Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013–2017, 19 h 20 min (Minutáž: 46–53 min)

Broadchurch je profesionálně udělaný. Má silnou závěrečnou předtitulkovou scénu, i v průběhu se objeví dost emočně fungujících momentů a podzápletek. Vtip je v tom, že ač to vypadá, že se vše točí kolem hlavní dějové linie, vyšetřování vlastně vůbec k ničemu nevede, načež se vrah musí přihlásit sám. Dokonce dvakrát! Celá řada indicií vyšumí do ztracena, nastíněné motivy dělají jenom clonu a místo aby se nakonec děj složil do uceleného příběhu, Broadchurch prostě skončí. Vysoké hodnocení nechávám, protože jsem si seriál užil a nehodím ty hodiny do koše jen proto, že se celý případ ukáže vlastně dost nezajímavý. Ale před druhou sérií zůstávám obezřetný…a ted jsem si vzpomněl, ten mystický prognostik, to jako bylo co? To jsme ho jako měli brát vážně? Radši už se v tom nebudu moc pitvat…Edit: i po druhé sérii hodnocení nechávám, nemá už sice takový drajv, ale vedle Killing je BC zatím jediným seriálem, který dokáže z jednoho případu žít dvě série, aniž by měl divák pocit něčeho nepatřičného. Což je třeba ocenit.(13.9.2016)

Solidní britská detektivka, která dodá přesně to, co od žánru chcete. Solidní kličkování mezi důkazy přivadějící na špatnou stopu, lehce jeté detektivy, mnoho tajností a kostlivců ve skříni. Nakonec ale přeci jen i na 8 dílech trochu toho natahování přichází a rozuzlení je vzhledem k předchozímu trochu méně úderné.(23.11.2014)

Znepokojující drama, která mě až do poslední epizody drželo v napětí. Otázka, kdo je vlastně vrahem visela stále ve vzduchu a já v průběhu seriálu podezříval snad úplně každého, až na pravého viníka. Nejvíc mě zaujalo lynčování "pedofila" a taky jsem si oblíbil časté užívání slůvka "bloody". Jinak mě k seriálu přitáhlo hned několik věcí, počínaje britskou angličtinou přes dobré recenze až po obsazení. Jako fanoušek Doctora Who jsem rád znovu viděl nejen samotného Doctora (Tennant coby Alec Hardy), ale i Roryho (Darvill jako pastor Coates). Jen si trochu nedovedu představit, jak bude souviset druhá série. 80 % *** Druhá série přichází s něčím trochu jiným než bylo zvykem v první sérii. Ta člověka držela v očekávání, kdo je vrahem. Druhá člověka drží v očekávání, jak dopadne soudní proces s "vrahem". Pokračuje odhalování tajemství všech zúčastněných, které vyvolává otázky. Zároveň se během toho řeší případ, který si přinesl Hardy z minulosti (Sandbrook) a oba se proplétají až do úplného konce, kdy přijde rozuzlení obou případů. Upřímně řečeno, druhá série mi přišla o něco slabší. Možná to bylo tím procesem, možná tím, že případ Sandbrook nedostal tolik prostoru jako tomu bylo u prvního případu a nedokázal mě vtáhnout. Možná to bylo tím, že se vyprávění soustředilo na dvě věci. Přesto se na třetí sérii s chutí podívám až na ní přijde řada. 70 % *** Nebudu lhát, po druhé sérii jsem byl docela zklamaný, ale třetí mi to bohatě vynahradila. První série byla skvělá a dokázala vtáhnout a nechat vás hádat, co se děje. A přesně k tomu se tvůrci vrací během třetí série. Tentokrát sice nejde o vraždu, ale o znásilnění. To však malým městečkem začne otřásat ještě víc. Napětí od začátku do konce, několik podezřelých s motivem a podivným alibi a záhada se může rozplétat. Neskutečně povedená série s několika působivými scénami, které zaručí, že na Broadchurch se bude vzpomínat jako na skvělý seriál.(25.1.2014)

Velmi dobrá britská krimisérie, scénářem hodně podobná střihu The Killing (autor ji ale údajně napsal před ním). Navzdory "neoriginálnímu" schématu "podezřelí jsou všichni, otcem počínaje, místním farářem konče, páč každý má větší či menší kostlivce ve skříni", mě chytlo natolik, že jsem osm padesátiminutových dílů dal téměř v kuse... Dobré.(14.1.2016)

„He’s sent you not what you want…but what you need.“ Broadchurch. Přímořské městečko. Obyvatelé jako jedna velká rodina. Klid. Ticho. Bouře se pomalu blíží. Ellie Miller, těší mě. Alec Hardy, opravdu? Ne. Bouře je již blízko. Kluk, mladý, chytrý, bezproblémový. Nalezen mrtev na pláži. Příčina smrti: uškrcen. Trestný čin: vražda. Bouře propukla v peklo. Broadchurch je naprosto nádhernou studií lidské povahy. Studií strachu, obav, pomluv a podezřeních. Kdy i nejlepší přítel se stane nepřítelem a rodina svými vlastními zabijáky. Příběh, přestože se jedná o vražednou zápletku, nikdy nezabředne do stanovených pravidel, přestože nijak nevybočuje ze svých obvyklých kolejí. A jde snad něco tomuto skvostu, jež mne během jednoho jediného dne dokázal okouzlil, vytknout? Ne. Strhující výkony, brilantní kamera a úchvatná hudba, to vše utváří jednoduchý, mrazivý příběh úžasným a mnohdy těžko uvěřitelným. ...So yeah, you are maybe in Former Detectives Club, but we need you. Because you were brilliant. Because you are brilliant.(23.1.2015)

• - Téměř všem hercům tvůrci seriálu řekli, že právě oni mohli zabít Dannyho. Jediná Jodie Whittaker, jenž hraje matku chlapce, dopředu věděla, že ona vrahem není. Vyžádala si to kvůli správnému pochopení své role a také aby veděla, jestli má svůj smutek a paniku předstírat, či ne. (jezurka42)

• - Hnědý labrador, jehož vlastní Susan Wright (Pauline Quirke), se jmenuje Bailey a i ve skutečnosti je Pauline jeho majitelkou. (jezurka42)

• - Charlotte Rampling (Jocelyn Knight) a Marianne Jean-Baptiste (Sharon Bishop), které ve 2. sérii seriálu hrají advokátky stojící na opačných březích, si již spolu dříve zahrály ve filmu Tonyho Scotta Spy Game (2002). (jezurka42)