Broadchurch (TV seriál)

Drama / Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 2013 - 2017, 19 h 20 min (Minutáž: 24x50 min)

Svým způsobem je Broadchurch krimi seriálem s vlastně úplně nejjednodušší a nekomplikovanou zápletkou jakou jen může mít. Jedna vražda, ponurá atmosféra, mnoho podezřelých a jeden vrah. Je to málo? Podle mě ne. Někdy stačí dělat obyčejné věci dobře a ono to stačí. Obzvlášť v rámci žánru kriminálek je současně v příbězích převis příběhů se spiknutími, nebo alespoň sériovými psychopatickými zabijáky. Broadchurch se do takovýchto přemrštěných zápletek nepouští, tvůrci se drží v umírněné lokální rovině, dělají to dobře a to stačí. Po technické stránce je seriál filmově perfektní, má uvěřitelný scénář, nepřepálený počet epizod (a tedy absenci vaty), pěkný soundtrack a velmi dobré herecké výkony. Ostatně důvodem proč jsem začal seriál sledovat je David Tennat, protože z jeho výkonů v Doctor Who mě dodnes mrazí, když si vzpomenu. Zde sice tak nevyniká, hraje úsporněji, ale věrohodně a dobře. Avšak jak je v britských seriálech zvykem herectví celkově patří k nejsilnějším stránkám televizní tvorby.(4.7.2013)

(Pozor, nečítať ak ste seriál nevideli) Prvá časť: myslím že vrah bude otec boží a otec mŕtvoly bude mať milenku. Druhá časť: stale si myslím že to bude farár. Tretia časť: z otcom som mala pravdu. Potom som v tom mala strašný chaos a na konci siedmej časti som si bola na 98% istá, že viem kto je vrah. A kurva že som mala pravdu.(3.10.2013)

Extrakt dánského klenotu v osmi dílech, který namísto seversky syrové a pochmurné stylizace vsadil na melodramatickou patinu. Což nemusí být vhledem k námětu o ztrátě vůbec na škodu, ale tady jsou takové ty odzvučené zpomalené záběry za afektovaně tklivé/dramatické hudby či snímání proti zapadajícímu slunci tak časté, až je to vyloženě otravné. Největší úskalí je ovšem již samotný koncept; vsadím-li na civilní psychologickou stránku, která se spíše než zločinem a jeho vyšetřováním (což je dobře, jelikož "kdo a proč" je nade vší pochybnost odvoditelné velmi záhy čili v krimi aspektu seriál nefunguje ani za mák) zaobírá dopadem na rodinu pozůstalých i jejich okolí a vůbec důsledky i vyrovnávání se s tragédií v rámci uzavřené komunity, tak chtě nechtě musím mít skvěle napsané a vyprofilované postavy, které takovouto drobnokresbu ustojí. Samozřejmostí je pak skvělé obsazení. A byť tu takové postavy nesporně jsou, tak to nejsou ani zdaleka všechny. A i ty co z toho vyjdou nejlépe, tak zůstávají jen a pouze postavami; ani jedna není tak "živoucí" jako manželé Birk Larsenovi ze zmíněného dánského předobrazu. Nejsilnějším aspektem seriálu tak je genius loci vísky Broadchurch.(22.5.2013)

Nejlepší překvapení roku. Detektivka, kde vražda malého chlapce v přímořském městečku nutí obyvatele v rámci vyšetřování poodhalit svá tajemství, která by spíše měla zůstat skryta, jelikož důsledky jsou spíše zničující. Finální díl je emocionální jízda, která se kouká velmi obtížně, jelikož dokáže rozdrtit city a zároveň si člověk uvědomuje, že je potěšen z kvality seriálu. 10/10 Season 2: 9/10. Překvapivě se pokračuje v ději a druhá sezóna je něco napůl mezi soudním dramatem a menší detektivkou, kdy Hardyho dostihne jeden starý nedořešený případ, který už byl naznačen v první sérii. Mírně slabší, ale i tak stále neskutečně emotivní, výborně natočené a zahrané. Navíc ta anglická pobřežní krajina je tak nádherná. 9/10. Ale už vůbec nevím, kam se bude ubírat třetí série.(17.5.2013)

Broadchurch je profesionálně udělaný. Má silnou závěrečnou předtitulkovou scénu, i v průběhu se objeví dost emočně fungujících momentů a podzápletek. Vtip je v tom, že ač to vypadá, že se vše točí kolem hlavní dějové linie, vyšetřování vlastně vůbec k ničemu nevede, načež se vrah musí přihlásit sám. Dokonce dvakrát! Celá řada indicií vyšumí do ztracena, nastíněné motivy dělají jenom clonu a místo aby se nakonec děj složil do uceleného příběhu, Broadchurch prostě skončí. Vysoké hodnocení nechávám, protože jsem si seriál užil a nehodím ty hodiny do koše jen proto, že se celý případ ukáže vlastně dost nezajímavý. Ale před druhou sérií zůstávám obezřetný…a ted jsem si vzpomněl, ten mystický prognostik, to jako bylo co? To jsme ho jako měli brát vážně? Radši už se v tom nebudu moc pitvat…Edit: i po druhé sérii hodnocení nechávám, nemá už sice takový drajv, ale vedle Killing je BC zatím jediným seriálem, který dokáže z jednoho případu žít dvě série, aniž by měl divák pocit něčeho nepatřičného. Což je třeba ocenit.(13.9.2016)

• - Soudní budova Wessex Crown Court je ve skutečnosti Exeter University v Devonu. (jezurka42)

• - Mylně je seriál označován za remake dánského seriálu The Killing (od r. 2011). Scénář k Broadchurch ale jeho autor psal už od roku 2002, tedy nejméně 5 let před severským počinem. Scenarista Chris Chibnall však svůj nápad dokázal zrealizovat až o 10 let později. (jezurka42)

• - Postava Paula Coatesa bola napísaná priamo pre Arthura Darvilla. Tvorca seriálu Broudchurch - Chris Chibnall - Arthura oslovil, keď sa stretli na natáčaní Doctora Who (2005). (The M)