určite za tým nebude polonahá Charlize Theron ani vypracovaná Noomi Rapace. Čaro je totiž v úžasnej atmosfére a postupnom odhaľovaní nejakého nehmatateľného tajomstva-netajomstva o pôvode všetkého. Kopec zaujímavých myšlienok, filozofovania a pátrania po našej hlbokej minulosti, striedajú dynamické akčné scény a podarené grafické úlety, ktoré najmä v 3D prevedení vytiahnu oči z jamiek. Scenáristi kombinujú a kombinujú a snažia sa uzavrieť akýsi pomyselný kruh až im z toho vychádza pomerne zložitá kombinačná zmeska vybalancovaná na hranici únosnosti. Mávnutím ruky som sa zbavil zmiešaných pocitov a nechal sa unášať nastaveným dejom. Pristúpil som na jeho hru, a on sa mi odvďačil parádnym sci-fi zážitkom.Scott sa popasoval s prequelom nadmieru dobre, a ja verím, že aj zarytí fanúšikovia pôvodných Votrelcov, mu to záverečné rozuzlenie zožerú aj s navijákom...90%. ()

Bobek27

Do poloviny filmu jsem doufal, že to bude docela zajímavý... nápad super, ale ten scénář a příběh? To někomu dali 5 dolarů, aby napsal tu největší blbost nebo nevim! Dobře uděláno, ale film jako celkově stál za hovno! Sorry! PS: U vetřelce na konci filmu jsem se fakt smál! ()

legatio

Přiznám se, že jako určitě většině lidem mi některé scény připadaly minimálně podivně vymyšlené, ale pointa a forma byly zvládnuty dobře. Takhle má vypadat moderní sci-fi. Zvlášť oceňuji nové nápady jako mapovací sondy, ovládací panel na mimozemské lodi apod. ()

Roman Albach

Nejsem zrovna skalní fanoušek sci-fi, ale o posledním Scottově počinu můžu říct, že jsem se velmi dobře bavil a peněz za lístek vůbec nelituju. Ridley Scott připravil excelentní podívanou, na jejímž konci je ta stará známá potvůrka, která nás už děsí 30 let. Z mého pohledu se děj filmu zcela logicky vyvíjí, na začátku jsou velká očekávání a víra v to, že objevíme něco světaborného, dozvíme se více o svém původu, po hodině však tyto touhy jsou tatam, protože se postavy snaží přežít. Mě tento vývoj na rozdíl od mnohých neurážel, ale bavil. ()

Dixiee

Šla jsem na to do kina s vědomím, že nemám čekat film pojednávající o vetřelcích, ale spíš vyřešení otázky jak to bylo s těma obříma chlapíkama co našli ve ztroskotané lodi. Bohužel jsem se odpovědi na žádnou otázku nedočkala, spíš jich to ještě víc vyvolalo. Vyvražďovačka je to dobrá, ale z kina jsem odcházela zmatená. Jako by sami tvůrci nevěděli co tím chtěli vlastně říct a jak to vlastně bylo. Dočkáme se odpovědí v dalším díle? No snad radši ani ne. ()

cold

Dávám jednu hvězdičku z milosti, že i Mistr se někdy utne, ale podle mě by si to zasloužilo čistý odpad. Naprosto nudný, zmatený a nesmysldávající film, který nejen že vykradá vetřelce, ale ještě to dělá úplně blbě. Suveréně největší letošní zklamání. ()

Earl10

Nepochybně se jedná o vynikající sci-fi, ale fanoušci Vetřelce chtějí víc! Návrat do těchto vod se zdá jako báječný nápad, taky je, ale Ridley položil tolik otázek, že nebylo v jeho silách na všechny odpovědět. A to mě mrzí nejvíc. Na Promethea jdete s tím, že se konečně dozvíte všechny nejasnosti o vetřelčím univerzu. Nakonec však pořád nevíte, a ještě přibude více otazníků. Ovšem když na film půjdete jako na další sci-fi snímek od Scotta, tak se dočkáte parádního díla. Podmanivá atmosféra, vizuálně strhující a citlivě natočeno. Ovšem přidávám se k většině, jež tvrdí že v závěru to zaskřípe. Po herecké stránce není co vytknout. Akorát je nutno říct, že Fassbender opět všechny jednoznačně převyšuje. Pořád to beru jako první díl trilogie, která nám kompletně osvětlí celý vetřelčí svět. Očekávám slíbený režisérský sestřih s dvaceti minuty navíc! [viděl v IMAXu] [80%] ()

Mazlik4

Nechci přidávat další plivanec do moře zklamaných komentů, ale jako zapřísáhlí "Alienista" si pár slov můžu dovolit. Za sebe konstatuji: "Veškerá zde vyřčená kritika je naprosto oprávněná!" Návštěva kina = nepříjemná povinnost. PROMETHEUS doplácí na svou velkolepost a snahu nabídnou každámu divákovi něco nového ... ()

Vaklaf

Musím říct, že tak úplně nevím, jak hodnotit. Na jednu stranu to bylo vizuálně vymazlený a celkem dobře jsem se bavil, i když nešlo o nějakej adrenalinovej nášlap. Na druhou stranu mi chyběla postava, se kterou by se mohl člověk jakkoli ztotožnit - nakonec mi byl nejsympatičtější slizoun David. K vymazlenýmu vizuálu by to dále chtělo taky pořádnou hudbu, jenže já si takhle zpětně vůbec nevybavuju, že by tam nějaká hrála - takže i když zřejmě nebyla úplně hnusná, byla v podstatě nijaká. A jako třetí bod kritiky bych uvedl to, že se film sice tváří kdovíjak oduševněle, což jsem mu taky dlouho žral, ale nakonec se toho vlastně zas tak moc neřeší a nevyřeší. a celkově originalita nic moc - na Lovacraftovy Hory šílenství jsem si vzpoměl snad během první půl hodiny. A pak ňáký ty logický kiksy... Ale jako celek jsem z kina odcházel spokojenej a jestli se mi někdy dostane do rukou directors cut, tak se klidně kouknu znova. Jen mám obavu, jestli to mimo kino vůbec bude stát zato. ()

wasillisa

Jak asi víme, začátek byl dobrý, (proto se držím 3*), zbytek filmu "zkousnete podle toho, jakým typem diváka jste" (J*A*S*M). Například po lobotomii se to zvládne. ()

Junglista odpad!

Ne, nezbláznil sem se a BÝVALÝ PAN REŽISÉR Scott ode mně obdrží toto krásné hodnocení. Moh bych komentář odbejt stručnym "What the f*ck was this sh*t?", ale tak hodnej nebudu. Zaprvé sem se snažil u filmu logicky myslet - špatně! Tolik nelogičnosti nenajdete ani v chování mentála po lobotomii. První hodina že je napínavá? A kde? Já se dokonale nudil, díky absenci aspoň minimálního napětí. O velice okatym vykrádání Vetřelce se ani nezmiňuju, to viděli všichni. Další fáze, kdy probíhá postupná redukce posádky byla při zavření obou očí koukatelná... ale ruku na srdce, tohle dokáže i člověk s eště vlhkym diplomem ze školy. A konec radši nekomentuju, to už bych fakt musel bejt sprostej. Takže zklamání roku je na světě. Ale za jeden poznatek z tohohle "díla" budu vděčnej. Pokud si někdy nějakou náhodou rozpářu omylem břicho, tak mě zachrání obyčejná sešívačka a já odejdu po svejch :-) ()

dopita

Vzhledem k tomu, že Ridley Scott točí (až na Vetřelce) filmy pouze průměrné nebo jen mírně nadprůměrné (které se mi pokaždé po pár dnech vykouří z hlavy), považuju Promethea za jeden z jeho nejpovedenějších filmů. Jedná se o čistokrevné sci-fi, které není říznuté žádným dalším žánrem. Jde tu především o příběh. Příběh, kterej před uvedením vyvolával velkou vlnu zvědavosti (u mě teda určitě), co že Ridley Scott vymyslel v souvislosti s legendárním Vetřelcem (Ridley Scott sice není autorem scénáře, ale z pozice producenta do toho vehementně kecal, řekl bych). No nevim, trochu jsem se v ději ztrácel, ale nějak nedokážu říct, jestli je to díky děravýmu scénáři, nebo tím, že jsem byl při sledování filmu občas myšlenkama mimo. On se s tím totiž Ridley Scott vypořádal trochu divně. První polovina filmu mě moc nebavila, chvílema jsem z filmu měl i tak trochu srandu. Jako by se nenapravitelnej režisér opět snažil do filmu nacpat ňákej art, epičnost, důležitost nebo co já vím, místo aby se soustředil především na řemeslo. Postupně se ale úroveň filmu zlepšuje. Poslední třetina filmu (odstartovaná famózní scénou operace) ač působí trochu uspěchaně (díky scénáři) odsejpá a výborně graduje (díky režii). Především proto dávám vyšší hodnocení. Herci jsou kladem filmu. Akce ve filmu skoro není, napětí jen občas, triky ujdou a vizuálně je to na úrovni stotřicetimilionovýho rozpočtu. Na Vetřelce film nemá ani náhodou, ale průser to taky není. Mírně nadhodnocené čtyři hvězdičky. ()

Fary

Paneboze - to zas jednou byla volovina! :( To je snad horsi nez Hvezdna pechota. Bezcharismaticti herci (snad az na Fassbendera a cernosskeho kapitana Janeka) v absolutne nesmyslnych rolich - vzajemna konstelace postav je cloveku az do konce prakticky nejasny - proc se kdo chova, tak jak se chova, proc pak tohohle zabijou a tohohle ne, kamikaze mise a uplne nejhorsi vec, co jsem kdy videl - finalni scena (spoiler!), kde dve zenske utikaji pred hroutici se vesmirnou lodi zhruba stejne jako Will E. Coyote z Road Runnera -> tzn. neco v duchu "pada strom, takze ja misto abych udelala dva kroky stranou, tak pobezim po primce, po ktere ten strom pada". :-P Fujtajbl! ()

thorewi

Na to, že to měl byt jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku, jsem poměrně zklamaný a jsem rád, že jsem na to nešel do kina. Absolutně nevyužitý potenciál v oblasti scénáře. Osobně bych si myslel, že režisér kalibru Ridleyho Scotta už ví, že jen krasné efekty, dokonalé kostýmy (Guye Pearce bych tedy opravdu nepoznal) a pár dechberoucích scén netvoří celý film a musí přece poznat scénáristický blábol. Celému snímku totiž neuvěřitelně rychle dochází dech a ve výsledků můžeme být rádi, že to má jen 2 hodiny (pokud by tedy půlhodinka navíc měla být v režii poslední třetiny). Se slušným scénářem by naopak byly 2 hodiny zatracené málo, ale bohužel... Pro mě jako milovníka scifi, fantasy a mystery (kterých je tak zatraceně málo) opravdu velké zklamání a netřeba dodávat nic dalšího, neboť vše již bylo řečeno v ostatních komentářích :( ()

Michalechal

Zkrátka jsem čekal víc. Film byl dobrý sci-fi snímek. Kontakt s mimozemskou civilizací byl - jen jsem čekal trošku více vzájemné komunikace :-) A možná trošku pozitivního podtextu mi scházelo ... Jinak se mi film líbil a každý fanoušek sci-fi ho podle mě ocení :-) ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů