Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

DaliX

D.J.Caruso a Shia La Beof útočia opäť. Po výbornej Disturbii tu máme nadupaný Hi-Tech thriller, ktorý už síce nie je taký pôsobivý a desivý ako jeho predchodca, ničmenej ide stále o kvalitný filmový počin. Napätie strieda adrenalín a akcia a toto sa donekonečna opakuje až sa dočkáme pestrého rozuzlenia nakoniec. Je to možno trochu zložité ale je to efektné a strhujúce. ()

sheen

Určitě větší překvapení než jsem čekal z traileru, "nanápadně" vypadající thriller se rozjede, jako nezastavitelný vlak, postupně graduje, trošku upadne aby ke konci nabral rychlost světla. Výborný příběh, z toho jsem byl doopravdy nadšen. Krásný příklad o nebezpečí AI. Plný zajímavé akce a určite dějových zvratů. Celková maximální spokojenost. ()

petaspur

Několik nikoli náhodně vybraných jedinců plní rozkazy někoho, kdo vše sleduje ostřížím zrakem, strojově zapojuje do svých služeb veškerou pouliční techniku, tupě uplatňuje ustanovení americké ústavy a úspěch každé situace vypočítá s přesností na jedno procento. Logika sice dostává nemálo těžkých zásahů, uvěřitelnost příběhu není z největších, ale jízda je to málokdy vídaná. Moc jsem se pobavil, čímž bez mučení přiznávám svou hrdost na svůj značně pokleslý vkus. ()

Rosomak

Pokud se odpoutáte od toho, že film má dost hloupoučký a naivní příběh s dostatečným mravním ponaučením (ano, zde je ruka Stevena Spielberga opravdu vidět) můžete se už jen bavit. Caruso natočil zlatý film pro popcornové publikum. Akce sleduje akci (ano, ve filmu je taaakhle moc akčních scén, které naštěstí nebyly profláknuty v traileru) a z ní vyplývá postupná gradace příběhu, který je vždy přehledný a jasný. Ve filmu je opakován neustálý motiv odpočítávání, očekávání (téměř v každé akční scéně) a pomáhá tak divákovi rychle se ztotožnit s vyprávěním a postavami. Líbí se mi také vztah dvou hlavních hrdinů, který odolává filmařskému klišé a nevyústí do klasického konce. A Shia LaBeouf dává konečně prostor i dalším hercům... ()

Disk

Velké očekávání se proměnilo ve velké zklamání. Film se bere smrtelně vážně a často připomíná epizodu z kriminálního cyklu CSI, která je výjimečná pouze tím, že v ní hraje Shia. Scénář, ve kterém logika vyrazila na průzkum Antarktidy, je jedno velké klišé a konec tomu nasazuje korunu. SPOILER: Proč Shia a Michelle nezkusili něco divočejšího než jenom pouhý polibek? Působí to potom odfláklým dojmem. P. S.: Film vyvolává nechtěný smích, jelikož počítačový systém se jmenuje stejně jako jedna šťastná členka filmového serveru MovieZone. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +jednoznačně herci, Shia JeBorec, závěrečné rozuzlení potěšilo, film má hodně solidní tempo, výborný zvuk -některé scény (hlavně vykecávání) brzdí tempo a silně narušují rozjetý vlak plný akce, nepřehledné honičky s auty/// Dvěma slovy: zběsilé a moderní. A když už každý zmiňuje podobné filmy. Mě osobně to přišlo jako mix filmů 2001: Vesmírná Odyssea a Bournovo ultimátum. Je to akční thriller, který se později začne tvářit jako sci-fi. Film je na jednu stranu origiální, na druhou stranu vykradačský. Má tempo jak veverka na speedu, ale občas prudce zabrzdí aby se hrdinové mohli vykecávat. To je pak jak na houpačce a není to prostě ono. Pokud bych srovnával s letošním Wanted tak by scóre dopadlo takto: Shia vs. James (2:0), Michelle vs. Angelina (1:1), záporák Oko dravce vs. Wanted (2:1), hudba (1:2), efekty (1:2), celkem: 7:6. No Oko dravce je o fous lepší, hlavně díky hercům. Zpracouváni je zase o fous lepší u Wanted. A hlavně u Wanted je akce přehlednější...Oko dravce je výborný film. V závěru kde Shia běží v policejní uniformě do sálu jsem skoro nedýchal. Jen si říkám, že tenhle film bude za 20 let vypadat směšně. :-)/// Celkem 82%/// ()

666teen

Člověk, aby se už bál i dojít vysrat. Po shlédnutí tohohle bijáku mám pocit, že v míse vás kromě hlodavců a aligátorů může zřejmě překvapit i libovolný počet všelijakých špionských vyfikundací a bleskově vám vyhodnotit stolici a doporučit nejvhodnější klystýr. Lidem se sklonem k paranoidnímu chování vstup přísně zakázán. ()

Ruut

Vypnout mozek, usadit se do křesílka a koukat na sympatického loosera Shia "MasoodBoha LaBeoufa a bude ti fajn. ()

-OverLord-

Výbornej akční thriller, kterej letí rychlostí světla a pořád se tam něco děje, věci lítají vzduchem, všechno se bortí a bouchá a konec je vyhecovanej jako blázen. Napínavý, svižný, tajuplný a plný akce, no radost pohledět. ()

Allien.9

ANO! ANO! ANO! Perfektní akční jízda se stále populárnějším Shiou LaBeoufem, mohutnými explozemi, zběsilými útěky a šíleným supergeniálním počítačem. Upřímně... Ani jednou jsem se nepodívala na hodinky. Prostě jsem seděla přilepená k sedačce a s polootevřenou pusou zírala na plátno. Spoustě lidí asi hnula žlučí zběsilá kamera (možná ještě zběsilejší než u Ostrova či Transformerů!!!), ale podle mě byla naprosto dokonalá. To samé platí i o hudbě - jednoduše dokonalá! O zvukových efektech ani nemluvím, herci se také nemá smysl zdržovat a režisér, který by se dal možná nazvat začátečníkem má celý film pevně v rukách od začátku do konce... Zkrátka: Takhle by měly vypadat thrillery! Krásná depresivní atmosféra, neuvěřitelné psycho s téměř smrtelná dávka napětí! Dala bych plný počet hvězdiček, ale je tu poměrně velká podobnost s filmem "Já, robot", takže dávám 4 a půl *. ()

Sysel_CZ

Ale přiznám se, že jsem to vypnul chvíli potom, kdy jsem zjistil, 'Ježišmarjá, ona je to ta hovězina z traileru, co jsem nechtěl nikdy v životě vidět' :) Šanci jsem tomu dal, hvězdičku dávám za blažnobuzné efekty, jinak si nemyslím, že bych byl hodnocením moc mimo. ()

misterz

Námet je výborný, ale na mysteriózny thriller je tu veľmi málo mysterióznej atmosféry. Namiesto nadupaných akčných scén by som radšej privítal tajomnejšiu atmosféru so záhadou a nezodpovedanými otázkami, ktoré by diváka dokázali vtiahnuť do deja. Na začiatku filmu to trocha fungovalo, ale dlho to nevydržalo. Navyše od približne polky filmu je jasné o čo ide, a keďže ma dej nijak zvlášť neoslnil, postupne ma začala vzmáhať nuda a preto som dopozeral iba s vypätím posledného zvyšku síl. Ďalší príklad premrhanej réžie a scenáristicky nevyužitého dobrého nápadu. 55/100 ()

HAL

Nemám problém s tím když má akční film debilní scénář, jsem schopný mu odpustit i to že, ač se zpočátku snaží tvářit jako realistický techno-thriller, totálně vykrádá dějové linie z Terminátora 3 a Já, Robot (vykrádání 2001: Vesmírné Odyssey beru spíš jako humorný odkaz... Bowman pobavil), ale NIKDY akčnímu filmu neodpustím když má většinu potenciálně velmi zajímavých akčních scén totálně zabitých mizerným střihem a epilepticky rozklepanou kamerou - jen čistě díky tomu je pak veškeré srovnávání s Wanted či Iron-manem vyloženě směšné, protože přehlednější než tenhle blikající bordel byli i tolik proklínaní Shoot 'Em Up a Doomsday. Smutné je že kromě tohoto Eagle Eye vážně šlape a svižně pádí od začátku až do konce. Závěru sice trochu chybí nějaké to velkolepě explozivní vyvrcholení, ale zbytek je maximálně zábavný a i tomu Shiovi k normálnímu ubercool action herovi už moc nechybí - film nižší ligy jako je tohle sám v pohodě utáhne. 7/10 ()

ChewieDC

Ze začátku hodně zábavná blbinka, ke konci už dost přestřelené akčí béčko plné klišé. Je to ale pěkně zahrané a má to senza tempo (pokud se zrovna nepovídá o mrtvým bráchovi). ()

Goldbeater

Disturbia se coby bezmyšlenkovitá moderní bašta s klasickými kořeny povedla, ale o hi-tech thrilleru s bezhlavou akcí a naprostým minimem originality jako je Oko Dravce se to už tolik říct nedá. Ne že by šlo o špatný film, ale má mnoho much a proto nemůžu překročit hranici 3 hvězd. Velkou část snímku táhnou na svých bedrech Shia LaBeouf a Michelle Monaghan, kteří se sice hezky snažili, ale nejsou to jejich nejlepší role. Jako bezmyšlenkovitá zábava na zabité večery se to hodí, jinak moc ne. ()

k212

Po dlouhé době mě padlo do oka něco pohyblivějšího, dynamičtějšího a dramatičtějšího. Subjektivně vnímám Eagle Eye na vyšší příčce než předchozí dílko Disturbia, které mě přišlo jaksi moc mladé a nedovyvinuté, tedy po stránce technické a i herecké (protože, co další film, to Shia roste v pana herce). Jistěže Oko dravce vázne ve scénáři, zoufalé je to hlavně v poslední "patriotské" části a v závěru samotném, nicméně přechozích 90 minut je velmi nápaditých (i přes scífkový nádech vše působí dosti uvěřitelně). A pak je tu ten vizuální styl a střihově velmi povedené akční scény ... nejvíc mě asi dostala originální honička po dopravníkových pásech. Fajn oddychovka na páteční večer, která lehce naťukne manipulaci technikou a možná zasadí malinkaté semínko nedůvěry vůči přetechnizovanému světu, možná také ne. 60% ()

kingik

Originální hi-tech akční thriller zpočátku nasadí strhující tempo a nápady sype jako z rukávu, ale pak už vydrží jenom to tempo, nápady dojdou a snímek zabředne do absurdní podívané, které vévodí netradičně zarostlý Shia LaBeouf, který spolu s autorem hudby Brianem Tylerem a režisérem D.J.Carusem dělají vše proto, aby to divák nezabalil těsně před koncem. Produkci měl na starost Steven Spielberg. Podle mě, byla první polovina filmu nápaditější a celkově to mělo silný potenciál, ale tak nějak se to čtveřici scénáristů vymklo, každý si tam asi dopisoval, co chtěl, a proto snímek působí nevyrovnaným, přehnaným, až absurdním dojmem. ()

sochoking

“ Vysoká hra patriotov” sa stretla s“ Ja, Robot” . Od začiatku filmu cítiť, ktorým smerom sa bude dej uberať a ako dopadne. Najzábavnejším momentom celého filmu je scéna, ked Rosario Dawson nakoniec “ odfajčí “ celý kybermozog jednou dobre mierenou ranou od trubky :) ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)