Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2017, 19 h 20 min (Minutáž: 46–53 min)

• ElStupido

Další šíleně nadhodnocený seriál, který nemá co nového fandovi krimi žánru nabídnout. Tvůrci vsadili na "realistické" vykreslení emocí zasažených lidí, takže v každé třetí scéně někdo brečí, nebo zamyšleně čumí do zdi. Atmosféra malého přímořského městečka na mě působila dosti ohraně a ve srovnání se severskými kriminálkami nebo Temným případem jako práce amatéra. Samotné vyšetřování a novinářská zápletka taky za moc nestojí a většina postav, krom krysího ksichtu Tennanta, jsou buď nezajímaví a obyčejní, nebo iritující s tím svým přehnaným britským akcentem. Pro mě tedy velké zklamaní.(25.6.2015)

Zádumčivá detektivka z navenek sousedsky přátelského, ale ve skrytu dusivého maloměsta. Pod povrchem zůstává hodně dalších věcí, například až autisticky nepřátelský detektiv se v závěru projeví jako křehký muž, který má pádný důvod, proč mu doslova puká srdce. Zprvu naivní venkovská detektivka se rychle učí a ukáže inteligenci a sílu, s níž jako lovec dokáže jít za kořistí.____ Vražda malého chlapce odkryje chatrné idylické šíty, které staví mnozí obyvatelé na odiv, aby za nimi skryli své hříchy a zlá svědomí. Příběh se zaměřuje především na vztahy rodičů a dětí a každý z nich je přitom poznamenaný velkou vinou. ____ Seriál podkresluje dobrá hudba a vynalézavá kamera. Jenomže teď přijde ALE.____ Ale ve střední části už je toho natahování, falešných nápověd a sentimentu příliš. Znovu to začne být napínavé až ke konci. ____ Hlavní výhrady mám k detektivní linii. Vinní i (ne)vinní se chovají mnohdy tupohlavě a zanechávají za sebou stopy jako na branném cvičení pro prvňáčky. KOUSEK DĚJE - proč leželo tělo na pláži, místo toho, aby bylo bezpečněji ukryto v moři, když se to odehrává v přímořském městečku? Proč policie opouští slibné stopy a vrhá se do slepých uliček - například neprověří chlapcův počítač, přestože už od začátku jim všichni říkají, jak byl v počítačích dobrý a chodil i na speciální kurz? A druhý chlapec - prý také premiant kurzu - netuší, že pouhým vymazáním se souborů nezbaví a pak jde počítač rozbít kamsi do lesa, když by ho zase jednoduše mohl hodit do moře?.... atd. Těch náhod ve vztazích i při detektivní práci je příliš mnoho, takže je vyšetřování i jeho výsledek dost přitažený za vlasy. _____ Díky ale za přesvědčivě napsaný i zahraný vztah mezi odtažitým detektivem a jeho mateřsky pečovatelskou kolegyní - protože nejde o banální sexuální pnutí, ale o čisté přátelství. /28. 6 .13./(28.6.2013)

Brilantní kriminální seriál, který ukazuje, jaký vliv může mít vražda malého chlapce na všechny, kterých se to týká přímo ale i nepřímo. Vedle samotného vyšetřování případu (který na mě působil velmi přesvědčivě a tak... civilně) zaujmou i dějové linie samotných příběhů lidí z přímořského města Broadchurch. Největším tahákem byl pro mě David Tennant, který si svojí postavu detektiva Hardyho dává s přehledem, o moc pozadu však nezůstává ani Olivia Colman jako policistka Millerová. Šokující závěr už je pak třešničkou na tomto vskutku výtečném seriálu. Edit: Druhá řada začala tam, kde první skončila a má tak našlápnuto na seriálovou událost roku.(28.9.2013)

Po první sérii musím říct,že kdybych seriál hodnotil jako kriminálku,vyšel by mi slabší průměr,ale jako psychologické drama funguje výborně.Až mě zarazilo,jakou parádně hustou atmosféru se podařilo vybudovat na dokonale zvládnuté psychologii jednotlivých postav.Navíc se podařilo zajímavě obsadit vyšetřovatelský tandem,zvlášť David Tennant podává přesvědčivý výkon a po většinu času se daří držet na uzdě i přehnanou hru na city,až v samotném závěru se tvůrcům situace vymkne z rukou,jednu chvíli jsem se lekl,že se Sauron opět rozhodl k útoku na Minas Tirith.Druhá série mě příjemně překvapila,čekal jsem,že se budou řešit další vraždy a vznikne tak konkurence k Midsomeru,namísto toho se příběh dělí do dvou rovin,první se zabývá soudním řízením s vrahem Dannyho a druhá konečně vysvětluje,co se stalo v Sandbrooku.Druhá řada mi připadá lépe zvládnutá než řada první,více prostoru dostává i postava Ellie Miller,což rozhodně není na škodu.(21.10.2016)

Vypadá to úchvatně (můžou za to tak z 60 procent exteriéry a ze 40 kamera), hudba je úchvatná (ať žije Ólafur Arnalds), Tennant s Colmanovou a jejich vyvíjející se profesionální vztah nemají chybu a o té detektivní zápletce to vlastně zas až tak moc není. Po prvním dílu jsem prostě zapomněla, že hledáme vraha, a nechala se unést tou atmosférou a neustále do větší hloubky se odhalujícími vztahy mezi obyvateli Broadchurche, takže když se to nakonec vyřešilo, bylo mi spíš líto, že to místo teda musím opustit. Soundtrack si pouštím pořád dokola. Hlavně v práci. Slyším v něm moře.(2.5.2014)

• - Broadchurch se stal v době uvedení "nejtweetovanějším" seriálem v UK. (Eluap)

• - V době vysílání seriálu některé anglické sázkové kanceláře vypsaly sázky na to, kdo je vrah oběti. (PrcekTK)

• - Charlotte Rampling (Jocelyn Knight) a Marianne Jean-Baptiste (Sharon Bishop), které ve 2. sérii seriálu hrají advokátky stojící na opačných březích, si již spolu dříve zahrály ve filmu Tonyho Scotta Spy Game (2002). (jezurka42)