Sahara (TV film)

Austrálie / USA, 1995, 106 min

John Stokes

Scénografie:

Stewart Burnside

Komentáře uživatelů k TV filmu (98)

Přesně podle průměru hodnocení, Sahara je válečný film sahající svou směsicí akce a poněkud upozaděné práce s postavami (které jsou však typově skvěle obsazeny) kamsi do třídy 75%ních filmů. S pauzou takového roku mezi reprízami je to velmi slušná náplň času. Pro mě rozhodně příjemné překvapení.(17.9.2006)

Film, který má rozhodně na víc než jen jako televizní snímek. Herci jsou vcelku slušní a rozhodně mě hodně překvapil Jim Belushi, jelikož jeho si dokážu představit akorát po boku psího kamaráda K9 z kriminálky. Velice zajímavě vykonstruovaný příběh, který sleduje partu vojáků v tanku, kteří si to štrádují skrz poušť a sem tam narazí na nějakého přivandrovalce. Nakonec všichni skončí v pevnosti, kde je i studna s pitnou vodou, a kde se nakonec schýlí k poslední bitvě, která na televizní poměry je rozhodně velmi slušná. Zajímavě pojatý film, který dokazuje to, že i za málo peněz může vzniknout výborný válečný film, který je svým způsobem i ojedinělý....Zkuste si vzpomenout kolik válečných filmů z druhé světové odehrávající se v Africe vzniklo?....(1.11.2006)

Když jdu na výlet a vidím vyschlou studnu, okamžitě buduji zákopy a hodlám ji bránit i za cenu vlastního života. Mám prostě rád, když se chlap chová jako James Belushi.(9.5.2007)

Příjemné překvapení. Přes do videopůjčoven ideální plakát (ty vhsky si ještě pamatuji...) až po jednoduchý příběh je Sahara válečným snímkem s minimem hrdinů, ale jasným cílem a to potěšit diváka. James Belushi se konečně vybodl na kriminálky se psem a zkusil prodat svůj americký drsný obličej. Celkově jsou herci moc fajn a naštěstí není divák zahlcen zbytečnou hromadou postav, ale "pouze" devíti statečnými... Krom toho Brian Trenchard-Smith se asi upsal ďáblu, protože mezi ostatními jeho filmy je Sahara jasně nejlepší a o pět parníků a saharu kvalitativně lepší než vše ostatní, na co Brian sáhl. Krom toho poušť není zbytečně převizualizovaná a film má tak nekompromisní náboj, který ve válečném filmu určitě potěší stejně jako příjemné tempo. Celkově slabší 4*, ale příjemné překvapení filmu nikdo neodpáře.(30.9.2009)

Je to sice především o lidech, ale ani válka a boj není zanedbán. A rozhodně to není žádnou akční formou jako ve válečných filmech poslední doby. Spíš syrový a skutečný. Nechápu, proč to nepustili do kin, protože TOHLE by se do kina hodilo. A Jim Belushi ukazuje, že není jen otylým nejapným gagistou, ale i hercem. Ale sranda je, že já ho mám jako otylýho nejapnýho gagistu mnohem radši, i když i tahle role mu sakra sekla. Jindy Tak jsem právě zjistil, že je to jenom remake. Tak aby to nebylo skvělý, když v tom původním hrál Humphrey Bogart, že? To ale nic nemění na tom, že se mi tento film líbil.(16.1.2006)

Zvenku malá, ale uvnitř velká. Tradiční fráze válečných filmů nechybějí ani u téhle minimalistiké záležitosti, ale trochu té žánrové vaty nikdy neuškodí. James Belushi táhne svoji sebranku utahaných vojáků přes poušť a proti něměcké skvadře vyprahlých vojáků. Díky rúznorodosti a zejména zajímavosti spojeneckcýh vojáků je to rozhodně dobrá podívaná. Ostatně zkuste si nefandit fanatickému Frantíkovi s vizáží Jean Claud Van Damma.(5.1.2008)

Je mi celkem jedno, že film neodpovídá historii. Ten film neni až tak moc o válce, ale spíš o osudech několika vojáků, co se ocitnou uprostřed pouště a dochází jim voda. Neni to žádný válečný velkofilm, kde má divák možnost vidět plno efektních explozí a záběrů z boje. Spíš je to docela minimalistický dílko s nepříliš známými herci (kromě Belushiho) a asi dost nízkym rozpočtem. Akorát je to zbytečně zdlouhavý. Ten film moh mít rozhodně kratší stopáž.(17.11.2006)

• flanker.27

Autoři se snažili do filmu nacpat co nejvíc národností, které se války v Africe účastnily. Jinak je to strašná ptákovina, asi jako když jsme si hráli na válku s klukama (aneb "představujou si to jako Hurvínek válku"). Klascký výtvor Briana Trencharda-Smithe (jen se podívejte na jeho tvorbu). Jedna hvězda za interiér tanku M3 Lee.(17.9.2006)

• Gilmour93

M3 a moji přátelé s žíznivým čumákem.. Pominu, že německý letec útočí v Hurricanu a nebo že M3 Lee nepotřebuje naftu a nejspíš jezdí na Lucky Striky (těch měli dost). Pominu i to, že Belushiho serža v porovnání s Bogiem připomíná zaměstnance technických služeb, co si spletl tank s traktorovou sekačkou. Nepominu ale fakt, že tenhle remake nepřináší vzhledem k originálu s Bogartem téměř nic a je de facto stejně zbytečný jako snaha navštívit Adolfa v bunkru v dubnu 1945 s nabídkou na penzijní spoření. Vlastně jedna věc tady jiná je a to slepě vedené davové útoky Němců na hájenou studnu v sovětském stylu nás mnogo (tak, aby je Spojenci mohli efektně kosit po tuctech). Trošku mi to připomnělo vtip, jak na školní besídce vykládá stranický funkcionář dětem, jak se za války v jejich vesnici hrdinný partyzán se slovy „Za stranu! Za lidi!“ rozběhl po zasněžené silnici proti německému tanku a s odjištěným granátem se sklouzl pod jeho pásy. Vzadu se přihlásí starý dědula pamětník a říká: „Já u toho byl a takhle to nebylo. On nevolal za stranu za lidi, ale zasrané náledí..“(27.6.2018)

Hold voda nad zlato. A srší to s každého záberu. Človeku až vyschne v hrdle. Kvalitné 4*.(16.7.2005)

Mám rád filmy o druhé světové válce a tenhle mi málem unikl (myslel jsem si, že Nova znovu dává tuhle Saharu) ale když jsem uviděl jméno James Belushi, tak mi došlo, že to asi bude něco jiného. Pak jsem si přečetl obsah a bylo vymalováno… :-) A musím říct, že mě tento film příjemně překvapil. Protože tohle není o bitvách, explozích a podobně (přeci jen, je to TV film a místy je to poznat). Tohle je o těch lidech, kteří ve válce bojovali. Je o těch lidech, kteří ve válce umírali. Jde to poznat SPOILER! při rozhovoru v jeskyni, před prvním útokem Němců. Ten rozhovor mi na chvíli připomněl film Zachraňte vojína Ryana (povídají si, odkud jsou a smějí se, i když ví, co je za chvíli čeká). Prostě a jednoduše, pokud chcete nahlédnout do vojákovy duše, tak si pusťte Saharu. Protože jak říkám, na TV film to je hodně dobré.(3.10.2009)

Slušný komorní válečný film z atraktivního prostředí Africké pouště. Nenudí, ale historickou přesnost či realističnost v tom, proboha, nehledejte. 60%.(9.11.2008)

Vojnový film, ktorý som videl asi milión krát a ani po toľkých zhliadnutiach ma neomrzel. Radí sa medzi moje najobľúbenejšie vojnové filmý. Neni to točené ako nejaký veľkofilm ale ako obyčajný TV film je robený na veľmi vysokej úrovni.(25.4.2011)

TV film, ktorý vyzerá lepšie ako niektoré kino filmy. Prekvapivo dobrá réžia, ktorá dokázala zachytiť atmosféru danej situácie, výprava vôbec nevyzerá ako keby stala pár korún, akcie sa dajú vychutnať, dej tiež nie je zlý, herecké obsadenie moc hviezdne nie je, ale James Belushi to zvládol výborne. Skratka film, ktorý ma atmosféru, hlavnú hviezdu a na oko dobre vyzerá. Jeden s mala vojnových púštnych filmov, ktoré sú dobre a priznám sa, že film ma pripútal na celú stopáž a nebolo to len cigaretami Jamesa Belushiho :-) 85% - 4*(28.5.2012)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +postavy, -škoda, že podobných filmů nevzniká více/// Abych při sledováni nabyl trošku autentičnosti, tak jsem několik hodin před filmem nepil :-) Na film jsem se podíval již po několikáté, tentokrát ještě s bratrem, který tomuto filmu jako jednomu z mála dal přednost před „WoWem“ (PC hra World of Warcraft). A to už je co říct. Historické překlepy neřeším a spíše se soustředím na samotnou situaci vojáků. Většinu z nich si oblíbím. Jen škoda, že herci (např. Jerome Ehlers) se více neproslavili. Jinak je to místy s trochou nadsázky i sranda, zvláště když si tak krásně podávají nácky. To, že zvládly přesilu 1:50 jim celkem věřím. Jen měli dobrou taktiku a velkou dávku štěstí a munice. Na televizní zpracování to má dost slušnou úroveň. I když jasně, vetší rozpočet by prospěl./// Celkem 78%///(9.7.2007)

Jako TV film úplně OK. Takový malý tématický filmek, který si nehraje na historický velkofilm, ale do situace vtáhnout dokáže. Mně se to líbilo. 75%(18.12.2015)

Sahara je kvalitním direct-to-dvd válečným akčním filmem s cool Belushim. To je tak vše. Akční scény mi připadali trošku amatérské na tehdejší dobu a ne příliš dobře zahrané, ale oproti tomu co točí Smith teď to bylo zlaté.(9.10.2011)

Celkem pěkný a dramatický příběh skupiny Francouzských válečníků,kteří sehrají bitvu o pitnou vodu s Němci. Rozhodně se mi James Belushi líbil v tomto filmu více než v ostatních – zkrátka tento žánr mu sedl.(6.2.2007)

Tak jsem konečně viděl tuhle australskou záležitost, podle někoho dokonce lahůdku.... Já tak nadšen nejsem, ale na TV film to zas nebyl takový průšvih. Příběh sám je až banálně jednoduchý. Bojuje se v něm o oázu v poušti. Historie podobných střetů napsala už mnoho ať už se jednalo k křesťanské rytíře ve Svaté zemi či zde o partu spojeneckých vojáků bojujících s Afrikakorps v roce 1942. Serža Joe Gunn jako jediný se svojí osádkou a poškozeným tankem M3 Lee ,,Lulubelle'' přežije německý přepad. Tank se mu podaří zprovoznit a podaří se mu i navázat rádiové spojení s velením, které nařídí ústup na jih k Tobruku. Cestou narazí na fragment britské jednotky zdravotníků, u které je i jeden Frantík a jeden Australák. Aby toho nebylo málo, cestou přibude britský voják - Lybijec se zajatým Italem. Pro tolik lidí směstnaných na rozpáleném pancíři pouští se sunoucí Lulubelle nemá Joe dost vody a tak skupinka jako první z priorit vidí místo úprku před postupujícím Romelem nalezení oázy se studnou. Bohužel, ke stejnému názoru a ze stejného nedostatku se podobně rozhodně německá jednotka.... Dál nebudu spoilerovat. Začnu tím co potěšilo. Byla to pestrá účast sympatických herců a nebýt tam zastoupená téměř každá z národností bojující v Africe (proč tam nebyl sakra i nějakej Čech? :-) bylo by to asi více uvěřitelnější. Další body jsou jednoznačně za obludu M3 Lee, kterou v jiných filmech asi neuvidíte. Tenhle tank - předchůdce slavného Shermanu si nejvíce bojů prodělal právě v Africe, protože měl hlavní zbraň solidní ráže na německé obludy. Jeho nevýhodou byl vysoký profil a právě nízko umístěná hlavní zbraň, což z něj dělalo výrazně lepší terč než bylo u nižších spojeneckých tanků. V závěru mně potěšili i kluci od LRDG, který beru vůbec za největší borce v Africe. No a nyní zápory. Když tank odjíždí v úvodu z bojiště, je bohužel vidět, že je brán z různých stran a tak záběry na vraky jeepů, náklaďáků atd.. jsou stále tytéž. Dalším mínusem bylo nasazení německého neválečného letadla. Opravdovým vrcholem však byla německá jednotka... Vojáci se vezli na americkém GMC náklaďáku a velitel na americkém polopásu M3A Halftracku... Sice mohlo jít o kořistní vozidla, ale že by Němci jeli jen na všem americkém? Sice na halftracku naštěstí měli namontované emgéčko a né americkou padesátku. To proboha nikde nevyšťárali funkční Sdkfz nebo alespoň pár Blitzů? Další hrůzou byl německý útok na oázu, kdy slavný a bojem otřelý Afrikakorps nabíhal k oáze v rojnici! řvoucí huráááá ve stylu Rudé armády aby byl následně kosen dobře umístěnými breny v oáze... --- Pokud bych to měl shrnout, jedná se spíše o dobrodružný film, kde zaujme zápletka pokud jste ji takto viděli poprvé. Pro nás co jsme viděli českou Oázu http://www.csfd.cz/film/1028-oaza to zase tak převratné nebylo. Dávám tři loky vody z plechovky. * * * PS. Po tomhle filmu se půjdete napít! :-)) !!!(10.12.2015)

Ten film nedosahuje nějakých velkých kvalit, ale já prostě musím dát maximum hvězdiček, protože jsem si tento film oblíbil včetně všech hlavních postav (především seržant v podání Jamese Belushiho). Je to tak trochu na způsob Sedmi statečných, ale v jiném kabátě a mě tenhle film fakt baví.(18.9.2009)

Průměrný válečný snímek. Nic víc nic míň. Ale sympatické herecké obsazení a povedené bitevní scény rozhodně potěší.(11.7.2007)

Kdyz sem se na to dival poprve v televizi tak me to bavilo, i kdyz to bylo uz velmi davno ....(6.5.2007)

Jim Belushi v jeho najlepšej role. Preto ho mám rád vo vážnych snímkach a nie ako komika. Tento dej príjemne odsýpal, akcia je tak akurát a nenájdete tu žiadne megalomanstvo, alebo priblblý americký pátos, ktorý v iných filmoch nezachránia ani známe tváre. V rámci žánru skutočný nadpriemer a to nemyslím len TV tvorbu. 2. svetová vojna, rozľahlá púšť, jeden americký tank, málo vody, jedna studňa, veľa Nemcov. V skutku slušná vojnová snímka. Hlavnou osou príbehu je boj o vodu. Tá tam má svoju strategickú úlohu. Človek by si mal vôbec uvedomiť, ako je táto tekutina vzácna, aj keď jej má nepreberné množstvo. Film Sahara je prevažne dobrodružným vojnovým príbehom a tvorcovia v ňom nerobia z hlavným predstaviteľov falošných akčných hrdinov.(4.10.2019)

Menší válečný film, Belushi je sympatický, i když role drsného vojáka mi k němu opravdu příliš nesedí, akční scény se docela povedly, co je ale vážně jako pěst na oko, je samotná přítomnost US Army v červnu 1942 v Africe, normálnímu divákovi to nepřijde, ale znalci historie musí úpět hrůzou.(13.11.2004)

Milé prekvapenie tento film. Dráma v prvom rade o vojakoch až potom o vojne samotnej.(26.3.2004)

Sice je na filmu trochu vidět nižší rozpočet a takový ten trochu "komický" styl starších válečných snímků, ale to neznamená, že se nejedná o dobré dílo. Právě naopak, Sahara je jeden z těch originálnějších filmů z druhé světové, navíc dost dobře zahranej a po celou dobu sledování jsem hlavním hrdinům fandil až do samotného finále.(28.8.2012)

U tohohle snímku vyloženě byla a je škoda televizní produkce, protože dostat slušnější rozpočet a slušnější kabát, vznikl by z mého pohledu pětihvězdičkový válečný snímek. Takhle jen 80%.(23.4.2009)

Obvykle remakům originálů, který znám, nedávám stejný rating, ale Australská Sahara s Jamesem Belushim se povedla. Je to válečný film mého dětství a Belushi v něm působí jako frajer, ačkoliv obvykle mám ke klonu komisaře Mosera a váguse s kudrnatým parchantem silnou averzi.(3.4.2016)

Válečný film z prostředí rozpálené Afriky. Roku 1942 Němci dobyli Tobruk. Spojenecké jednotky se stahují. A toto je příběh jedné z nich, složené se směsice národností. Bez vody jedou svým tankem M3 Lee na pospas žízni. Poté se rozhostí bitva o vyschlou studnu. Celkem klasický scénář v sobě ale skrývá zábavnou a napínavou podívanou. Bitva o pevnůstku je natočena svižně a krásně se na to dívá. Film uběhne, žádné dlouhé obkecávání. Z neznámých tváří zaujme především James Belushi. Závěrem musím uznat, že jako válečný film se Sahara řadí mezi ty nejlepší, které byly v 90. letech natočeny. 90%.(27.4.2010)

Když jsem na začátku filmu zahlédl jméno James Belushi, měl jsem sto chutí přehodit výhybku na nějakou jinou výživnější hovadinu. Vydržel jsem a byl jsem příjemně překvapen. Začalo to slibně, každou chvilku jsem čekal nějakou blbost, která mě nadobro odradí, ale věřte nebo ne, ono to mělo i příběh!! A ten mě natolik vtáhl, že jsem si zbytek snímku plně užil a Belushi si u mě mírně napravil reputaci. Byl to velice nadprůměrný televizní film...(5.1.2008)

• kagemush

A jéje,-parta žíznivých wermachťáků cupitá v písku a je na nich až moc vidět,jak levný kompars to je. Ve spojenecké grupě už chybí jen rus,čech,polák a žid,-a měli bychom tu komplet protiněměckou alianci.Belushi jako vopravdickej dvrďák všech tvrďáků natvrdlík.Fakt zlej a záludnej německej pilot.Jedna laciná srdcervoucí scéna za druhou. Laciný všecko,scénarista idiot,příběh debil a označení Tv film to taky nezachrání. Ještě že tam měli ten geniální tank Lulubelku(??!!),jenž dokázal tu hrstku statečných vojínů smrtí pohrdajících povozit po Sahaře při spotřebě asi tak deset litrů nafty na sto kilometrů a ani jednou nezapadnout. Ještě že tak! (větší žánrovou zhovadilost jsem od dob Zelených baretů, a Zachraňtě matláka Ryana neviděl!)(30.9.2009)

nice filmek. belushi válí i ve vážnější roli. i když to je remake, je to dost kvalitní ztvárnění války v poušti. míň válčení a víc dialogů. takový boj mám rád. zvlášť se to hodilo o půlnoci po vypití basy piv, to opravdu člověku vyschlo v krku :D(8.5.2007)

celkom slusne becko...(4.8.2004)

Super námět, perfektní zpracování, a velice dobří herci. Sahara je totiž jeden z těch válečných filmů, který má svou originalitu větší než hodně filmu před ní. Já jsem se bavil, a podle toho myslím odpovídá i hodnocení.(23.12.2010)

• Machrovic

Todle není béčko, ale céčko. Po polovině jsem to zabalil a šel spát. Už mi ti hrdinní amíci lezou vážně krkem. Z historického hlediska totální blbost, protože první zástupci armády nejsupermachrovitějšího národa vstoupili na půdu Afriky až v listopadu 1942 v rámci operace Torch. Nejlepší je, že britský velitel poslouchá amíka jako hodinky ač má vyšší hodnost! Asi pochopil, že jediný, kdo je může zachránit je velký syn velkého národa. Fuj! Dvakrát fuj!(9.5.2007)

Jestli si myslíte,že tento film je jen na nedělní odpoledne na strávení oběda, tak se moc pletete. Film je sice osekaný o nějaké triky,ale to filmu vůbec neubírá. Belushi zde představuje typický USA charakter,ale taky člověka se zásadami a dobrým srdcem. Všechny národnosti zde byly velmi typicky vykresleny. Film mě dost překvapil a na to,že neměl na rozpočet 10ky milionů,tak je velmi kvalitní.(14.8.2008)

Něco jako vzpomínka na prastarou, pouštím pískem dávno zavátou báji ... vzpomínka zasazená do reálií Druhé světové. Má v sobě cosi magického, co spolehlivě přebíjí nejen vysoce nepravděpodobné skóre finální bitvy, ale i jakékoli další kritické připomínky, které byste snad mohli mít. Jakoby právě Sahara byla tím pravým místem pro neokázalé hrdinské činy ... a snad i pro zázraky, neboť osudy všech, kdož se na jejím výsostném území ocitnou, píšou do nestálých písečných dun jen slunce a vítr.(3.7.2018)

Boj o vodu v saharské poušti. 1) Klasický koukatelný film o přežití nabízí podívanou přiměřenou očekávání. 2) Originál z roku 1943 jsem dosud neviděl.(11.7.2018)

Oni neměli zestárnout tak jako my co stárneme.Věk je neměl unavit a roky je neměli zatratit i slunce večer zapadne, ale ráno si je pamatujeme.(26.8.2012)

Mě se to líbí já si nemůžu pomoct... Belushi je skvělej...(12.12.2009)

Za tu finální řezničinu (i když samozřejmě ne takovou jako třeba v Ryanovi nebo Fury), kde Skopčáci chodili jako ovce na porážku, si to ještě zaslouží tu třetí hvězdičku, protože jinak bohužel nebylo moc o co stát. Scénář totiž celkem nudil, což mě docela zklamalo. 50%(7.8.2019)

Televízny vojnový film o hrstke amerických a britských vojakoch, ktorí sa postavia na odpor proti mnohonásobnej presile. Aj keď je na filme vidieť malý rozpočet tak má výborné bojové scény a James Belushi podáva slušný herecký výkon.(18.12.2011)

• Courtemanche

Průhledné jak Plitvické jezera, kde mají tolik času kecat o válce až to zavání mírem.(3.11.2013)

Australský válečný televizní film, který je remakem slavné předlohy z roku 1943, která sloužila jako propaganda. Tento film je jedním z mých nejoblíbenějších válečných filmů. Přiznejme si, že válečných filmů je jak mravenců v lese, nicméně kolik z nich se věnuje střetnutí Spojenců s Afrika Korps v pusté a vyschlé Africe? Moc jich není, proto si tohoto filmu o to více cením. Již od začátku se dostáváme pod likvidační palbu německého protiútoku a parádní tempo si film drží takřka po celý průběh. Děj nás zavede za ustupující skupinou vojáků, kteří po cestě posbírají několik mnohonárodnostních vojáků a pod záštitou hrdinské akce se rozhodnou bránit studnu, aby ulehčili svým přeskupujícím jednotkám. Tento příběh nám pomůže nahlídnout na jednotlivé národnosti za války, dokonce se nám poměrně reálně a přesně snaží vystihnout charakteristiku jednotlivých národností a toho si na tomto filmu cením nejvíce. Seznamování s postavami sice není dlouhé, i tak ale poznáme jakou charakteristiku za války jednotlivé národy měli. Samozřejmě, že je zde trochu přehnané vykreslení hrdinských Američanů, ale to je detail, který se dá snadno překousnout. Válečné scény jsou i přes mizerný rozpočet parádní a působí poměrně realisticky. Kdyby takto měl vypadat každý televizní film, tak si snad pořídím televizi. Moje hodnocení 85%(8.4.2012)

James Belushi, ač ho nemám příliš v oblibě, se do role lídra mezi vojáky hodí skvěle. Povedla se dobře natočit i atmosféra strachu z blížícího se Německého vojska a nenávist vůči zadrženému "skopčákovi". Tomu bych já osobně zpřelámal všechny kosti v těle za ty jeho "naci-kecy". 75% - 4****(8.10.2009)

Obyčejný a průměrný vojenský film z dob 2. sv. války, konkrétně ze žhnoucích písků Saharské pouště v Africe. Typický scénář amerických vojenských filmů se snoubí s poměrně dobře zpracovanými akčními scénami a vytváří docela dobře působící válečné drama.. Škoda jen ohrané scénářové kostry a celkového průměrného televizního zpracování. Slabší 3*.(8.5.2007)

Tu sa nedá vytknúť snaď nič, ten film je super od začiatku do konca, herci nie sú opozerané hviezdy, čo v konkrétne tomuto filmu veľmi prospieva, ak k tomu pripočítam skvelé hlášky typu "myslel som, že som zajal nepriateľský tank", tak musím dať plný počet.(3.11.2008)

Válečný dobrodružný film odehrávající se komplet na poušti. Což je něco, co film odlišuje od běžnýho průměru. Jinak ale v postatě klasickej válečnej film, tentokrát se ale bojuje o studnu a o vodu. James Belushi mě v tomhle žánru moc nesedí, nějak sem mu nebaštil že je tvrďák a hrdina.(30.9.2009)

Je potřeba říct, že je to na TV film vynikající snímek. Velká většina z nich totiž nesahá Sahaře ani po kolena, takže za fakt, že to šlo primárně do televize, dávám jednu hvězdu navíc. PS: jedna z nejlepších scén je vyslýchání něměckého vojáka s pomocí pár deci vody. Z toho vždycky dostanu žízeň!(30.9.2009)

Ani jsem si nevšiml, že teprve dneska jsem tomuhle filmu přiřadil hodnocení, přitom je to jedna z mých srdcových záležitostí a to zhruba několik let. Minimálně jednou ročně to osvěžím a tohle je ten případ, kdy to stojí za to pustit pozdě v noci. Film pak nabírá absolutně několikanásobnou kvalitu a divák v posteli prožívá filmovou erekci. Já to tedy takhle mám a nestydím se za to. James Belushi, druhá světová válka, výborné prostředí, děj, herci, dlouhá stopáž a hravě zvládnuté dialogy, to vše tvoří 5ti hvězdičkové hodnocení. Nemám si na co stěžovat, opravdu jedna z mých oblíbených klasik.(26.8.2015)

• Wotan

Začátek je dobrý, ponurá atmosféra z bojiště, všude vraky rozstřílené techniky..... Ale jak dojde k boji tak to působí tak trochu směšně. To, že by se osm (nebo kolik jich bylo) spojeneckých vojáků ubránilo u rozbořené studny celé německé rotě déle jak pár minut je nesmysl. Trošku to připomíná Alamo křížené se Sedmi statečnými(26.1.2006)

Tahle partička bránící v poušti vyschlou studnu prostě nestárne. Nejvíc ji asi prospívá to, že se tvůrci nebojí mezi palčivější témata vložit drsné i vtipné hlášky a sem tam přihodit nějaký to zdravý klišé, čímž dokazují, že se neberou až tak úplně vážně a dá se tak filmu leccos odpustit. I přes malý rozpočet a téměř nulovou změnu lokací je snímek velice zdařilý nejen na televizní poměry. Těžko věřit, ale po Ryanovi je tohle můj druhý nejoblíbenější válečný film.(10.8.2008)

Parádní válečný snímek. Celkem bezvýznamná epizoda ve válečném běsnění na severu Afriky, ale hodně dobře natočená. Velmi mě překvapil James Belushi, jehož výkon si určitě zaslouží 4*, stejně jako celý snímek.(24.6.2012)

Veľmi príjemné prekvapenie, ku ktorému som sa dostal čírou náhodou jedného neskorého večera na TV Nova pár rokov dozadu. Jim Belushi v obkolesení strachu z vojska aj smrteľnej púšte. Taký Fury 0.1. Nechcel by som zažiť. Je to TV produkcia takže tie štyri hviezdy berte na pomery TV produkcie danej doby.(14.4.2017)

Jeden z nejlepších TV filmů co znám. Prostě mě to neuvěřitelně dostalo. Na konci skvělá bitva (na TV film vynikajicí), super postavy, poušť suchá jak má být a jednotka žíznivých skopčáků ženoucích se ke zdroji vody za každou cenu.(26.9.2008)

Kdyby to nebylo televizní ale šlo to do filmové produkce a kdyby se zapracovalo na scénáři a víc se prokreslili postavy mohl být tenhle film o dvě třídy lepší. Jinak velmi zajímavý počin s výborným Jamesem Belushim(17.3.2009)

Takto vynikající TV film se jen tak nevidí. Ani tak chvilkami nepůsobí (spíš film 1.ligy), ale určitě tento film nestojí na rozpočtu. Film tvoří výborné charakterní postavy, Belushi dokázal zahrát kvalitní postavu (asi nejlepší výkon z toho to filmu) takový „nadčasový“ Tom Hanks (Zach.V.RA...) Kvalitní válečný film, který by se měl vidět – určitě patří mezi ty lepší-!(7.7.2010)

Na TV film je to docela slušnej nářez a Afrika Korps dostávaj slušně na prdel, do toho sympatická hlavní role pana Belušky a chytrej trik se studnou :)(9.8.2013)

James Belushi dokazuje, že umí i něco jiného než jen komediální role a exceluje v roli velitele obrněného vozidla prchajícího před německou armádou napříč africkou pouští.(4.6.2002)

na tohle sem koukal jako malej furt dokola(5.5.2009)

Já jsem se vcelku bavil, Belushi překvapil, koukat se na to dá. Co mě dostalo byl právě tak trochu netypický příběh, kde je to teda trochu přehnané, ale nemyslím si, že by to bylo až tak nemožné (mám samozřejmě na mysli obléhaní studny wehrmachtem). Celkově jsem z filmu cítil to napjetí a cukání v těle kvůli nervozitě, že zítra nebudu mít co pít...(29.9.2009)

Tak tohle je válečný film mého mládí na který nedám dopustit. Nemám tomu co vytknout... :-)(8.7.2010)

Musím konstatovat, že na tv film to byla docela dobrá podívaná. Poprvé sem to chytla někdy od poloviny, no a teď už sem to konečně viděla od začátku. :-) Belushi se ke své milované Lulubelle (to je tank, ne traktor, haha) chová jako k ženské…něžně, hezky a jemně…no, tím by mě moc neoslnil :-D No a jelikož jediná možná cesta vede na jih do pouště (sice je to sebevražda, ale co už), vyrazí se svojí Lulubelle a zbytkem jednotky směr poušť. Po cestě posbírají i další přeživší vojáky různých národností a nakonec ještě se dvěma zajatci na krku brání studnu bez vody. Ale ono nejde přeci jen o tu studnu, to je taktika :-) A díky skvělé strategii a i psychologii (jako nemít vodu a vidět, jaxe někdo v poušti myje…to by odrovnalo i mě :-D) a odvaze všech devíti spolubojovníku dochází na pořádnou akci a svištění kulek (a to já ráda :-)). Ale být bych tam nechtěla, jen tři loky vody pro každýho…mno děs!…i když bez vody bych možná vydržela, ale pochybuju, že bych to vydržela bez té zrzavé ;-)(29.1.2011)

Aj po dlhej dobe, ked som tento film videl naposledy, ma to znova bavilo sledovat ako kedysi. Dobre vyvijajuci dej filmu sa zavrsil branenim studny uprostred zrucanin v pusti. Samotne boje boli dobre premyslene a aj kamerove zabery boli na spravnom mieste a nie mimo diania filmu, kde by ste to najviac nepotrebovali.(17.11.2011)

Na TV film je to hodně dobrý.(19.6.2009)

NEvím proč,ale skoro si ten film nevybavuju(15.3.2014)

• Patriot.X

Nedokázal jsem to brát vážně. Válečný film pro větší děti.(30.6.2018)

tenhle americký pohled na 2.světovou válku sice nemá kvalitu vojína ryana, ale dívat se na to dá.(5.10.2009)

Nemůžu si pomoct, ale jako maklý jsem v deset v noci seděl přilepený k obrazovce se zvukem na minimum a hltal tohle válečné drama o sto šest. A , kupodivu, když jsem se na to po deseti letech mrkl znovu, film pro mě měl pořád to stejné kouzlo :)(31.1.2010)

Příjemné televizní překvapení, s perfektně (zejména typově) vybraným hereckým obsazením a ještě k tomu s tématikou z druhé světové války - co víc si můžu přát! :))(25.1.2011)

Neuvěřitelný boj proti obrovské přesile... opravdu nadstandardní válečné drama.(3.7.2018)

Příjemná a koukatelná odpočinovka. Belushi jako ultimátní seržant drsňák. Geniální vtip proč právě 4 manželky jsou správný počet. Válečná variace na téma "přežití v poušti" a stejnojmenný remake. Sympatičtí herci, odpovídající "záporňák", ačkoliv nejde o žádný gore jatka, byl jsem spokojen.(26.4.2011)

Asi je má atavisticko - maskulinní náklonost k válečným filmům větší, než si myslím, neboť dávám tři hvězdičky a stále se tomu divím... No, prostě vybojovali to! Fajn klucííí!(28.10.2009)

Vynikající válečný film, kterého je škoda jen pro televizi. Uvěřitelné postavy a nadprůměrné herecké výkony všech představitelů jsou jedněmi z hlavních plusů.(26.10.2011)

Prekvapujúce na tomto filme je rok vzniku.Keď ho pozeráte, máte pocit že je tak z osemdesiatych rokov, ale inak je to príjemný film, aj keď odporuje dejepisu(20.4.2005)

Srovnejte s "původní" verzí http://www.csfd.cz/film/18722-sahara/ z roku 1943 a uvidíte ten rozdíl, ale zas tak špatné to pravda není...mělo to hold dobrou předlohu(4.8.2008)

Na obyčejný TV film docela dobrá kvalita. Samozřejmě trocha nadsázky...ale stejně.(13.9.2009)

V podstatě je to asi blbost, schematicky pojatá, nepravděpodobná. Sympatické herecké výkony z filmu ale dělají přijatelnou podívanou. Vzpomněl jsem si u toho na zapomenutý československý film Oáza s Radkem Brzobohatým.(26.6.2018)

Uprostřed pouště roce 1942 parta Amíků bojuje o jednu starou vyschlou studni proti německé drtivé přesile. Úporné vedro, vysílující zážitek po kterém budete mít žízeň .(31.7.2019)

I s malým kašpárkem jde hrát velké divadlo. Drama hrstky internacionálních vojáků (kromě Britů a Amíků najdeme i zástupce Itálie, Francie a afrických etnik) zuřivě bránících někde uprostřed Sahary vyschlou studnu má nečekané pole působnosti. Na televizní film opravdu hodně povedené. 85%(2.2.2009)

Když si odmyslím hodně historických mezer a celkovou nereálnost příběhu, tak se překvapivě jedná o celkem kvalitní válečné drama. Válečné scény jsou natočeny zajímavě a efektivně, vzhledem k tomu že je to jen TV film. James Belushi ukázal, že umí zahrát nejen komediální role. Ostatní herci jsou pro mě neznámí, ale byl jsem s nimi spokojen. Škoda těch již zmíněných velkých historických nedostatků, bez nich by byl můj dojem z filmu ještě lepší, ale i tak to není špatný výsledek. 70%(30.9.2009)

Velmi dobré běčko a skvělí frantík co nesnáší nácki :-) 80%(24.12.2009)

Když jsem ten film viděl poprvé, ani mě nenapadlo všimnout si, že se nejedná zrovna o nejnákladnější velkofilm. S hrdiny neztratíte ani na chvíli kontakt a prožíváte s nimi boj o pár kapiček vody na vyprahlé poušti. Tempo, napětí, atmosféra, charizmatický hlavní hrdina a neotřelý (i když hodně nepravděpodobný) nápad. Ale proč ne. Akční filmy mají být pohádkou a tahle vás opakovaně neomrzí.(14.2.2012)

Opravdu skvělý film tenhle film jsem viděl jako malý a už tehdy se mi to strašně líbilo, pro nás s tátou je tohle opravdu nejsrdnatější film, James je skvělej všichni jsou skvělý, pro mě jsou to praví chlapi a když se na to koukám jak tady žijeme v Čr tak musím říct, že někteří by měli jít na vojnu jako sůl, ale jinak 5 hvězd musí bejt kdo dokáže zastavit 500 žíznivých Němců?(27.3.2013)

• Oxik49

Typická amerikánská válečná slátanina o hrdinných Američanech a ublížených spojencích a zlých tupých fašounech a náccích. Američani, Angláni, Frantíci, zajatej Ital a Němec a jeden bubák společně tábořej u vyschlý studny, kterou bráněj před Afrika Korpsem podnikajícím davové útoky po vzoru Sovětů. Chvílemi jsem nevěděl, jestli brečet, nebo se smáti. Pro někoho to však jistě bude slušné odreagování.(23.4.2014)

Výborný válečný film ač Belushiho moc nemusím tak tady byl perfektní!!!(5.7.2017)

Valecny film, ktery se nemusi stydet vubec za nic. Vse funguje skvele, figury funguji - mozna trosku mezi nimi neznate vztahy a pratelstvi, ktere by tomu docela slusely. Akce skvela. Kdo ma rad valecne filmy doporucuju.(6.8.2018)

Belushi: "Všichni zůstáváme a co ty?" - Frantík: "Mně chutnají Vaše cigarety." Válečný film, který nám nabídne vše, co chceme vidět: Slunce, písek, žízeň, odhodlání, obětavost + parádní akce s hláškami a Belushiho jako velitele ostrých hochů.(29.9.2018)

Velice zdařilý remake původní Sahary z r. 1943. Jim Belushi si se svým seržantem Gunnem poradil stejně dobře, jako jeho předchůdce v této roli Humphrey Bogart. Také Brian Trenchard-Smith, režisér neuvěřitelných béčkových srágor typu Air Force 2, se snímku podle půl století staré předlohy zhostil s opravdovou rutinou - v tom kladném, řemeslném smyslu. Více než padesátiletý odstup mezi oběma verzemi je ovšem znát - a nejen v tom, že původní film byl černobílý. Přestože scénář je téměř identický, ďábel, jak známo, je skrytý v detailu. V původní verzi Němec zákeřně střílí vyjednavače do zad, v současné tato scéna chybí. Ostatní rozdíly jsou pro vyznění filmu nepodstatné, tento ale vyjadřuje právě ten padesátiletý předěl. Padesát let Němci nerozpoutali žádnou válku, zatímco USA dávno bojují války jiné, proti jiným nepřátelům. Ale pod závěrečná slova se můžeme podepsat teď, stejně jako tenkrát: "Oni neměli zestárnout tak jako my, co stárneme. Věk je neměl unavit. Roky je neměly zatratit. I slunce večer zapadne, ale ráno si je pamatujeme. Nikdy na vás nezapomeneme."(17.4.2011)

Tento film jsem viděl snad tisíckrát, a pořád se na něj mohu koukat. Výborný herecký výkon Jamese Belushiho. Pointa je v tom, že parta vojáků brání studnu, ve které vlastně vůbec není voda. Akce, přestřelky, ale dokonce i humor v podání francouzkého vojáka, který vypráví vtipně, jak doma jedl sýr, pil víno a jedl k tomu cibuli :)(19.6.2011)

Koukatelný válečný film,který jsem si tenkrát ve videopůjčovně půjčil hlavně kvůli hlavnímu představiteli a nebyl jsem zklamán.(13.10.2014)

Líbilo se mi to. Dobře natočený film s dobrými herci. Ani nejde tak a válku s fašisty, spíš o válku se suchem a vyprahlými krky.(10.5.2007)

Když jsem se poprvý koukal na tento film, tak jsem si říkal, co to je zač, že ten film neznám. Téměř jsem to chtěl vypnout, ale udělal jsem dobře! Skvěle hrající Belushi podtruhuje tento asi ne moc známý film! A scéna s vodou, jak vojáci dělají před protivníkama, že ji mají přebytek, je vážně výborná:) Vždy, když tento film běží v televizi, se na to moc těším...Celý film jsem se dobře bavil! Dávám 5*.(31.12.2008)

No erhm o zas tak špatný film se nejdená určitě pobaví a sklidí úspěch u pár fanoušků a také sklidí hlavně úspěch u těch kteří mají rádi akční filmy ale pozor pro ty kteří mají rádi filmy válečné ne ! protože tento film působí poněkud dětským a zkresleným dojmem který se přeměňuje trochu v komedii ale řekl bych že nechtěnou ! My co máme rádi válečné filmy si radši pustíme Oázu a nebo Saharu s Humphrey Bogartem . Nejlepší herec: asi Ten černoch nebo Ital ty hráli v celku zajímavě a poutavě Nejlepší scéna : ten začátek kdy ten tank projíždí pouští a nachází další vojáky z rozpuštěných a zničených oddílů .(30.1.2009)

Velmi příjemné překvapení. James Belushi ve své nejlepší roli.(4.10.2009)

Spočiatku to vyzerá ako priemerný televízny film o skupine vojakov na púšti. Potom však spoznáte hrdinov (ktorí k sebe skvele pasujú a sú výborne zahraní) a zistíte, že je to nadpriemerný príbeh o boji o vodu a holé prežitie v drsných podmienkach saharskej púšte v období zatiaľ najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva. Jednotlivé charaktery postáv, ich motívy, pohnútky a túžby, zobrazujú 2. svetovú vojnu snáď z každej ľudskej stránky. A divákovi ponúkajú realistický pohľad na krutosť dôsledkov bojov a nevyhnutnosť prežitia vojakov, ktorí ani bojovať nechceli. A celé je to okorenené svojským, tak trochu čiernym humorom, ktorý až hraničí so sarkazmom a iróniou a podčiarkuje nezmyselnosť celej vojny.(2.7.2010)

Cože, tohle je tvorba pro TV? Pak musím spoustu filmů, které jsem viděl v kině považovat za ještě větší spašky, než předtím. Dobrá, budu tedy hodnotit v rámci kategorie, pak ovšem nemohu dát jinak, než pět hvězd. Oproti jiným TV filmům, kterých máme možnost vidět díky našim velkorysým televizím více a více je toto královská podívaná. Poprvé jsem film viděl asi před čtyřmi roky, podruhé teď a jsem stejně nadšn jako poprvé. JE TO JEDEN Z MÝCH NEJOBLÍBENĚJŠÍCH filmů z válečné tématiky. Na nic si totiž nehraje, děj příjemě odsýpá, akce je tak akorát a nenajdete tu žádné megalomanství, nebo přitroublý americký patos, který v jiných filmech nezachrání ani známé obličeje. V rámci žánru skutečný nadprůměr a to nemyslím jen TV tvorbu. Doporučuji a lituji, že to nešlo v kinech, užil bych si to ještě víc.(3.7.2010)

tento film ma nikdy neomrzí :)(4.5.2014)