Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2017, 19 h 20 min (Minutáž: 46–53 min)

Tvůrci:

Chris Chibnall

Chris Chibnall

David Tennant, Olivia Colman, Andrew Buchan, Jonathan Bailey, Carolyn Pickles, Pauline Quirke, Steve Bennett, Jodie Whittaker, Will Mellor, Arthur Darvill, Tanya Franks, Vicky McClure, David Bradley, Tracey Childs, Julian Seager, Adam Wilson, Simone McAullay, Charlotte Beaumont, Matthew Gravelle, Farzana Dua Elahe, Eve Myles, Alfred Enoch, Charlotte Rampling, Nadia Williams, Abigail Hardingham, James D'Arcy, Susan Brown, Peter De Jersey, Simon Blood DeVay, Stuart Mulcaster, Nicole Arumugam, Katherine Denkinson, Clem So, Alan Bond, Bill Fellows, Elaine Caulfield, Ajaz Aslam, Stuart Davidson, Adjoa Andoh, David Sibley, Chris Cowlin, Janet Dibley, Phoebe Waller-Bridge, Jacob Anderson, Lee Asquith-Coe, Eliza Bennett, Roger Ringrose, Marianne Jean-Baptiste, Shaun Dooley, Meera Syal, Adam Leese, Lucy Cohu, Tom Rosenthal, Sarah Parish, Lenny Henry, Georgina Campbell, Mark Bazeley, Julie Hesmondhalgh, Charlie Higson, Amanda Drew, Guillaume Rivaud, Richard Hope, David Rowlands, Jack Ashton, Steve Walsh, Jake Blight, Daniel Hill, Hollie Burgess, Joe Sims, Oskar McNamara, Simone Ashley, Hara Yannas, Hannah Rae, Jenny Bede, Sebastian Armesto, Sunetra Sarker, Julie Cox, Chris Mason, Mariah Gale, Charles Babalola, Hannah Millward, Jim Howick, Elen Rhys, Josette Simon, Ellora Torchia, Kelly Gough, Gbemisola Ikumelo, Thusitha Jayasundera

Richard Stokes, Dan Winch

Scénografie:

Anna Pritchard, Catrin Meredydd, Laura Marsh (set dekoratér), Claire Levinson-Gendler (set dekoratér)

Kostýmy:

Ray Holman

Zádumčivá detektivka z navenek sousedsky přátelského, ale ve skrytu dusivého maloměsta. Pod povrchem zůstává hodně dalších věcí, například až autisticky nepřátelský detektiv se v závěru projeví jako křehký muž, který má pádný důvod, proč mu doslova puká srdce. Zprvu naivní venkovská detektivka se rychle učí a ukáže inteligenci a sílu, s níž jako lovec dokáže jít za kořistí.____ Vražda malého chlapce odkryje chatrné idylické šíty, které staví mnozí obyvatelé na odiv, aby za nimi skryli své hříchy a zlá svědomí. Příběh se zaměřuje především na vztahy rodičů a dětí a každý z nich je přitom poznamenaný velkou vinou. ____ Seriál podkresluje dobrá hudba a vynalézavá kamera. Jenomže teď přijde ALE.____ Ale ve střední části už je toho natahování, falešných nápověd a sentimentu příliš. Znovu to začne být napínavé až ke konci. ____ Hlavní výhrady mám k detektivní linii. Vinní i (ne)vinní se chovají mnohdy tupohlavě a zanechávají za sebou stopy jako na branném cvičení pro prvňáčky. KOUSEK DĚJE - proč leželo tělo na pláži, místo toho, aby bylo bezpečněji ukryto v moři, když se to odehrává v přímořském městečku? Proč policie opouští slibné stopy a vrhá se do slepých uliček - například neprověří chlapcův počítač, přestože už od začátku jim všichni říkají, jak byl v počítačích dobrý a chodil i na speciální kurz? A druhý chlapec - prý také premiant kurzu - netuší, že pouhým vymazáním se souborů nezbaví a pak jde počítač rozbít kamsi do lesa, když by ho zase jednoduše mohl hodit do moře?.... atd. Těch náhod ve vztazích i při detektivní práci je příliš mnoho, takže je vyšetřování i jeho výsledek dost přitažený za vlasy. _____ Díky ale za přesvědčivě napsaný i zahraný vztah mezi odtažitým detektivem a jeho mateřsky pečovatelskou kolegyní - protože nejde o banální sexuální pnutí, ale o čisté přátelství. /28. 6 .13./(28.6.2013)

1. série: No jasně, nevyhne se to srovnání s Lutherem a všemi těmi kriminálkami z posledních let. Přepacovaný a zničený detektiv, kterého všichni nenávidí, protože se chová jako "pacholek" (doplňte si co chcete). Z těch hodně subjektivních dojmů bych rád vypíchl Tennantův hezký skotský akcent (přišlo mi, jako by byl s postupem série výraznější).Z těch objektivnějších musím říct, že to je výborně zahrané a zrežírované. Pomalé tempo může někoho uspávat, ale hrozně to pomáhalo při vstřebávání různých úhlů pohledu - například díl s majitelem trafiky. Úžas. (100%)(7.5.2016)

Další trošku jiný příběh o vyšetřování jedné vraždy malého kluka v poměrně malém městečku, kde se všichni znají a vrah může být kdokoli. Atmosféra parádní, nechybí zde nikdo(i medium se ukáže). Na každou postavu je zde dostatek prostoru avšak vévodí jim dvojka detektivů(super protiklady), i když na xicht toho chlápka jsem si musel zvykat :) Musel jsem skouknout na jeden zátah, angláni jen tak dále. 9/10 2.SÉRIE: Sakra hodně silnej zážitek z druhé série... Po vraždě nastane soud, kde nejen vyleze na povrch od každého jeho kostlivec ze skříně, ale rodina a ostatní z malého městečka si přožijí vše ještě jednou, v tom nejhorším smyslu a v bitvě mezi dvěma advokáty(po shlédnutí si to nedokážu představit, že bych si to prožil...) A samozřejmě se ukáží byrokratické kličky, triky apod. Avšak ještě další příběhová linie se zde ukáže, a ta je neméně zajímavá... Není potřeba ani zbytečně ždímat a tlačit na emoce, tady je to tak reálné až mrazivé, to chce prostě vidět, po každém díle jsem nevěřil a jen čuměl... Ústřední dvoje opět jede na jedničku, bez jediné výtky, objeví se i nějaké nové zajímavé postavy a klidně bych si i počkal na další sérii. Tahle jasných 10/10 Tak třetí serie za mnou a ano, opět to byl silnej zážitek.. Tentokrát připad znásilnění. V průběhu vyšetřování vyplouvají kostlivci všech zúčastněných napovrch a vubec to není příjemné.. A ještě stále můžeme vidět osudy rodiny, která přišla o syna v 1.sérii. Kdo viděl předešlé série, ví o co jde a pochvaluje si to taky, ten kdo neviděl, měl by okamžitě začít. Opět to jinak nejde 10/10(5.1.2015)

Dalsi fenomenalni anglicky serial, tentokrat si BBC vzalo na musku soucasnou spolecnost poklidneho skotskeho primorskeho letoviska. Cela serie je (nebo alespon pro mne byla) obrovskym dojakem (kam se hrabou romanticke telenovely) - ac detektivka plna napinaveho patrani, misto akce zde najdete spise lidske vztahy odhalene az na kost. Je zde podle mne mnoho velice hezky prokreslenych postav - od motivu a moralky az po vsednodenni vykyvy a obtize a diky nim se serialu dari vyzdimat z divaku posledniho kouska empatie a soucitu. Zpracovani pak (pro BBC) tradicne precizni, "severske" (pošmourné, s durazem na estetiku, architekturu a celkove "design").(15.7.2014)

1.série: Hutná, realistická, na dřeň kosti jdoucí emocionální masáž, která dovede diváka doslova a do písmene psychicky vyflusnout, jako šlupku od banánu. Herecké výkony jsou natolik fascinující, že člověk ani pomalu nestíhá dýchat. Hudební složka dere slzy do očí. Well, done! 90%(22.11.2013)

• - V seriáli sa spolu objavujú herci David Tennant, Arthur Darvill a David Bradley. Všetci traja hrali v britskom sci-fi seriáli Doctor Who (2005). Toto spojenie s týmto sci-fi seriálom však nie je jediné. Autor a scenárista seriálu Broudchurch - Chris Chibnall - totiž občas píše epizódy aj pre Doctora Who. (The M)

• - V době vysílání seriálu některé anglické sázkové kanceláře vypsaly sázky na to, kdo je vrah oběti. (PrcekTK)

• - V skutočnosti jediný, kto od začiatku poznal identitu vraha, bola Olivia Colman. Na prvom konkurze jej to tvorcovia prezradili, chvíľu na to jej však telefonicky oznámili, že si to rozmysleli a že nikto z hercov nesmie vedieť, kto je vrahom. Takže Olivia musela držať meno vraha celú sériu v tajnosti. (Vladimirovna)