Než jsem tě poznala

Me Before You

Predtým, ako som ťa poznala

• Austrálie

Drama / Romantický

USA, 2016, 110 min

• rikitiki

Proč se to, proboha, vlastně jmenuje Než jsem tě poznala, když je to celé o tom Když jsem tě poznala? Film se řadí ke kýčům, které se neštítí vydírat na plné čáře a k dobru se mu dá přičíst jen, že to nezastírá. ___ Příběh se odehrává v jakémsi z reálu vytrženého prostředí, kdy vše je neustále zalito sluncem a pestrými barvami. A to včetně hrdinova postižení, které znamená jenom tolik, že sedí na vozíku a sluší mu to. Neukáže se nic, co by mohlo narušit falešně vybudovanou idylu – jak jí, jak chodí na záchod, jak mu ztráta hybnosti zákonitě vzala veškerou intimitu a musí se ve všem spoléhat na ostatní …. Tak tohle neuvidíme. Místo toho tu máme jednorozměrné postavy charakterizované jedinou vlastností: Ona – roztomile střelená, On – rádobycynik s dobrým srdcem pod slupkou, Její otec – prostý, leč milující, Jeho matka – starostlivá … atd. Ach jo, ani v rámci žánru kýčovité romance tomu nedokázali dát nic víc než jen stokrát viděnou rutinu. Film je tím až otravný. Navíc je jeho poselství příšerné – když jsi na vozíku, tak nemáš žádnou cenu a je zbytečné se o něco snažit. Takováto myšlenka, která má jen podpořit tupou romanci, je zvrácená. ____ Ale nejsem cílovka, a když jsem odcházela z kina, tak na rozdíl ode mě skoro všichni brečeli dojetím. Ach jo.(2.8.2016)

Když by takto vypadal každý romantický film, dost možná bych se stal fanouškem tohoto žánru. Snímek si ukázkově buduje atmosféru, má dokonalé herecké duo, je poutavý od první do poslední minuty, žádná scéna či postava tam není navíc. Opravdu neskutečně milé překvapení, které snad pobaví i dojme každého - už jen tím jakým způsobem vypráví tak těžké téma.(5.7.2016)

Hezké. Oproti nedotknutelným Nedotknutelným trochu moc přeslazené a americky infantilní, s jednoznačným průběhem a závěrem přizpůsobeným populárnímu romantickému trendu (kdy už se tvůrci konečně oprostí od potřeby "prohlubovat" emocionálně působivé chvilky rádoby dojemnými songy), ale jinak strašně milý a sympatický film o tom, že druhým je potřeba pomáhat, i když si o to nahlas neřeknou. Pocitově vyvážené, od příjemného humoru a ironie až k depresi plynoucí z bezvýchodné životní situace, vyjma posledních minut plynule odvyprávěné a celkově povzbuzující - především díky božské Emilii Clarke, z níž se klube charakterní osobnost schopná rozzářit pouhou přítomností a úsměvem každou scénu.... Rachel McAdams tímto dostala vážného (ale vítaného) konkurenta :-) 80%(1.8.2016)

Moc hezká, pozitivně laděná a sympatická romantická citovka, která musí potěšit nejenom ženský, ale i chlapy. Přitom Emilia Clarke mi ze začátku dost vadila, jak se před kamerou strašně ksichtila. Postupem času jsem ale pochopil, že to její pitvoření je záměr a strašně jsem si jí oblíbil. Normálně jí kvůli tomuhle filmu začnu říkat Jim Carrey v sukni, protože to, co předváděla s obočím nemá u jiných hereček obdoby. Byla fakt skvělá. No a Sam Claflin je taky moc fajn, přestože celý jeho herecký výkon předvádí na kolečkovém křesle. Ono to ale kupodivu stačí k tomu, aby Vám film vlil do Vašeho psyché vlnu pozitivních, melancholických, ale i smutných emocí. Prostě to, co jste očekávali, než jste se na tenhle film vydali.(27.10.2016)

Už dlouho jsem nešla do kina s takovým očekáváním. Knižní předlohu jsem přečetla jedním dechem. Postavu Lou jsem si zamilovala od prvních stránek a když jsem se dozvěděla obsazení, myslela jsem, že do premiéry nevydržím. Opět jsem nemohla jinak a trailer si pustila tak třikrát. Což si musím do budoucna zakázat, protože pak se obírám o kouzlo scény...Pokusím se nespoilerovat! Samotný film byl strašně příjemný. Všechno hrálo dokonale spolu. Celek, co vytváří hřejivou atmosféru. Britská krajina. Humor. Herci. A i když bylo vše dost zrychlené, nevynechalo se nic zásadního z knížky. V kině jsem si připadala jako bych byla v divadle. Zábavné chvíle byly oceněny smíchem celého sálu, smutné pak vzlykáním. Nechybělo málo a na konci by se i tleskalo. Takhle se točí romantika! Doufám, že se dočkám zfilmování knihy Poslední dopis od tvé lásky. Další výborný počin Jojo.(6.7.2016)

• - Spoiler: V naprosté většině států světa je asistovaná sebevražda stejně jako eutanázie ilegální, dovoluje ji například Švýcarsko, Nizozemí, Německo nebo Belgie. V těchto zemích existují i specializované kliniky, které asistovanou sebevraždu zajišťují. (Illuminare)

• - Herci Sam Claflin (Will Traynor) a Matthew Lewis (Patrick) oslavujú narodeniny v rovnaký deň, a to 27. júna. Rozdiel je iba v ročníku, Sam Claflin je o tri roky starší. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Will (Sam Claflin) neřekne Louise (Emilia Clarke) jinak než příjmením. Obě postavy si celou dobu vykají. (applause)