Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Segrestor

Oko kritika sledovalo Oko dravce. Oko dravce si u oka kritika oko neudělalo. Oko dravce okamžitě pohled kritický odklonilo, Oko dravce na oční oddělení kritika poslalo. Očař zíral, že prý po psychiatrii se poohlížet mám. Tož pohledem příštím zavadím o jiný film, než o Oko dravce, doufám. Až budu sjíždět divoké Orinoko. ()

Gilmour93

„Zažijete taškařici století. Apríl v dubnu, květnu, červnu, červenci i srpnu..“ Protiteroristický Queeg ovládá reklamní panely, semafory, vlaky, letadla a v případě vysokého stupně ohrožení snad i splachování v Pentagonu. Všechny ty hi-tech thrillery s tisíci na sobě navazujícími náhodami ve scénáři se mi již zajídají, obzvláště pokud nepřinesou vůbec nic originálního a donutí mě koketovat s myšlenkou použití tlačítka rychlého posuvu na dálkovém ovládači. Caruso by měl raději dál dělat dýdžeje na diskotékách.. ()

Psema

Zběsilý mix Nepřítele státu, Terminátora, Minority Report a zhruba dalších dvou desítek známých či neznámých filmů, který uhání dopředu jako nabroušený Temný rytíř a zásadně nekouká do zpětného zrcátka, a to ani v případech, že okolo vybuchuje snad úplně všechno. D.J. Caruso si výrazně půjčuje od talentovanějších kolegů, Shia válí jako obvykle, Michelle Monaghan nikdy nevypadala (a nehrála) líp a Billy Bob Thornton si po čase vzpomněl na své světlejší chvilky. Jen ty rodinné hodnoty od strýčka Spielberga mohli tvůrci nechat za dveřmi. Ačkoliv... jestli tahle oběť zařídila ty parádní triky a vyvedenou vizuální stránku obecně, pak nemám námitky. P.S.: Ano, mozek v hibernaci doporučují čtyři z pěti diváků. ;) ()

Tuxedo

Přirovnání k Terminátorovi, Nepříteli státu, Transformers a dalším je BOHUŽEL přesné. Oko dravce nic vlastního do vínku nepřidává a vystačí si s kopírováním obsahu, z čehož vznikl výsledný mix technothrilleru pozvolna se měnícího ve sci-fi nedozírného rozsahu. Odhalení toho, kdo tahá za nitky, je ta nejomletější a zároveň nejnevhodnější klička. Nelogičnostem předtím (i potom) by ale jakýkoliv zvrat sotva pomohl. Forma je naproti tomu na nápady bohatá a film je nabitý akcí. Caruso nejen zvládá, ale i příjemně stupňuje tempo, ale v udržení přehledu o situaci má v jednotlivých sekvencích (např. honička, které by počet sešrotovaných aut záviděla i celá jedna série Kobry 11) ještě mezery. Totální přehuštěnost a dějová překombinovanost navíc zhruba v polovině zaviní, že se začnete nudit a jen čekat až snímek dojde svého happy endu. Vše zbylé k dobru je pouze snaživý Shia, pár trefných hlášek a slušná akce, byť nevhodně dávkovaná. 5/10 ()

somnar

Oko dravce pro mě představuje vzkaz všem režisérům-břídilům, kteří nás zásobují akčními thrillery, jež připomínají řidiče, který úspěšně absolvoval autoškolu, papírově má vše na správném místě, když ale dojde na praktické využití a první kolizi, ukáže se jako tuctový rutinér, který své dovednosti nedokáže použít. Eagle Eye takové není. Ač uvedené v říjnu, pokračuje v nejlepší tradici letních blockbusterů. Nezabývá se logikou děje, nepohrává si s rádoby propracovanými charaktery – jen do puntíku plní účel, kvůli kterému bylo vyrobeno. Akce, napětí, dějové zvraty, všemocný a vševědoucí hlas, bouračky v tunelu a nezbytné sourozenecké drama. Bez jediného zaváhání, spíš se stále stoupající hladinou adrenalinu. Je to rychlé, sexy a cool. A Shia s Michelle jsou vítané třešničky na dortu, jehož známá chuť neomrzí. Takových filmů není nikdy dost. 80% ()

Lynn

Dokud není odhalena pointa, drží si film perfektní spád a napětí. Poté jsem měla jakési déja vu - protože tohle už tady bylo v podstatně povedenějším "Já, robot" (nemluvě o hlubších kinematografických kořenech). Nicméně Shia je bůh, to už dávno všichni víme - sázka na něj, je sázka na jistotu. Ideální film, když se chcete jít bavit s partou přátel. ()

TeeAge

|| Scenár: John Glenn & Trevis, Adam Wright, Dan McDermott, Hillary Seitz | Hudba: Brian Tyler | Produkcia: Steven Spielberg, Alex Kurtzman, Robert Orci, Pat Crowley, Ed McDonnell | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: DreamWorks | Rozpočet: 80 miliónov $ | Tržba: 178,966,569 $ || ()

genetique

D. J. Caruso si taktiež ukradol Shiu už druhýkrát, ale na súboje robotov, či hľadanie stratených artefaktov, v ktorých si ho prehadzuje Bay so Spielbergom, nemá táto filmová hračka ani zďaleka. Všetko je síce efektné, rýchle, svižné a akčne našlapané, ale takisto tomu veľmi chýba súdnosť po logickej stránke. I keď na druhej strane podobný námet je v daných medziach sfilmovaný pomerne dosť inteligentne. S podobným scenárom to mohla byť aj väčšia blamáž. Ingrediencie z inšpirujúcich filmov však boli namiešané dobre, Caruso vie pekne skĺbiť audio aj vizuálny podmaz, kamera má tiež pár veľmi vychytených momentov a keďže som mal momentálne chuť na jednu akčnú non-brainovku, tak som spokojný. 80%. ()

Hakha

Kvalitní thriller, který blížícím se konci více a více graduje a v závěrečných titulkách mě popadlo horko spokojenosti. Myslím, že tento film splňuje vše, co se od thrilleru očekává, ale i přes všechna plus jako herecké obsazení a výborné tempo má i slabší momenty tipu dosti nezvládnuté automobilové honičky u které jsem se dost ztrácel a nevěděl jsem co se na plátně odehrává. Ale i tak parádní napínavá žánrovka, kterou hodnotím 4 hvězdičky… ()

Eliott

Když jsem tento film viděl před několika lety poprvé, měl na mě zcela jiný efekt a neváhal bych udělit plný počet. Tentokrát však, přestože jsem si nepamatoval téměř nic, mi připadal pouze lehce nadprůměrný a to vzhledem k tomu co jsem si pamatoval a očekával není žádná velká sláva. Což je pravděpodobně následkem velkého množství podobných filmů které se tímto dílem v nadcházejících letech inspirovaly a připravily ho o tzv. wow momenty. Každopádně nápad je to skvělý, aneb co se může přihodit když se zblázní počítač s velkou pravomocí. Dnes už si říkám, že aktuální hodnocení díla je odpovídající, ale můj celkový dojem by mohl být mírně zkreslený směrem nahorů díky nostalgickému prožitku. Ale co, zahrané je to skvěle se sympatickým hvězdným obsazení, je to plné akce a člověk se ani chvíli nenudí. K tomu všemu přičítám body za to, že se jedná o jedno z prvních děl z této branže. 76% ()

Botič

I když nejste paranoidní neznamená to, že po Vás nejdou.......Intenzivní akční nářez aneb jak D. J. Caruso potkal Michaela Baye. Po celé dvě hodiny filmu je zábavné sledovat dva sympatické teroristy, kteří až do samotného finále nevědí o co kráčí. Perfektně promazaný stroj ve kterém funguje všechno na jedničku až je to děsivé. 7/10 PS: mozek protentokrát nechte doma:) ()

3DD!3

At the beginning there where two Shias... Drsná akční smršť, která i protřelému veteránovi vytře zrak. Sice to chtělo na začátek hodit hlášku; Nepříliš vzdálená budoucnost a ne hodit tam už příští rok, aby to občas nepůsobilo tak hloupě, ale co. Tenhle film nechce sbírat ceny za inteligenci. Chce vybuchovat. Shia byl snad největší drsňák za celou svou kariéru a to hrál (mě) lemráckého flákače bez ambicí. Michelle Monaghan role sedla jako ulitá a Billy Bob Thornton mi občas připoměl Clinta Eastwooda (aka drsného Harryho). D.J. Caruso to zvládl na jedničku a být mi míň bylo by to za 5. "Kávovary mají časovače..." ()

Arachneuss

Popkóóóóóóóóŕn! Naprosto jasný příběh a konec. Naprosto nepříjemná Michelle Monaghan, jenž mi celou dobu připadala jako chlap. Naprosto mrazící myšlenka o onom "Oku dravce", o možnosti sledování všech a ovládnutí života. Originální nápady a akční scény s šíleným střihem. Krásná Rosario Dawson, typický a šedivý Thornton. Vidět a zapomenout. Eagle Eye. ()

Kaka

Ze začátku velmi neobvykle a neotřele se tvářící hi-tech thriller se postupen času díky sestupné kvalitě zápletky mění v těžkopádný a v závěru dokonce i banální akčňák, který má sice brutálně rychlé tempo, technické hračky lepší než v jednou tak drahé Die Hard 4, neposednou kameru a fantasticky natočené výbuchy a autonehody, ovšem pod vším tímhle cool na okrasu haraburdím se skrývá jeden až banálně jednoduchý úder železnou tyčí. Na konci se člověk zcela jistě pobaví nejvíce, bohužel v tom negativním slova smyslu. Průměr za první půlku snímku, která je strhující, nepředvídatelná a zručně technicky natočená. ()

Lavran

Umí hodně, ale netuší - D. J. Caruso Vypočítavá jednohubka o (to je zákon schválnosti) příliš uvědomělém automatu na žvýkačky, který se rozhodne nastolit stanné právo a konečně učinit politické svévolnosti zadost. Kdo chce, dokáže si vyškrábnout anonci na svůj oblíbený kult i guilty pleassure: Oko dravce totiž vypadá jako výsledek odvětví "frankensteinovsky" zrůdného genového inženýrství přenesený do pásovosti filiálek hollywoodské říše na sny. Nesčetněkrát mi během projekce vyskočil z paměti Já, robot (ubohá lidská rasa začíná být na obtíž sama sobě) či 2001: Vesmírná Odyssea (blažen budiž Pixar, jehož citace ve WALL-Em je nejenom vtipná, ale i uctivá) onde Nepřítel státu (zastav se, nepřežiješ) či T3: Vzpoura strojů (projekt Hvězdné války hadr) nebo (jako asi každému) Na sever severozápadní linkou. Tvůrce do jisté míry omlouvá to, že si velmi dobře uvědomují svou vratkou pozici na piedestalu toaletní zábavy, a proto se zdroje své velkodušné inspirace nepokouší ani na mikrosekundu zastírat - vědecko-fantastický palec nahoru. Což o to, ale marginální logistická potíž vězí hlavně v tom, že Oko je ve všech ohledech desetkrát natvrdlejší a "dvourozměrnější" než výše vyjmenované "tradiční hodnoty", pročež neustojí hnidopišské manýry, aniž by přišlo o věneček a nezpůsobilo diváku bolení hlavy - palec dolů. Zkrátka, poselství tisíckrát omleté se stává jen a jen báchorkou pro novorozeňata a rozhodně mne nedonutí vyhodit mobilní telefon z okna a vrátit se na strom. Ale abych jen nekritizoval: odsýpá to jak má, mihne se zde Shia, což samo o sobě zahraňuje dvě dimenze najednou, akce je fantastická, hi-tech, adrenalinová a někoho mohl potěšit i hrubý a neurvalý Brian Tyler. Leč, když už sledovati Caruso show, tak osobně dávám přednost předměstským disturbancím, kde se šlape do pytlíků se psími exkrementy. Ty mají alespoň styl a šmrnc (disturbance), byť se dá říci, že Hitch se v nich znásilňuje víceméně ze stejného úhlu._____Také vám přišlo, že ta super-mega-ultrainteligentní mašinka přemýšlela strašně složitě? Viz. celý ten krkolomný plán na odstranění nepohodlných, který by nevymyslel snad ani Ed McBain. ;) ()

akisha

Celej film se skládá z okamžiků pobavení a nasrání a je to celkem vyrovnaný skóre. Strašná kamera totálně zabíjí veškerý pokusy o akci, takže jsem delší úseky musela přetáčet, aby se mi z toho neodvařil mozek. Většinou to je jak kdyby kameraman zběsile mával kamerou do stran a je více méně náhoda, když se mu tak podaří zachytit aspoň nějaký ty klíčový objekty - např ujíždějící auta. K tomu hudba co mi přišla jak okopčená z Hitmana a ten jí zase okopčil z Bourna, holt se všechno dneska kopčí. Navíc se tu vyskytuje hrozně moc debilit, jako např. už vůbec ten nápad o absolutním přehledu o všem díky vychytávkám jako vibrace hrníčku apod., nepochopitelný scény jako zbytečný vysvětlování v krámku s videem, skoky z žánru do žánru a střídaní rovin reálna s béčkovým sci-fi. Ten jeden nápad o jakýsi vyšší moci, která může úplně všechno, není tak nosnej, jak by se zdálo, takže v druhý půlce už se neděje nic, než se furt někam utíká (stejně všichni víme, že je až tak do posledních deseti minut nechytnou) a sem tam scénka s agentama. Třeba Deja Vu byla taky blbost, ale kam se na tohle hrabe. Takže proč 3*... Nebylo to až zas tak strašný, protože Caruso vládne talentem prodat podprůměrnej blábol jako super chytrej nářez a dokáže, aby člověk párkrát i zapomenul, jakou sleduje slátaninu. A taky samozřejmě za Shiu, představa že se tam pachtí nějakej nesympatickej trouba a víc jak 1* by to ze mě nevymáčklo ani omylem. ()

Falko

Dalsie prekvapenie tohto roku, pricom som necakal, ze sa mi scenar s dobrymi napadmi bude az tak pacit. Zapletka je zaujimava, ale nechcem nic prezradzat, snad len tolko, ze tvorcovia vyuzili vymozenosti dnesneho pretechnizovaneho sveta podobne, ako aj vo filme SMRTONOSNA PASCA 4.0 (2007). Cim menej budete o filme vediet, tym viac vas bude zaujimat, kto je to ta zena na druhej linke a pokial filmu odpustite prehnane sceny, ktore by mohli v skutocnom zivote dopadnut omnoho dramatickejsie a par zle dostrihanych a neprehladnych nahanaciek, mohli by ste byt spokojni. Predsa len je to skor popcornova zabava a ja som sa s chutou bavil, i ked treba uznat, ze napriklad poziciu vasho mobilu sa da uz dnes bez problemov najst. Hudba je taktiez pekna, hlavne v tych smutnych scenach. O tom, ze nova mlada hviezda Shia LaBeouf ma velky talent a stale dokaze perfektne zahrat sa sami presvedcite, ale ani Michelle Monaghan alebo Billy Bob Thornton nie su na zahodenie... 15.10.2008 ______ Shia LaBeouf - (Jerry Shaw) +++ Michelle Monaghan - (Rachel Holloman) +++ Rosario Dawson - (Zoe Perez) +++ Billy Bob Thornton - (Agent Thomas Morgan) +++ Hudba: Brian Tyler +++ Výkonný producent: Steven Spielberg +++ (Videl v kine 14.10.2008) +++ ()

castor

Minimálně zklamání.. Natěšený jako malý kluk jsem rozpačitě sledoval závěrečné titulky a o pár minut později mi byl onen hi-tech svět dosti vzdálený. Eagle Eye je reprezentativním vzorkem, který pohříchu nejednou nevybral zatáčku.. ()

viperblade

Eagle Eye je film, který běží kupředu rychlostí Usaina Bolta a možná ještě rychleji. Nedá vám čas na to, abyste si něco promysleli (což je dobře, protože pak byste mohli objevit pár chyb) prostě se dívejte. Třeba na Shiu, který (opět) dokazuje, kdo převezme role charismatických chlapíků pro nové desetiletí. Nebo na Michelle, která hraje prakticky stejnou roli i v pozdějším filmu Source Code. Nebo na akci, která kdyby místy nebyla zběsile sestříhaná, tak by mohla být opravdu geniální. Zkrátka a dobře, tohle je typický popcorn - sednout, čumět, být spokojený, jak to je vše dynamické a jak to vše (až na pár malých detailů) klape. 80 %. ()

Trellíno

Je to našlapaný, peláší to jak splašený nadopovaný kůň za nejkrásnější klisnou, jedno překvápko střídá další, opravdu netušíte kudy se děj bude nadále ubírat, jenomže... Množství nelogičností a ptákovin ke konci stoupá neuvěřitelně, rozmluvy o synkovi a bráchovi většinou otravují a brzdí tempo (vystříhat, hned bychom se dostali někam k velice příjemným 90 minutám), stopáž je přepálená, konec natahovaný a vůbec, nejsem nespokojený, ale čekal jsem podstatně víc. Podruhé do kina i přesto vyrazim, protože jsem se bavil perfektně od začátku do konce. Jenom mám trošinku problém s vyprcháním z hlavy, protože už si po nějakých dvou hodinách vybavuju úplný kulový. 3*+ ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)