Než jsem tě poznala

• USA Me Before You (více)

Louise ví leccos. Ví, že se jí líbí práce v bistru, a ví, že možná nemiluje svého přítele Patricka. Zato neví nic o klasické hudbě, neví, že přijde o místo, a kdyby tušila, co ji čeká, asi by tomu stejně nevěřila. Will zase po dopravní nehodě ztratil chuť do života. Ví, čím byl kdysi a všechno se mu nyní zdá nepodstatné, a také přesně ví, jak s tím skoncovat. Zato neví, že Lou mu vtrhne do života jako náhlá bouře. A ani jeden z nich neví, že jeden druhého navzájem navždy změní ... (Forum Film CZ)

TornadoETA

Jako Daenerys dejme tomu, ale co zde ukázala Miss Clarke ve stejnojmené roli, tak to klobouky dolů ... Příběhy končí většinou happyendem, jindy tragicky a někdy tak, jak prostě mají skončit ;-) ()

MAAUZ

Emilia Clarke předvedla slušný výkon. Sam Claflin mi nejdřív vadil, pak se ale ukázal jako sympaťák. Při filmu jsem zabrouzdal myšlením do představ, kdyby by se něco podobného stalo osobě, která by neměla tolik peněz jako Will, a tím pádem i jeho spoustu možností, jak s životem dál naložit. Pak by to teprve bylo těžké, a to jak pro vozíčkáře, tak i jeho rodinu... Z režie byla cítit žena, a tahle pohádka se jí natočit povedla. ()

nenet

Na tento příběh od Jojo Moyes jsem narazila vícekrát a dosud jsem neměla dost odvahy ho přečíst ani shlédnout. Ale ve výsledku je to přívětivý snímek, ve kterém by překvapivě "obyčejná" Emilia Clarke svým optimismem snad rozehřála i ledovec. Mám obecně radši šťastnější konce, ale v tomto případě je dobře, že se žádný zázrak nekonal, i když to diváka zabolí. ()

Bobris

Malý film s velkým srdcem. Obrovské klišé, které naprosto nevadí a které se schovává za vynikající herce a dynamický děj. Ale jo, hltal jsem to, nemám co bych vytknul. ()

Katte

Dávka melancholie, humoru, sarkasmu, naděje a lásky. Vše namícháno ve správném poměru. Film, který vykouzlí úsměv na rtu ne jednomu divákovi a ten bude přetrvávat i během závěrečných titulků při tónech skladby Not Today od Imagine Dragons. Film, ke kterému se jistě budu ráda vracet. Za mě 5*, za pocit, za úsměv, za větu "I became a whole new person just because of you." Za to, jaký vliv může mít někdo na člověka jen tím, že je přesně takový, jaký je. ()

Nely

Těšila jsem se, ale měla jsem trochu obavy. Knihu jsem četla a naprosto mě uchvátila, takže poté co jsem zjistila, že bude film, jsem se trochu bála, jak to zpracování dopadne. A naštěstí to dopadlo na výbornou. A ještě bych přidala hvězdičku. Film mě fakt dostal. Casting se vyvedl skvěle. Sam Claflin i Emilia Clarke se na svoje role hodili. Chemie tam pracovala velmi dobře. Celý příběh byl zpracován skvěle a podle knihy, až na pár věcí, které byly osekané, ale samozřejmě nemůžeme chtít, aby film byl naprosto identický jako kniha :) Romantika jako vyšitá, ale přece jiná. I když se stane to, co se stane, je tento film zejména o žití a to se mi na tom líbilo nejvíc. Pro mě jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla! Rozhodně doporučuji! :) ()

boombang

Emilka je prostě zlatíčko. Její roztomilost, úsměv a neustálé hrátky s obočím - na tohle vše se strašně moc hezky koukalo. Vrcholem je v tomto směru scéna, kdy Louise dostává jako dárek pruhované punčocháče (ta radost!!!). A také společný "tanec" s Willem (ten zase extrémně pobaví při prvním setkání s Louise). K dokonalosti francouzských Nedotknutelných tu asi pár drobností chybí, ale kvůli Emilce nemůžu jít pod pět hvězd. ()

kymla

Jak již tu někdo napsal, Nedotknutelní v romantickém balení. Film, který zaujme od začátku do konce.Nádherná scenérie, hudba. Úžasné herecké výkony, co víc si přát. Btw Louise/Emilii bych hned brala za kamarádku :) ()

svetylko

Krásný film, který dokázal spojit lidi v sále - jako bychom byli rodina, která se sešla u televize a společně jsme se smáli i plakali. Ty uvolněné emoce vedly cizí lidi k vzájemným pohledům, darováním kapesníčků a hláškám, které sdílelo celé kino: nechybělo moc a málem došlo na představování a výměny kontaktů. :-) Moc hezký zážitek, který se nesl celým sálem. Jste naprosto připoutáni k příběhu, hrdinové jsou krásní a sympatičtí, filmařina se blíží pohádce - takže ANO, pokud jste to ještě neviděli, běžte do kina - a nečtěte dál (atˇ se nedozvíte, že vrah je zahradník)................................................................................................................................................................................................................................................ Nechce se mi odsuzovat hlavního hrdinu, za nic na světě bych nechtěla být v jeho kůži. Ale nesdílím poselství, že největší smysl života je v jeho užívání si - což hlavní hrdina nemůže a tak končí. Přišlo mi líto, že nezkusil dát vztahu čas (rodičům "dal" půl roku). Nejsem schopná přijmout, že to "dobře dopadlo" a že se Ti dva vzájemně obohatili. Ona už měla všechno : otevřené srdce, laskavost, vtip, osobitost, odvahu učit se, statečnost, nadšení, kreativní přístup i srovnané hodnoty (ten monolog na zídce)... On jí dal ty peníze, které jí "otevřou dveře do světa" a koupí si parfém... a to je všechno. Ano, ted´ to s ním nemusí mít těžké a najde si někoho zdravého, přece chceme život "krásný" a do toho těžké nemoci a komplikace nepatří. Ale jak se s tím ted´ srovnat, když zblízka vidím skutečné lidi, kteří odvážně prochází každým dnem...takové dvojice, které se navzdory všem omezením mají rádi a dokážou se smát? I přes ochrnutí mají sex a někteří i děti. Myslím na ty páry a říkám si - někdy je prostě život lepší, než film (i když viděli jste "Nedotknutelní"?) ()

janahorova

Emilia Clarke je možná chvilkami trochu nepřirozená, ale k image nervózní dívky to vlastně tak trochu sedělo (v druhé polovině s tím mohla už trochu přestat :D). Přesto právě za ní a její svetříky po babičce dávám čtvrtou hvězdičku (možná tak trochu i tu třetí, protože bez ní a jejích ksichtíků by to nebyla taková zábava). ()

hepi_

Veľmi príjemný film. Toto sadlo Emilii Clarke oveľa viac ako úloha Sáry Connorovej (Terminator Genisys). Istá paralela s filmom Nedotknuteľní sa nezaprie. Každopádne v rámci žánru jeden z top, teda až na tú príšernú hudbu_obsadenie, námet, kostýmy_ 60% ()

MaxForValue

Začnem konštatovaním, ktoré asi nikoho neprekvapí. Vytvoriť film o hrdinoch s ťažkým zdravotným postihnutím je nesmierne náročná úloha. Ak tému podáte odľahčene (Ja, Earl a dievča na zomretie či Kým si po nás príde) riskujete to, že vás budú obviňovať z nevierohodnosti. Ak ju podáte vážne (Na vine sú hviezdy, Pre moju sestru) hrozí, že skĺznete ku patetickosti či ešte horšie, k citovému vydieraniu. /// Nech už sa vyberiete ktoroukoľvek z týchto ciest, riskujete predovšetkým jedno. A to, že postavy budú vyzerať umelo, strnulo, akoby bez života. Budú ako figuríny. Nechcené paródie. Nepopieram, že krátkodobo vás takýto film dojať môže, ale z dlhodobého hľadiska vo vás pravdepodobne nič silné nezanechá a s postupom času sa stane len jedným z mnohých filmov na podobnú tému. Aspoň mne sa to stáva. /// Raz za čas, ako s obľubou hovorím „raz za jedného jednorožca“, sa však objaví film, ktorý pristupuje k téme inak. Ozvláštňuje vyčerpaný námet. Za posledné roky som videl tri takéto filmy – Amenábarov Hlas mora (2004) s nezabudnuteľným Javierom Bardemom, francúzski Nedotknuteľní (2011) a Predtým, ako som ťa poznala (2016). A práve poslednému filmu by som rád venoval trochu pozornosti. /// Zo spomínanej trojice je Predtým, ako som ťa poznala síce asi najslabší snímok, no paradoxne mám stále pocit, že v Hollywoode doposiaľ nič lepšie na túto tému nevzniklo. Nech lovím v pamäti akokoľvek, o zdravotne postihnutých nenatočil nikto nič lepšie. Konečne mám pocit, že som videl film, v ktorom všetky postavy pôsobili živo, ľudsky a uveriteľne. Teda, aspoň deväťdesiat percent stopáže. /// Predtým, ako som ťa poznala napriek svojmu názvu a možným očakávaniam nie je film o láske, ale o umieraní. Láska tu vystupuje len ako krátkodobá odbočka na ceste ku vopred vytýčenému cieľu. Nemá silu uzdraviť telo a dušu, je len prostriedkom k prežívaniu. Nie dôvodom pre život. Tak veľkú mieru realizmu pri takto všednom motíve (láska) u väčšiny hollywoodskych filmárov často nenachádzam. /// Postavy sú presvedčivé a nie sú ako z katalógu modelov a modeliek spodného prádla. Ona (Louise) je nešikovná, zvláštne sa oblieka, s mužmi to príliš nevie a v živote sa hľadá. On (Will) celý čas vie čo chce a napriek tomu, čo všetko sa okolo neho a v jeho vnútri odohráva, zotrváva na svojich pozíciách. To z Willa robí nie hrdinu, ale skôr antihrdinu, ktorého časť bude odsudzovať a druhá časť jeho čin akceptovať. /// Napriek tomu, že film je rozprávaný z pohľadu hlavnej hrdinky, tak viac než o ňu ide o neho. Takmer celých stodesiat minút sledujeme obhajobu iného spôsobu cesty životom. Hlavný hrdina nám pozvoľna sprostredkúva dôvody svojho rozhodnutia a je na nás na divákoch, aby sme sa na základe vlastných životných skúseností a svetonázoru rozhodli, či táto cesta by i pre nás bola vôbec možná. Možno Willa odsúdime a možno nie. /// Mám pocit, že akékoľvek slzy pri tomto filme vyroníme, nebude to kvôli niektorému z hrdinov (ako to bežne v podobných filmoch býva), ale kvôli bezvýchodiskovej situácii, v ktorej sa hlavní hrdinovia ocitajú. Či už si vyberú cestu životom alebo rozchod s ním, čaká ich bolesť. Predtým, ako som ťa poznala nie je tuctová romanca. Kladie existencionalistické otázky o tom žiť či nežiť. Či presnejšie, o tom ako žiť. A čo znamená žiť hodnotne a čo túto hodnotu určuje. Existuje však na to odpoveď? () (méně) (více)

lusa

Totálny citový odšťavovák, s otrasnou Emiliou Clarke, ktorej grimasy sa mi isto zmenia v nočné mory. Úprimne, jediná scéna sa mi nezaryla do pamäte, ešte aj ten Maurícius nahradili planou Malorkou.. A tiež by som si zvolila smrť ako život s vedomím "každé ráno sa zobúdzam s tým, aby tento deň už skončil".. Wales ako miesto na natáčanie nádherné, hudba tiež obstála. Pre mňa ale Me before you obrovský romantický prepadák. 2* ()

PetrC.

Britský film, sice s americkou nálepkou, ale typicky evropským rozuzlením. Až po konci snímku teprve vynikne scéna se sledováním filmu Des hommes et des dieux, která rozuzlení i vyznění předesílá. Výborný hudební doprovod celý film skvěle podtrhuje. 79 % ()

Kutkey

Film celou dobu připravuje půdu pro to, aby jste se zcítili s herci a působilo to potom celé tak přirozeně. Příběh je opravdu nabitý emocemi a konec velmi dojemný, ale extrémně pomalé tempo mi v některých částech až vadilo. Co pozvedlo emoce ještě o úroveň výš byl skvělý soundtrack: Imagine Dragons - Not Today. ()

teba

To mi nedělejte tohleto! (Přiznávám, že taky by mohli natočit, jak Sam Claflin dvě hodiny zírá do kamery, a nejspíš by to hodilo zase pět hvězd ;o) Ale Emilia Clarke byla taky výborná, takže celkově moc pěkná podívaná pro dámy a velké balení kapesníků...) ()

george82

Klasická romanťárna bohatýho caparta co měl vše a pak nehoda převrátí jeho život naruby. Cestu mu zkříží potrhlá a pozitvní pipka, která chce změnit jeho život a rozhodnutí. Marně. Důstojně a elegantně na mě působili Charles Dance a Janet McTeer. ()

Han Solo a Daenerys

Han Solo a Daenerys