Tři bratři

Režie:

Jan Svěrák

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula, Kateřina Kosová, Sabina Rojková, Gabriela Míčová, Oldřich Kaiser, Zuzana Norisová, Kamil Halbich, Zdeněk Svěrák (více)

Tři bratři (Vojtěch Dyk, Tomáš Klus, Zdeněk Piškula) se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování jako kouzlem vstupují do slavných pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a možná také láska... Filmová pohádka Tři bratři nabízí spoustu dobrodružství, překvapivých situací, ale také laskavého humoru. Děj filmu, včetně známých a oblíbených písniček, které ve filmu zazní, pochází z pera Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. (Bioscop)

evilmind

Tolik špatných rozhodnutí najednou se vidí opravdu málokdy. Začnu tím lepším - skvělá výprava, všechno v exteriérech, spousta živých zvířat, docela pěknej animatronickej vlk, a tuna dobrých herců i v menších rolích. Navíc samotná idea namixovat takhle tři známé pohádky a nasyslit si tři nevěsty mi zase nepřijde tak špatná, i přes ten pedofilní kontext v prostřední části s Karkulkou. Mít ovšem v titulních rolích tři neherce je tragédie. Klus se s tím ještě vypořádává nějak se ctí, ale ten zbytek, to je fakt úlet. České pohádky mají sice bohatou historii zpěváků v hlavních rolích, ale Svěrákovi asi nedošlo, že to to byli takoví, co uměli hrát, zpívat, a taky měli co zpívat. Protože infantilní veršíky typu "v pušce mám kulku, hledám Karkulku" by asi neprodal nikdo. Tenhle kalibr textů pro předškolní děti navíc vyplňuje většinu filmu, a mám pocit, že kdyby na to měli víc času, nemluvilo by se ve filmu vůbec. Jedině Klusova píseň v prvním segmentu nevypadá, že by pocházela z autorské dílny Uhlíř/Svěrák. Postupem času jsem se tak přistihl, jak si pořád častěji říkám, jak by tahle scéna asi fungovala skvěle, kdyby v ní prostě byl dialog (především skoro celý segment Karkulky). Je hodně věcí, díky kterým se během let můj někdejší obdiv ke Zdeňku Svěrákovi změnil spíš k odpor, a hádám tak mezi ně prostě připíšu i to, že zabil šanci na to, aby po letech vznikla u nás opravdu dobrá, epická, drahá pohádka. ()

Chermy

To byla ale pitomost! Tak ulevil jsem si. Pane Svěráku, tohle bylo pod Vaši úroveň. Hloupý slepenec pitomě pojatých známých příběhů. Ani dětem bych to nepustil. Ještě by mohly nabít dojmu, že je pedofílie něco správného. ()

Seabeast

Průser to nebyl, ale pro mě žádný zázrak. Příjde mi, že zhruba za poslední dvě dekády jsem zatím neměl možnost vidět opravdu hezkou českou vánoční pohádku s tradičními hodnotami jako všichni známe třeba u Tří oříšků pro Popelku. Téměř "všechno" z poslední doby působí tak plytce, unyle a pozlátkovitě. Tři bratři rozhodně nejsou žádnou výjimkou. I když se na to docela koukat dá, ale to zpívánkové tajtrdlíkování mi místama lezlo na nervy. Interakce z nejmenším publikem je spíše oříškem pro kinové besídkové promítání a některé veršové hrátky mě i pobavily. Ale jako z celku prostě zůstává ta pachuť současného "pohádkového trendu". ()

Padme_Anakin

Počáteční rozpaky vystřídala spokojenost, on je to sice takový neobvyklý slepenec, přesto povedený a úsměvný. Herecké obsazení mě příjemně překvapilo, bratři sympatičtí a Růženka s Maruškou byly kouzelné, bába z mokřin přepychová a měsíčci parádní. A vlka odpouštím. „Tak kdo mi měl připomenout, co mi měl připomenout ten uzel na kapesníku?“ ()

Rybizek

Nevím zda pan Svěrák s panem Uhlířem měli v plánu vytvořit něco jako moderní pohádku, ale takovýhle kýč už jsem dlouho neviděla, rozhodně ne v pohádce. Ušmudlaných 41% a to pouze za vlka, který ve mně vzbudil alespoň nějaké emoce. ()

Tryskomyš

Celkem zajímavé, udělat 3 pohádky v jednom. Přičemž nejsou dohromady spletené, ale odehrává se jedna postupně za druhou. I když ne zase zcela oddělené, ale propojené těmi třemi bratry. Mně se nejvíce líbila třetí pohádka 12 měsíčků. A písničky nejvíce zase v Červené Karkulce. ()

Lama.Lama

Parádní zapracování tří pohádek do jednoho filmu. Já jsem se ani chvíli nenudila a dost (fakt dost) jsem se nasmála. Skvělé zpříjemnění svátků. ()

hous.enka

Ve Třech bratrech je tolik nápadů a idejí, až... až se pohádka rozpadla na tři různé pohádky, které jsou poněkud uměle slepeny postavami bratrů. Zajímavé je, že bratry spojuje jen chuť do ženění a jejich rodiče. Jinak jsou tedy úplně odlišní, stejně jako jednotliví hrdinové/princové/krasoňové v každé ze tří pohádek. Obsazení je ale skvělé a co mě na Třech bratrech zaujalo snad nejvíc, jsou písničky, hudba a jazyková stylizace samotná. Vadí mi ta přílišná snaha nacpat tři pohádky do jedné, neb tak se nám to hodí do krámu. Proč? Protože by Svěrákům nestačil dech na tři celovečerní pohádky? V této verzi se totiž pohádky rozpadají na jednotlivé střepy a ztrácí se z nich to důležité: jejich poslání. Jsou jen kulisou pro písničky a rýmovačky, kterými tato pohádka překypuje. Pohádka Tři bratři jede na vlně jistoty: Klus, Dyk (a začínající mladíček Piškula), oskarový Svěrák a duo Uhlíř-Svěrák a jejich písničky. Nekoná se žádná překvapení - ani směrem nahoru, ani dolů. Navíc nevěřím, že tahle pohádka se stane podobným televizním miláčkem jako například Lotrando a Zubejda/Tři veteráni apod., které, ač mně osobně k srdci nepřirostly, vídáme na televizních obrazovkách úpoměrně často. ()

zdepapepa

Šel jsem na tuto pohádku s optimismem, za prvé díky chvále od kamaráda Filipa, za druhé díky nedávno viděnému Tajemství Staré Bambitky, kde byl taky Tomáš Klus. Tato pohádka se nesla v lehce podobném stylu, pěkná pohádka pro moderní publikum. Publikem myslím všechny lidi, měli by si tam najít všichni něco, od dětí po dědečky s babičkami. Občasná Svěrákova vsuvka mi připomínala Princeznu Nevěstu a Petera "Columba" Falka. Ani by mi nevadilo, kdyby získal tento film podobně legendární status. Jak hlavní vypravěčská linka na statku, tak všechny tři pohádky se mi velmi líbily. První byla taková klasičtější, pěkné moderní zpracování a dramatické vyvrcholení. Druhá byla asi humorem nejprošpikovanější od mluvících zvířátek v čele s Pavlem "Holubem" Liškou až po vyřešení situace ohledně zásnub Matěje a Karkulky. Třetí byla pro mě největším překvapením, protože zpracování předlohy je poskrovnu, což je dost dáno tím, že je klasická česká. Byla tam cítit občas příliš velká vážnost (hodně chladných dvanáct měsíčků), opakování (díkybohu za pohádkové pravidlo třikrát a potom dost) a spíš to bylo o Marušce než o Pepovi, přesto se mi ale tahle pohádka líbila stejně jako ostatní. Chvílemi jsem měl spíš dojem, že sleduji muzikál/komedii s pohádkovými motivy než čistokrevnou pohádku, každou chvíli se rýmuje, občas nějaký fyzický gag, občas vizuální, občas textový, kino se smálo a já s ním. Velké plus přikládám rozdělení rozpočtu, kde bylo třeba - vynikl pak absurdní jelen jako dopravní prostředek, vlk, který se neopičí po CGI Direwolves z Game of Thrones i v rámci možností realistické CGI ovoce v zimě. Koneckonců vše bylo příjemně rozloženo, žádná tři království, jedna princezna, jedna mladá a jedna obyčejná, takže bylo pořád na co koukat nového. Obešel bych se ale bez "stínů před projektorem", jak to bude fungovat v televizi, netuším. Snažím se pár dní poté vzpomenout na nějakou písničku, ale žádná vvyložená hitovka se mi nevybavuje. Casting se povedl, všichni umějí zpívat i hrát, co víc si přát? Pokračování? A jak by se jmenovalo? Čtyři Bratři? Tři Bratři Dva? Tři Sestry? Tři Bratři: Reloaded? Na druhou stranu pohádek máme celou studnici a další tři by se daly určitě najít. A moje přání? Sůl nad Zlato, protože zase království; Jeníček a Mařenka, protože zase děti v lese; Otesánek, protože zase česká tvorba a může se to jmenovat třeba Tři Otcové, jeden svou dceru vydědí, druhý své děti odvede do lesa na smrt a třetí si vyřeže syna ze dřeva. Jediný problém vidím s definovatelným happy endem - závěrečná myšlenka - skvěle Svěrák vyřešil osud vlka, pravděpodobné off-screen umrznutí macechy s dcerou taktéž. ()

Cimr

Vytčeno před závorku: Jsem fanouškem pánů Svěráků i Uhlíře. Lotrando a Zubejda a Tři veteráni jsou mé asi vůbec nejoblíbenější české pohádky. Ale když jsme si s rodinou udělali hezký večer a zapnuli si televizi s tím, že se podíváme na jejich nejnovější počin, zmohl jsem se po chvíli jen na opatrný dotaz ,,hele... není to nějaký blbý..?" Všichni bohužel stárneme a jak známo, stárnutí umělců je skrze jejich dílo lidem dost na očích. Jenomže u Třech bratrů nejde jen o nějaký drobný prohřešek stárnoucího mistra - scénáristy jako bývá např. pomalé tempo nebo nefungující dějové odbočky. Tady je to všechno rozpadlé, zmatené, zkrátka to absolutně nedrží pohromadě. Tři klasické pohádky, které zná každé malé děcko, nejsou ničím obohacené, je to jen jakási ilustrace knížky (a upřímně, často ilustrace mizerná - viz animovaná zvířátka či odporný vlk). Tomáš Klus je trestán za svoji zapomnětlivost (je to opravdu tak strašně špatná vlastnost, aby za ní byl člověk trestán?) a když se vydá do světa, tak u bran zámku zjistí, že si zapomněl meč a vrátí se pro něj na skok domů jako kdyby ten zámek měli postavený hned vedle chalupy. Přitom si uvědomí, že už nesmí zapomínat, tak to přestane dělat a svým nepříjemným chraplákem o tom zapěje píseň. Na další děj to ale beztak nemá žádný vliv, protože náhodou - zrovna když je v úzkých - uplyne sto let, trní zmizí a princezna je volná. Pohádky je konec a svatba se slaví dřív, než divák vůbec stačí zaznamenat, že nějaká pohádka začala. Zdeněk Piškula taky neudělá nic moc, aby zachránil svoji nymfičku, protože vlk se tak přežere, že prostě padne a chcípne. Tento příběh je nejkontroverznější kvůli svému pedofilnímu vyznění - osmiletá Karkulka skáče, natřásá se a asi o deset let starší kluk v zelené kamizolce jí zpívá "až budeš v rozpuku / požádám tě o ruku"... (Ale vzhledem k tomu, že matka Gabriely Míčové měla svého nejstaršího syna Vojtu Dyka očividně taky v pouhých deseti letech, je to zřejmě v této bizarní pohádkové říši na cajku.) A třetí pohádka je také ,,skvostná" - trouba v podání Dyka chodí světem, cestou se praští o všechna futra dveří, co se namanou (laskavý svěrákovský humor?) a nakonec celkem náhodou přijde do chalupy, kde čeká jeho nevěsta (která si teda mezitím odbyla jakési nezajímavé štrapáce za nějakými dvanácti dědky). Toto vše je pak provázeno okázale moudrým Zdeňkem Svěrákem, který je v případě tohoto filmu už tak nesnesitelně školometský, že v té paruce a načechraném dobovém oblečení působí trochu jako parodie sám na sebe. Během jeho promluv jsem měl strach, kdy se urve a začne nebohým divákům diktovat. Po jeho proslulém inteligentním humoru není bohužel ve filmu ani stopy, pokud se člověk zasměje, pak asi jen nějakému nablblému rýmu jako z dílny Gábiny Osvaldové (např. "uvidí naši Mařku a řekne jářku"). A ani Jaroslav Uhlíř nakonec Tři bratry nezachránil. Tento pán složil řadu nesmrtelných pohádkových hitů (Není nutno, Nám se stalo něco překrásného), ale tady jakýkoli podobně silný hudební motiv chybí, melodie jsou nezapamatovatelné, což je u muzikálové pohádky celkem problém. Na konci tohoto prapodivného mišmaše zůstane jen otázka, proč (nám) to Svěrák jr. vlastně udělal? Je to přece inteligentní tvůrce a svými filmy již několikrát dokázal, že má vkus, a že ho tedy takovýto zmatený kýč není hoden. Jsou Tři bratři natočeni jako pouhé spotřební zboží, chtěli Svěrákové jednoduše přijít k penězům nebo jde o jakousi provokaci diváka? Nebo se to prostě jen nepovedlo? () (méně) (více)

Adasin odpad!

Myslela jsem si, že horší film než pátý Kameňák neexistuje, ale takováhle sr*čka tu ještě nebyla. Postavy, příběh, soundtrack (především příšerné songy a jejich texty), všechno je tak špatně, že už to horší snad ani být nemůže. A ten vlk... debilnější kostým jsem dlouho neviděla, na to, jaké jsou dnes možnosti. Nevím, kdy naposledy jsem u filmu cítila takové zhnusení a jestli ho ještě někdy ucítím. Tohle bych dětem nepustila ani za trest. Nejhorší na tom ale je ta tvůrčí bezradnost kdysi tak úspěšných tvůrců. 0/10 ()

fannah

Jako, všechny komentáře srovnávajici staré pohádkové klasiky jsou úplně mimo. Když srovnat, tak srovnatelné. Vysíláno ve stejném čase jako Kouzelník žito, nebo Troskovy chujoviny. Tak se prosím proberte a přestaňte být megakriticti, a buďte rádi že někdo ještě umí natočit slušný film. A naprosto nechápu kdo se tu pohorsuje nad karkulkou, úplně vidím jak by všichni drzkovali nad starší holkou. Je to scenaristicky i obsazením i provedením bezvadně zvládnuté a chtěl bych vidět jak by kdo kdy zfilmoval pohádku o karkulce, která je na pár minut... ()

kareen

Objektivně by to asi bylo o hvězdičku navíc, ale já jsem prostě zklamaná. Když dostanu novou pohádku, kde psal scénář Svěrák starší, těším se na další nahláškovanou komedii ve stylu Tří veteránů nebo mého oblíbeného Lotranda a Zubejdy. Tady jsem se nasmála poskrovnu ( pobavila čarodějnice Lábus a sem tam Vojta Dyk), zato jsem se stejně jako Tomáš Klus trním, musela prodírat ubíjející nudou Uhlířových písniček, které možná fungují spolehlivě na různých dětských představeních, ale v celovečerní pohádce mi takto za sebou zněly až na jednu, dvě světlé výjimky, na jedno brdo, což mělo za následek, že mi stopáž filmu přišla o hodně delší, než těch devadesát minut. Nemluvě o tom, že namíchat tři pohádky dohromady, také nebyl ten nejšťastnější nápad, protože odbyté pak zákonitě byly všechny. Ale abych jen nekritizovala, bráchové byli sympaťáci a natočené to bylo také slušně, včetně menších triků. Jen jsem čekala o dost víc. ()

Bakllazaan

Zatímco všechny nové pohádky, nejen od české televize, vypadají jako z jednoho pytle, pohádka Jana Svěráka by se chvílema dala zaplést s hollywúdskou produkcí. Nicméně přiběhem nic nového nenabízí a ani písničky, ikdyž hudebně povedené, nemůžou zachránit tuhle prázdnotu. Ovšem pohádka s vlkem a mluvícími zvířátky převyšuje obě další pohádky o několik tříd. Možná proto, že je ze všech nejnapaditější. ()

MartinezZ

"Dvakrát do téže řeky nevkročíš" by mohl být podtitul tohohle spoileroidního pohádkového rychlokurzu. ~ V Lotrandovi a Zubejdě se pod taktovkou Karla Smyczeka podařilo sesumírovat známé pohádkové příběhy do jedné pohádky, která dávala celkově smysl, byla vtipná, a jak ze srdce nesnáším zpěvohry, tak měla i výborné hudebně i textově povedené písničky, které vždy byly pouze tam, kam se hodily. Tady je ale poměrně dobře vidět, že asi jednak právě Smyczek chyběl a druhak že Jarda Uhlíř neměl hudbu pod palcem úplně, ale hlavní slovo dostal pan Novinski. A ačkoliv hudba samotná a zvlášť některá hudební témata nejsou vůbec špatná (sama o sobě), i tak z toho ovšem vyplynulo následující: Pohádka nemá ani hlavu ani patu a když už něco poměrně pěkně obrazově a výpravně a tedy i draze rozjede, zabije to zcela povrchním odvyprávěním známého (jen lehce upraveného) a jde se dál. Pro některé děti by takovéhle odvyprávění mohlo být takřka až spoilerem, protože se řekne jen kostra příběhu a všechno okolo se zahodí. Bratr Vojty Dyka má úplně zbytečnou roli, nebýt jeho zpěvohry na koni, jen se třikrát ocitne na jednom místě a má vystaráno (WTF?). Bratr Tomáše Kluse si zapamatuje, kde má meč a křesadlo, pak si to les z trní rozmyslí, že už ho to nebaví, a zmizí - a Jan má vystaráno (WTF?). Nejmladší bratr ukojil jakési pedofilní choutky autorů a aby nebyli popoháněni po soudech nesoudnými soudci, raději to celé zaobalí do smlouvy o smlouvě budoucí (humor? WTF?). Celé by se to tak ujalo spíše rozdělené na tři kraťasy v rámci nějakého večerníčkového cyklu pro odrostlejší, ale neumím si vysvětlit, jak tohle mohlo jít do kin. ~ Korunu tomu ovšem nasadilo množství naprosto zbytečných až mimózních zpěvoher. Pár písniček když bratři vyjížděli, když se vraceli, když sekali křoví a když Dyk jezdil na koni a byl v hospodě - to je maximum, co tam mělo být. A capella zpívání postav bylo ale: 1) Trapné, 2) Smysluplných rýmů prosté, 3) Laciné - a první co mě napadlo tak bylo, že se páni Svěrák s Uhlířem předzaopatřují pro případné další spory ohledně neoprávněného použití textů písniček (1, 2), protože jinak ty bláboly samy o sobě i z pohledu existence v pohádce postrádaly jakýkoliv smysl. Tady si jen Svěrákovic famílie s kamarády potřebovala v tomhle roce přivydělat a získat nějakou tu podporu od Státního fondu kinematografie, protože by se mohlo stát, že by se na ně zapomnělo. No... tohle ale nebyl dobrý záměr ani dobrý krok pro tenhle rok. Tralalala fffffuuuuuuuu. ~ 1,5* ()

SaNcHeZ_cz

Jako, nezlobte se na mě ale tohle vážně ne. Jan Svěrák, který před sebou měl otevřený před lety Hollywood, raději zůstal u domácí tvorby. To bych mu za zlé ještě neměl, pokud by jeho nejvýraznější režijní počin za poslední dobu nebyla tahle šílená slátanina všech populárních pohádek do jakéhosi nekonzistentního patvaru, který potírá veškerou snahu o to fungovat jako film. Možná jen jsem se tentokrát nestřetl s cílovou skupinou a možná je taky něco špatně. Mizerně vystavěná a otravná pohádka, která všem svým předlohám dělá jen ostudu. Navíc, zvláště v porovnání s celkem negativně přijatou televizní pohádkou Dvanáct měsíčků je trestuhodně vidět, jak hluboko svěrák vizuálně a výpravně s tímto počinem klesl. Tohle prostě ne. A nejlepší pohádka za deset let? Ale kde že. ()

Wysch

Já fakt nechci dávat špatný hodnocení, páč si Zdeňka Svěráka strašně vážím, ale tohle musel napsat někdo zhulenej. Nepamatuju si jedinou melodii, což je u "hudební" pohádky asi problém, Klus brutálně nesympatickej, Piškula meh, a tak překvapivě Dyk z tý trojky působí jako nejzapamatovatelnější brácha, kterej i z těch tří fiflen vybral tu nejhezčí. (Nemluvě o tom, že mysliveček Piškula je řádně pedofilní.) A v podstatě i ta poslední třetí pohádka je asi nejlepší. I díky krávě, která cválá zasněženou krajinou za rychle zamilovanou dvojicí. Uhlíř mi způsobil sluchovou obrnu, a kdyby jeho tramta cy cy melodie trvaly ještě o pět minut dýl, sklátí mě mrkvice. (Novinskiho rukopis je tak schovaný, že jsem ho postřehl jen u jedné skladby, což je brutální škoda.) Potřeba ještě zmínit totálně dokurveného vlka, za jehož loutku by se nestyděl pravděpodobně snad jen žák třetí třídy základní školy s matematicko-fyzikálním zaměřením. Trikově stejně ubohé jako hudba. A tak jedinou světlou chvilkou jsou tři momenty, kdy hlavním hrdinou je pan Vladimír Smutný. Což je kuva smutný. Na Štědrej večer jasná prohra ve výběru prime-time pohádky, a jedině dobře, že ČéTéčko vypustilo mnohonásobně koukatelnější TELEVIZNÍ blbost o hodinu a půl dřív. Tenhle hokus pokus se scénářem totiž vyšuměl do ztracena, a tak jedinou kvalitou tohoto... ehm... "filmu" je její technická stránka, hlavně kamera. Ve třech momentech. Gůd džob. ()

Lukrecie

Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to dost umělý a jaksi "našroubovaný", ale jinak celkem pěkné písničky a efekty. Nejvíc se dle mého vydařila část O Marušce, nejslabší byla O červené karkulce. Navíc Karkulka těžce pod zákonem.... ()

KIT.HL

Tak jsem se těšil a jsem smutný...Disney by byl rád za mluvící zvířátka .Jim Henson za vlka... já se mohu jen smát...Tohle není Lotrando a Zubejda. Škoda. Jistě se na to ještě rád kouknu. Je na co. Kaiser, jako vždy super...Lábus na malém prostoru vykouzlil úsměv na mé tváři. Pavel Liška jako holub to byla trefa do černého ! Některé tváře od Cimrmanů, spolu s texty písniček mě uklidnili...Ale to nejlepší od Svěráků to není. Ještě není...Já v ně věřím. ()

Duhová kulička 2015

Duhová kulička 2015