Vetřelec: Covenant

Votrelec: Covenant

Sci-Fi / Thriller / Horor

Velká Británie / Austrálie / Nový Zéland / USA / Kanada, 2017, 122 min

• Djkoma

Covenant není horor, ani lepší film než Prometheus. // Ridley Scott stárne a možná si plní své sny. Je mu úplně jedno, co na to fanoušci, prostě si jede dál svojí ságu (u Promethea se problémy a logické chyby hodili na Lindelhofa, tentokrát nevím na koho) o stvoření a tvůrcích všeho druhu. Ono to totiž ani tolik není o vetřelcích, ti jsou produkt, výsledný a ikonický. A lidé ve filmu, i přes prvních 20 minut, je to jen maso na mlýnek, způsob, jak ukázat brutální "porod" nebo "krmení" (mimochodem, krmí se vetřelci mrtvími? proč vlatně zabíjí? z čeho tak rapidně rostou, především v závěru?). Covenant jde ve šlépějích Promethea, který byl lépe natočený a obsazený, a snaží se ukázat, jak na sebe mohou "náhodně" navazovat a na konci filmu vám dojde, že opravdu většina posádky byla zbytečná a jde tu o jediné a tím je android. To je v podstatě hlavní postava, Ridleyho důraz na AI ať v Alienovi nebo BR je patrná. David a Walter jsou nosné prvky, které předvádí filozofickou hru, snahu o další hlubší mytologii, která nemá silné základy a sráží většinu dřívějších dílů. Tím se pomalu dostává k pohledu na hlavní myšlenky filmu/spíše série a tím je zmíněné stvoření (nebo i tvůrce, nově tvůrčí proces?). Díky postavě a směru, kterým jde David, tu máme pomalu se uzavírající smyčku, která skončí neodvratným (spoiler - David jako matka někam uloží svá vejce a ty počkají na posádku Nostroma). Tohle není směr, který chci vidět v dalších 2 dílech a bojím se, že ani nemůže být dostatečně vypointovaný (s aktuální úrovní logiky v příběhu). Gratuluji (a závidím) všem, kteří s tím nemají problém a baví je to.(18.5.2017)

„Ak to nebola láska, čo to potom bolo?“ – „Povinnosť.“ Komentár obsahuje drastické spoilery. Film sa na nič nehrá. Je to len krvavý a úchylný slasher, aký som od Ridleyho Scotta chcel vidieť 20 rokov. Pôsobivá vizuálna (Covenant, výsadková loď, mrazivo tichá planéta s lesmi, jazerom a mestom Inžinierov) i hudobná (odkazy na Votrelca, prípadne nové, príjemne provokatívne motívy) stránka. Režisér je nekompromisne brutálny a odporný (naturalistické, natvrdo a bez uhnutia kamery ukázané úmrtia). Hoci sa v mytológii nikam nepohol (o Inžinieroch sa nedozvieme nič nové, až na to, že mali mesto, čo sme beztak tušili), je to pútavé, dravé i kruté (smutný odchod zo scény Waltera, jediného robota v sérii, snáď s výnimkou Bishopa - no aj u toho je to otázne -, ktorý chcel do poslednej kvapky bielej krvi chrániť svojich ľudských „nadriadených“). Je to znepokojivé, nepríjemné, vzrušujúce, napínavé, desivé, šokujúce a nechutné. Stále sa niečo deje (najviac do očí, negatívne, udiera dlhá pasáž v zdecimovanom meste, kde sa všetci stále absurdne rozdeľujú a nikto nepočuje ich krik, ani streľbu) . OK, tri osoby si poradia s Alienom na palube za 10 minút, kým Dallasova posádka to riešila celý film, ale no a čo. Niektoré triky sú podozrivejšie a nové formy Alienov sa príliš nesvedčili. Škoda, že sa tak málo deja odohrávalo v krásne pochmúrnych lesoch. Otázna je nepriestrelnosť bieleho Aliena a povedal by som, že reakcia Dannyho McBridea na jeho prvého Aliena v živote je vlažná, ako keby videl túlavého psa. Otázkou je, čo urobíme s Alienom na Covenantovi. Ako sa tam dostal? Na planéte bol iba jeden a ten zomrel. Čiže Alien na Covenantovi mohol pochádzať iba z Lopea. Sú dve možnosti. Prvá: bol nakazený facehuggerom na planéte, ktorý sa mu prisal na tvár. Až na to, že to trvalo tri sekundy, Lope pri tom neupadol do kómy a prázdny facehugger neuhynul. Druhá: facehuggera na Covenant prepašoval David v slipoch. Proste situácia zrovnateľná s dvoma vajcami na Sulacu z Votrelca 3. Mnohé informácie sú nám zamlčané (koľko bolo na planéte miest? Bola to skutočne planéta Inžinierov, alebo len nejaká roľnícko-náboženská? Kam sa podeli všetky zvieratá? Žiadne tu nežili, alebo boli po Davidovom prílete infikované?). Pamätám si, ako po Votrelec vs. Predátor (2004) všetci nadávali, že Paul W.S. Anderson poprel základné propriety zo Scottovho univerza, to však nie je nič oproti samotnému Scottovi v Covenantovi (vajce sa otvorí bez prítomnosti hostiteľa, fáza chestbustera je úspešne preskočená, od nakladenia embrya po pôrod ubehne sotva pár minút, rovnako rekordne krátky čas trvá, kým to vyrastie do dospelého jedinca). Umierajú polovičky párov, čiže každá smrť by mala byť emočným vrcholom, ale väčšinou sa tvária, ako keby im práve zomrel nový kolega z práce, ktorého ešte moc nepoznali (u niektorých som ani nevedel, kto s kým tvorí pár). Množstvo vecí zostáva nevysvetlených (ako David vytvoril vajcia? Z Elizabeth? Niečo je naznačené z jeho skíc, ktoré skúma Daniels, ale neviem. Ak by sme aj pracovali s teóriou vystrihnutej scény z Votrelca, kde sa na vajce menil Dallas aj Brett, tak OK, ale tým pádom malo byť vajce len jedno a navyše sa naň mala premeniť celá Elizabeth, avšak jej telo viditeľne neodpovedá celkovej premene.). Prečo David na konci pomáhal Daniels a Tennessseemu s odstránením? Nebolo preňho praktickejšie umožniť Alienovi zlikvidovať ich? Prečo ich potreboval, veď mal 2000 tiel. A komu pripadalo WTF obsadenie Guya Percaea, ten nemá šancu pochopiť Jamesa Franca (nevraviac o cameu Noomi Rapace). Čo sa týka výčitiek (rovnakých, aké sa ozvali po premiére Promethea) ohľadom neprepracovaných postáv (jasné, lebo Brett bol viacvrstevnatou postavou ako z časozberného dokumentu Heleny Třeštíkovej) a nelogického správania posádky (ja vám teda neviem, vážne ste zabudli na brutálne neprofesionálne jednanie mariňákov z Votrelcov?), bral by som ich s rezervou.(23.5.2017)

Kdybyste o tom náhodou pochybovali: Nový Vetřelec je převlečená dvojka Promethea se všemi klady i zápory. Jaké jsou ty klady? Scottovsky opulentní scenérie a Fassbenderův David, který mě svojí vyndaností prostě bavil a fandil jsem mu od začátku do konce. A co zápory? No… v podstatě všechno ostatní. Covenant je přesně tak pitomý jako Prometheus a má i podobně nezáživné hrdiny, jimž (možná s výjimkou Dannyho McBridea) přejete akorát co nejkreativnější a nejděsivější konec. Asi není potřeba zdůrazňovat, že se tu ani jednoho moc nedostává. Scott sice rozjíždí solidní krvavé lázně, postavy do nich ale lezou tak idiotsky, že nehrozí ani napětí, ani nadšení z toho, že starý dobrý xenomorf (respektive jeho předchůdce) řádí jako pominutý. Další díl bych si klidně odpustil. Už kvůli úplnému konci, který se mi (navzdory tolika scenáristickým failům) vlastně docela líbil. (5/10)(15.5.2017)

Jednoduché ako bulharská prostitútka (nič proti Bulharom). Výtvarne veľmi silné ale scenáristovi dať facku za najhlúpejšiu posádku vo vesmíre a priamočiary dej, kde hlavný "zvrat" je vám jasný v momente ako zmizne jeden Fassbender. A som zvedavý ako tieto prequely dotlačia k miestu a času pôvodného Aliena. 6/10(24.5.2017)

Zase to není ta topovka, ve kterou jsme doufali, ale zase je to alespoň pro mě fajn scifi horor. Každopádně je škoda, jak je to polovičaté a nesoudržné, protože potenciál dějového oblouku je velký. Bohužel ho ředí tupé postavy, tupé proslovy a i některé tupé scény. Zrození prvního opravdového vetřelce bylo fakt funny. Kolem a kolem to má stejné mínusy jako Prometheus, plus pár pozitiv navíc. Ale pokud vás u Promethea štvalo, že si průzkumníci sundavali helmy moc brzo, tak tady si je při výsadku na novou planetu pro jistotu ani nenandají ... Edit: Musím říct, že to ze mě velmi rychle vyprchalo. Mnohem rychleji než Prometheus, ke kterému jsem se po projekci vracel. Při vzpomínce na Covenanta se mi zpětně vybavují spíš ty negativní stránky, u předchůdce tomu bylo naopak. Což je asi relevantní důvod ke snížení známky.(17.5.2017)

• - O natočení pokračování se začalo jednat hned po premiéře prvního filmu. (ManOfPhoenix)

• - Před začátkem produkce se uvažovalo, zda by Ridley Scott neměl být na postu režiséra nahrazen. (ManOfPhoenix)

• - Natáčanie prebiehalo aj na Novom Zélande, konkrétne v rôznych lokalitách Milford Sound. (U_S_O)