poster

Ghost in the Shell

 • Japonsko

  Kōkaku kidōtai

 • Japonsko

  Ghost in the Shell / 攻殻機動隊

 • USA

  Ghost in the Shell

 • Velká Británie

  Ghost in the Shell

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 1995, 82 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mcb
  ****

  Recept anime+scifi+filosofie by snad nikdy nemohl dopadnout špatně. Špičková vuzuální stránka podkreslená velmi podmanivou hudbou na pozadí hlubokomyslné cesty za svou vlastní podstatou. Přihoďme k tomu pár mnohoznačných scén a dialogů, vyrojme symboly za každým rohem a hned se vám vyrýsuje kult, po kterém bude několik "pseudoznalců scifi" vykládat Matrix jako nestoudnou vykrádačku. Ale pravda je jinde. Ghost in the Shell je kompaktním uzavřeným dílem, které je na povrch nesmírně komplikované (jak by ne, když se řeší otázky o smyslu lidské existence), ale onu komplikovanost nám víceméně utváří skrz pár prohozených dialogů, které divákovi nabízejí množství nejednoznačných otázek a odpovědí, díky nimž vám stoprocentně nahodí brouky do hlavy. Určitě se tu vyskytuje řada geniálních scén a atmosféra je více než libová, ale když se snažím, jak chci, jako výsledek dostávám japonského Blade Runnera 2.0, se vším všudy. S podobnou myšlenkou a s totožným audiovizuálním stylem. Je to perfektní film, ale uznávám, že nemusí každému na první pohled sednout...(22.7.2009)

 • Superpero
  *****

  Animace je parádní, i když v konkurenci dnešních anime přece jen působí už trochu oldschoolově. Příběh je dosti komplikovaný, ale myslím, že jsem si z toho odnesl jádro pudla. I když toto filosofování o umělých formách života není úplně moje krevní skupina, oceňuji sofistikovanost "podání". No a ta meditativní hudba je kapitola sama o sobě. Zní jak kdyby byla z jiné planety (myšleno jako kompliment).(4.4.2005)

 • Divočák
  *****

  Je až nespravedlivé, že v době, kdy euroamerická kultura ještě stále nevědomky čekala na Matrix a dokonce i takový Johnny Mnemonic teprve putoval do kin, japonská mládež už mohla zoufale utápět své ubohé lidské mysli v úžasném cyperpunkovém světe Ghost in the shell. Nechápu lidi, kteří tenhle film mohli nepochopit, protože když pozorně sledujete, co se před vámi děje, všechno vám do sebe nakrásně zapadá. Jako student filosofie můžu navíc říct, že film má opravdu hluboký filosofický přesah a nejde tak jen o prázné pseudofilosofické tlachání, za které se většina podobných žánrovek snaží schovávat. Celkový dojem navíc perfektně dokresluje na svou dobu špičková animace a taky úžasná hudba, díky kterým se občas přistihnete při tom, že vlastně ani k ukojení vašeho audiovizuálního libida nic víc než záběry na noční město a hypnotickou Kawaieho hudbu nepotřebujete...(2.5.2007)

 • honajz
  **

  Hm... Animace... hm... ta mi občas připomínala animaci u maďarské rodiny Smolíkových... příběh, myšlenka... hm... jsme lidé s kybernetickými vylepšeními, jsme ještě lidé?, co hacknutí lidé s implantovanými myšlénkami, simulací místo reality? ... hm... hlubokomyslné... No, nejlíp to tu asi napsal GodComplex, na rozdíl od něho jdu i navzdory skutečně dobré hudbě na dvě hvězdy.(31.10.2010)

 • M.Macho
  *****

  Krásné holky a velké zbraně - tak jsem si ve své naivitě představoval legendami opředené anime - Ghost in the shell. Nakonec jsem shledal, že to je opravdu "deus ex machina" - akční a zároveň nesmírně přemýšlivé - pro mě filosofický vrchol je scéna v níž tank v muzeu roztřílí "Strom života". Kdo je člověk, cyborg a kdo je něco mezi? Netuším. Tenhle film mi ochvějnou odpověď nenechal... A přitom je tak jednoduché se připojit...(17.11.2006)

 • - Seriál vznikl na motivy stejnojmenné mangy od Masamune Shirowa. (Claude Speed)

 • - Bratři Wachowští prohlásili, že jeden z filmů, kterým se inspirovali při vymýšlení trilogie Matrix, byl i tento. (Claude Speed)

 • - Dlouho dobu se spekulovalo, v jakém městě se příběh odehrává, protože ve filmu se o tom nemluvilo. Spekulovalo se, že je to Tokyo, ale režisér řekl, že město je vytvořené podle Hong Kongu. Navíc pivo San Miguel (které pijí některé postavy) je velmi oblíbené také v Hong Kongu. (Harroc)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace