Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

Satan

Jestli se Spielberg po nemastných a neslaných dramatech v mých očích ztratil z první ligy, Mostem špiónů se tam zase dostal, protože jedině on může díky filmařskému jazyku diktovat příběh tak suverénně a poutavě, že těch 140 minut uteče jako voda. Vedení herců, kamera, hudba, zápletka...to všechno je přesně tak, jak má být a ne jinak. Přitom stačilo tak málo - svěže napsaný scénář s hutnou zápletkou a pečlivě vybraní herci. Škoda jen, že se víc netlačilo na pilu a byl to až příliš feel-good movie. Menší výhrady mám i k prolínání jednotlivých dějových linek a tak trochu anonymitě dvou výměnných osob + mnohem více by filmu seděl název "The Standing Man". Kdo viděl, pochopí. A Rylance je ve své vedlejší roli naprosto boží. ()

Vančura

Film, jehož samotná novinářská projekce se rovnala společenské události slušného významu - kromě toho, že bylo v zaplněném Světozoru možno vidět celou řadu starých známých tváří lidí od filmu, byl hlavním hostem Francis G. Powers Jr., syn pilota, který byl v roce 1960 sestřelen nad Sovětským svazem a který je jedním z hrdinů filmu. Před projekcí se nechal slyšet, že film se jako celek drží skutečných událostí relativně věrně, ale v detailech je to Hollywood. Což podle mě film vystihuje velmi trefně - chodit se na něj bude v první řadě kvůli jménu režiséra, které už dopředu předznamenává, co od tohoto filmu čekat (atraktivní příběh i obsazení, emotivní soundtrack, divácká srozumitelnost, silný závěr... - profesionální filmařina se vším všudy). Žánrově se film pohybuje částečně mezi dramatem z právnického prostředí, thrillerem a historickým velkofilmem, a navzdory relativně dlouhé stopáži nenudí - bavil mě od začátku do konce, Spielberg skutečně umí přivádět na svět filmy, od kterých se člověk nedokáže odtrhnout, a ne nadarmo je tak miláčkem ČSFD a režisérem č. 1 v místním žebříčku popularity. Říkat tak o tomuto filmu cokoli dalšího by bylo jen zbytečným nošením dříví do lesa - každý Spielbergův fanda už se jistě těší, až bude moci film vidět, a tak nezbývá než popřát příjemný divácký zážitek (lidi na novinářské projekci houfně stírali v závěru slzy dojetí). Filmu bych vytknul snad jen předvídatelný závěr, místy přeexponovanou kameru, která mi nesedla, nevěrohodný vzhled umělého sněhu, a pak skutečnost, že u mnohých německých a ruských replik chyběly české titulky (je za tím lajdáctví překladatele nebo distributora? Netuším, ale skutečně se domnívám, že cizojazyčný film by měl mít titulky u KAŽDÉ repliky). Film mi mimochodem přišel zajímavý tím, že je v něm možné nacházet paralelu s naší současností - a sice v otázce, jak zacházet s dopadenými teroristy. Mají právo na spravedlivý proces a obhajobu, nebo bychom se naopak na tu "zbytečnou humanitu" měli vykašlat, jak si mnozí myslí? To ať už si každý zodpoví sám. ()

mzss1

|75%| Shlédnuto v kině. Neplánoval jsem jít na to do kina, ale kámoš mě přesvědčil, abych šel, ta tématika studené válka ho zajímá. Mě moc ne, ale přes to, po skončení filmu jsem byl mile překvapen, že mě to nenudilo a dlouhá stopáž utekla jak voda. Hankse mám samozřejmě rád, zde se opět herecky předvedl. Ocenil jsem, že nebyl příběh složitý – ubíralo se to nejjednoduší možnou cestou. Já bych to ale přes to trochu příběhově vylepšil, víc dramatičnosti bych přidal a zvelkolepil bych finále, ale to jsou jen detaily, krom toho mi tento žánr či období studené války nic neříká. Ale jsem samozřejmě spokojen, tak ty 4 hvězdy dávám s klidnou duší. Ostatní herci mě také bavily. Film je tvořen především konverzacemi – žádná mě nenudila. Hudba byla dobrá. I měl místy film odlehčený nádech, takže se tu našlo pár vtipných scén. Nemám co už bych dodával, celkově spokojenost. ()

sochoking

Výborný film s Tomom Hanksom, ktorý sa vo väčšine scén tvári úplne rovnako, ako v Zelenej míli, ked' sa pokúšal vyšťať kamene. ()

HoneyBunny

Spielbergovská kvalita. Technická stránka úchvatná, herci přesní, výprava božská. Ano, hodně se tu mluví a hrají se špionské hry, ale nikdy se nenudíte. Naopak se mi hodně líbilo to napětí mezi několika mocenskými hráči (CIA, východní Němci, KGB) - a chudák Tom Hanks chycený mezi tím. Německá část je díky intrikám a nebezpečí efektnější než ta americká, která má ale zajímavý vztah mezi špionem Abelem (vynikající Mark Rylance!) a jeho právníkem (Hanks) a připomenutí americké propagandy a paranoi 50. a 60. let. Přiznávám, napínavý a emocionální závěr na mostě je vynikající filmařina, která pro mě byla jedním z vrcholů filmového roku 2015. Je taky krásné vidět znovu starého dobrého Spielberga v akci s jeho nekomplikovaným pohledem na svět, silnými "dobrými" hrdiny (Hanks) a - relativně - optimistickým koncem. ()

Kudly4

Filmařsky velice kvalitní. Ovšem asi to není pro určíté publikum jako jsem Já a tak to zřejmě tak tento film neocení. Škoda že to netočili Rusové, možná by to bylo lepší :))) ()

Anderton

Podľa môjho názoru najlepší Spielbergov film od Minority report. A práve vďaka tomu, že je až konverzačne televízny, veľkých celkov je pomenej, čiže väčšinou sme medzi štyrmi stenami a nedočkáme sa žiadnej akčnej, ani veľkolepej scény. Steven pracuje s klišé, ale to v jeho rukách sa vďaka asociáciám so scénami predošlými, alebo nasledujúcimi, stáva chytrou symbolickou hrou. V Moste špiónov je všetko dvojmo. Dve veľmoci, dva typy myslenia, dvaja špióni, dve mapy na stene, dve vlajky a dvojica scén so strieľaním, s preliezaním plota, alebo dvojitá výmena. Takže napríklad streľba by sa mohla zdať ako samoúčelné ždímanie strachu, ale práve v spojitosti so streľbou na opačnom konci sveta vynikne relativita všetkého, čo vo filme vidíme. Tou najjednoduchšou metaforou je všade prítomný mráz a Donovanove nachladnutie, ale to je skôr taký podmaz celého story, ako hra na umenie. 90% ()

Frajer42

Pokud koukáte na film, pod kterým je podškrábnut Steven Spielberg, tak asi nepředpokládáte, že ihned po zhlédnutí film smažete a pro jistotu ještě, pěkně po staru, 42x přepíšete data na disku, aby film už nikdo nikdy náhodou neobnovil. Obvykle bývá Steven zárukou určité kvality. V případě tohoto snímku tomu nebylo jinak. Pokud si to dáte dohromady navíc s Tomem Hanksem, který byl pro podobné filmy sestrojen, tak se dá i z relativně banálního konceptu, kde nejde v podstatě o nic víc, než o výměnu 1 kusu vězně za 2 kusy vězně, vytvořit celkem působivé drama, které vás dovede polechtat na srdíčku. Chytit přímo ne, protože určité pasáže jsou až příliš snové a neštítí se oslavovat USA v maximálním možném rozsahu. Například kontrast mezi způsobem vyslýchání vězňů v přátelských USA (4hvězdičkový hotel) a nepřátelském SSSR (ne, dnes spát nebudeš) je těžce přestřelený, troufl bych si na základě současných trendů tvrdit. Na druhou stranu chápu, že šlo hlavně o nakrmení amerických diváků, tak proč nakonec ne. Věřím, že tamní patrioti se do podobných filmů zamilují na první pohled. Špatné to rozhodně není ani pro takového pohodového Evropana. Trošku jsem se obával delší stopáže. Ukázalo se, že moje obavy byly zbytečné. Nudit jsem se nestihl. Napínavé to také je. Člověk alespoň z vlaku nahlédne na americkou verzi tehdejší situace ve světě. Těžko od takového filmu čekat nestrannost nebo obdobný nesmysl. A nakonec Tom Hanks je sympaťák, kterého vždycky rád uvidím. Na můj vkus však bylo v tomto filmu zbytečně moc patriotismu a hrozně smrděl sentimentem. O plném hodnocení jsem ani na moment nezauvažoval. Ani na ty 4 kousky to moc nevidím. Měl bych výčitky svědomí. Takže taková hodně vydařená 3hvězdičková podívaná. ()

MikeCool

Kvalitně odvedená spielbergovina, která svým pojetím téměř zcela vybočuje Spielbergovému kontextu režírování filmu. Divák byl neustále v centru dění a prakticky ani neměl příležitost prožívat pocity nudy a neznalosti děje. Vše plynulo takovým krásným a plynulým tempem, kde vše vyústilo symbolickým a nenásilným finále. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

Kothy

Zajímavý historický snímek od Stevena Spielberga. Dostáváme se do přelomu 50. a 60. let, kdy zuří silná studená válka. Strany si vzájemně posílají agenty a situace se vyostřuje. Ruský agent je zadržen na území USA a má být souzen. Právník v podání Toma Hankse ho zastupuje. Daří se mu to tak dobře, že je nakonec přizván do Německa vyjednat jeho výměnu za zadržené Američany. Tam to samozřejmě není vůbec jednoduché, hlavně díky zdi. Nikomu se nedá věřit... Nakonec ale advokát Donovan udělá maximum a podaří se mu dostát svému cíli. "Máte pěkný kabát." ()

teutates

Přeceňovaný Spielberg na koni s Hanksem. Bohužel za posledních pár let nic světoborného nenatočil. Opět slabší kousek jeho tvorby, člověk by čekal něco... ale ne a daný vlez-doprdele uživatele, který tu velebí Spielberga do nebes?! opravdu? Doporučuji se chytit něčeho pořádného a ne US - vlajky. Nebylo to zlé, no Spilberg to nebyl. Nevadí Stevne, mněl bys honem polapit něco... 7/10 ()

Ant

Nejlepší Spielberg za posledních 10 let. Perfektní příklad solidní old school filmařiny, která si výborně poradila s i dnes kontroverzním tématem USA vs Rusko. Nevím, jestli se dá film považovat za kompletně nezaujatý, ale postava Donovana vyváží i ty "zaujatější" momenty. Hanks + Coens + Spielberg je vražedná kombinace, kterou chci vidět znova. A Rylance si jde pro Oscara. ()

nascendi

Ilustrovaný príbeh výmeny špiónov som poznal z mnohých časopiseckých opisov. Bol som zvedavý na jeho Spielbergovo spracovanie a snažil som sa byť nepredpojatý, aj keď z pána režiséra už viac rokov nič skvelé nevypadlo. Kladom filmu sú precízne kulisy povojnového Berlína a herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov, aj keď mi prekážala Hanksova kŕčovitosť. A tým aj výpočet pozitív končí. Americké "vlastenecké" poňatie výrazne deformovalo historické skutočnosti, väčšina neameričanov bola stvárnená figúrkovito, celkovo som mal pocit, že film neprešiel strihačskou dielňou a Newmanova hudba mu tiež neprospela. Asi na tento film pomerne rýchlo zabudnem ()

Arsenal83

Špionážna dráma bez napätia a akcie. Kecy, kecy a zase kecy úplne o ničom, mám pocit, že keby tam Hanks kecal ešte zo dve hodiny, tak to dosiahne hranicu hodnotenia na čsfd minimálne 90%. A to pritom práve tento herec aspoň ako tak zachraňoval svojim hereckým umením. Kto nevidel, nech ani nepozerá. Potrebujete špionáž? Zapnite si radšej akéhokoľvek Bonda. Akéhokoľvek! ()

silentname

Myslím si, že už je pravidlom, že keď sa Steven Spielberg rozhodne natočiť dobrý film, tak to skutočne tak aj dopadne. A "Bridge Of Spies" je toho skutočným dôkazom. Tom Hanks ako Jim Donovan je skutočne vynikajúca voľba. Je to skutočne pán herec a keď sa do svojej role zakusne, tak vie z nej skutočne podať maximum. Mark Rylance bol tiež výbornou voľbou do role Rudolfa Abela, kde cítime celý čas jeho odhodlanie a oddanosť. A to je vskutku skvelé. Okrem toho film aj vizuálne vyzerá skvele. Výborne zachytené napätie medzi USA a ZSSR, no rovnako skvele je tu aj zobrazený svet Nemecka v období rozdelenia na dve časti. "Bridge Of Spies" je pre mňa ukážka, ako sa majú filmy robiť. Podá nám informácie o historických udalostiach, 140 minút utečie ako voda, film nenudí, je vizuálne skvele spracovaný, skvelé herecké obsadenie a má vynikajúcu atmosféru. Ak ešte máte možnosť vidieť film na veľkom plátne, rozhodne ju využite. Nebudete ľutovať.Hodnotenie: A ()

Ratemus

Na tohle není co říct, kombinace Spielberga a Hankse je nepřemožitelná, má to všechno co má mít napínavé drama, Spielberg opět dokazuje svoje kvality a o talentu Hankse se snad nedá ani pochybovat, teda kromě neustálého běhání a prchání v Infernu ()

Slarque

Steven Spielberg je stále geniální filmař. Můžeme si všímat promyšlené střihové skladby, obdivovat práci se světlem a stíny a užívat si po všech stránkách vynikající psychologické drama. Jenže někde v půlce se to celé přestěhuje z New Yorku do Berlína a najednou jakoby to bylo méně zajímavé. Tom Hanks dělá, co může, ale jeho herecký parťák Mark Rylance z vyprávění vypadl a jiná srovnatelně silná postavu tu není. Je logické, že ve světě špionáže operují především nenápadní lidé, takže sázku na neokoukané tváře chápu, ale problém je podle mne spíše ve scénáři. Celkově mám pocit, že film po výborném začátku prostě zůstal kousek pod vrcholem. ()

Pedestrian

Je to podané s takovou lehkostí, až mi přišlo, že zase až o tolik nejde (což může být i výtka, ale nemusí). Nicméně po 12 letech další Spielberg, který mě dohnal k slzám. A nemůže být náhoda, že je u toho vždy Tom Hanks (Terminál, Zachraňte vojína Ryana). ()

eLeR

Skvelý film ... zase raz sa to Stevenovi podarilo. Výprava úžasná, počúvateľné dialógy, zaujímavý príbeh podľa skutočnosti, Hanks aj Rylance výborní, pekná hudba a sem-tam nejaké to klišé. Harald Otto to bola ale famózna vsuvka. Pobavila. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015