Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

xaver

Pokud si režisér Hřebejk chtěl přisadit na neschopnost policie, tak se mu to hodně povedlo. Tak zmršenou kriminálku jsem již dlouho neviděl. Krobot, jako plk. Vitouš je případ pro psychiatra a již po prvním výslechu dvou knězů v úvodu seriálu měl být okamžitě a s plnou parádou suspendován. Přehlídka kriminalistů i obecných policajtů je přehlídkou otrapů, kteří jsou ostudou zákona. Npor. Mráz připomíná spíš bezdomovce, a i tak žije. Přizabitého obecního policistu nikdo pořádně nehledá. Každého, i nejblbějšího policajta by napadlo nasadit psa, jenom pan režisér si s tím problém nedělal. Snad by mu natáčení scény se psem příliš prodražilo film. Nebo že by to byl úmysl naprosto „zhovadit“ policii? Plk. Vitouš odváží v nákupním košíku porouchaný cívkový!!! magnetofon a tak celý závěr seriálu je totálním výsměchem policie, přitom myslím naprosto neodůvodněným, protože snad jedině mordparty obecně si ve skutečnosti zaslouží absolutorium a skutečné ocenění své práce. A tak nakonec jedna hvězdička za výkony některých herců, jako např. Marka Taclíka, který jako vždy nesklamal. ()

patrikus

Bravo !! Hřebejk a Jarchovský ve formě, báječná Březinova hudba a skvělé herecké obsazení, zvlášť Melíšková a Krobot. To se to kouká, když všechny složky fungují, jak mají... Děkuji i za drobné vtípky... ()

Roman Albach

Jedna z nejhorších detektivek, co jsem viděl za poslední rok. Hloupé, trapné, nelogické, ... , nemůžu uvěřit tomu, že to dělal tandem Hřebejk, Jarchovský. ()

Romario

Seriál postupně graduje, nejlepší byla závěrečná třetí část, ve výsledku i přesto pouze průměr, ale dobře koukatelný bez větší újmy. Ovšem samostatnou kapitolou je hudba Aleše Březiny. Takovou nepokrytou vykrádačku hudebních postupů a použitých nástrojů Philipa Glasse jsem ještě neslyšel, hlavně v některých pasážích tahalo doslova za uši, jak byla hudba podobná té z Kunduna, Powwaqatsi či Koyaanisqatsi. Kdo zná Glassovo soundtracky, jistě nemohl přeslechnout. ()

Hanys_

Ne, vymítat se boužel nebude. Průměrná detektivka, celkem nelogicky narvaná do 3 dílů, přitom ta spousta vaty ji dost škodí. Naštěstí humorná složka funguje (jakýkoliv dialog Velíškové a Krobota). Boužel jako celek prostě zklamání. ()

F.W.Colqhoun

DoNT1 Když v konceptu Sherlocka ponecháte cimbál a odeberete vše včetně geniálního vyšetřovatele, který dokáže vnést do chaosu řád (nebo jen přesvědčí diváka o jeho ocelově kauzálním působení), zbývá fraška velmi podobná té nevyhnutelně životní, české - tolik k 'naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí' z anotace. Olomoucká partička různě defektních policejních Watsonů nemá ani intuici, ani schopnost vše-penetrující dedukce, jen trochu té asociálnosti, červenou ladu, kotoučový magnetofon a vůli být dobrými fizly. V akci je neschvátí ostrostřelec, nýbrž infarkt, a napadají je střídavě nesmyslné hypotézy a úplné hovno. Přes jednu dvě vítané náhody, nějaké to deus ex machina (bába s bonzblokem) k neotřelému rozuzlení. Snad proto jeden případ neřeší osmdesát minut jako Cumberbatch, ale dvakrát tak dlouho. Mile člověčí, nikoliv nutně hřejivý dojem podtrhuje výběr lahodných 'podezřelých', tyčících se nad osobnosti policajtů, jmenovitě vtipně obsazená mizerná zpěvačka Kateřina 'Ecstasy of Saint Theresa' Winterová a charakterově plastický chlívák Marek Taclík. Radost udělal též Friedkinovský font titulků a otec Karas. ()

Pavkan

Po druhém díle jsem nadšený. Viděl jsem originální dvojici vyšetřovatelů v seriálu Most a myslel jsem si, že u nás něco takového není možné. Až mně to vyvrátila dvojice Melíšková - Krobot. Ti dva jsou naprosto sví, přitom přesní a zábavní. Navíc mě nečekaně baví, jak dobře Hřebejk prolíná "odlehčené" špičkování v policejním týmu s napětím plynoucím z dalších zločincových aktivit. Zajíci by se samozřejmě měli počítat až po honu, ale po včerejším nadšení nemůžu jinak. ()

Lionheart

První dva díly nadstandard oproti jiným tuzemským detektivkám (zvlášť v porovnání s tragickými Vraždami v kruhu, které začaly ve stejný týden), až na pár nedotažených scén jsem si to vyloženě užíval, ale ten třetí díl už byl na mě příliš...nepochopitelný? ukvapený? Ani nevím, jak to popsat, ale z ničeho nic se to ze všech stran nějak řítilo a já nevěděl, kde mi hlava stojí. Přesto ty tři hvězdičky si to u mě obhájí a určitě bych rád koukl na další sérii, pokud by byla. ()

angloumene

Připravila jsem se na průměrnou až typicky českou kriminálku, avšak Případ pro exorcistu nakonec dost předčil moje očekávání. Můžu jedině souhlasit s tím, že název zrovna neodpovídá obsahu, ale beztak je to, že nedošlo k žádným "duchařským" rituálům spějícím k neočekávanému vyvrcholení, jedině dobře. Na seriálu jsem zejména ocenila snahu o propracované vykreslení charakterů, z nichž některé sice byli trochu navíc (názory šéfa Vitouše - i když vlastně proč ne?), ale vše zachránila majorka Výrová, kterou jsem si za těch pár dílů stihla neuvěřitelně oblíbit. Celkový dojem poněkud kazí, že se během pátrání neobjevilo dost vodítek, které by vnímavému divákovi mohly napovědět, kdo je vrah, ale na druhou stranu to aspoň bylo překvápko :) Celkově vnímám Případ pro exorcistu jako nadprůměrný počin, který v rámci televizní tvorby s klidem může konkurovat seriálům i z jiných končin, než jsou jen české luhy a háje (no dobře pořád sice asi jen směrem na východ). Celkově 75 %. ()

fredisek

Když vám v kostele leží mrtvola s třemi vypálenými šestkami, prostě se nemůžete zrovna zeptat patologa, jestli jezdí do práce na kole. Případ pro exorcistu jasně (opět) ukazuje českou neschopnost stvořit drama. Navíc tahle série přichází po roce, kdy se objevily True Detective (ač ho nepovažuji za něco dokonalého, ve srovnání s tímhle opravdu perfektní je) a Penny Dreadful. Satanistický případ nelze vyšetřovat jako šlohnutí flašky rumu v tescu. A opět si rýpnu do vizuální stránky. Opravdu takhle vypadá český venkov a opravdu se tam lidé oblékají jako před deseti a více lety? ()

mira007

Naštěstí je název zavádějící a žádné nadpřirozeno se tam neřeší. Detektivka je docela v pohodě, celkem zajímavá zápletka, ikdyž brilantní počin to nebyl tak přeci jen to je lepší než průměr. Herecké výkony na jedničku: Melíšková, Taclík, Budař. Trochu nahoty, pomalá akce, zdlouhavé záběry ( ačkoliv oproti pozdějším Modrým stínům je to bleskurychlé ) ()

jacksax

nesympatické postavy, amatérské vyšetřování, časové ukotvení nula. Zapomněl jsem na něco? Nevím, jestli ve výběru herců v castingu byl nějaký skrytý záměr, jestli Melíšková neartikuluje schválně a jestli to má spád jak si mysleli... ale druhou šanci tomu spíš nedám. ()

Randwulf odpad!

Jestli se nemýlím, tak je tohle můj první odpad. Tuto sérii totiž nemám asi vůbec za co pochválit. Strávil jsem u toho něco přes 3 hodiny, tak zkusím aspoň něco napsat. Pro všechny díly platí nesmyslné natahování děje, pokud to vůbec můžeme nazvat dějem. Smíchanina hudby ze Sherlocka a ostatních zahraničních filmů, kamera naprosto šílená, nesmyslné charakteristiky postav v jejichž čele stojí příšerný Krobot, absurdní policejní postupy. Jedna z nejhorších přestřelek v historii střílení, při níž byl ASI zabit herec, který se pokoušel zahrát postavu Fořta, která je i po přimhouření nejednoho oka hrozná. Spousta věcí nebyla vůbec dořešena, ohledně žánru, nevím jestli to měla být komedie, krimi, drama nebo snad western odehrávající se ve světě čar a kouzel, asi od každého trochu. Ocenit můžu leda tak výkon Budaře, který nebyl špatný a nákupní košík při výslechu, který to celé korunoval. Opravdu velmi špatné. ()

crozet

Bezva casting a režie postav i dialogů, celkem humor a navíc solidní detektivní scénář. Mně se to prostě líbilo a nevadila mi ani občasná klišé (fousatá hlavička s jarmulkou z vlněné čepice posunutou dozadu do temene; policista, který obětoval své práci i harmonii své nukleární rodiny atd. atd.). Škoda snad jen provinční a odfláklé hudby A. Březiny, jehož ambice přitom sahala patrně k Sherlockovi. ()

IvcaSammet

WOW, tak to bylo něco teda! Já jsem čekala něco ve stylu Ďáblovy lsti, podle hodnocení potom možná její vykrádačku, ale tohle teda rozhodně ne! To, že půjde o "komediální" seriál jsem pochopila hned na začátku po sérii neuvěřitelně trapných pokusů o vtipné scény. Celý první díl jsem na obrazovku hleděla s WTF?! výrazem na tváři, což se vlastně do konce seriálu nezměnilo. Polovina dialogů a scén byla naprosto zbytečných a ta druhá se pokoušela o to být vtipná, ale ve finále byla tak strašně trapná, že pokud by se měl člověk zasmát, tak jedině tomu, jak trapné některé scény byly. Celkově jsem se při tomto seriálu zasmála třikrát - když jsem zjistila, že Marek Taclík a Kryštof Hádek jsou bratři, to by mě opravdu zajímalo, koho takové spojení napadlo ... Potom pár poznámkám při Taclíkově výslechu a nakonec když Kryštof uklouzl při nepovedeném útěku před policií ... Další pokusy o vtipy mě akorát donutily přemýšlet nad tím, jak moc museli být tvůrci opilí a zhulení na to, aby jim to přišlo vtipné ... Navíc očividně kreativitou "nešetřili", protože například mě se podařilo vraha odhalit už v prvním díle ... I když je pravda, že takovým policistům, jako byla tato čtveřice, to netrvalo zas až tak dlouho ... Protože kdyby tady opravdu existovala jednotka s velitelem, jako byla postava Miroslava Krobota, za chvíli by jsme byli ve vězení asi všichni ... Za to, že jsem se dodívala vděčím převážně Kryštofovi, který jako jeden z mála svou roli zahrál dostatečně věrohodně ... Za něj taky hvězdička nahoru, protože ano, já mám prostě slabost pro jeho postavy v roli padouchů ... ()

Greg25

Ono to má atmosféru, skvělou kameru, i relativně zajímavé postavy, ale problém je spíš v tom převedení knižní předlohy. Jarchovský ani Hřebejk nemají příliš cit pro detektivku jako žánr (a už vůbec ne pro ten styl detektivky, o kterou se snaží), jimi vybrané scény, hudba působí jako mozaika náhod a rádoby tajemna, i kvůli nim vyznívá rozuzlení tak překombinovaně (ono tedy takové je, ale ne zase tolik, jak vám ho tady nešťastně trochu bez gradace na konci třetího dílu vyklopí). Na předlohu bych to neházela, chyby budou tentokrát spíš ve filmovém řemesle, i když takový průšvih to taky není (oproti takovým Vraždám v kruhu je to pořád nadstandard). 50% ()

Hepy13

Název lákal na temnou/mysteriozní kriminálku. Já se těšil na proces vymítání, nebo aspoň něco s tím spojené. A né jen to, že někdo na mrtvolu napíše 666. Hřebejkovi, Jarchovskému, a několika členům Dejvického divadla se tohle krutě nepovedlo. Z herců by školním známkováním prošel akorát tak Honza Budař, zbytek hrůza. Vlastně tu není ani špetička akce, jen mluvení, což by nevadilo, kdyby ty dialogy byly trochu zajímavé. Porovnejte si výslechy zde, třeba s výslechy z Prípadu 1.Oddělení, to je jako noc a den. A jak častokrát chválím ve filmech a seriálech hudbu...tak tady se radši vyjádření zdržím. ()