X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (CinemArt)

Krchy

Bez výhrad (takřka). Příběh, akce, dialogy, herecké obsazení a výkony - všechno perfektní. Ovšem téma cestování v čase bývá dost ošidné a ani tady se scénáristé nevyhnuli chybě - když už ve filmu používají flashbacky z Posledního vzdoru (smrt Phoenix), tak jak je možné, že je Charles stále naživu, když ho právě Phoenix v tom samém příběhu zabila? No nic, nebudu hnidopich, Singer to má (zase) za pět. ()

Darkslayer

Dlhšiu dobu som nebol v kine a keďže som v kratšom čase zhliadol hneď dva blockbustre neubránim sa porovnaniu. Napriek tomu, že aj Edge of tomorrow žne samé kladne kritiky, musím priznať, že sa mi Future past páčil viac v každom ohľade. Úvod Nás vrhne do deja hneď skvelou akciou no napriek tomu dokáže počas celej stopáže kontinuálne gradovať až k vypätému finále. Taktiež by som vyzdvihol hudobnú stránku kde zlovestné tóny trefne zvyšujú dramatickosť hlavne akčných scén. Scenár je dobre napísaný a určite sa radí k tomu najlepšiemu zo série aj keď by sa zopár chybičiek našlo (hlavne čo sa časopriestorovej kontinuity týka). Občas prijemne pobaví a scéna s Quicksilverom v pentagone .... proste paráda. Keď som dal Edge of Tomorrow 4* tak tu musím jednu pridať. ()

Toka

Asi by to chtělo zhlédnout nejdřív všechny prequely, nicméně kromě efektů tomu prostě něco málo chybělo. ()

vickeyek

Ač 4 hvězdičky, neznamenají pro mě tentokrát oněch slibných 80%, bohužel, spíše něco kolem 70%. Byl jsem připraven na sci-fi trhák a sci-fi trhák přišel, to ano. Možná až moc sci-fi a možná až moc trhák. Ale v kině to byl film velice působivý, hudba a zvuk až geniální, herecké výkony očekávaně skvělé. Jediné, s čím jsem měl problém, byl děj, z nějž, jak jsem se předem obával, čišela překombinovanost motivovaná hereckým obsazením "staré" i "nové" party (ve filmu naopak), která vyústila v nepřehlednou směs výbuchů. A byť asi nejsem tak inteligentní jako divák, kterého by si tvůrci představovali, obvykle komplikované filmy chápu, ale v tomto se nachází hned několik momentů, které mi prostě zatím nikdo nedokázal vysvětlit (a ne, nemyslím opětovné oživení Patricka Stewarta, to chápu jako komiksový copyright): Ale co třeba s Wolverinovou pamětí? ()

John8

Sakra to byla zase jednou jízda. Od začátku skvělý mix akce a komedie, s pár logickými škytnutími, ale i to se dodatečně vysvětlilo, ale zpět, jednotlivé části fungovali, Peter Dinklage předvedl monology tak jak je umí pouze on a hlavně konec dokázal odčinit něco co jsem si myslel zničí jákýkoukoliv možnost pro další růst této série. Jmenovat klady nemá smysl (Jen rychle Sentinely, Bishop, Quicksilver OOOOH Quicksilver :) )z mínusů snad jen málo času v budoucnosti, velice málo odpovědí a jistý aspekt postupem času ztrácel váhu. Ale už se moc těším na Apokalypse. ()

FilmWave

To cestování v čase je vždycky ošemetná věc a mě bohužel noví "Xmeni" tak nevzali, jako většinu. Je tam řada super narážek, vtípků a obsazení je samozřejmě boží (i když většina staré party má spíš camea), ale je to na mě moc přeplácané. Chvilku to vypadá jako "Matrix", pak zase jako "Fantomas" (Francie je parádně retro) a nakonec jako třetí "Iron Man". Všeho moc škodí a zápletka nakonec taky není moc originální. "First Class" o třídu lepší, ale pořád ok film. ()

hororwatch

Nechtěl jsem žádný z x-menů komentovat, ale tady musím. zkouknul jsem všechny doposavadní x-meny během týdne a nejspíš to byla chyba,protože nejsem schopen si to utřídit v celek a tenhle díl mě absolutně oddělal. Celou časovou linku tohoto dílu jsem nějak nepobral.Budoucnost, ve které Magneto stále ovládá kov, profesor žije a všichni se ukrývají v postapo světě zničeném sentinely. Moc hezké ale nechápu to tedy vzhledem k třetímu dílu,ve kterém to Ratner docela hezky utnul. Tyhle dva díly k sobě prostě nejdou a vylučují se. Jinak bych tento a Vaughnův předposlední dosavadní díl shrnul tím, že jsou si velmi blízké a odlišné oproti ostatním tím,že jsou v některých pasážích zbytečně utahané a ukecané, což tomu ne vždy sluší. Obzvlášť jedná-li se o ty ,,přesvědčovací'' scény, kterých tam bylo po ko*ot. Jako celek se mi to zatím líbí,ačkoliv se musím přemáhat a domýšlet si aby mi to do sebe zapadalo. Nejvíc se mi líbil kupodivu X-Men Origins:Wolverine. ()

jirkis

Jsem rád, že si X-meni i šestým dílem stále drží laťku hodně vysoko. Řekl bych, že po X-men 2 je tohle asi nejlepší díl série. Jsem maximálně spokojen. /100%/ ()

Doomedx

Sakra to me mrzi ze jsem na to nezasel do kina, epické po vsech strankach, mnohem lepsi nez jsem si vubec dokazal predstavit ze to bude. Jeden z nejlepsich X-Menu vubec a pro me zatim nejlepsi film roku 2014. 5* = 90% ()

agassi68

Keby sa to toľko nepodobalo na Terrminátora 2, dám pokojne plný počet. Po dlhej dobe perfektne zvládnutý blockbuster nielen akčne ale aj obsahom. Navyše ako bonbónik je tu scéna z kuchyne, kde si Quicksilver užije svoju rýchlosť a my v spomalenej podobe tiež. A tie časovo-slučkovo-premiestňovacie akcie už bohužiaľ patria k folklóru tohto tisícročia.. ()

Clu

Připadal jsem si v dobrých rukou. Laťka geekovských filmů se nadále zvedá a budoucnost vidím světlou. ()

strikeman

Hlavní problém "Budoucí minulosti" tkví v tom, že o tři roky starší bratříček má prostě mnohem větší grády. Jinak příjemná oddychovka ... 65% (poměrně trefný komentář: Kaka) ()

Anduril

Neviem čo mám začať chváliť skôr. Bryan Singer urobil veľmi dobrú prácu. Svoje postavy riadil veľmi citlivo a s úctou. Ich psychologický vývoj je skvelý, všetko do seba zapadá a má logiku. Klasické herecké obsadenie z budúcnosti doplnili herci v minulosti, ktorý svojím umom vôbec nezaostávajú. Efekty sú pecka (zobrazenie budúcnosti a sentinelov je naozaj perfektné) a do pozadia nám hrá skvelá hudba. Vôbec mi nevadí, že je v tomto ďalšom pokračovaní X - menov menej akcie, vyvažujú to pekné myšlienky a aspoň máme čas na zamyslenie. Tvorcovia však otvorili kopec nových myšlienok, tak sa teším na ich rozuzlovanie v ďalších pokračovaniach. Tomuto filmu naozaj nemám čo vyčítať, som z neho úplne na mäkko (už mám chuť si ho pozrieť znovu). Odporúčam ho naozaj všetkým čo aspoň trochu sledovali dejovú líniu X-menov a zaujala ich. ()

aslavey

Tak jako nevím. Pravda je, že zpracování je dokonalý. To Singer umí. Hlášky jsou trefný, vtipný, dobrý. Herecky taky perfektní, postavy jsou krásně vypracovaný a všechny účelný, akorát... mám prostě pořád problém s celkovým dojmem. A asi jsem to všechno nepochopil, ale znamená to, že první 3 díly X-menů se vlastně vůbec nestaly? Každopádně rychlonožka v kuchyni je vopravdu dokonalost sama. ()

bulbasaur

Film ako taky je super, ale do serie Xmen skor nezapada ako zapada. ten koniec TEN KONIEC!!! preco ?? mam teraz dojem ze sa prve 3 filmy ani nestali a tak stratili svoj význam. Z kina som odchadzal zmeteny. Kuknem este raz a prehodnotim svoje hodnotenie...ktore nateraz udelilo len silne 3 stars ()

GOREGASM

Je dobře, že se k sérii vrátil Bryan Singer, který X-Meny nadvakrát vytesal v kvalitní komiksové universum. Svým stylem hladce navazuje na majstrštyk Matthew Vaugna, kterým First Class bezpochyby byl. Singer potvrzuje pověst silného vypravěče, který navíc za ta léta vypiloval i vizuální ekvilibristiku (slow motion orgasmus Quicksilvera ve vězení aspiruje na akční scénu roku). Velkým triumfem filmu je v součtu bestiální charisma všech zúčastněných, jelikož se setkávají obě filmové generace postav a jde vlastně o splněný sen komikso/filmového fanouška. V kontextu celé série Days of Future Past opět rozvíjejí x-mení příběh dál a s předešlými díly je zde mnoho spojnic, a to nemám na mysli pouze závěrečné Wolverinovo probuzení. Koncepční práce a tak to mám rád. Jen jedinou věc nechápu. Jak mohl John Ottman složit tak nevýrazný soundtrack. 90% ()

Azhila

Myslela som si, že celý film bude až príliš preplnený rôznymi postavami, no každý jeden mutant bol využitý úplne perfektne. Dynamika medzi Fassbenderom a McAvoyom je neskutočná. Títo dvaja sú predurčení k tomu, aby dostali Oscara. Fassbender hrá úlohu „toho zlého“ geniálne a jeho dôvody sú skutočne logické. McAvoy teraz pre zmenu hrá charakter, ktorý sa „topí“ v sebaľútosti a už nezvláda ovládať svoje schopnosti. Je schopný to zahrať bombovo, samozrejme, ako vždy. Jeho utrpenie je vidieť v jeho očiach a vy skrátka nemôžete robiť nič iné len ticho trpieť s ním. Nechýbala ani poriadna dávka humoru a to najmä v prvej polovici filmu, kde sa stretli mutanti s Qucksilverom. Myslím si, že Quicksilver má taký silný potenciál, že by ho bola až škoda v budúcnosti nevyužiť . Dúfam, že takýchto x-menov tu budeme mať ešte veľa, pretože ak to takto pôjde ďalej,budeme sa mať vždy na čo tešiť :) ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem