Vetřelec: Covenant

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie, 2017, 122 min

Jednoduché ako bulharská prostitútka (nič proti Bulharom). Výtvarne veľmi silné ale scenáristovi dať facku za najhlúpejšiu posádku vo vesmíre a priamočiary dej, kde hlavný "zvrat" je vám jasný v momente ako zmizne jeden Fassbender. A som zvedavý ako tieto prequely dotlačia k miestu a času pôvodného Aliena. 6/10(24.5.2017)

• Slasher

Dal jsem si teď hezky při jednom a zatímco PROMETHEUS se dal, tohle byla zbytečná ostuda na úrovni béčkovýho hororu, co si hraje na něco víc a spálila velký peníze. Nudný postavy (aspoň je tu McBride), otravná postava okoukanýho Fassbendera, hloupý řeči, divný prostředí, originalita těžce záporná. Než se to konečně dostalo "kam mělo", byl jsem už chvíli v nezájmu. Takže 2 hvězdy za pár brutálních vyhřezávaček a jinak nasrat. Lituju všech fanoušků téhle značky, na nějaký proč mě napadá jen ztráta soudnosti a senilita, případně dozabezpečit vnoučata.(3.8.2017)

Ani nedávny Prometheus, ktorý sa snažil trochu rozšíriť a dovysvetliť univerzum pôvodného Votrelca mi nijak zvlášť nevadil a dokonca mimo vyvražďovacích scén ma aj dosť bavil, ale predsa len som sa viac tešil na toto nové pokračovanie, ktoré malo konečne omnoho viac ponúknuť aj samotného votrelca, ktorý mi roky chýbal, ale nakoniec to bola chyba, pretože práve votrelec a hororová zložka tomuto filmu dosť podkopáva nohy. Ako pokračovanie Promethea to v mimoakčných scénach funguje veľmi dobre, toto univerzum sa mi jednoducho páči a tu mi zápletka, ale aj samotný dej prišli dostatočne zaujímavé, je tu zodpovedaných mnoho otázok, nielen z Promethea, ale aj Votrelca, ktoré ma zaujímali už roky a na moje prekvapenie ma to dokonca ani nesklamalo a tieto odpovede mi vyhovovali, aj keď som sa ich dosť obával. Ale filmu sa aj tak nedarí držať plnú zaujímavosť po celý čas, tempo mi prvú polovicu prišlo trochu pomalšie a v druhej je to zase dynamické až moc, niektoré sekvencie by to chcelo skrátiť a iné zase predĺžiť, jednoducho k ideálu to malo stále ďaleko, ale celkovo ma to bavilo. Ale práve po tej hororovej zložke ma to skoro vôbec nebavilo. Akoby tvorcovia zabudli, aké typy hororových scén boli v pôvodnej sérii najlepšie, práve tie pomalšie, v ktorých sa votrelec nečakane sa objaví pri svojej obeti a nemilosrdne ju zlikviduje alebo unesie. Toto je návrat ku trojke, ktorú mám z celej série najmenej rád, ale ešte v o dosť horšej podobe. Hororové časti sú zbytočne preakčnelé, votrelca vidno príliš moc a často v úplne nevhodných lokáciách, napríklad taký útok na lúke alebo jeho pohyb po vonkajšej strane vesmírnej lode mi vôbec nesedeli a navyše je neustále až moc viditeľne digitálny. Pri týchto nových dieloch klasík si len divák uvedomí, ako sa to kedysi robilo omnoho poctivejšie a lepšie. A tak vlastne jediný hororový moment, ktorý ma celkom zaujal bola scéna v sprche a od tej som pri tom čakal najmenej. Ale aspoň tu vyzeral votrelec konečne poriadne. Inak krvi a zabitých je tu viac než dosť, ale tie likvidácie teda za moc nestoja, tu som čakal omnoho viac. Problém je aj obsadenie, jedine Michael Fassbender v dvojúlohe androidov je výborný, obe jeho postavy a rozdiely medzi nimi ma bavili, práve jeho postava je na moje prekvapenie veľkým plusom nielen tohto dielu, ale myslím, že aj celej novej série a práve kvôli nemu som zvedavý, ako sa budú vyvíjať ďalšie diely. Zvyšok postáv je už úplne zameniteľný, takže mi bolo úplne jedno, kto prežije. Režijne to inak nie je zlé, Ridley Scott vie stále natočiť minimálne nadpriemerný blockbuster, vizuálna stránka je výborná, ale aj mimo nej má svoje klady, len ako som spomínal, tá hororová stránka nestojí za nič. A musím pochváliť aj hudbu, tá sa mi dosť páčila. Takže Alien: Covenant určite nie je zlý film, kľudne si to ešte pozriem a kladov je tu dosť, hlavne to zodpovedanie mnohých otázok z Promethea a Votrelca, ale na film z tohto univerza je to predsa len trochu slabé, samotná postava votrelca si zaslúži omnoho citlivejší prístup a lepšie vymyslené scény, než tieto na zúfalo priemernej úrovni. 66%(18.5.2017)

• Malarkey

Ridley Scott na stará kolena blbne a snaží se vytřískat co nejvíc z jeho dítěte - Vetřelce. Moc totiž nechápu onu novou vetřelčí trilogii počínaje Prometheusem. Sice je pravda, že první díl alespoň působil trošku zajímavě, jenže Covenant je nejenom pitomej, ale ještě k tomu v příběhu kopíruje první díl Vetřelce. Proč proboha? Nehledě na to, že místy digitální efekty vypadají jak od nigerijského IT učně třetí třídy. Covenant je fakt pitomost, na které nevidím v rámci vetřelčí ságy nic kloudného.(18.5.2018)

Covenant dostal nepěkně naloženo a myslím si že ne všechna kritika je zde oprávněná. Ano, je pravda že dřívější koncept vhodit posádku do mlýnku na maso a čekat kolik z nich se zachrání, pokud vůbec někdo, tady je odsunut na souběžnou kolej s dilematem, jestli může výtvor shodit svého stvořitele. Podle mého neudělal Ridley zrovna moc šťastné rozhodnutí když vložil obrovskou zodpovědnost, kterou má už prakticky 40 let vůči všem Alienovským fanouškům, na bedra Fassymu. A potažmo jeho postavě Davida. Mě osobně to zase tolik nevadí, cítím zklamání, že film není více Alienovský, a že je více Prometheovský, to samozřejmě ano, ale dokáži se smířit s tím že se tady buduje nějaká trilogie a tak Covenant nemohl ani vypadat moc jinak, než ve finále vypadal. Mě mrzí spíše jiné věci. Děj jsem prakticky znal dopředu, protože jsem si na Moviezone přečetl zhruba před 3 měsíci nabotnalý článek, který obsahoval strašnou spoustu spoilerů. Trailery také vykecaly hodně. Vždyť skoro veškeré scény Alienů jsou v nich obsaženy. Potom mě už film překvapit evidentně moc nedokáže. Čekal jsem prostě ještě něco podstatně navíc a to jsem nedostal. Také mě přišlo že film prožívá svůj vrchol zhruba po 35 minutách a potom dochází k hodně velkému sundání nohy z plynu. Totéž následuje při opouštění chrámu po, kterém nám přichází hodně zrychlené utkání na palubě lodi. Kdyby si Ridley trošku více dal záležet na atmošce, možná bych mu líbal ruce. Bohužel závěr se odbyde. A příjde ujištění že se zřejmě potkáme za nějaký čas znovu a třeba u toho bude Alien figurovat více než tentokrát. A třeba taky ne. Nechme se překvapit. Na další díl stopro půjdu opět. Mé očekávání byly zkrátka neuvěřitelně vysoké a já dostal "jen" povedený film. 85%(19.5.2017)

• - O natočení pokračování se začalo jednat hned po premiéře prvního filmu. (ManOfPhoenix)

• - Ridley Scott se vyhýbal sledování Aliena³ (1992) poté, co byl propuštěn. Když ho konečně viděl o deset let později, vůbec se mu nelíbil. Následně přišel s myšlenkou pokračování, což se stalo po mnoha přepsaných textech. (griph)

• - 27. listopadu 2015 Ridley Scott oznámil, že se bude jednat o první film nové trilogie s vetřelci. (BloodMax)