X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (CinemArt)

BOURQUE

Veľmi vydarené pokračovanie „novej“ jedničky. Herecky bezchybné a réžia nadpriemerná. Nemám k tomu čo dodať. No, možno predsa len niečo: J. Lawrence je prekrásna, ako vždy! Osobné hodnotenie: 88% (****) ()

BazzoxCZ

Po stránce akce slabota ale to je vše co mi vadilo :D Doufám že to byla ochutnávka na Apocalypsu. Jinak proste X-Men dobře zpracovaný... ()

HH

Kdyby to bylo pečivo, tak řeknu, že je to tak trochu nedopečené, ale protože to je film, říkám, že to je koukatelné, leč místy překombinované a postavené tak trochu na efekt. Ale "retro záběry" z Paříže jsou velice podařené. Trochu bych to zkrátil, 132 minut je lehce nad čáru... ()

Nerd4Dreaming

S nadsázkou se dá říct, že mi víc než shlédnutí filmu, zabralo čas to, co se dělo potom. Pročítání webu, pročítání různejch timelines, tak aby se člověk v tom maglajzu totálně neztratil. I když tenhle film ruší všechno co se v minulejch filmech stalo (kromě First Class a první 1/4 Wolverina), je k jeho pochopení nutnost vidět všechny předchozí filmy. No a pak trochu studovat, co to sakra mělo bejt. Ale nevadí, já si v těchle věcech přímo ujíždím! ()

BeranSon

,,A rodí se to z největší lidské síly - z naděje. Charlesi, neztrácej naději!" Plnokrevná akční jízda! WOW, tak tohle jsem zhltnul jako doušek čaje. Od premiéry jsem budoucí minulosti příliš nefandil, ale ve výsledku mě velice příjemně překvapila a nabudila. Od začátku až do konce jsem byl po celou dobu úplně součástí filmu, byl jsem jako jeden ze zúčastněných a všechny zvraty, bojové sekvence, či hluboké momenty jsem prožil z první osoby. Ani nevím co se tu zásadně liší od předchozích dílů natolik, aby tento vyčníval nejvíce. Rozhodně je všechno stavěno na hercích a jejich postavách, především na hlavní pětce mužů, kteří jsou všichni mistři svých rolí, jsou to Hugh Jackman jako nelítostný Wolverine, Ian McKellen jako starý Magneto, ovšem ten září ke konci jako nikdy, Patrick Stewart v roli budoucího Profesora X, James McAvoy , který předvedl strhující vžití se do své role a na konec nejpůsobivější Michael Fassbender , což je velký PAN herec a má tady hodně využitého prostotu pro zdokonalení své vlastní postavy. Psychologie je perfektní, především u mladšího Charlese Xaviera. Jestli něco stojí za řeč tak je to akce, která je prošpikovaná skvostnými WOW-MOMENTY. Tento díl pokladá pro mě zásadní otázku: ,,Jaká schopnost je vlastně ta nejlepší a nejmocnější?" - na kterou odpověď hledám, ale ač se na ní snažím přijít jak chci, tak nikdy nedojdu k jednoznačnému výsledku. - 10/10 - Megalománie velkých rozměrů a nejlepší díl celé série! ()

Raziel_cz

Ještě jeden komentář na téma "Začátek Days of the Future Past je evokuje Terminátora 2" a asi mě omejou. To jen tak na okraj, protože... fakt ne. X-Meny od Singera mám rád, tedy jedničku a dvojku, takže jsem byl zvědavý, s čím se vytáhne po přebrání žezla od Matthewa Vaughna, který se rozhodl raději věnovat svůj talent něčemu zajímavějšímu. Želbohu, je to suché. Jako forma nenásilného restartu oukej – ačkoliv, je ve skutečnosti nějaký restart nenásilný? Scénáristé prostě vzali šest filmů, budujících nějaký vesmír, a hodili je do prdele. A celkově vzato jim zdejší příběh ani nedrží moc pohromadě a celá ta osudovost prostě nefunguje. Je sice fajn, že se děj tentokrát točí kolem těch zajímavých mutantů a ne přizdisráčů ze střední, ale zase si tu díky snaze o vyvážený prostor před kamerou pořádně neužijete ani jednoho. Na druhou stranu, oni do toho herci stejně nešli ani z poloviny tolik jako ve First Class. Co se mi líbilo, je přízemní tempo, které nabourává pravidlo o výbušnějších dvojkách. I když ona je to vlastně pětka nebo nějak tak, čili si asi může dovolit být, jaká je. Akce je sice CGI fest zcela podle předpokladů, ale v Singerově podání umí být sem tam docela drsná i na PG-13, což je fajn, a je tu vcelku dost narážek a odkazů na mutantí vesmír, takže geekové si asi užijou. Vaughn je však pořád lepší režisér a svižnost předchozího dílu tu zřetelně chybí. Nenudil jsem se, ale nic extra. ()

hEROic

bomba, bomba, bomba... nemuzu si pomoci, ale jsem nadsen :) skvely napady, mraky oblibenych hrdinu, luxusni vizual a k tomu bozi mystique... za me 90% ()

Luk Skywalker

Spokojenost, u X-Men platí, že točit prequely je lepší než sequely - v tomto případě lepší než Wolverine a defacto se navazuje na První třídu. I přes stopáž lehce přes dvě hodiny jsem se nenudil, ale příběh je dost roztahaný a je to dobře ukončené. I když s tradiční potitulkovou scénou a úspěchem tohoto dílu budou následovat další, další a další.... když budou podobné kvality nemám s tím problém. ()

merigieren

řekněme že to má dvě roviny, jedna mlátičkoidní, která se tam prakticky dvakrát zopakuje. Skákání prostorem, mrazení nebo pálení a pár dalších triků mě moc nenadchlo, po druhý, když bylo jasný co se stane už spíš nudilo. Akce s rychloklukem ušla. Mladší verze hrdinů a celá ta pohádka o záchraně lidstva je taky ok, závěr trochu přestřeili a když si člověk uvědomí, že to udělali jen proto, aby mohli začít s dalšími díly úplně od začátku, tak mě to trochu děsí. možná trošku lepší 3* ()

helloween93

Zajímavě pojatý scénář, který má dvě dějové linky. Tou první je přítomnost, která pro mutanty není příliš růžová a ve druhé dějové linii jsou 70.léta a postavy z předešlé First Class. Vrací se staré postavy a mimo akce to má i hlubší myšlenku. Ostatně jako vždy u X-menů. 4* ()

Shredo

Krásne scenáristicky poňaté a zahraté akčne X dielko, ktoré pojednáva minulosť a súčasnosť, kedy súčasnosť sa snaží pozmeniť deje minulé, aby výsledok nebol tak pesimisticky čierny a beznádejný. Perfektne zakomponované jednotlivé postavy, kedy jasne je dané a určené, koho je aká úloha. Záver mňa trocha sklamal a neveril som mu, inak som dojatý prepracovaním a zachovaním mutantského ducha v boji za spravodlivosťou a nediskrimináciou. Nádherné flashbacky Wolverina. Kde všetko funguje a zapadá do seba. ()

Azurovydrak

"Když někdo klopýtne nebo zabloudí, neznamená to, že je navždy ztracen. Občas my všichni potřebujeme menší pomoc..." Mutantská sága se vrací v sedmém dílu. Po spoustě nové krve, kterou do série vlila První třída, má snímek velký potenciál. A ač to může znít neuvěřitelně, ten se mu daří přinejmenším naplnit či možná i překonat. Propojení mladé a staré generace mutantů musel být pro Bryana Singera oříšek, ale popral se s tím na výbornou. Dostává se nám děje s pomalu, ale jistě budovaným napětím, slovními přestřelkami mezi starými (ne)přáteli Charlesem a Erikem a také skvěle načasované flashbacky do budoucnosti, aby nám vždy ve správným moment připomněly, jak důležitý je úspěch mise, na níž se hrdinové vydali. Wolverine ve filmu opět funguje jak takové lepidlo, které drží celý film pohromadě, a i když v něm nedostává zase tolik prostoru, jeho přítomnost je určitě velké plus. Jakým směrem by se mutantská sága ubírala bez něj jsme se mohli dozvědět v letošním přinejlepším kontroverzně přijatém snímku Dark Phoenix. Days of Future Past má opravdu co nabídnout. Skalní diváky potěší návrat oblíbených postav s tváří původních herců, mladší generaci zase nadchne dost možná nejlepší herecký výkon James McAvoye (spolu s filmem Split) jakožto mladého profesora. A obě tyto fanouškovské skupiny spojí i klasicky dobrý Logan - 95% ()

Folky

Skvělá zábava. Budoucí minulost je blockbuster jak má být a poslední X-Men týmovka, která stojí za zhlédnutí. Vrchol téhle série je sice jinde, ale i tak je to film, který si čas od času rád pustím. ()

stepankoby1

Efektní a zábavná jízda, která promrhala veškerý svůj potenciál stát se božím, nezapomenutelným a epickým závěrem hlavní X-Men linky podobně jako to zvládl třeba dva roky předtím Skyfall. Dojíždí na fakt, že předchozí díly neměly konzistentní příběh ani postavy směřující k nějakému cíli, a navazovat se tak dá jen velmi těžko. A nejen na něj. Obrovskou spoustu vad si zavinil film sám. Problémy se tu stávají nelogické a vyloženě debilní změny již stanoveného (Proč Kitty Pryde umí posílat lidi zpátky v čase? Jak sakra přežil Profesor X? Proč se změnila podoba Traska znemožňující wow efekt způsobený návazností? To se vážně právě anuloval celý The Last Stand a všem "vyléčeným" se schopnosti vrátily v plném rozsahu? Proč na konci filmu Logana vyzvedne Mystique a ne Stryker, což by v jednom luxusním momentu krásně anulovalo X-Men Origins a zacyklilo sérii?), nad kterými zůstává rozum stát. Avšak za tu skutečně zásadní osinu v zadku se nedá neoznačit extrémní množství expozice nahuštěné do první hodiny ústící v absentující hloubku postav, z nichž se stávají jen figurky vyprávějící o zápletce a prohlašující nepřirozené věty. Opravdu nešlo počkat ještě jeden film, který by zápletku připravil (třeba hezky pomalu a srozumitelně ukázal vraždu Traska a cestu Mystique), představil konflikty (prohloubení sporu Charlese a Erika ukázáním Erikova boje za mutanty a Charlesova uzavření se do sebe, představení sentinelů) a uvedl některé postavy do děje (teleportérka, Quicksilver, někdo jiný než Kitty Pryde schopný vracení lidí v čase)? Takhle to celé působí neskutečně povrchně, nedodělaně. Je v tom hrozně moc postav najednou a obrovské množství z nich opuštěných, málo načrtnutých, či rovnou neznámých. A skutečně mě to mrzí. Námět je totiž nejsilnější v sérii a množství emocí, které bychom cítili, kdybychom postavy byli lépe poznali a vytvořili si k nim silnější pouto, z něj přímo srší. Ve výsledku je u mě na tom Days of Future Past podobně jako The Last Jedi v tom smyslu, že jsem si ho strašně užil, docenil jsem jeho snahy, ale nelíbí se mi, kolik chyb a problémů v sobě má. S trochou přemýšlivosti jsme totiž mohli dostat produkt dosahující epičnosti Avengers: Endgame X-Men filmů. P.S.: Silně doporučuji sehnat si Rogue Cut místo klasické kinoverze. Těch pár scén sice nezlehčuje žádnou ze zmíněných výtek, ale maže pár děr v lince budoucnosti a maličko zlepšuje tempo. ()

MickeyStuma

Pro další X-Menovské dobrodružství byl použit námět z terminátorské ságy, což znamená, že v tomto případě byl Wolverine poslán do minulosti, aby změnil určitou událost, která by mohla ovlivnit dění v budoucnosti. Na režisérskou stoličku se vrátil  Bryan Singer, coby režisér prvních dvou snímků, což už zpočátku vypadalo slibně. A jak to tedy dopadlo? Snímek přináší záplavu velkolepých scén a dechberoucích vizuálních efektů. Už první bitva na samém začátku všeho dějství hodně dobře vynikne ve 3D. A pozdější destrukce stadionu se jen tak nevidí. A přitom to ve výsledku vypadá tak jednoduše. Nejzajímavější na celé dějové koncepci je fakt, že příběh v podstatě začíná jako čtvrtý díl od první trilogie, aby se dějově rozvinul do druhé filmové série, neboť vše začíná tam, kde skončil X-Men: Poslední vzdor  a končí někde v událostech  dějství X-Men: První třída. To může být po divácké stránce i docela matoucí, pokud si tedy tohoto skutku vůbec někdo všimne. Scénář je však, jako obvykle, impozantní ve svém provedení, takže je vše poskládáno smysluplně a hlavně pro udržení diváckého zájmu, napětí a postupnému kumulování do očekávaného ohromného finále. Vznikla filmová kombinace dvou světů, ve kterých máme možnost se setkat s jak se starými, tak i s mladými X-Meny. Nechybí ani nejrůznější vtípky, jako třeba Wolverinem propíchnutí vodní poslete. Je snad někdo, kdo si nevzpomněl na podobnou scénu ve snímku Střihoruký Edward? A jen tak mimochodem, opravdu byl prezident Kennedy zabít kvůli občanským právům? No jistě, ani na dobové největší události se opět nezapomnělo. No nic. Bryan Singer všemu dává čas a otevírá dějství tak, aby udržel napětí a pohrál si s diváckou nedočkavostí. Pravdou je, že už to sice nevyznívá jako filmová pecka, ale i tak se jedná o výborný komiksový biják, který se ve své době uvedení od ostatních komiksových snímků dost vymaňoval. ()

ortoncz

Tak tady se sází na velkou epičnost. Neuvěřitelný herecký koncert všech zúčastněných. Dialogy jsou jedny z nejlepších za poslední dobu a vypiplání postav jsem už dlouho takové neviděl. Předpremiéra se vyplatila. 90% ()

tomik99

Film, který propojuje staré a nové X-meny a snaží se napravit nešvary a chyby z minulých dílů. Děj z budoucnosti dostává minimální prostor (ostatně jak se dalo čekat) a spousta postav je ve filmu pouze, aby se na plátně objevila, větší význam nemá. Děj v minulosti je už o něco lepší a každá z hlavních postav (Xavier, Magneto, Wolverine, Mystique a Beast) projdou v průběhu filmu nějakým vývojem. Přesto se nedokážu zbavit pocitu, že ve filmu bylo na můj vkus postav moc, a některé si zahráli pouze v jedné scéně a s celkovým dějem prakticky neměli nic společného (Havok, Toad, Quicksilver). „Budoucí minulost“ hraje po vzoru ostatních Marveláckých filmů na vtip a zábavu a musím říct, že to se režiséru Singerovi opravdu povedlo. Rozhodně se jedná o nejvtipnější X-menovský film doposud. Ač popagační kampaň slibovala největší bitvu X-menů doposud, akce je na můj vkus pramálo a finálový souboj mohl být trošku více peprnější, s finálovými souboji se například snad všechny předchozí díly popraly lépe. Co mě ale na filmu nejvíce štvalo, že snímek ignoruje věci z minulých dílů a nenabízí nám žádné vysvětlení ani v jedné větě (např. jak je možné, že má Magneto zpět své schopnosti, proč má Wolverine v budoucnosti znovu adamantiové drápy, když o ně v Japonsku přišel, nebo jak je možné, že Xavier žije a je ve svém těle, když bylo zničeno). Ano, sice na tyto otázky můžete najít odpověď na internetu, ale pro obyčejného diváka, který se jde podívat na film, toto vysvětlení chybí. Přesto je „Budoucí minulost“ skvělý X-menovský film, který jsem si užil. Je na podobné kvalitativní úrovní jako první dva X-meni, ale dle mého názoru „První třída“ byla preciznější. ()

Kultak

Co vážně nechápu je, kde berou mutanti typu storm a ohnivák schopnost létat. V příštím díle bude létat i Wolverine... Jinak to s vypnutým mozkem docela šlo. ()

joker30

Veľmi dobrý diel . Mladý Magneto je fakt cool :). Potešilo dost scen pre Mystik a hlavne návrat Jean ( bohužial aj ten traper Cyclops :) 85% ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem