Vetřelec: Covenant

• Kanada

Votrelec: Covenant

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie / Austrálie / Nový Zéland / Kanada, 2017, 122 min

Covenant dostal nepěkně naloženo a myslím si že ne všechna kritika je zde oprávněná. Ano, je pravda že dřívější koncept vhodit posádku do mlýnku na maso a čekat kolik z nich se zachrání, pokud vůbec někdo, tady je odsunut na souběžnou kolej s dilematem, jestli může výtvor shodit svého stvořitele. Podle mého neudělal Ridley zrovna moc šťastné rozhodnutí když vložil obrovskou zodpovědnost, kterou má už prakticky 40 let vůči všem Alienovským fanouškům, na bedra Fassymu. A potažmo jeho postavě Davida. Mě osobně to zase tolik nevadí, cítím zklamání, že film není více Alienovský, a že je více Prometheovský, to samozřejmě ano, ale dokáži se smířit s tím že se tady buduje nějaká trilogie a tak Covenant nemohl ani vypadat moc jinak, než ve finále vypadal. Mě mrzí spíše jiné věci. Děj jsem prakticky znal dopředu, protože jsem si na Moviezone přečetl zhruba před 3 měsíci nabotnalý článek, který obsahoval strašnou spoustu spoilerů. Trailery také vykecaly hodně. Vždyť skoro veškeré scény Alienů jsou v nich obsaženy. Potom mě už film překvapit evidentně moc nedokáže. Čekal jsem prostě ještě něco podstatně navíc a to jsem nedostal. Také mě přišlo že film prožívá svůj vrchol zhruba po 35 minutách a potom dochází k hodně velkému sundání nohy z plynu. Totéž následuje při opouštění chrámu po, kterém nám přichází hodně zrychlené utkání na palubě lodi. Kdyby si Ridley trošku více dal záležet na atmošce, možná bych mu líbal ruce. Bohužel závěr se odbyde. A příjde ujištění že se zřejmě potkáme za nějaký čas znovu a třeba u toho bude Alien figurovat více než tentokrát. A třeba taky ne. Nechme se překvapit. Na další díl stopro půjdu opět. Mé očekávání byly zkrátka neuvěřitelně vysoké a já dostal "jen" povedený film. 85%(19.5.2017)

S přehledem nejslabší VETŘELEC. Ridley opět rozkročený mezi wannabe filozofickou sci-fi o stvoření života a vesmírnou monster vyvražďovačkou a jestliže minule šlo o - pro někoho více, pro někoho méně - splasklou ambiciózní bublinu, tentokrát je výsledkem nezastírané béčko. A jestliže se minule vytýčil úplně nový směr (pátrání po původu Inženýrů a Vetřelců), tentokrát se v tom sice pokračuje, ale zároveň se de facto remakuje první VETŘELEC. Další posádka se neplánovaně probouzí z hibernace, vydává se za tajemným signálem na neznámou planetu se ztroskotanou mimozemskou lodí, stává se obětí infekce i androida se skrytou agendou, infekci zavlečou do mateřské lodi... Audiovizuálně je to opět nabouchané, postavy si svou charakterovou plochostí a hloupým chováním zase moc sympatií nezískávají, má to atmosféru, krev, nechtěně komickou scénu filozofování při hře na flétnu, nenápadité vyvražďování, jedinou větší a celkem zbytečnou akční scénu před koncem a závěrečný zvrat, který je průhledný prakticky od samého začátku. Dost tristní bilance, kterou v mých očích zachraňuje linie s Davidem, která až trochu moc stručně (ale za to slušně zlověstně) přivádí zpátky na scénu Inženýry i zodpovídá otázku stvoření Vetřelců nastolenou v PROMETHEOVI. Další díl v tomhle duchu radši ne.(18.5.2017)

• Tuxedo

Scott nemá příliš v lásce ostatní filmy z této série, tudíž zřejmě ani fanoušky, a Vetřelec: Covenant navazuje obsahově i náladově spíše na Promethea, který mrštné xenomorfy viděl jen z rychlíku. Tady do něj sice po slušně vystupňovaném začátku naskáčou v hojnějším počtu, ale v téhle jízdě není moc času na nějaký strach z neznáma. Černí slizouni se po vzoru slasherových vrahů náhodně teleportují, aby na někoho vybafli ve sprše či u studánky, ohodili krví nejbližší stěnu a vyklidili scénu pro pseudofilozofické forbíny androida Davida (jehož velmi snaživě hraje Michael Fassbender). Kdo tady komu dělá Boha a jaké literární klasiky zrovna citovat, to zkrátka Scotta tankuje víc než plíživý horor. Naštěstí neplní sny jen sobě, ale i fanynkám Fassbendera, který konečně prožije na stříbrném plátně romanci s vhodným partnerem – se sebou samým. Ano, polibky zde nerozdávají jen vetřelčí hlavičky, ale i homoroboti, účastnící se tak neoficiální soutěže o největší mimózní moment filmu. Konkurencí jim jsou trénovaní astronauti, kteří však spíš trénují na jejich první Jackass video, a panáčkující vetřelčátka.(5.6.2017)

• Cival

Je to lepší než Prometheus, a přesto nejhorší Vetřelec. Co je to? Ridley Scott může na sklonku kariéry točit cokoliv, bohužel se ale rozhodl pídit po podstatě naší existence a ohledávat zázraky zrození... a bohužel tak dělá zrovna skrze vetřelčí sérii. Na ní přitom lidé milovali přesný opak než velké a vzletné filozofické úvahy - právě tu slizkost, ostrost, děsivost, buď syrová akční jatka, nebo hororové peklo s bubákem ve strašidelném domě uprostřed vesmíru, kde vám poldové nepíchnou. Ridley Scott pohříchu nechápe sílu látky, kterou stvořil, a tak se zase noříme do podivné filozofující sci-fi, která je často banální, povrchní a strašně nelogická z hlediska chování astronautů, zároveň je ale řemeslně velmi silná a místy co do krvavosti a sexuálních podtextů slušně oplzlá. Problémem tak nejsou jatka, ale spíš ansámbl plný nevýrazných postav, který zlotřilý Fassy masakruje v jedné z nejméně pochopitelných úloh své kariéry. Nebaví mě ten koncept, nebaví mě tyhle dva filmy a irituje mě, že někdo przní Vetřelce zrovna tímhle směrem, že jsme si za dva Promethey poctivého vetřelčího masakru skoro neužili a místo toho se tu mění různí xenomorfové a licituje se s podivnostmi o stvoření života a světa. Nový Vetřelec není špatný film, Ridley u něj ale strašně plýtvá potenciálem látky i svým vlastním kreativním časem. Škoda i podruhé.(15.5.2017)

Scott překvapil. Ve chvíli kdy by jeden čekal, že ho skolila stařecká senilita a demence aspoň dle jeho posledních hitů přišel na sklonku své kariéry z touhle nekompromisní totálně až na půdu blbou sci-fi vyvražďovačkou, jejíž pozvolný rozjezd mě úplně nestrhnul, ale ve chvíli kdy se to zvrhne v přímočarý masakr na planetě vetřelců, kdy je většina postav vedená jenom jako ovce na porážku jsem se až do konce nenudil. Jasně není to nic revolučního ani nevím jestli je to na 4* ale poprvé mě letos v tomhle roce nějaký kino i bavilo.70%(18.5.2017)

• - Děj se odehrává 10 let po událostech filmu Prometheus (2012). (Butcher of Blaviken)

• - Natáčanie prebiehalo aj na Novom Zélande, konkrétne v rôznych lokalitách Milford Sound. (U_S_O)

• - 27. listopadu 2015 Ridley Scott oznámil, že se bude jednat o první film nové trilogie s vetřelci. (BloodMax)