Vetřelec: Covenant

Votrelec: Covenant

Sci-Fi / Thriller / Horor

Velká Británie / Austrálie / Nový Zéland / USA / Kanada, 2017, 122 min

• Bloody13

Ubírající směr týhle série se mi přestává líbit. Android David si hraje na Boha a stává se z něho největší zmrd ve vesmíru, mezitím co plně digitální (!) Alien hraje druhý housličky? To myslíš fakt vážně, Ridley? To si radši zopakuju letošní Life, poněvadž to je sice béčko, ale béčko, co si nehraje na něco, co ve skutečnosti neni. Ale pokud by tě náhodou zajímal můj názor (jako že asi néé), jakožto největšího hororovýho odborníka ve Střední Evropě a dost možná i na planetě (jako že asi jóo), chválim tě alespoň za to, žes nešetřil na tý luxusní brutalitě, jinak bych tě hodil ještě o třídu níž.(17.5.2017)

Scott stojí na hranici mezi duchovním pokračováním Promethea a poctivým přírůstkem do vetřelčích setkání. O něco úspěšnější je v prvním případě, kdy u dialogu dvou androidů zapomínám dýchat, mozek frčí v přemýšlivé atmosféře na plné obrátky a někde vzadu mi tichý hlas našeptává, že právě za ony klidné pasáže bude tuhle kapitolu spousta lidí nenávidět. Krvavá setkání s legendami opředeným nepřítelem nemají trochu překvapivě tolik prostoru, kolik slibovala trailerová kampaň, čímž si vysvětluji nepochopitelné odchody diváků ze sálu ještě dlouho před pravým začátkem nekompromisního střetnutí. Protože celou mytologii xenomorfů dlouhodobě obdivuji a Promethea jsem si tehdy před pěti lety střihl s radostí hned dvakrát, zůstávám spokojen. Přesto mě mrzí, že k nejvyššímu hodnocení chybělo tak málo, jmenovitě pak trochu smolná nutnost dramatického oblouku, která musí Covenant zavřít v samostatné kapitole. Nechal bych dějové i náladové nůžky rozevřené klidně ještě víc, ty střihačovy bych pak odložil úplně, protože dvě hodiny jsou na dokonalé nasátí vážně málo.(18.5.2017)

Poprvé od Gladiátora hodnotím film Ridleyho Scotta maximálně. Téměř dvě hodiny se jeho COVENANT tváří jako tradiční, akční sci-fi horor, s troškou té filozofie pana režiséra o stvoření a umírání, aby vás pak finální pětiminutovka se skvělou pointou (to je ona přidaná hodnota) uvrhla do stavu, kdy o filmu přemýšlíte ještě několik hodin po odchodu z kina. Právě úderný závěr chyběl PROMETHEOVI (který se mi jinak také líbil) a i proto tento snímek hodnotím ještě o něco výš. Scott se po trochu průměrnějším MARŤANOVI vrátil se vší parádou a připravil mi kvalitní, krvavý sci-fi zážitek. Tak ať vás blešky štípou celou noc.(18.5.2017)

Ja ako veľký fanúšik tejto vesmírnej a uslintanej ságy som spokojný a bavil som sa. Aj keď rovnako ako Prometheus aj toto ma svoje muchy a nepribližuje sa to kvalitám prvým trom dielom. Ale nepozerajme sa späť, ale dopredu. V rámci sci-fi hororu je to stále to najlepšie a do ságy Alien to nie je vôbec zlý prírastok. Už som si tak trochu zvykol, že Scott v Prometheovi udal trochu iný smer. Rovnako ako v predošlom diely aj toto ma výborne a nádherne spracovanie (kulisy, masky, kostýmy, vizuál, kamera). Herecké obsadenie nie je nič moc a je slabšie ako v predošlom filme. Najviac tu vyčnieva znovu fantastický Fassbender, ktorý hraje skvelú dvoj rolu a všetkých schová do kapsy. Ostatný sú tu viac menej mäso do mlynčeka, na ktorých vám zaležať ani moc nebude, ale okrem Fassbendera aj Katherine Waterston a sympaťák Danny McBride tu majú svoje miesto. Čo sa týka celkového filmu, tak aj keď úvod bol síce dlhý a nie až tak zaujímavý, predstavil aspoň postavy. Trošku treba úvod pretrpieť, ale potom vám Ridley naservíruje scény s votrelcami, ktoré majú čím zaujať a krvou sa vôbec nešetrí. Postavy mi neprídu, že by sa správali až moc nelogicky ako sa všade píše. Jasne občas sú tu veci, ktoré bijú do očí, ale dá sa to vysvetliť a zhltnúť. Príbeh neponúka odpovede s predošlého filmu, čo je škoda, ale je tu pár vysvetlení, ktoré potešia a na ktoré sa teším aj do ďalšieho filmu. Scott sa tento krát viac inšpiruje svojím prvým kultovým dielom a pomaličky prepája túto preqelovú sériu s tou pôvodnou. Či už cez kostýmy a grafické spracovanie v počítačoch a na paneloch alebo samotným záverom, kde sa mi opäť potvrdilo, že Aliena mám najradšej vo vesmíre a v uzavretých priestoroch. Potešila aj hudba a pôvodné tony Goldsmitha, ktoré k Alienovi jednoducho sedia. Trošku zamrzí, že Scott nedokáže ponúknuť tak hutnú atmosféru ako v prvom filme. S votrelca už nejde ten strach, za to Ridley stále vie namiešať zaujímavú atmosféru. Nie je to horšie ako Prometheus, ale ani lepšie. 85% - 4*(18.5.2017)

• 2-Xtreme

Tupé postavy? Máme. Nezaujímavé prostredie? Máme. Žiadny dej? Máme. Votrelec? Máme a asi aj dvoch. Ach jaj. Akože velikánske sklamanie. Stvoriteľ Aliena Ridley zabudol o čom Alien je a táto evolúcia mu vôbec nevyšla. Danny McBride potešil no všetko ostatné je ako z rýchlika, bez štipky niečoho čo by dávalo zmysel či význam... na zodpovedanie otázok z Promethea tiež treba zabudnúť. Konanie postáv ani nedokážem okomentovať. Pri homo scéne Fassbendera som až okoktavel. Záverečný súboj s alienom? Toto vypni, tamto zapni, teraz pusti a hla done, dáme highfive.. OMG. a po naskočení záverečných titulkov som ostal ako obarený a s otvorenými ústami sa pýtal sám seba či sa posledné dve hodiny naozaj stali. A to mám rád Alien ságu. 40%(18.5.2017)

• - Jde již o osmý film, ve kterém si společně zahráli James FrancoDanny McBride. Předtím se společně objevili ve filmech Travička zelená (2008), Princ a pruďas (2011), As I Lay Dying (2013), Apokalypsa v Hollywoodu (2013), The Sound and the Fury (2014), Buchty a klobásy (2016) a In Dubious Battle (2016). (Butcher of Blaviken)

• - 27. listopadu 2015 Ridley Scott oznámil, že se bude jednat o první film nové trilogie s vetřelci. (BloodMax)

• - Spoiler: Percy Shelley, jehož sonnet „Ozymandias“ je ve filmu citován androidem Davidem (Michael Fassbender), byl manželem Mary Shelley, autorky románu „Frankenstein“. Nápad k napsání autorce vnuknul George Byron, který je ve filmu rovněž zmiňován. „Frankenstein“ představuje novější pojetí mýtu o Prometheovi, který se vzepřel svým stvořitelům a posléze sám stvořil lidskou rasu, což zrcadlí i Davidovy motivace, když odmítne sloužit svému stvořiteli Weylandovi (Guy Pearce) a sám se experimenty pokouší stvořit novou vetřelčí rasu. Původní kniha „Frankenstein“ rovněž obsahuje spoustu narážek a aluzí na „Ztracený ráj“ od Johna Miltona. „Ztracený ráj“ (v originále „Paradise Lost“) pak byl jedním ze zvažovaných podtitulů filmu, nakonec však byl zvolen název „Covenant“. (M.u.t.t.t.y)