Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hof, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš (více)

Epizody(6)

Hlavním hrdinou příběhu je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí novinář na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten. (HBO Europe)

sator

Nuda okořeněná naprosto hroznými hereckými výkony,nudnými a nevěrohodnými dialogy, neznámí herci to je kapitola sama pro sebe, jestli je na vině Michálková režie ? Ano... ()

kocik1

(ne)Ohrožená policajtka a pokus o českého chlapce, který kopnul do vosího hnízda a zapomněl v něm nohu. Seriál, který vypadá technicky dokonale, ale chybí mu emoce a od prvního do šestého dílu pomalu ztrácí dech. ()

LadyPupu

Mamon = bohatství. A to je na tomhle seriálu vidět. Nejen v podobě krásných interiérů, ve kterých žijí a pracují úspěšní lidé, ale hlavně na provedení celého díla. HBO peníze má a díky tomu vznikl mysteriózní thriller, který baví. Děj, hra s barvami, atmosféra... No a, že to je norská kopie. Herci jsou naši a skvělí. Hádek hraje uvěřitelně, Dlouhý se mi dlouho takhle nelíbil, Malý mě baví vždycky, i když ve většině rolí je slizkej jak klouzek po dešti. Zatím za 4. Uvidíme co bude dál... Edit po skončení: 5 * nedám. Za 1) 3. a 4. díl byly dost slabé 2) závěr pro mě byl zklamáním. Kdyby se ze 6-ti dílů udělaly 4, bylo by to dle mého názoru ku prospěchu věci. Ale ok, i tak to byl nadprůměrně dobrý seriál. ()

ivan_drago

v porovnání s ostatní českou seriálovou produkcí je toto naprostý skvost... dojíždí hlavně na vlastní premisu veškerého dění, založeného na přísaze z vejšky.. to lze ještě kousnou vysvětlením, že hlavní záporák je psychopat... horší je to s obsazením, tedy výhradně, záporných rolí... Tam se mi nelíbil ani jeden přeživší, ať už šlo o toho žaluda lobbistu, tak i o konstruktéra a konatele všech odporností... napětí je vystavěné vcelku věrohodně a člověk se nenudí a občas se i přistihne, že se zatajeným dechem očekává věci příští... čtyři tedy hlavně prosto jak seriál v tuzemské konkurenci vyčnívá a vlastně žádnou konkurenci nemá... ()

Tosi

Pokud někoho, stejně jako mě, již dávno opustily iluze o úrovni českých seriálů, tady se odvážím tvrdit, že Mamon se na české poměry utrhl z řetězu. Kvalitní temné krimi se slušným výkonem Matěje Hádka a ještě lepším, pro mě naprosto neznámé Evy Leimbergerové. Poctivé čtyči hvězdičky za tyhle dva, dále za to, že mě fakt zajímalo jak to dopadne a taky za rozumný počet šesti dílů....ale do srovnání se severskou produkcí se raději pouštět nebudu. ()

Lachtaan

Mám dost rád Matěje Hádka a Mamon jsem objevil už před nějakou dobou, musel jsem si ale počkat, než jej najdu v nějaké legální formě ke zhlédnutí. Až po nějaké době mi došlo, že patří do dílny HBO, tudíž bylo jasné, čemu se budu na této platformě věnovat. Počátek tohoto šestidílného politického thrilleru mě příliš nezaujal, aby mě konec bavil každičkou minutou. Pokud člověk příliš nesleduje všechny kauzy podobného ražení, které se u nás dějí, může být poměrně zmaten. Jakmile se ale do příběhu ponoří, lepší thriller ve formě minisérie na naší scéně jen tak nenajde. [viděno na HBO GO] ()

geklon

Skvělá výprava, akce, střih, kamera. Výborně celistvé a sterilní. Nadprůměrné dialogy, jsou buhužel často vykoupeny, prapodivnými hereckými výkony. Ale hlavní i vedlejší charaktery jsou díky původní přdeloze, zajímavě dotažený takřka do mé spokojenosti. Problém s těmi malinkými chybkami, na straně dramturgie. Kterých člověk prostě všimne. ()

marvan

Na české poměry zázrak, seriál, u kterého člověk nepropadá pocitům trapnosti nad tím, jak si parta českých amatérů hraje na profíky. Bohužel to stačí jen na to, aby si HBO pohlídalo Michálka, takže režijně nuda, ale alespoň to neuráží, herecké výkony opět převážně divadelně přepálené. Holt české herecké selebrity si chtějí vydělat nějakou korunu navíc a tak místo toho abychom měli dobré divadelní herce a dobré televizní herce, máme tyhle obojživelníky, kteří nedokáží pochopit, že když mám kameru až u ksichtu, tak není třeba pateticky burácet a ksichtit pro lepší pochopení v zadních řadách. A pokud se někteří herci naopak snaží hrát uměřenějším televizním stylem, ukazuje se, že to u nás moc herců zatím neumí. ()

venison

Původní norskou předlohu neznám, takže nemohu soudit jak moc se autoři shodli či neshodli, ale každopádně na české poměry jde o seriál více než koukatelný.. Mě tam lehce vadí studený norský závan.. Oceňuji krásné jednoduché moderní lokace, ve kterých se seriál natáčel.. Hlavní hrdina v podání Matěje Hádka nebyl nejhorší, ale chybělo mi cítit z této postavy alespoň nějaké nepatrné emoce (lidi kolem něj umírají jak na běžícím pásu a od se vždy oklepe a běží dál).. Jeho policejní děvče je trošku vykrádačka z redakce Milénia.. Tajemné obrazy mi do seriálu moc nepasovaly a byly nějak navíc.. Myslím, že je hlouběji ani nevysvětlili.. HBO mám ráda a její produkci fandím, ale tohle přetáčení seriálů (viz Terapie) mě moc nebere.. ()

_DAVE_

Mysteriózní kriminálka na začátku se zvrhne v akčňárnu v posledních dvou dílech - zbytečně. Jinak fajn, klasické HBO ()

Eleanor05

Viděla jsem zatím jenom dva díly, ale příliš z toho nadšená nejsem. Lesk Mamonu ubírá samozřejmě i fakt, že nápad, ani postavy nejsou originální, ale převzaty z norského seriálu. Norskou verzi jsem neviděla, ale předpokládám, že přirozeněji zapadá do mentality národa. Podle tohoto seriálu je v Praze skoro pořád průtrž mračen, nikdo se nikdy neusměje a lidé na potkání vlastní originály Rembrandta. Postavy jsou naprosto chladné, skoro neprojevují emoce, divák se jim nedostane pod kůži a dialogy zní nepřirozeně. Technicky je to provedeno dobře, ale celý děj je chladný a odosobněný. Pokud to srovnám se Švédsko - dánským Mostem, tak je Mamon dost slabá záležitost... ()

Nyck

Místo šesti dílů by si Mamon vystačil bohatě se třemi. Seriál sráží nepříliš poutavě podaný příběh, (až na výjimky) nesympatické obsazení a nepřirozeně působící interiéry. V rámci Česka určitě nadprůměr, ale jinak nic zásadního HBO nevyprodukovala a Mamon (alespoň u mě) skončí v zapomnění. ()

zdenny

Velmi kvalitní český krimi seriál, který jsem podezříval z kooperace z americkou stranou, protože jsem nedokázal uvěřit, že by něco takového mohli natočit Češi. Pravdou je, že se jedná o remake stejnojmenného dánského seriálu. Pravdou ale také je, že fakta v seriálu uvedená slušně korespondují s událostmi divokých devadesátých porevolučních let. ()

dragon94

Skvělý seriál, jehož první a poslední epizoda patří mezi to nejlepší co česká kinematografie kdy vyplodila. I ostatní epizody jsou fajn, ale jsou jenom fajn. Možná to chtělo více zvratů nebo akce. Místy se totiž seriál vážně plácal moc dlouho na jednom místě. Možná by pomohlo kdyby počet epizod nebyl 6, ale třeba jen 5, protože mezi těmi super věcmi v první a poslední epizodě je celkem propast, která má své momenty, ale na ploše 4 epizod jich není tolik kolik bych očekával. Jinak celkově tento český "temný případ" dopadl vážně skvěle a seriál se zařazuje o několik tříd výš nad běžnou českou produkci a z fleku se může rovnat té zahraniční. 4* 82% ()

ghatos

Nevěřil bych, že mě ještě něco tak intenzivně na první pohled zaujme. Michal Dlouhý je parádní a hlavně nedoceněný herec. Jeho kvalita jednoznačně přesahuje české hranice. Jak to tak bývá u nás, právě proto není doma moc vytížen. Výborným způsobem ztvárňuje (už pokolikáté) šedou (zápornou) postavu současné mělké/prohnilé společnosti. Přál bych mu velký kariérní úspěch v budoucnosti. Jednou se to zlomit musí. K seriálu - zlaté prsteny symbolizující moc či blahobytné paláce skrývající (ne)morální lidi. Mě se líbí, že to není tak jednoduché. V každé vrstvě/kastě jsou (částečně) charakterní lidé. Problém je v tom, že jich je málo a čelí masivní přesile těch špatných - systém pracuje pro ně a oni pracují pro něj. Kromě drobnosti (tendr) je dovysvětleno vše. Dává to smysl...navíc závěr rozhodně není useknutý. Přesahově dokresluje hlubší podstatu věci. 87%. ()

vyfuk

Bravo. Mamon sice není nějaká nezastavitelná krutojízda, která by vás držela každou minutou každé epizody, ale ve světe lejna a hnojů jako Ulice, Ordinace atd je to jako srovnávat Okouzlení s Game of Thrones. Ano, sice je to remake seriálu z mnohem filmově vyspělejší země zvané Norsko, ale i tak... hezky jsme to okopčili. Je vidět, že seriálu prospělo, že si ho celý zrežíroval jeden člověk a zrovna jedna z největších českých režisérských kapacit, pan Michálek. Další série by klidně mohli natáčet i jiné kapacity. Třeba Troška. A udělat z toho nějaký další Babopředkožky. Celkově vzato je tenhle seriál povedený. Hlavně je zvláštní jak kombinuje aspekty z něčeho jiného, což je zdravé. Chvíli jsem si připadal jak v True Detective, pak jako v House of Cards. No je toho hodně. Jak říkám, tenhle seriál není dílo, ze kterého by si každý sedl na prdel, ale na české poměry je to mistrovské dílo. A hlavně jsem rád, že si nás, malého národa, všimlo konečně i HBO a dává nám šanci ukázat náš potenciál, který může být třeba prezentovaný i v celé Evropě a možná i Americe. ()

MI-380

Šifru mistra Abrahama řeší Michálek stylem jako by natáčel další díly Ulice. Popsaný systém tunelování státních podniků ale vypadá věrohodně: 55% (zatím 1926 hodnotících je na průměru 80%). ()

Styxos

Zarostlej novinář Matěj Hádek skvělej, vizuálně parádní a ta honička v posledním díle super. Ale jinak je to takové... sterilní a bez jiskry. ()

Lukoboss

Nám ty krimi thrillery obvykle moc nejdou, aspoň zatím. Krom toho na to taky nemáme peníze, protože takovej film/seriál pocházející z našich končin neuvidíte na českých "běžných" TV kanálech. A pokud tam něco takovýho je, tak je z toho vždycky cítit taková tak klasická televizní produkce. Tady je to trochu jinak. HBO společně s hlavním sponzorem si dali za cíl natočit něco pořádnýho. A i když je to založený na severským podkladu (tzn. přejatý), je to nadprůměrný. Výborně jsou vybraný prostory, kde se natáčí, s kamerou si (konečně) někdo pohrál a opravdu to vypadá k světu. A taky se tvůrci nebojí zvratů, často i dost radikálních (úmrtí postav atd.). To je dobře, na to u nás prostě nejsme zvyklí. Herecky jasně vévodí M. Hádek a ukazuje, že by měl dostávat víc prostoru. Ostatní jsou celkem v pohodě, někteří pak prkenní, ale zase tady byla sázka na neznámý herce, tak se nemůžeme tolik divit. Taky je vidět ten rozdíl, když zahraniční (především USA) seriály mají minimálně 10 dílů na sérii a tady to utínáme po šesti. No ale není se čemu divit, ty prachy na stromech nerostou. Jen doufám, že se podobný záležitosti u nás budou objevovat víc, aby se ten českej rybníček trochu rozčeřil, obnovil a obohatil. To bych byl moc rád. No a snad bude i druhá série, pokračování by si to zasloužilo. ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (více)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky