Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2017, 19 h 20 min (Minutáž: 46–53 min)

Tvůrci:

Chris Chibnall

Chris Chibnall

David Tennant, Olivia Colman, Andrew Buchan, Jonathan Bailey, Carolyn Pickles, Pauline Quirke, Steve Bennett, Jodie Whittaker, Will Mellor, Arthur Darvill, Tanya Franks, Vicky McClure, David Bradley, Tracey Childs, Julian Seager, Adam Wilson, Simone McAullay, Charlotte Beaumont, Matthew Gravelle, Farzana Dua Elahe, Eve Myles, Alfred Enoch, Charlotte Rampling, Nadia Williams, Abigail Hardingham, James D'Arcy, Susan Brown, Peter De Jersey, Simon Blood DeVay, Stuart Mulcaster, Nicole Arumugam, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Bill Fellows, Elaine Caulfield, Ajaz Aslam, Stuart Davidson, Adjoa Andoh, David Sibley, Chris Cowlin, Janet Dibley, Phoebe Waller-Bridge, Jacob Anderson, Lee Asquith-Coe, Eliza Bennett, Roger Ringrose, Marianne Jean-Baptiste, Shaun Dooley, Meera Syal, Adam Leese, Lucy Cohu, Tom Rosenthal, Sarah Parish, Lenny Henry, Georgina Campbell, Mark Bazeley, Julie Hesmondhalgh, Charlie Higson, Amanda Drew, Guillaume Rivaud, Richard Hope, David Rowlands, Jack Ashton, Steve Walsh, Jake Blight, Daniel Hill, Hollie Burgess, Joe Sims, Oskar McNamara, Simone Ashley, Hara Yannas, Hannah Rae, Jenny Bede, Sebastian Armesto, Sunetra Sarker, Julie Cox, Chris Mason, Mariah Gale, Charles Babalola, Hannah Millward, Jim Howick, Elen Rhys, Josette Simon, Ellora Torchia, Kelly Gough, Gbemisola Ikumelo, Thusitha Jayasundera

Richard Stokes, Dan Winch

Scénografie:

Anna Pritchard, Catrin Meredydd, Laura Marsh (set dekoratér), Claire Levinson-Gendler (set dekoratér)

Kostýmy:

Ray Holman

1.série: Hutná, realistická, na dřeň kosti jdoucí emocionální masáž, která dovede diváka doslova a do písmene psychicky vyflusnout, jako šlupku od banánu. Herecké výkony jsou natolik fascinující, že člověk ani pomalu nestíhá dýchat. Hudební složka dere slzy do očí. Well, done! 90%(22.11.2013)

"What sort of world is this, where it's wrong for a man to seek affection?" Vraždou dítěte rozvrácená komunita městečka Broadchurch ždímá emoce do poslední kapky a rozplétáním osudů jednotlivých obyvatel se vlastně každý z nich stává hlavní postavou. Přestože skvěle napsaná, nakonec tak ustupuje do pozadí i Tennantova minulostí sžíraná postava a poprvé se tak ukazuje, že už nejde o samotný zločin, ale o jeho následky na okolí. Jako drama/krimi tak Broadchurch hrdě doplňuje Svatou trojici BBC (Sherlock, Luther a Wallander), a přestože efektu dosahuje nejčastěji melodramatem pomocí (bez přehánění) dokonalé hudby, na jeho výsledné kvalitě to nic nemění: průběžně mě až příliš uvěřitelná realita seriálu dostávala čím dál víc do kolen, a závěr toto náležitě dokončil. Vedle série This Is England to nejsilnější, co se v Britské televizi urodilo. A druhá řada tento status poměrně překvapivě potvrzuje. Tvůrci dokazují, že nejsou spoutání běžnými žánrovými postupy a místo očekávaného řešení dalšího případu (přestože i na něj dojde, ale díky dlouhodobě naznačované minulosti hlavní postavy se tak stane naprosto přirozeně) se nejdůležitější část děje překvapivě přesouvá do soudní síně, kde se pravidelně škrábou strupy po hojících se ranách uštědřených obyvatelům Broadchurch s takovým nasazením, že se pokračování nejen vyrovná původní, prakticky dokonalé sérii, ale často aspiruje i výš. Otázkou však je, jestli se tvůrcům podaří navázat na to, co mohla být vynikající tečka za krátkou ságou. "How could you not know?"(26.4.2013)

Kdyby se Broadchurch místo vyšetřování soustředil víc na vliv vraždy a vyšetřování na všechny zúčastněné, byl by to výjimečný seriál. Našlápnuto měl - vykreslení prostředí, chování, a v první řadě prvotřídní hloubka mnoha, nejen ústředních postav, to všechno je za čtyři až pět hvězd. Bohužel, větší důraz i čas je věnován detektivní lince, která ani nikam nevede a její závěr je bez zardění ledabyle našroubován na konec. Nu, jestli taková bude i druhá série, alespoň už vím, kterou rovinu si užít a kterou ignorovat.(20.11.2013)

Velmi dobrá britská krimisérie, scénářem hodně podobná střihu The Killing (autor ji ale údajně napsal před ním). Navzdory "neoriginálnímu" schématu "podezřelí jsou všichni, otcem počínaje, místním farářem konče, páč každý má větší či menší kostlivce ve skříni", mě chytlo natolik, že jsem osm padesátiminutových dílů dal téměř v kuse... Dobré.(14.1.2016)

Nejlepší britský detektivní seriál který jsem kdy viděl a jeden z nejlepších vůbec. Napětí, nefalšovanost postav a ještě k tomu to nádherné prostředí. Zvláště pak mě nadchla originalita, protože jsem se ani jeden z 8 dílů nenudil no a ten závěr byl opravdu šokující, ale svým způsobem nádherný. Nemůžu se dočkat 2. série.(16.6.2013)

• - Postava Paula Coatesa bola napísaná priamo pre Arthura Darvilla. Tvorca seriálu Broudchurch - Chris Chibnall - Arthura oslovil, keď sa stretli na natáčaní Doctora Who (2005). (The M)

• - V seriáli sa spolu objavujú herci David Tennant, Arthur Darvill a David Bradley. Všetci traja hrali v britskom sci-fi seriáli Doctor Who (2005). Toto spojenie s týmto sci-fi seriálom však nie je jediné. Autor a scenárista seriálu Broudchurch - Chris Chibnall - totiž občas píše epizódy aj pre Doctora Who. (The M)

• - V skutočnosti jediný, kto od začiatku poznal identitu vraha, bola Olivia Colman. Na prvom konkurze jej to tvorcovia prezradili, chvíľu na to jej však telefonicky oznámili, že si to rozmysleli a že nikto z hercov nesmie vedieť, kto je vrahom. Takže Olivia musela držať meno vraha celú sériu v tajnosti. (Vladimirovna)