Fargo - Season 1

(série)
USA, 2014, 9 h (Minutáž: 47–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Scénář:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Martin Freeman, Bob Odenkirk, Keith Carradine, Joey King, Russell Harvard, Joshua Close, Gary Valentine (více)

Epizody(10)

První řada se soustředí na policisty Molly Solversonovou (Allison Tolmanová) a Guse Grimlyho (Colin Hanks) vyšetřující trojnásobnou vraždu, k níž došlo roku 2006 v městečku Bemidji v Minnesotě. Dvě z obětí byly zavražděny zabijákem Lornem Malvem (Billy Bob Thornton), jehož si najal pojišťovák Lester Nygaard (Martin Freeman). Ten pak vlastnoručně zabil svou ženu, která ho držela pod pantoflem. (HBO Europe)

Demonic189

Serial je to vskutku pozoruhodný a táto prvá seria kvalitná, avšak ta miera nelogickosti a neskutočne tupého správania niektorých postáv, je až priam zarážajúca. Kopec veci sa vyrieši len tak, prípadne zmizne do stratena (tam končí aj viacero postáv...) a naším hlavným hrdinom prechádzajú také vážne veci....No OK. Do dvojky sa mi moc nechce, ale predsa to len skúsim... ()

boo-boo

Z pôvodného Farga si seriál požičiava predovšetkým prostredie, kde-tu niečo z postáv a čiernotu v humorných pasážach. Predsa však ide vlastnou cestou a spletá úplne iný príbeh okolo dvojice (nebojím sa povedať) geniálne obsadených hrdinov. Freemanov Lester je prvotriedny hajzlík bez chrbtovej kosti, ktorý svoju celoživotnú ušliapnutosť a frustráciu pretaví do vražedného pudu sebazáchovy dávno za hranicou čohokoľvek ľudského. No a Billy Bob Thornton je jednoducho k zožraniu - postavu tak cynickú, nebezpečnú, skrz-naskrz zlú a napriek tomu sympatickú človek hocikde nestretne. Ak niekoho nepresvedčia biblické rany, tak už neviem. ACES!! ()

Alergius

Surová, ironická a hlavně poutavá. To přesně vystihuje celou tuto sérii, stejně tak jako postavu Lorne Malva. Asi nejlépe napsaný a zahraný charakter, který jsem měl možnost vidět za posledních deset let. ()

sethi

Několik drobných postřehů: 1. Valím bulvy, jak vysoko je seriál hodnocený. 2. Takové antipatie k většině hlavních hrdinů jsem dlouho nezažila, 3. Mám radši vymezenější žánry. Tak a teď si ty body jdu rozebrat : 1. Moc jsem váhala, jak ohodnotit seriál, který jsem z jedné třetiny posouvala dopředu...uuuups. Hlavně závěrečné díly mě moc nebavily, i když tady v komentech čtu opak. Dokonce sem byla i rozhodnutá, že dám jen dvě hvězdy. Pak jsem se ale zamyslela nad hlavníma postavama ( a to už se týká bodu 2.) a zjistila sem, že Lester i Malvo mě neskutečně sr.li ! Takže jde o perfektní výkon perfektních herců, kteří ze sebe vydolovali maximum. Tož sem tu jednu hvězdu přihodila. No a nakonec za 3. Černý humor možná, ale pro mě dost nestravitelný, ryby padající z nebe....no, není to mix žánrů podle mýho gusta. Ahá, já už to chápu, já vlastně ani nemám moc ráda Coeny. ()

Najt

1 serie byla vyborna, ale nektere souvislosti se nevyřešili. Respektive vyresilo se vse, protože ........ A to je prave to co me vadi. Kdyby se udalosti vyresili ve kontextu vyšetřování, bylo by to mnohem lepší. Za slabsi finale a nektere nesympaticke postavy 1* strahavm, nicméně jako celek je to opravdu vynikající počin ()

boombang

Cože jsem to kdysi napsal v komentáři u filmu Fargo?? Že v tom filmu chybí už jen BBT... No a máme ho tady - a po třech, zatím, shlédnutých dílech je mi jasné, že si tenhle brutálně rozkošný seriálek ukradl pro sebe, s čímž nic nezmůže ani ultralooser Freeman. Další postřehy připíšu, až to celé skončí. ... Tak jo, dokoukáno vše. Čekal jsem tedy vygradovanější finále (včetně drtičky - a osudy některých postaviček taky zůstaly nedovysvětleny), ale v zásadě jsem spokojen a hodnocení neměním. Herci jsou přímo luxusní a především Freeman si to královsky užil (žádný klaďas Watson, ale hajzlík Lester je jeho zatím nejlepší role). Bude další série? A bude v ní Buscemi? ()

Lkn

Hodně milé překvapení tento seriál. Určitě se mrknu na druhou sezónu ale pokud je tohle vážně podle skutečného příběhu tak mě pravém mrazí po zádech! ()

Kimkong

První díl byl skvělý. Měl výbornou atmosféru, hudbu. U dalších dílů jsem se přistihl, jak místo sledování seriálu raději koukám na net. Nějak jsem nedokázal u těch dlouhých rozhovorů, dlouhých kamerových záběrů udržet pozornost. Nicméně zde bylo plny zajímavě natočených míst, např scéna ve Fargu. Billy Bob hrál parádně, a když jsem se třeba koukl na fotky z Armageddonu, tak tady snad vypadá i mladší. A hlavně Bilbo je tady záporák, podrazák a pěkná svině. Každopádně jako celku tomu dám čtyři ale slabší hvězdy. Chtěl jsem na to koukat, ale něco mi tam vadilo. ()

DarweyD

Po druhém zhlédnutí první série si nemůžu pomoct, ale stále se mi nelíbí tolik jako dvě zbylé řady, nevim čim přesně to je, Nejspíš tim, že lorne malvo je fakt bezpáteřní zmetek, který v podstatě celou sérii hrabe sám na sebe a já mu prostě nedokážu fandit. Zbytek řady je výbornej, herci naprosto parádní (včetně BBT) , postavy milý a hodný, a jejich vývoj taky super. Výborně napsáno, ale mám ke spoustě věcí z první série obrovský výhrady 80% ()

0verseer

THIS IS A TRUE STORY. The events depicted took place in Minnesota in 2006. At the request of the survivors the names have been changed. Out of respect for the dead the rest has been told exactly as it occurred. Tak to bola jazda! Prvá séria mala skvelý drive, konieckoncov už otváracia epizóda naznačovala, že mám dočinenie s niečím výnimočným. Klobúk dole predovšetkým pred hereckým koncertom Billy Bob Thorntona, ktorého cynický zabiják Lorne Malvo sa v priebehu 10 epizód dokázal zapísať zlatým písmom do pomyselného zoznamu najlepších seriálových antagonistov. Martin Freeman podobne ako v Sherlockovi opäť veľmi obratne sekunduje a na transformáciu jeho postavy je vskutku radosť pozerať. Ůvodná séria Farga bola nevypočitateľná, humorná, násilná, atmosferická, jednoducho mala všetko potrebné na to, aby som jej s pokojom mohol udeliť plný počet a okamžite sa pustil do ďalšej série. ()

iN

Líbila se mi tématická návaznost na původní film, ale co seriálu dávalo drajv byl samozřejmě skvěle podaný výkon B.B.Thortona a hlavně dramatický přerod maloměstského ňoumy na jedničku zahraného Martinem Freemanem v ledově bezemoční stvůru, která žije svůj život jen a jen ve lži, s hezounkou maskou na povrchu. Nemám co vytknout, možná po prvním dílu trochu pomalejší tempo děje s různými odbočkami, ale to je součástí vyprávění. ()

kubilov

Dlouho jsem si lámal hlavu jak mohl někdo vyfouknout Matthew McConaugheymu Zlatý globus za rok 2014, teď se již nedivím. On totiž McConaugheyho Rust nebyl zas až tak dokonale nepřekonatelný, ve stejném roce, troufnu si říci, úplně stejně zazářil Billy Bob Thornton, kterého jsem nikdy tak úplně v lásce neměl, ovšem ve Fargu byl jako Lorne Malvo absolutně perfektní. Za tuhle úžasně předvedenou deseti dílnou minnesotskou parádu si zaslouží z celého tvůrčího týmu to největší absolutorium. Takovýhle herecký představení jsem už teda pěkně dlouho neviděl. No ale abych tu nevelebil jen BBT, tak to co předvedl Martin Freeman bylo opět obdivuhodné. Ten přerod ze zakřiknutého nemehla v úspěšného pojišťovatele roku a samozřejmě co to zapříčinilo.. no, jestli ho dodnes někdo ještě nebral jako seriózního herce, už by bylo načase, aby začal. Ve vedlejších rolích potom variace na Frances McDormand, tedy obtloustlá velryba Alison Tolman a nemehlo + budižkničemu Colin Hanks. Opravdu zajímavá dvojka, která však mezi dalšími bizarními postavičkami až tak nevyčnívá. Jinak jsem strašně rád, že vůbec k oživení Farga došlo, protože původní film z roku 1996 mi opravdu učaroval. Ta atmosféra, ta široká bílá pole, ty bizarní postavičky... a tohle všechno seriálové Fargo má. Některé aspekty rozvíjí, obohacuje a v některých dokonce původní film i překonává. Přitom si neodpustí několik mrknutí k fanouškovi filmu bratří Coenových, které nezasvěceného neruší a fanouška potěší. Navíc vyprávěcí linie se také velice chytře prolínají, a tak alespoň v prvních epizodách dost často důsledek předchází příčině, což při zasvěcování diváka do seriálového světa vytváří ještě větší napětí a nutí tak i ty méně pozornější zbystřit hledat odpovědi a souvislosti. Dát po takovéto takřka až oslavné ódě Fargu jiné než stoprocentní hodnocení by byl nesmysl. Jakékoliv chyby se totiž opravdu nesnadno hledají. --- Jak vymyslet, napsat, nacastovat a nakonec i natočit druhou sérii veleúspěšné televizní série, která navíc vychází ze zcela specifického a kultovního filmu z poloviny devadesátých let, a to abyste uspokojili jak fanoušky původního filmu, tak fanoušky první série a případně nalákali ještě nějaké nové? Inu, úkol hodný opravdových mistrů svého oboru, což rozhodně komplet celý film stojící za Fargem je. Jinak by druhá série dopadla průšvihem, což se tedy rozhodně nestalo. Jednou z nejdůležitějších věcí, které zaručily tento úspěch, a zároveň jednou z nejnebezpečnějších, byl lehký odklon od toho Fargo mikrosvěta, ve kterém se odehrávaly předchozí události. ()

transbeskyd

Neumím psát recenze ani mě to nebavi. Takze si dovolím jen vyzobnout jen jednu malou třešničku na tomhle sakra dobře upecenem dortu: Nápad "minimalistické" sceny s "neviditelným" vystrilenim mafianskeho hnízda ve Fargu, který tak trochu povýšil ústředního hrdinu Malva do elitní společnosti masových zabijáků ala Terminátor, se nebojim označit za minimalisticky genialni. Někdy je volba naznačovaci pusobivejsi než ta popisna,doslovna. ()