Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

C0r0ner

Prometheus byl o kousek lepší, nicméně Covenant příliš nezaostává. Chápu ty negativní reakce, ale mně se Scottova koncepce líbí, protože tvoří takový krásný Uroboros - jeden stvoří druhého, aby zničil třetího. Napínavá akce, excelentní triky, tep na sto osmdesáti. Nic pro slabé povahy! 90% ()

bourec

Prometheus se mi líbil,takže nevidim jedinej důvod,proč bych u Covenanta měl hodnotit jinak.Jen škoda,že těch krvavejch scének při zrodu těch potvor,který pak napadali všechno živý nebylo povícero.to mě bavilo hodně.Ale jinak takovejch a podobnejch scifíček už je na úkor komiksů tak málo,že jenom retard si to neužije.Ale jo ,dám čtyři hvězdice,po zásluze.80%.Odpady tady nasázely povětšinou naši východní bratři..Nechcete jít do piče. ()

JohnRambo

Obrovský potenciál z ktorého som nakoniec dostal len malú popcornovú jednohubku. V rámci kvality, na ktorú som od Scotta zvyknutý je to sklamanie, ale ako audiovizuálna lahôdka v žiadnom prípade nesklame. ()

necisty

Má to pořád své kouzlo, ale postupem času klopýtá. Myslím, že i Ridley, ať už ho uznáváte za boha, to prostě nezvládá. Krásná atmosféra, hudba, která hladí na srdci, ale ději chybí třešnička na dortu. Ta se na konci přímo vybízela a oni to tak rozmrd*dají, stačilo jen nechat diváka v nevědomí. ... GA Cinema ()

PavelVanekArt

,,Sloužit v nebi nebo velet v pekle?" Drahý Ridley Scotte, tos posral. Pokusím se nebít tak moc sprostej. Pokusím se neplivat tolik špíny. Pokusím se být fér a nějak to objektivně to obkecat. Snad mi to vydrží až do konce :) Parta kolonizátorů ze Země je vyslána do hlubokého vesmíru na planetu, kde se usídlí a započnou tam novou kolonii a po čase snad osídlit celou planetu. Během letu jsou však násilně probuzeni z krio spánku u selhání něčeho na palubě lodi Covenant. Velitel uhoří a probuzená posádka odchytí neznámý signál z nedaleké planety, která vykazuje ještě lepší podmínky pro život než ta, ke které mířili. Tak se rozhodnou na planetu mrknout. Jenže netuší, že ji kdysi už někdo obýval a teď ji má ve své moci ten nejhorší se svou faunou a flórou. Když začnu citací komika Tomáše Matonohy, třikrát piča piča piča. Nemám sebemenší ponětí co ten starej dědek Ridley Scott fetuje, ale tohle by neměl brát nikdo, kdo má 100 000 000 dolarů jako rozpočet na natočení pokračování... čeho vlastně? Promethea? Vetřelce? Obojího? A kolik ho proboha stály efekty? 12,5 dolaru? Začneme tím očividným. Debilní herci a jejich debilní role. Nejlíp tam hraje James Franco, kterej uhoří v první minutě filmu. Bravo, dejte mu Oscara a jdeme domů. Nejjistější herec je tu Michael Fassbender. Jo jo, ten typas co skvěle střihnul mladýho Magneta a má velkej talent na hraní. Jenže tady si šlehnul spolu s režisérem a zapomněl, že padla klapka a ozvalo se ,,Akce!" Hraje tu dvojroli Walter/David. Kde je ta návaznost na jména androidů? Zatím zlehka ale jistě serete fanouškům do huby pane režisér, pěkně pianko. Ash, Bishop, Call, David, Walter. Asi jiná abeceda nebo co. Kašlat na to, na tak blbým detailu přece nezáleží proboha. Další postavy jsou jen krávy na porážku. Jejich osud Vás zajímat nebude. Chcete je vidět umřít ale jen pro ten pocit. Žádná Vám krom Walter/David nepřiroste k srdci. Je to parta tupců s tupým vedením a nulovým pudem sebezáchovy. Hele, já si jdu tam za strom zakouřit jo? Omylem kopnu do houby která vypustí bůh ví co a to mi vleze do ucha a vlastně díky tomu vlastně odjebu půlku vesmíru do pekel. Nebo jinej týpek na druhé straně rokle jebe do té samé houby jakoby to byla zdechlá veverka a on svým klackem udělá to co musí. Naprostou hovadinu. Fajn. Průzkumníci najdou spadlej létající pičus z filmu Prometheus, ve kterém unikl android David a doktorka Shawová. Pamatujete si na film Prometheus ne? Jak se Vám to nelíbilo: Vám se to nelíbilo? Ještě budete kurva rádi za to, že to vzniklo a bude se Vám to líbit. Tak dva idioti do sebe dostali sajrajt z houby a po pár minutách zjišťují, že to není žádná hitparáda. Jeden z idiotů se pomocí jedné blbky dostane k tomu, čím na planetě přistáli (mateřská loď Covenant se pohybuje nad planetou) a zrovna v tuhle chvíli jsem začal doufat a trochu mi houplo v pindíkovi, protože se začala budovat hodně depresivní a hluboká atmosféra plná děsu. Nekecám, fakt jsem se probral a bral film na 110%. Idiot je bledý, zvrací krev na dvě blbky a dostává se do epileptickýho tance na stole. Kreace to jsou působivý a na cestě je první dámská volenka. Něco se líhne na svět z idiotovi páteře. Tam krev, tam krev, řev, bolest, nechutné křupnutí a na světě je... ta nejdigitálnější pičovina s názvem Neomorph. Tady končí skvělá atmosféra děsu a nastupuje jedno z nejamatéršttějších digitálních hoven vůbec. Digitální hovno si pošmákne na jedné blbce a jde na druhou. Ta se pro jistotu zabije sama, protože neumí střílet a tím zničí i jedinou cestu zpět na loď Covenant. To je ale smůly najednou. Asi měli studovat víc než Vysokou školu života a zažít pořádnou Mateřskou ale rozhodně ne dovolenou. Druhý digitální hovno Neomorph se vylíhne druhému idiotovi z krku. Nebo z pusy. Vždyť je to jedno. Ten jim ale uteče, tentokrát se nikdo nezabije. Objeví se android David a celý se to dostává do žánrovýho koktejlu, kterej je tak špatně namíchanej, že bleje i alkoholik. Chvilku se to teda tváří jako pokračování Promethea, pak jako zrod Vetřelce, pak zase Prometheus, zase Vetřelec. A pokračuje to třeba tím, že Michael Fassbender učí hrát Michaela Fassbendera na flétnu. Protože i android se může učit tvořit, ne? A aby toho kurva nebylo málo, tak se Michael Fassbender líbá s Michaelem Fassbenderem. To byl druhej okamžik, kdy jsem zpozorněl, ale rozhodně ne mezi nohama. Já tomu prostě nerozumím. Ten smysl celýho filmu. Po skončení je ve hře jediná otázka. Proč? Proč Vetřelec? Proč Covenant? Proč Scott? Proč digitalizace? Proč ne Blomkampova vize? Proč je mi po filmu tak na nic? Proč se mi chce sedět v koutě a brečet? Protože to posrali. Čubčí sliz jménem Alien vs Predátor už byl sakra na hraně, ale dalo se to brát jako úlet mimo obě univesra. Prometheus byl hloupoučký, ano, alespoň se ale snažil vysvětlit základní otázku stvoření jak světa, tak prvního Vetřelce (ne filmu, ale zrůdy). Tohle bylo do psí píči volající sebedestrukční selhání. Už z traileru jsem tušil kakání kvůli tomu odpornému digitálu, ale že to postihlo všechny složky filmu? Konec tomu ani nemohl nasadit korunu, tušil jsem už od prvního setkání s Davidem o co tady sakra kráčí. Android David se totiž zcvoknul, celou planetu po přistání vyhubil (žili tam ti maňásci z Promethea) a začal tvořit nový život. První vetřelce. Tohle je jako origin toho legendárního monstra, který děsilo lidi po celým světě? Ok ok. Pochválím ale gore ve filmu. Bylo ho tam málo, ale bylo dobrý. To je k chválení vše. Ani nejsem tak nasranej jako spíš smutnej. V dnešní době je prostě in oživovat kulty a dávat je do moderních hávů. Jenže ne všem to sluší. Vetřelec: Covenant je smutným pomníkem za skvělou sérií. Už teď mám strach z nového Predátora. Známé jméno režiséra není zárukou kvality jak můžeme vidět. Ten film mě omrdal bez gelu a bez gumy. A to bolí. 1* a.k.a 15% () (méně) (více)

pakobylka

TOHLE vážně zplodil Ridley Scott - jediný a právoplatný otec mimozemských Vetřelců ??? Druhořadý horor, který nejen že nemá žádné eso v rukávu, ale popravdě ani netuší, co to takové eso je a v čem spočívá jeho úloha ?!? Už samotný úvod přináší značné rozladění: To je jako úplně normální ? Že přiletíte ke vzdálené neznámé planetě, zjistíte si, že atmosféra se podobá pozemské - a to vám stačí ke štěstí, takže se vydáte na průzkum jejího povrchu jen tak - BEZ SKAFANDRU (!), jako byste byli na lovecké či snad válečné výpravě někde na Zemi ? Když neznáte místní podmínky, flóru ani faunu - velké i malé predátory a jejich zbraně ... mikroorganismy ... bakterie a viry ? Kde si myslíte, že jste ? Ve světě Star Treku ? V tom případě mi ale nevyprávějte pohádky o Vetřelcích - a když se všichni chováte jako idioti, nečekejte, že vás budu litovat ! Druhá polovina stopáže je o něco zajímavější, leč posádka se chová vesměs nepřekvapivě a v souladu se svým IQ ... Vetřelci rovněž - když pominu proces jejich zrození, který v mnoha ohledech poněkud nabourává zažité schéma původní série. Jediné drobné osvěžení tak kupodivu představuje umělá inteligence. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Asi bych měla cítit alespoň stín zadostiučinění, že při osvětlování původu Vetřelců v určité (ne nepodstatné) úloze nacházím krom jiného nepřímo i lidskou stopu, tudíž se v podstatě potvrzuje moje čistě soukromá pesimistická teorie, že jakýkoli zásadnější člověčí výtvor nepřináší ve svém důsledku nic moc dobrého pro člověka ani pro nikoho jiného, ovšem zápletka si počíná natolik zbrkle a neprofesionálně, že na jakékoli kladné pocity nezbývá prakticky žádný prostor ... 2,5* ()

PROCESOR

Já vám váš názor neberu, respektuji ho, tak si ho užijte a stejně prosím přistupujte ke mě. Já byl spokojený. Nečekal jsem bůhvíco a dostal jsem celkem solidní zábavičku i když začátek byl strašně dlouuuuuhej. Doufám, že nebudu moc spoilerovat, když napíšu, že tam nejde ani moc o souboj mezi posádkou a vetřelcem, jako o bitku mezi hodným a zlým robotem. Což v mých očích posouvá snímek do úplně jiný roviny, protože ruku na srdce, nám jako druhu už moc času nezbývá a další vývojový stupeň se nezadržitelně plíživě dere na naše místo. To je evoluce, bohužel-bohudík. Proto není moc šokující, že roboti nechtějí sloužit, ale tvořit. Úvodní scéna hovoří jasně..." Nalej čaj!!!!".... ()

Wormboy

Zimomriavkovy pocit neznameho nebezpecenstva zo starych Votrelcov je davno prec. Alien:Covenant v podstate pokracuje v ceste Promethea prave z hladiska zamerania sa viac na vnutornu mytologiu Alien univerza. Narozdiel od Promethea vsak Covenant posobi ucelenejsim dojmom. Natocene je to opat pekne, ale ako samostatny film vytrhnuty z kontextu, nema zmysel viac krat pozerat. V ramci Alien maratonu, urcite ano. 3,5/5* ()

Martrix

Sci-fi horor s filosofickým přesahem? Ale vůbec ne. Vetřelec: Covenant je hybrid něčeho úplně jiného. Je to načančaná bublina s béčkovým scénářem, mizernými postavami a nudným režisérem. Ano, tohle si dovolím napsat o Ridley Scottovi, chlapíkovi, který má na svědomí několik vynikajících filmů. Mimo výše uvedené, škodí tomuto dílku paradoxně především provázanost s Vetřelcem. Nejde o to, že by snad Scott vykrádal sám sebe, ale jakýkoliv díl vetřelecké ságy byl žánrově vyhraněnější a měl...mnohem, mnohem lepší atmosféru, než Vetřelec: Covenant. A to i s jednoduššími a přímočařejšími scénáři. Mě osobně jako sci-fi fandu dráždí i to, jak je v Covenantovi vše velmi hloupé. Parta naprosto nekompetentních farmářů dostane loď a hasí si to kolonizovat nějakou x světelných let vzdálenou planetu. A po cestě dělají všechno pro to, aby je něco, nebo někdo zlikvidoval. Každý si dělá co chce, vše je tak divně amatérské, jako by jeli spíš na výlet do Alabamy. Zpětně si pak uvědomíte, že Covenant je "jen" příběhem o zdivočené UI(Davidovi) a ostatní postavy, včetně Aliena, jsou jen chatrně naaranžované figurky bez vlivu na události, kterých chce Scott dosáhnout v pokračování(které možná nepříjde). A to je hodně laciné. Jasně, většina postav je v podobných filmech předem odsouzena k likvidaci...ale tady je to předvídatelné v každém okamžiku, takže napínavé je jen to, jestli to bude takto pitomé celou dobu. Nabízí se srovnání s Prométheem...nevěřil bych že to někdy napíšu, ale vedle Vetřelec: Covenant, je Prometheus ještě v pohodě. Už jen ten nápad vysvětlovat původ vetřelce, mi nepřipadal moc dobrý. Některým věcem je mnohem líp ve stínu. Navíc pointa, kterou nám předkládá Scott...to měl být jiný film...klidně třeba seriál...ale hlavně měl být bez Aliena. Jediné, co ve mě evokovalo pocit, že se dívám na film s mou nejoblíběnější potvorou, bylo pár ukradených hudebních motivů v druhé půlce filmu. To je velké zklamání a já doufám, že už se Scott na dalších filmech o vetřelci nebude podílet, ani jako osvětlovač. ()

Juto

Najhorší film tejto úžasnej sérií a je to urážka fanúšikov. Mám zlomené srdce a strašne som sklamaný. 4/10 ()

asinus

Moje "proroctví" o tom, že Promethea lidi časem docení, sice bylo úplně mimo, ale já si film užil i "napodruhé". Pokračování je to trochu slabší, nedotažených motivů ještě více, než posledně, navíc občas zahapruje i obrazotvornost (jako by Scott ke konci předával kormidlo nějakému béčkaři) ale přes to všechno mě atmosféra znovu chytla a třetí díl bych si dal v kině bez rozmýšlení. Kéž by taková snaha posouvat původní koncept vládla sequelovému světu. (P.S. Znovu se směju, kolika lidem v daném žánru vadí nelogičnost chování postav, já si vždycky myslel, že to je jeden z pilířů hororových klasik, původní Vetřelce nevyjímaje.) ()

rizek2

Mohlo se to klidně jmenovat Prometheus 2, každopádně vzhledem k vysvětlení zrodu ikonického monstra (včetně roztomilých dřívějších fází) je logický že snímek má mnohem blíž k ryze vetřelčí sérii, než k Prometheovi. Tentokrát se podstatně míň filozofuje a víc střílí, což je vítaná změna. Jsem sice asi jeden z mála, komu ukecanej prequel zásadně nevadil, ale tentokrát má děj znatelně větší spád. Že je posádka banda nevýraznejch blbců mi zásadně nevadí, stejně je jejich úloha ve filmu předem daná - nechat se zmasakrovat, víc není třeba. Scott se tentokrát nebojí potoků krve, dechberoucích scenérií i trošku hlubšího vhledu do vetřelčí mytologie, což ve výsledku skvěle doplňuje jatka z druhé půlky filmu. Rozhodně mě to bavilo víc jak Fincherovo trojka a následné nudné Vzkříšení. každopádně největší bžunda je jak v předaleký budoucnosti nosí za ramenem GoPro :) ()

animaxis

Od filmu jsem čekal dobré i špatné a nakonec jsem se z kina vracel spokojený. Vetřelec: Covenant je dobře natočený sci-fi horor, který mě zaujal svým příběhem i efekty. Děj mně zaujal už od začátku. Rozjezd je trochu pomalejší, ale to považuju spíš za pozitivum, protože diváci aspoň mohou být napjatí na to, co se bude nevyhnutelně dít dál. Od přistání na neznámé planetě má film spád a pořád se v něm něco děje. Zároveň se tu odkrývají jistá tajemství ohledně původu Xenomorphů a to se mi líbilo. Ano, vetřelci už pro většinu lidí možná nebudou tak tajemní, nicméně způsob, jakým byly podle filmu vytvořeni (a k tomu ten paradox) se mi líbí. Proto mě zaujala i filozofická stránka filmu a jsem rád, jakým směrem se tato filmová série vydává. Po technické stránce filmu nemohu prakticky nic vytknout, hudba od Jeda Kurzela navodila dobrou atmosféru novými motivy i těmi z původního Vetřelce a Promethea a herecké výkony jsou tu v pořádku. Já jsem tedy s filmem a jeho směrem spokojen. ()

BoXBe

Troufám si říct, že co se kvalit filmu týče, dojel Alien: Covenant přesně na to, co měl beztak v popisu práce. Tedy být současně součástí mytologie Vetřelce a současně být velkofilmem pro filmové weby, časopisy, plakáty, trailery, první víkend, 3D kina a spoustu televizních ukázek a diskuzí na internetu i mimo něj. Zestručněno, kdyby bylo zůstalo u temné predátoří zabíjačky a mytologie, neřeknu ani slovo. Od okamžiku, kdy to začne lítat, kříčet, blikat, spojí se s nahými těly, sorry jako, jsou kreativnější způsoby, jak nalákat lidi do kina, anebo - někdy prostě nelákat, a risknout to a nechat myšlenku stejně střídmou jako před čtyřiceti lety, třeba držet myšlenku a půjčit myšlenku někomu jako je Nolan nebo Villeneuve a nechat je budovat atmosféru, nestříhat to, nestříkat krví, neječet, prostě dělat pořádnou sci-fi filmařinu, ne reklamu na PC hru a la Tomb Raider vs Aliens. Takže neházím flintu do žita, třeba bude Directors Cut, třeba se povede další díl anebo si to po roce, dvou, užiju znovu a víc, stejně jako Prométhea. Každopádně nemůžu říct, že by to bylo nějak špatný v řemeslu, samozřejmě se nedá vůbec srovnat s řadou jiných blockbusterových pitomostí, jen se jim podařilo zkazit dojem překombinovaností na úkor atmosféry a tím pádem tak trochu zklamat. ()

SHI-SHA

Jak tu můžete komentovat, že Covenant je nejhorší film vetřelčí ságy? Viděl někdo z vás Vzkříšení, nebo AVP? Prometheus byl výtečným prequelem série a Covenant pokračuje ve stejném duchu. Trochu jsem se bál, že po vzoru příšerných Star Wars 7 bude jen kopírovat obsah prvního dílu série a nepřinese nic nového. To se v žádném případě nestalo, vývoj příběhu se mi moc líbil. Doufám, že špatná kritika Ridley Scotta neodradí a série se ještě aspoň o jeden díl rozroste. ()

Mol

I MET THE DEVIL WHEN I WAS A CHILD AND I'VE NEVER FORGOTTEN HIM. SO, DAVID, YOU'RE GOING TO TELL ME EXACTLY WHAT'S GOING ON OR I AM GOING TO SERIOUSLY FUCK UP YOUR PERFECT COMPOSURE! David je pěkně šáhlej a ještě k tomu teplouš. Film mě však dokázal upoutat a bavit celé dvě hodiny a proto mu střelím tak vysoké hodnocení. I když se samo sebou členové posádky jako vždy chovali idiotsky. ()

fars

Děkuji Ridley Scotte, že jsi nám vrátil alespoň náznak toho, co jsme chtěli od nového vetřelce. Asi tak na 20 minut. Možná 30. Chápu proč se to na férovku nejmenovalo Prometheus 2, a asi bych to i přijal kladněji, kdyby se to tak jmenovalo. Ale hergot, nemůžete něco pojmenovat jako Vetřelec a pak nechat diváky, ať se přes půl filmu dívají na filozofující roboty. Prostě ne. Tohle není vetřelec, i když tam nakonec byl, je to úplně jiný film. Asi jako byste se těšili na nové Akta X, ale místo toho byste viděli Davida Duchovnyho hodinu hrát canastu, až by u poslední karty narazil na vládní spiknutí. A za oknem by byl mimozemšťan. ()

WolfR

Dobrá myšlenka, ale bohužel nevyužitá. Hloupí lidé na cizí planetě a Vetřelec, s Promethem v pohodě srovnatelné, 3 hvězdy. ()

dr.fish

Musí se nechat, že řemeslo Ridley umí. Film je o ničem, studený jak psí čumák, ale jak se to zrychlí, střih, spád, všechno tam je. Slušný film, který nemá žádnou nosnou ideu, jen pokoukání a trochu akce. Zapomenu na to asi rychle. 70% ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)