Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

Lanark

Možná to není detektivka století, ale já se u toho docela dobře bavil a zajímalo mne, jak celý případ dopadne. Líbí se mi představa místních komentátorů, že každý okresní policajt musí být geniální gentleman. Občas je to přes čáru, ale většinu času jsem si říkal, že jsou tvůrci blíž skutečnosti, než kdejaký "pravý detektiv". Budař mne těžce nudil, ale naštěstí to zachránilo Dejvické divadlo a mám radost, že naopak Kyšperský konečně nemusel nic hrát a být chvíli sám sebou. Pointa teda kulhá na všechny čtyři končetiny, ale o to víc má člověk chuť jí hodit drobák do kloubouku. ()

zette

Skoda posledniho dilu, ktery me trochu zklamal, at uz rozuzlenim ci absence (z velke casti) Klary Meliskove (ta byla prvni dve epizody vyborna) a Jana Budare. Jinak me to bavilo a vzdy jsem se tesil na dalsi dil. Krobotovy policejni vyslechy byly super:-). Zajimave herecke obsazeni a dobre natoceny film, aneb kriminalek neni nikdy dost. ()

papaJA21 odpad!

Bohužel dost slabé, především ve scénáři, práci s kamerou, vedení herců. Předchozí minisérie byly o poznání výraznější. Duo Jarchovský Hřebejk prostě tohle točit neumí. Věřím, kdyby to točil Strach, dopadlo by to lépe. ()

ewi

Jednoznačně příjemná detektivka s krásně nesympatickými postavami, nekýčovitou poetikou (snídaně na vesnici), skvělou kamerou (která balancuje trochu na hraně parodie - což mi ale při tomto pojetí seriálu vůbec nevadí) a se scénářem, který víc než vlastní zápletku zobrazuje (tragi)komičnost jednoho pidiaturního kriminálního oddělení kdesi v Olomouci. Herecké výkony byly přesvědčivé (alespoň u hlavních hrdinů) a jeden speciální velký lajk dávám Kláře Melíškové za její naprosto civilní a uvěřitelný projev, žádné vyumělkované přehrávání. ()

Mylouch

Řádka stylových replik pro Krobota patří k tomu nejpovedenějšímu, Majer velké +, Melíškové v detektivní roli nevěřím ani s nadsázkou, přestože její přínos pro lidský rozměr příběhu je enormní, spojenectví režiséra a skladatele je pak spíše soukromým spiklenectvím. Detektivní žánr v seriálovém formátu s kreativní sečtělostí českého autora. 2-3* ()

otík

První třídílná minisérie ze série Detektivové od Nejsvětější Trojice (myšleno detektivové z Olomouce, protože na hlavním Horním náměstí je sloup Nejsvětější trojice). Mně se to líbilo. Zajímavě namíchaný guláš krimi, komedie i parodie. Každý z detektivů má svůj způsob, ovšem to, co předvádí Miroslav Krobot, tak to jsem u detektiva ještě neviděl. Jasně nejlepší postava série. Detektivní příběh není vůbec špatný, dobrá je zápletka s pseudo doktorem, zajímavý nápad je také dostat infarkt při střelecké akci. Pěkné záběry Olomouce jako Moravák kvituji. Mrkl jsem na to v jednom kuse a vůbec to nenudilo, sice to místy nemělo šťávu, ale mělo to zajímavé postavy i hezké lokace. Už se těším na další minisérii. PS: pro všechny šťouraly - jasně že to s kriminalistickou praxí mělo kulové společného, ale jako vtipně naladěná kriminálka proč ne? A obsazené je to teda geniálně až na Voříškovou, ta je tam jen do počtu. PS2: odzpívaná modlitba "Otče náš" včetně nápěvu i následující modlitby kněze v úvodu prvního dílu se takto skutečně v katolických kostelích modlí a zpívají, texty kněze jsou přesně z Římského misálu - čili z knihy pro liturgické obřady. PS3: Policejního ředitele (tedy nadřízeného ústředním detektivům) hraje Jiří Štrébl, který zase o rok později vedl oddělení v krimi seriálu Vraždy v kruhu. ()

dr.fish

Snaha se cení, to je jasné. Hřebejk ale není Jiří Strach, nemá cit pro tento žánr. Nechápe, že se mystická atmosféra nevytváří scénickou hudbou, ale scénou samotnou. A hudba je zde natolik strašná, že filmu ubírám hvězdičku jen za ni. Na film se dá v pohodě dívat, ale s přibývající stopáží tak nějak přestane záležet na tom, kdo je vrah. To je myslím u krimi docela důležité, a já už jsem byl utahaný a dozvědět se to ani nepotřeboval. Konec přinesl především úlevu, že je po všem. 50% ()

andrii

Pátrejte s námi..., až do takové normální absurdity. Promarněný záměr titulu, který selhává tam, kam má nakročeno a záměrně kráčí k vylhané manipulaci s motivem i divákem. ()

Belbo odpad!

Na exorcistu do písmene sedí můj komentář k Zakázanému uvolnění. Bylo by to fajné, kdyby to byla parodie žánru. Ale ona není... A taky se mi čím dál víc dokládá mé negativní mínění o Hřebejkovi-režisérovi. Jeho předchozí tvorba byly v zásadě variace na jedno téma (s drobnými odchylkami), kterým byla podřízena autorská poetika vyprávění. Nové téma (krimi/drama) nefunguje na těch nejzákladnějších filmových atributech - na schopnosti režiséra vyprávět. Hřebejk prostě nedokázal přepnout. Neuvědomil si své limity. Možná se během dalších dvou dílů stane zázrak a ve výsledku vznikne dílu hodné dějin. Zatím je to sračka hodná kanálu. ... Druhý díl je o poznání konzistnější než první, možná zvýším na jednu hvězdu. ... Třetí díl se vrací do kvality prvního dílu, a tak není třeba měnit hodnocení. Kruhový pohyb kamery: forever... Paráda. ()

LadyPupu

Rozdělení do 3. dílů je zbytečné. Chyby a nelogické věci (40-letá policistka neví, co znamená trojčíslí 666?) mi vadí. Ale i tak se jedná o nadprůměr a dialogy mezi Krobotem a Melíškovou jsou pro mě perlou. A zapšklá Remundová ve 2. díle byla skvostná. I díky ní zvedám hodnocení na 4 hvězdičky. ()

JimmyII

Já myslím, že se tu (a asi i obecně v diváctvu) Hřebejk s Jarchovským trošku minuli. Zdá se mi, že všichni to čtou jako detektivku a očekávali další Případy 1. oddělení mixnuté Ďáblovou lstí. Ale to, co já viděl, a co se mi v zásadě dost líbilo, byla velmi hyperbolovaná absurdní komedie okořeněná vraždou a jejím vyšetřováním. Považuju Případ pro exorcistu za takovou svébytnou variaci na detektivku, svým způsobem až parodující žánr a vyhýbající se očekávaným postupům - a proto může být špatně pochopena. Nečetl jsem předlohu, ale tak nějak se mi zdá, že se od ní Jarchovský odklonil a vyšperkoval ji o geniálně absurdní dialogy a charaktery postav, které by se neztratily ani ve skandinávské grotesce. K tomu všemu je to skvěle zahrané, válí hlavně Melíšková a spolehlivý Majer, Budařův kněz je fajn a Kyšperského magor je brilantní. Jedna hvězda dolů za pointu detektivní linie, což jsem ale trochu čekal. ()

Helmutek

Co je to tady zase za hysterii? (54%, 4/2016) Nějak ty hejty nechápu... To se zas očividně pár pomazanejch csfd hlav rozhodlo, že ten seriál odstřelej, a pak už se k tomu jen všichni přidávaj. No nic - ten seriál rozhodně neni vůbec špatnej. Je fakt, že některý věci mi nesedly - z herců třeba mnohými opěvovaná Melíšková (byť nezpochybňuju, že hrát umí, asi je to spíš subjektivní dojem), jejíž dialogy mi často nepřišly uvěřitelný a až moc z nich podle mě trčel scénář, ale třeba i ta Voříšková (ta mi přijde možná hezká, ale rozhodně ne herecky schopná - a tady to teda nevyvrátila); to obsazení je ale jinak dobrý. Kromě herců bych seriálu ale vyčet nelogičnosti nebo nenávaznosti ve střizích a taky třeba to, jak během zpětnýho vysvětlování nečeho, co se stalo někdy dřív, tam běhaj záběry z jakože z tý situace; vlastně to ale působí nepatřičně, protože to už vůbec v tu chvíli neni potřeba. A ten konec nemusel bejt místy tak doslovnej a patetickej. Jinak je to ale výborně obsazenej seriál, kterej je ve všech ohledech zhruba na úrovni Strachova Labyrintu; i když v Případě pro exorcistu nějaký nadpřirozeno slibuje opravdu jen ten název - narozdíl od Labyrintu se totiž zápletka ničeho mystickýho nakonec netýká. Ve výsledku nicméně musim říct, že mi ale vůbec nevadilo, že to rozuzlení bylo čistě prozaický - jako v životě, tak ani ve filmu přece nemusí za všim, co se zdá nadpřirozený, bejt nějaká záhada, ne? Kamera je dobrá, na ty všechny možný záběry vesnice, kostela, krajiny apod. se kouká hezky, ale hlavně musim vyzdvihnout skvělou Březinovu hudbu (nutno podotknout, že tady notně haněnou - nechápu; asi se nelíbí, že to nespadá do průměrný šedi filmovejch standardizovanejch kompilátů bez nějaký větší hudební myšlenky?). Každopadně moje resumé je, že to je stále ještě slušná detektivka, na kterou se stojí za to podívat, i když už s citelnejma rezervama, ale rozhodně ne nic opovrženíhodnýho. Za mě slabší 3*, a absolutně nechápu zdejší parnýřování. WTF moments: Bigotní a nepokrytě xeno-, homo- a kdovícoještě-fobní detektiv, divnopřestřelka na zahradě (kdo? proč? proč se ty policajti třeba nekryjou?), postava i herectví Fořta, komentář kněze při pohledu na 666 slovy "Tři devítky?" (farář, odborník na exorcismus a nezná historku o šelmě, aby vyšetřovatelům řek, že o číslici 666 se mluví už v Bibli? - teda, když jsme u toho, čekal bych, že policajti to budou znát sami). Taky by mě zajímalo, co kdo chtěl říct těma 40 let starejma kotoučovejma magnetofonama (jestli to měla bejt společně s tim červenym žigulem nějaká stylizace do retra, tak mi přijde tak trochu neopodstatněná). Jo a podle prvního dílu musí bejt Majer prostatik nebo má víc rozumu než měchýř, jak by řek Kryton, protože normálnímu člověku vychcat se trvá dýl než přesně čtyři vteřiny (zvlášť, když je to tak akutní, že mu kvůli tomu musí zastavit auto). ()

RonaMidu

chvílema jsem sice měla díky podkresu hudby pocit,že se co nevidět na scéně objeví jeden ze stréců ze Slovácko sa nesúdi,ale nepřišlo mi to jinak až tak hrozné :-) ()

uiu

Jsem z Olomouce a za sebe můžu říct, že tento seriál natáčený v exteriérech Olomouce je výsměch pro Moraváky. Udělat z metropole severní Moravy zapadákov, kde koně jezdí po náměstí (?), po silnicích si to štrádujeme ve starých žigulících a chodíme oblékaní jak v 70. letech. Navíc ze Štěpánova, kde se zločin odehrává (cca 10 km od Olomouce) se staly nějaké Štěpánovice. Po shlédnutí 3. dílu se seriálem končím, jako s výsměchem Olomouci. Koňské spřežení u Sloupu nejsvětější trojice na náměstí (?), lokace nedávají pro olomoučáka vůbec smysl (chvíli jste na náměstí Republiky, chvíli v Lomené galerii). Policejní stanice vypadá jak interiéry nějaké staré chemičky, prostě ostuda. ()

Cocacolix

Opět nenormální katolíci, opět nenormální policajti. Je to asi nadlidskej úkol, vykreslit kriminalistu či kněze realisticky. Zahraný je to hezky, atmoška taky je, hudba se mi líbí hodně. Uvidíme co bude dál, ale opět se tu krásně ukazuje, že češi neumí udělat dobrou krimi. Jen jedna jedinná vyjímka - Případy prvního oddělení. ()