Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

george82

Co na to říct? Filmy podle skutečných událostí mají většinou silný příběh. Tady mi to tak nepřišlo. Kamarádi mi říkali, že jsem to jen nepochopil. Naopak. Podle mého to byl film jen o lidské chamtivosti a touze po penězích, kde se to ale prostě naší nejvyšší hoře světa nelíbilo a tak všechny šupky dupky poslala k ledu. Myslím, že to byla škola pro všechny a koukat na tento snímek s tím, jaká tragédie to byla, je chybné. Daleko větší tragédií by bylo, kdyby se z hory opravdu stala atrakce a chodilo se na ní jak do kina. Takže ve výsledku mě film zas až tak nedostal. ()

marek29

Hodinu se tam nic neděje a hodinu je to drama jako prase :D dá se chápat, že jak náhle to přišlo ve filmu, tak náhle chodí bouře i na Everestu.. No za mě to byla nejdřív moc idylka a pak dojení emocí dost silný. Přesto nechápu porušování zdravého rozumu a vrácení se na vrchol po jisté hodině. Lidé zkušení by se neměli nechat unášet emocemi a doplácet na citová rozhození životem.. ;) Jinak slušný drama/thriller - 4z5 ()

BardDeLune

Tento film ukazuje vše, od fascinace, přes strach, euforii, ale také obchod, kterým se výstup na Everest stal. Film je emotivní výpovědí o tom, že ona ta hora a to počasí je nakonec vždy největším protivníkem. Film se mi líbil nejen hereckým obsazením, ale také svou upřímností. A že jsem jich již pár viděla, tento se řadí mezi ty nejlepší. ()

kslaww

Everest mě chytil hlavně záběry které jsou dělány zejména pro IMAX ale i doma jsem se pokochal...napětí i příběh nebyl špatný...dobrá zábava na večer. ()

lusa

Myslela som si, že raz sa na Everest prejdem.. Po dnešku radšej ani nie. Obdivujem neskutočné sebazapranie (aj istú dávku masochizmu) ľudí, ktorí sa na tento výstup dajú. Nie je to len o 130% fyzickej kondícii, ale predovšetkým o osobnostných predpokladoch, obetavosti, či zodpovednosti. Ja nemám ani jedno, takže by som ich asi všetkých nechala tak a utekala kade lahšie.. Ale jedno je pozitívne, že umreli až potom, čo dosiahli vrchol hory. Byť to predtým, mňa by porád drblo.. Trošku emočne plytké, ale pekne natočené, dobrá hudba, aj hercov vybrali akurát. A tieto tragédie z hôr ma odjakživa berú. 5* ()

knihovna

Vážení spolukomentátoři hodlám učinit jedno významné prohlášení - na Everest mě nikdo nedostane! Je to vysoko, fouká tam vítr, je tam zima ale hlavně - schody a prohlubně nejsou označeny žluto-černou výstražnou páskou.Navíc když to srovnám s tím výletem na Kokořín..... No nicméně film docela slušně natočen, exteriéry nádherné. Tedy pokud tam nejste a mráz se Vám nepokouší roztrhnout prdel. ()

XXXXXXXX

V dnešní době, je poměrně těžké, provést originální sebevraždu. Když skočíte pod vlak, budou ČDčka následnou škodu vymáhat po vaší rodině, když si oběsíte, nebude se s vaší rodinou nikdo moc na pohřbu bavit, protože to jsou přece ti od toho divnýho, co si šáhl na život atd... Následuje několik typů, jak být originální: 1. Doprovázet na vrchol člověka, jenom proto, že Vám řekne, že už příští rok asi nepoleze (no bodejť, byl by to první zombie horolezec na Everestu). 2. I když vám zkušený průvodce řekne, že máte zůstat na místě a nehýbat se, Vy se stejně musíte zkusit připoutat k lanu, vždyť o nic nejde (jen o váš život). 3. Když se jednou takhle v noci, uprostřed -50°C začnete vysvlékat z bundy jenom proto, že si váš mozek myslí, že je vám vedro. 4. Umrznout v jednom z kempů, však 7 ze 7 vrcholků, už máte slezeno a dál tedy není co moc do řešit. Mimochodem, to že se v prvních 60 minutách u 2 a více minutových filmů děje Exkrement, už pomalu začíná být u holllywoodských megafilmů šablona, která prostě nemůže chybět. A přitom by stačilo to o hodinku stáhnout a možná, že by se u toho divák v konečném důsledku ani tolik nenudil... ()

kubilov

Baltasar Kormákur dokázal vymyslet z lezení na nejvyšší horu světa působivý mix reality show ve stylu "kdo přežije", "zachraň se kdo můžeš" nebo "lepší zůstanou" a adrenalinového dobrodrůža s plejádou známých obličejů s více či méně zahalenými obličeji. Mr. Mountain Madness Jake Gyllenhaal, o trochu menší tvrďák než obvykle Josh Brolin a hnědý Yetti Jason Clarke jednoznačně vedou. Na druhé straně Keira Knightley natočila za rok 2015 jediný film, který jí mohl zabrat co se týče délky natáčení zhruba jedno delší odpoledně a taková Emily Watson, kterou jsem mimochodem nikdy neměl rád, tu vypadá, že je o 20 let starší než v reálu + jediná její replika v celým filmu je smrkání, popotahování a hysterčení, což teda fakt nedávám. Vcelku ale velká pecka. ()

Brano

Tak neoriginálny a predvídateľný film som už dávno nevidel. Klasický scenár podobných horolezeckých filmov. Skupina horolezcov vylezie na horu a po chvíli príde búrka a začína boj o prežitie. Neberiem fakt, že ide o skutočnú udalosť, lenže autori neprišli s ničím novým a originálnym. Film to nebol najhorší, pozrieť sa dal, lenže pri pozeraní sa mi vynáralo x podobných snímkov. Dejovo mi to prišlo ku koncu dosť chaotické, až ma to prestalo baviť. Dialógy bol tiež slabé. Za mňa priemer. ()

brzozin

Aby bylo jasno, ty tři hvězdy dávám za fantasticky natočené záběry Mt. Everestu samotného. Jako dokumentárně přírodopisný film by to bylo bezvadné. Ale má jít o drama a to se jaksi nekonalo. První polovina filmu je k uzoufání nudná. Prakticky nic se tam neděje. Když nepočítám neustálé chlapácké machrování partičky turistů v čele s jejich horským vůdcem, kteří se neustále vzájemně ujišťují, jak jsou dobří. Druhá polovina je o totální lehkovážnosti a nezodpovědnosti lidí, kteří pro mně nepochopitelně hazardují se životem v situacích, na které nejsou absolutně připraveni. Zejména mně šokoval šlendrián v přípravě celé expedice. Takovým lidem bych se nesvěřil ani při zimním výstupu na Lysou. Chápu, že přesně tohle chtěl Kormákur zobrazit. Nicméně ani scény, kdy burácí vichřice a horolezci padají do hlubin jako hrušky ze stromu, se mnou nic moc nedělaly. Je mi líto. ()

adamcik.patr

O této majestátní hoře a horolezectví obecně, již bylo natočeno spoustu filmů, ale tento mě dojal nejvíce. Opravdu kvalitně zpracované... ()

LilaM

Dokonalý zážitek, napětí od začátku až do konce, boj člověka s horou, snaha překonat hranice. Úžasné záběry himalájské scenérie. Až mi běhal mráz po zádech. ()

olmikee

Musím uznat že když se mnou v sále sedělo asi 6 lidí tak jsem byl docela překvapený. Každopádně k filmu doopravdy nemám co dodat. Geniální obsazení, skvělá chemie mezi účinkujícími a schopnost filmu Vás vtáhnout do děje. Každý tam má přesně svoji podstatnou roli a když přijde slavná bouře tak nevíte jestli se svým oblíbeným hrdinou ( že jich tam je několik ) soucítit, litovat ho nebo obdivovat čeho jsou lidé schopní. Ještě hodiny po kině ve mě film dozníval a říkal jsem si a co kdyby udělali tohle a co kdyby udělali tohle. Přece jenom mě tam něco chybí na TOP hodnocení. ()

JosefTomas

Aneb, když cítíte tu výšku, prázdnotu i zimu. Kormákur se tady vyšvihl a zachycuje jednu z největších tragédií na Everestu tak přesvědčivě, že by mě tam nikdo nikdy nedostal. Úplně cítíte tu beznaděj hlavní hrdinů, kteří se pokouší zdolat vrcholu té nejdrsnější hory vůbec. Každý pád, každá bolest i omrzlina na vás skrze obrazovku srší a Kormákur vám a ani hrdinům nedopřeje oddechu. Vše zachyceno se smyslem pro realističnost a surovost, takže za mě překvapení roku 2015. ()

PAVLIS

70% Nic výjimečného nebo nezapomenutelného, ale za ocenění stojí, že samotný výstup a sestup z Everestu mě dokázal napnout a pohltit jako už dlouho žádný film. Jen dobře, že jsem o této skutečné výpravě dopředu nic nevěděl. Velmi dobrá atrakce na jedno použití. PS: Dabing nic moc. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)