Vetřelec: Covenant

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Thriller / Horor

USA / Velká Británie, 2017, 122 min

Na rozdil od ostatnich se mi Prometheus libil, takze jsem se tesil i na Covenanta, i pres slabsi ukazky a ve vysledku v tomhle pripade spis zklamani. Dej sice docela solidne navaze na predchozi dil a vsechno je to o poznani temnejsi, triky a celkove vizualni stranka jsou ocekavane bez chyby, ale tim klady vicemene konci. Samotnej dej je tezce tuctovej, velkej zaverecnej zvrat mi byl jasnej uz tak od dvou tretin filmu. Herci jsou banda nesympatickejch blbu, takze mi u vsech bylo naprosto ukradeny, kdy chcipnou (v pripade tohohle filmu skutecne spis kdy nez jestli, Ridley se s tim nemaze) a co se tyce androida, Fassbender hraje sice stejne dobre jak minule, ale tady mi uz lez lehce na nervy. No a poslednim hrebickem do rakve jsou samotny vetrelci, krome zaverecnyho frajera vypadaj vsichni dost prapodivne az usmevne, i kdyz chapu, ze jsme v prequelu, takze tu chtel asi Ridley ukazat jakejsi vyvoj. Celkove tak vlastne prumerny, hezky krvavy a vicemene nenudici sci-fi, ale od Ridleyho a potazmo cely fransizy Vetrelcu proste cekam vic.(2.5.2018)

Nejprve velké nadšení, ovšem pak nám ty barevné balónky cestou z poutě postupně popraskaly. Revoluce to nebyla, k průšvihu se blížíme i podruhé. Prometheus byl minimálně rozpačitý. Dějově předcházel původnímu Vetřelci, někdejší svět rozšiřoval a měl nám představit, odkud se neznámý mimozemský organismus vzal a jak vznikl. Potenciál k rozvíjení mytologie tady tudíž byl, jenže.. Další vetřelčí zastavení britské legendy potěší skvostnou výpravou, velmi dobrými triky i hudbou. Atmosféře strachu z prvního (bezmála čtyřicet let starého) dílu se ovšem ani nepřiblížíme. Poměrně dlouho sledujeme osudy asi tuctu členů posádky lodi Covenant, která převáží v umělém spánku jedince k osídlení a vybudování lidské kolonie. O postavy se nebojíme, jsou zoufale zaměnitelné a k některým si cestu vůbec nevytvoříme. Melou filozofické bláboly, dělají pitomé kroky, za které by scénáristé zasloužili přes prsty. Ridley Scott, který letos oslaví osmdesáté narozeniny, navíc trestuhodně zeslabil vliv titulního monstra a žádných dramatických her na schovávanou se nedočkáme. A o ty tady přece jde, ne?(11.6.2017)

• Slasher

Dal jsem si teď hezky při jednom a zatímco PROMETHEUS se dal, tohle byla zbytečná ostuda na úrovni béčkovýho hororu, co si hraje na něco víc a spálila velký peníze. Nudný postavy (aspoň je tu McBride), otravná postava okoukanýho Fassbendera, hloupý řeči, divný prostředí, originalita těžce záporná. Než se to konečně dostalo "kam mělo", byl jsem už chvíli v nezájmu. Takže 2 hvězdy za pár brutálních vyhřezávaček a jinak nasrat. Lituju všech fanoušků téhle značky, na nějaký proč mě napadá jen ztráta soudnosti a senilita, případně dozabezpečit vnoučata.(3.8.2017)

Téměř dvě hodiny se Scottův COVENANT tváří jako tradiční akční sci-fi horor, s troškou té filozofie pana režiséra o stvoření a umírání, aby vás pak finální pětiminutovka, se skvělou pointou (to je ona přidaná hodnota) uvrhla do stavu, kdy o filmu přemýšlíte ještě několik hodin po odchodu z kina. Právě úderný závěr chyběl PROMETHEOVI (který se mi jinak také líbil) a i proto tento snímek hodnotím ještě o něco výš. Ridley Scott se po trochu průměrnějším MARŤANOVI, vrátil se vší parádou a připravil mi kvalitní, krvavý sci-fi zážitek. Tak ať vás blešky štípou celou noc.(18.5.2017)

Ryzí průměr, který k vyššímu hodnocení přiměje snad jen nostalgie (můj případ). Postavy jsou mizerné, Scott nedokázal polidštit a přiblížit ani jednu jedinou a nejvíc lidsky a emočně se projeví snad jen suchý kalkulující robot. Divák k postavám do konce filmu (do jejich smrti) nepronikne, natož aby si k nim našel vztah. Celá posádka působí dojmem irelevantního stáda dobytka, který se stejně porazí, tak proč se zabývat takovou blbostí a alespoň náznakem ji představit. Člověk tedy nemá tušení, kdo právě zařval, protože hystericky řvané jméno slyší poprvé a držku od začátku filmu nezaznamenal. Následná vybíjená je pak díky tomu jen audiovizuálním gore zážitkem, rozhodně ne nic hlubšího, co by se dalo snad vzdáleně prožívat. Příběh, který posunul ještě průměrnější Prometheus se zde doslova zabil během deseti vteřin v jednom flashbacku, čímž dal Ridley jasně najevo, že nějakou důmyslnou zápletku a bližší pohled na Space Joyckeye má u prdele a bude uspokojen tradiční vyvražďovačkou jak přes kopírák. Divákovi tedy muselo postačit již dávno překonané krvavé líhnutí se vším všudy a až trapně recyklované souboje o to, kdo koho vypustí do vesmíru první. S nějakou kontinuitou a logikou žánru se zde taky nikdo neobtěžoval. Vetřelci se ve všech předešlých dílech líhli minimálně po desítkách hodinách, tady za pár minut, v dřívějších dílech rostli podobnou dobu, tady během pár vteřin od vylezení z hrudníku doslova před očima. Pokud k samotnému Vetřelci nemá už co říct ani tvůrce série Scott a předvede průměrnou prefabrikovanou šestku bez nápadu se "šokujícím" koncem, který se nedá neodhadnout půl hodiny dopředu, přenechal bych sérii Cameronovi, který dvojkou udělal filmový kult z jednoho nadprůměrného sci-fi, nebo to už definitivně zabalil. Alien už patrně vyčpěl a pomalu mu vysychá i ta kyselina, takže sice kousne a umí šplhat, ale to umí i opice. Na druhou stranu je tohle snad jediná vážná a krvavá sci-fi série pro dospělé, a to je nutno ocenit v dnešní době nekonečných dementních sci-fi dystopií pro děti. Potenciální pokračování by mohlo mít koule, chce to ale schopného scénáristu, ne řemeslného plagiáta již stokrát viděného. 65 %(28.5.2017)

• - Spoiler: Percy Shelley, jehož sonnet „Ozymandias“ je ve filmu citován androidem Davidem (Michael Fassbender), byl manželem Mary Shelley, autorky románu „Frankenstein“. Nápad k napsání autorce vnuknul George Byron, který je ve filmu rovněž zmiňován. „Frankenstein“ představuje novější pojetí mýtu o Prometheovi, který se vzepřel svým stvořitelům a posléze sám stvořil lidskou rasu, což zrcadlí i Davidovy motivace, když odmítne sloužit svému stvořiteli Weylandovi (Guy Pearce) a sám se experimenty pokouší stvořit novou vetřelčí rasu. Původní kniha „Frankenstein“ rovněž obsahuje spoustu narážek a aluzí na „Ztracený ráj“ od Johna Miltona. „Ztracený ráj“ (v originále „Paradise Lost“) pak byl jedním ze zvažovaných podtitulů filmu, nakonec však byl zvolen název „Covenant“. (M.u.t.t.t.y)

• - Ridley Scott se vyhýbal sledování Aliena³ (1992) poté, co byl propuštěn. Když ho konečně viděl o deset let později, vůbec se mu nelíbil. Následně přišel s myšlenkou pokračování, což se stalo po mnoha přepsaných textech. (griph)

• - Je to jediný film ze série Vetřelec, který obsahuje nahotu. (griph)