Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013 - 2017, 19 h 20 min (Minutáž: 24x50 min)

Po první sérii musím říct,že kdybych seriál hodnotil jako kriminálku,vyšel by mi slabší průměr,ale jako psychologické drama funguje výborně.Až mě zarazilo,jakou parádně hustou atmosféru se podařilo vybudovat na dokonale zvládnuté psychologii jednotlivých postav.Navíc se podařilo zajímavě obsadit vyšetřovatelský tandem,zvlášť David Tennant podává přesvědčivý výkon a po většinu času se daří držet na uzdě i přehnanou hru na city,až v samotném závěru se tvůrcům situace vymkne z rukou,jednu chvíli jsem se lekl,že se Sauron opět rozhodl k útoku na Minas Tirith.Druhá série mě příjemně překvapila,čekal jsem,že se budou řešit další vraždy a vznikne tak konkurence k Midsomeru,namísto toho se příběh dělí do dvou rovin,první se zabývá soudním řízením s vrahem Dannyho a druhá konečně vysvětluje,co se stalo v Sandbrooku.Druhá řada mi připadá lépe zvládnutá než řada první,více prostoru dostává i postava Ellie Miller,což rozhodně není na škodu.(21.10.2016)

Príjemná štúdia spájajúca nielen postup vyšetrovania jednej vraždy, ale aj kresbu jednotlivých ústredných postáv príbehu. Divákovi sa postupne odhaľuje ukáža práce polície pri pátraní po páchateľovi. Rovnako ako jej omyly zahŕňa aj všetky jej pokroky. Odhaľuje spleť vzťahov obyvateľov mestečka Broadchurch a okrem výborného vykreslenie postáv hlavných vyšetrujúcich detektívov, sa zameriava sa aj na rodinu zavraždeného a prácu a vplyv médií na samotné vyšetrovanie prípadu.V celom seriály sa vynímajú najmä herecké výkony Davida Tennanta a Olivie Colman, ktorý svoje postavy stvárnili skutočne excelentne. Odhalenie osoby vraha a celkové ukončenie série bolo pre mňa skutočným prekvapením.(24.9.2013)

Svým způsobem je Broadchurch krimi seriálem s vlastně úplně nejjednodušší a nekomplikovanou zápletkou jakou jen může mít. Jedna vražda, ponurá atmosféra, mnoho podezřelých a jeden vrah. Je to málo? Podle mě ne. Někdy stačí dělat obyčejné věci dobře a ono to stačí. Obzvlášť v rámci žánru kriminálek je současně v příbězích převis příběhů se spiknutími, nebo alespoň sériovými psychopatickými zabijáky. Broadchurch se do takovýchto přemrštěných zápletek nepouští, tvůrci se drží v umírněné lokální rovině, dělají to dobře a to stačí. Po technické stránce je seriál filmově perfektní, má uvěřitelný scénář, nepřepálený počet epizod (a tedy absenci vaty), pěkný soundtrack a velmi dobré herecké výkony. Ostatně důvodem proč jsem začal seriál sledovat je David Tennat, protože z jeho výkonů v Doctor Who mě dodnes mrazí, když si vzpomenu. Zde sice tak nevyniká, hraje úsporněji, ale věrohodně a dobře. Avšak jak je v britských seriálech zvykem herectví celkově patří k nejsilnějším stránkám televizní tvorby.(4.7.2013)

(Pozor, nečítať ak ste seriál nevideli) Prvá časť: myslím že vrah bude otec boží a otec mŕtvoly bude mať milenku. Druhá časť: stale si myslím že to bude farár. Tretia časť: z otcom som mala pravdu. Potom som v tom mala strašný chaos a na konci siedmej časti som si bola na 98% istá, že viem kto je vrah. A kurva že som mala pravdu.(3.10.2013)

Jakkoliv je detektivní linka zajímavá - a rozhodně mně zajímá, kdo zabil Dannyho - hlavní síla seriálu je v psychologii postav, v tom jaký dopad má vražda nejen na jednotlivé obyvatele, ale jak zároveň působí na celou komunitu lidí malého městečka. Na povrch vyplouvají skryté aféry, Broadchurch začíná ovládat atmosféra strachu a vzájemného podezírání a do neklidného ohně přikládají navíc ještě všudypřítomní novináři, snažící se ze smrti malého chlapce získat co nejvíce pro svoji mediální kariéru. Dalším plusem je hlavní dvojice vyšetřovatelů - Ellie Miller je empatická žena, která má pro lidi v Broadchurch pochopení a soucit, protože je místní a mnozí z nich jsou její přátelé. Naproti tomu detektiv Alec Hardy, který byl k případu povolán odjinud, působí uzavřeným a ne zrovna přívětivým dojmem, sebou si vláčí tajemství z minulosti a k případu přistupuje věcně a bez emocí. A právě Elliino vcítění a Alecův nadhled tvoří zajímavou spolupráci, co se týká v přístupu k celému vyšetřování. Herecké výkony, hudba, vizuální stránka, to všechno funguje na jedničku a jako správnou whovianku mě potěšilo vidět spolu v jednom seriálu Davida Tennanta s Arthurem Darvillem...Tak musím říci, že konec první série byl hodně emotivní, zatím 75% a těším se na sérii druhou.(6.4.2013)

• - Charlotte Rampling (Jocelyn Knight) a Marianne Jean-Baptiste (Sharon Bishop), které ve 2. sérii seriálu hrají advokátky stojící na opačných březích, si již spolu dříve zahrály ve filmu Tonyho Scotta Spy Game (2002). (jezurka42)

• - Soudní budova Wessex Crown Court je ve skutečnosti Exeter University v Devonu. (jezurka42)

• - V době vysílání seriálu některé anglické sázkové kanceláře vypsaly sázky na to, kdo je vrah oběti. (PrcekTK)