Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

evilmind

Česká televizní bezradnost v plné nahotě. Zřejmě snaha vyrovnat se současným severským kriminálkám, ale Hřebejk je zřejmě buď nakoukané nemá, nebo je nechápe, a jen tuší, že jsou in, a už ne proč. Ve scénáři předepsanou drsnost bych věřil tak maximálně Krobotovi, a ještě jen proto, že mám pro něj slabost, u ostatních herců v rolích policajtů zní prostě jen směšně. ()

JohnCZ

Po vyšetřovací stránce to není tak systematické a detailní jako Případy 1. oddělení a po stránce atmosféry to též není tak kvalitní jako Strachovy minisérie, ale i tak jde o velice slušnou krimi, která má logický průběh a vcelku promyšlenou zápletku. Ta je sice možná trochu fádní a haprující lehce utahané tempo tomu nepomáhá, ale aspoň působí poměrně realisticky. Rozmanitá parta vyšetřovatelů je sympatická, občas dojde i na nějakou tu suchou hlášku v tom nejméně očekávaném momentu a já se prostě nenudil a ty 3 díly zfouknul za jeden večer. V rámci české televizní tvorby mírný nadprůměr. ()

MartinezZ

Hmmm. Tohle se hrubě nepovedlo a roztříštění na tři díly bylo už moc. Dva by bohatě stačily, nebýt zbytečných slepých dějových linek životů některých postav (policajtova dcera?), nulového napětí, neustálého házení mimo další slepá ramena děje, mnoho nesmyslů... Bohužel Klára Melíšková by si měla nechat udělat pořádně sednoucí zubní můstek, protože to lepidlo na zubní náhradu nedrží. Celý děj kolem Budaře nakonec úplně zbytečný, Voříšková mohla bez potíží zcela absentovat a diváci by si jí tak nepletli s další její rolí, která jde hned po tomhle do TV. Finální pointa kolem pachatelů a jejich odhalení vůbec naprosto mimózní a to jediné, co mohlo být zajímavé, tedy štěkání mezi Melíškovou-Krobotem a vůbec Krobotova postava, perfektně a bravurně nesnášející snad úplně všechny, všechno a všude pořád, byli totálně nevyužiti. Kapitolou samu pro sebe byla hudba, kdy jsem díky ní nevěděl, jestli je tedy vše kolem vraždy komedie a jindy zase ne... ne, že by ta melodie a motiv byly špatné, ale pasovalo by mi to spíše k nějaké praštěné komedii ála vyšetřující ex-soudkyně Jiřina Bohdalová, než k vyšetřování vraždy. ~~~ Hřebejk, Jarchovský, zase nedostatečně! ()

Lukrecie

Výborná Klára Melíšková pro mě zatím za 3* uvidím, jak se to vyvine. 28.1. Tak to se opravdu povedlo - skvělý scénář aneb vrah byl zahradník :-) Rozuzlení bylo nejlepší, vůbec jsem to nečekala. Mrzí mě neadekvátní podhodnocenost této série. ()

elizabeth_ba

A to to rozhodně na tři hvězdičky ještě čtvrt hodiny před koncem nevypadalo... Policisté toť směs totální neznalosti (když právnička nezná význam čísel 666 tak asi nechodila do školy, v lepším případě tehdy možná chyběla) a bezbřehé arogance (výslech obou duchovních druhým z majorů), z níž se přece jen vymyká ženská, kterou (není divu) z toho všeho postihne infarkt (nejspíš proto, že je to táž co neznala onen číselný význam), a jeden policajt rádoby západního stylu, co má život v troskách (nezletilá dcera se zhlédla v gothicu a manželka chce odejít do US). Pro zatraktivnění přidáno prostředí katolické církve s nádechem satanismu a olomoucké přírodovědecké fakulty, která se podle zhlédnutého od doby mých studií změnila snad zcela od základů, pak jedné dívky, co si vybírala nedostupné muže, a jedné znuděné paničky... Co z toho všeho mohlo vzniknout? Bohužel tohle (chvílemi asi nechtěné retro), čemuž ale třetí hvězdičku zachránila moje milovaná Olomouc (katedrála, kaple Jana Sarkandera, Dolní náměstí, kostel sv. Michala, gymnázium Poděbradovo, etc) a jakž takž smysluplné rozuzlení. A jak si stěžuju, že knihy (a filmy) mají mít nějaké mravní poučení, tak tohle jich (a nejen pro mě) mělo hned několik, a pokud se jimi někdo nebude řídit, inu jeho smůla... ()

blackrain

Herecká sestava byla velmi zvláštní, co figura to charakter. Škoda, že se na tom lépe nezapracovalo a vůbec celý ten seriál byl zvláštní. Atmosféra byla taková potemněla a hutná, mohla být ale ještě mnohem víc. Větší šťavnatost by neuškodila. Klára Melíšková s Miroslavem Krobotem byli super. Krobot mohl být ještě vetší cholerik. Když jsem ho viděla, jak se veze v tom Ládínkovi, tak jsem se odbourala. Ale jo, k němu to auto sedlo. ()

stration

Obrovské zklamání a zabité tři nedělní večery. Takovou blbost aby divák pohledal. Naprosto debilní scénář, kde se kupí jedna krpa za druhou, nepadnoucí muzika, otřesná kamera (u výslechu jako na kolotoči se mi fakt už dělalo zle) a z herců bych kromě Budaře nechal zabít snad všechny. Okamžitě zangažujte Jirku Stracha, ať vám ukáže, jak se točí tajemné a perfektní televizní kriminálky. Toto byl fak těžký přešlap. ()

type_B

Dívat se na to dá, ale ten poslední díl (první trilogie) byl hroznej gulásh, že. Přešel jsem počáteční podivnosti a užíval si charaktery postav, ale holt rozuzlení zápletky a vyřešení vraždy se musí umět. Střelba na konci druhého dílu působí zpětně jako trapná vějička, která má za cíl navnadit diváka na závěr - a ten je, jak jsem se zmínil, nejslabším článkem trilogie. ()

kajas

Nevím, jestli už jsem někdy v komentáři použila cool zkratku WTF, k této sérii se ale hodí dokonale. Výtek by se našlo opravdu dost a zavádějící název je tou nejmenší z nich. Hodně zvláštní způsob vyšetřování pánové tvůrci jistě už od začátku zamýšleli jako parodii, výslechové části ovšem patřily k těm nejlepším okamžikům celé série a nechávaly vyniknout talentu všech zúčastněných (pan Krobot byl samozřejmě největší hvězdou, ale ani Majer a Melíšková se nenechali zahanbit). Více zamrzelo velké množství nepochopitelných a zbytečných záběrů, bez kterých bychom se snadno dostali na pouhé dva díly, místy nesnesitelná hudba a hlavně nerozpletené zápletky (střelba ze závěru druhého dílu mi leží v hlavě asi nejvíc). Kritizuji sice dost, ale díky skvělým hercům a neustálému napětí jsem se ve výsledku bavila mnohem více než u "konkurenčních" "Vražd v kruhu", které zatím považuji za velký přešlap. Takže tak. ()

Martpod

Roztomile ambiciózní, příběhově kulhavé, herecky rozpolcené mezi hrozným a celkem ucházejícím. Chtělo by to dost výrazně zkrotit fantazii, ideálně už u psaní anotace. ()

kinderman

Buď točím Temný případ, nebo typickou českou fraškovitou bramboračku o neschopných policajtech, obojí zároveň je ale pro diváka smrtící koktejl. Nečetl jsem předlohu, ale zajímalo by mě, kde začíná Jarchovského scenáristický "vklad". Co se týče Březinovy hudby s odkazy na kdeco, je nejen otravná, ale i nevhodně nasazovaná a vyrábí drama tam, kde se vůbec nic neděje. Snaha dostat do toho podle zahraničních vzorů motiv nefunkční rodiny jednoho z kriminalistů zavání křečí. U prvního dílu jsem se permanentně smál, pak už jen sklesle seděl. Tak nic. ()

dyfur

......... každá časť pre mňa bola mierny podpriemer za dve hviezdy, ale v globále - priemer-tri hviezdy....ušlo to aj herecké výkony hlavne Melíšková-Krobot fajné..... ()

Katarine

Případ pro exorcistu se mi líbil. Pokud ovšem byl záměrem ironický pohled na vyšetřovatelskou práci zcela absurdního případu, pak šlo o poměrně dobrou komedii s úžasně sarkastickými detektivy (zde jednoznačně vedl Miroslav Krobot a nepokulhávala ani skvělá Klára Melíšková) zasluhující si možná i vyšší hodnocení, než uděluji. Obávám se však, že tomu tak úplně nebylo. A proboha, když už jde o olomoucký příběh (asi se teď budu trochu bát chodit místy, kde se natáčelo), tak proč dosazujete dejvičáky s nesnesitelnou pražskou mluvou? Však jste to klidně mohli celé zasadit do Prahy a nikdo by vám hlavu neutrhl. ()

maverick10

A ja zil v domeni, ze to Hrebejk nedokaze natrit Jirkovi Strachovi a ma domenka se potvrdila. Exorcistovi totiz schazelo uplne vsechno cim Ztracená brána vitezila. Neumerna natahovana jednoducheho pribehu na jeden dil predvecerni Ulice. Naprosta absence ducha kriminalek. Nesmyslne odbocky v pribehu, ktere byly pro pribeh uplne nepodstatne. Charaktery postav byly ploche jako hrudnik Keiry Knightleyove. Z hercu obstal snad jen Standa "Frajer" Majer, ne ze by to byla tak chyba hercu, jako spis castingu a uplne ztraty fantazie pana Jarchovskeho. ()

rakovnik

Natěšen po dvou sériích pana režiséra Stracha, se zaujetím jsem očekával vysílání tohoto počinu neméně věhlasného režiséra. Jaké bylo moje nemilé překvapení po velmi brzké době, že z případu pro exorcistu, stal se brzy případ pro ornitologa. Režisér Hřebejk v rozhovoru před uvedením filmu prohlásil, že kriminálky netočí, poněvadž jsou většinou blbost. Trefil se přesně, natočil opravdu blbost. I když tedy jeho další teze byla, že jej natáčení bavilo. Asi více, než mě bavilo sledování jeho "díla". Nevím, co bych vytkl dříve, protože chválu zaslouží snad jen komisařka Kláry Melíškové. Jinak se postavy policistů chovaly naprosto stupidně a poslední část se totálně scénáristovi vymkla z kontroly a já jsem nestačil kroutit hlavou nad jednou s odpuštěním kravinou vršenou na druhou. Pokud autoři tvrdí, že realisticky vykreslují práci kriminalistů, být kriminalistou, cítil bych se hluboce uražen. Takto jen upřímně hodnotím nepovedený televizní snímek jako téměř propadák. ()

Sinn

Když pominu fakt, že samotný krimi případ i cesta k jeho objasnění stála za vyližprdel, musím přiznat, že je to vcelku zábavné, některé scény dokonce velice povedené. Ovšem pomíjet u krimiseriálu právě samotný případ a vyšetřování, to nám toho už moc nezbude, že. Zbytečně slabé. ()