• Japonsko

• Japonsko

Ghost in the Shell / 攻殻機動隊

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 1995, 82 min

Dle mého názoru má v sobě každý milovník filmů něco, díky čemuž mu činí potěšení sledovat japonské masterpiece animáky podobné tomuto. Ty filmy mají nápad (většinou ty nejlepší náměty z celosvětové kinematografie, které se rovnají příběhům těch nejkvalitnějších sci-fi románů), jsou děsně k nakousnutí, a hrdinové jimi prochází stylem zběsilých akčních honiček, soubojů, ale i dramaticky dojemných scének. Ghost in the Shell pak není jiný. V příběhu, který - povídá se - do značné míry inspiroval tvůrce Matrixu jsem byl svědkem našlapané akce která měla grády, i smysluplných konverzaček mezi dvěma či více postavami. Ze začátku mi možná trochu trvalo, než jsem se do příběhu vžil (osobně doporučuji přečíst si k filmu před jeho shlédnutím anotaci), ale menší zmatek v hlavě po pár minutách vystřídalo napětí první akce, po které následovalo procitnutí a plné zasvěcení do děje. Na co nesmím zapomenout, je zmínka o nenucené nahotě ve filmu. Ta do celého universa GitS perfektě zapadá, je někdy až poetická, a já navíc dostal potěšující bonus v podobě s precizností nakreslených slečen v rouše Evině s božskými křivkami těla. Nejen proto tento snímek dlouho zůstane jedním z nejkrásnějších sci-fi, co jsem kdy viděl...(26.8.2009)

„The net is vast and infinite.” Jaké to je, když nevíte kým doopravdy jste? Když pochybujete o své lidskosti každou sekundu svého života? A existuje vůbec ještě hranice mezi člověkem a strojem? Tolik otázek a tak málo odpovědí. Ghost in the Shell, audiovizuální nářez s geniálním příběhem, je naprosto jiný, jak většina kinematografické tvorby 20. století. A je to právě ta odlišnost, ať už se jedná o úchvatný scénář, nářezovou hudbu či dech beroucí animaci, která z něj dělá nadčasové dílo a nejlepší cyberpunkové anime historie.(1.12.2009)

Čistě orgastické veledílo obrazem i duší. Futuristická lahůdka ve stylu, který umí jen japonské anime. Ačkoli inspirace v "Blade Runner" je zjevná, GIS jeho myšlenku a atmosféru ztrojnásobilo a unáší diváka do sféry úvah o smyslu života, lidské existence a její unikátnosti a po svém podává Nietzcheho pojem "nadčlověka". Zároveň se však netopí jen ve své filozofické stránce a předkládá divákovi magické akční scény, podmanivou hudbu a poutavý příběh. Zkrátka legenda anime se vším, co k tomu patří..(23.10.2010)

Nejlepsi anime vsech dob? Ha ha, ani omylem, ani vzdalene! Cokoliv od Miyazakiho tohle roznasi na kopytech. Miluju sci-fi, cyborgy, umele inteligence, futurismus atd., napr. tematicky a atmosferou podobny Blade Runner je jeden z mych TOP10 filmu ever, ale tohle me pouze bezmezne nudilo a predevsim nehorazne zklamalo. Nebyt naprosto fantasticke hypnoticke hudby, sel bych i na 2*. "I refer to myself as an intelligent life form because I am sensioned and I am able to recognize my own existence, but in my present state I am still incomplete." 5/10(17.5.2010)

Jednoznačně nejhlubokomyslnější anime jaké jsem viděl...zatím (dodatek - překonáno pouze druhým dílem;)). Sci-Fi...a jednou možná poselství budoucím generacím. Každopádně je to kus scénaristického mistrovství, s na svoji dobu neskutečnou animací. Kenji Kawai a Mamoru Oshii budou navěky velebeni jako géniové, kteří přenesli Majora Kusanagi z papírových stránek na filmové plátno. Je to trochu symbolické, že díky všem těm torrentům a DCčkům a nevím čemu všemu ještě, má Major opravdu přístup všude...And where does the newborn go from here? The net is vast and infinite. 2501%;)(1.6.2005)

• - Kód běžící na začátku filmu na pozadí reprezentuje zakódovaná jména filmového štábu. (gauron666)

• - Pro zvýšení realističnosti, štáb odjel mimo Japonsko, aby mohli testovat různé zbraně a jak ničí různé předměty. Vidět je to obzvláště v závěrečném souboji, kdy střelba do kamene nevydává žádné jiskry, které jsou do mnohých jiných filmů dodávány pro dramatický efekt.. (Harroc)

• - Dlouho dobu se spekulovalo, v jakém městě se příběh odehrává, protože ve filmu se o tom nemluvilo. Spekulovalo se, že je to Tokyo, ale režisér řekl, že město je vytvořené podle Hong Kongu. Navíc pivo San Miguel (které pijí některé postavy) je velmi oblíbené také v Hong Kongu. (Harroc)