Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hof, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš (více)

Epizody(6)

Hlavním hrdinou příběhu je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí novinář na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten. (HBO Europe)

iz67

Jedu první díl, ta pozitivní hodnocení jsou pro mě dost těžko pochopitelná. Dialogy opět zoufalství, temná situace demonstrovana temnými výrazy, co obraz to klišé, a to roubovani na české 90-ky (!!), nedá se to fakt poslouchat. Prostě Česká krimi je protimluv. U té s politickým kontextem to platí dvojnásob. Vlastně ke konci prvního dílu se to stává natolik blbym, že mě to láká dal.... ()

Saesulkun

"Chlapi, jsme HBO, produkujem kvalitu. Ale tentokrát jsme dostali zhora úkol odlákat pár diváků primáckejch a nováckejch seriálů." "A jak to máme udělat? S tím nemáme zkušenosti." "Je to jednoduchý, dal jsem těm jejich serošům 15 minut a ten princip je jasnej." "Tak schválně." "Poslouchejte. Najmeme stádo béčkovejch a céčkovejch herců." "Ty ale přece neumí hrát." "No právě. Jejich hraní vypadá za všech okolností jako první čtená zkouška u ochotníků. To je přesně to, co potřebujem. Vsaďte se, že i hvězda v hlavní roli spadne na jejich úroveň." "Fajn, a dál?" "No dál potřebujeme k prkenejm neživotnejm nepřirozenejm hercům prkenný neživotný nepřirozený dialogy, nejlíp ve spisovný češtině. Zkrátka a dobře musí to pořádně šustit papírem." "Aha, a o čem to celý teda jako bude?" "To je přece úplně jedno. Z toho, co oni točí, je pro nás asi nejschůdnější krimi. Musí tam bejt co nejvíc nelogičností, celková zápletka musí bejt úplně postavená na hlavu, prostě to celý nesmí dávat smysl." "A tohle nám někdo napíše? To si máme pro námět fakt dojít do tý Novy nebo Primy?" "Tak to zkusíme koupit venku a uděláme remake." Po odvysílání: "Šéfe, tak se to povedlo. Já to sice nedokoukal, ale na ČSFD tomu dali 80 %!" ()

DonBraso

Tleskám ve stoje.Konečně první český kriminální seriál posledních let,co byl parádní.Sice škoda,že přebraný z Norska,ale tohle mi vůbec nevadí.Plácat kecama,že je to jen remake,že kdyby nebylo HBO atd.Prdlajs.Prostě to bylo natočený sakra výborně.Konečně někdo obsadil i plno neznámých herců,který nejsou v každým filmu a ještě k tomu všichni věrohodný,nejspíš jen uživatel sator,asi chce všude stále stejný obličeje,ze kterých už mě bolí hlava jenom.Matěj Hádek samozřejmě jako novinář parádní postava,ale i scenář a ta stylizace severských detektivek tam je hodně znát.Hudba další zářez,bez velkých akčních scén jde natočit prostě skvělý seriál,jedině v posledních díle se i ta akce rozjede a všechno jde jak po másle.Říkal jsem si,že ta květina bude hrát svou roli a taky,že hrála.Možná někdy si řeknu,proč po Petrovi někdo nešel,byl to jenom novinář,pak mi došlo,že Pepa Klíma taky žije pořád :) Po Cirkus Bukowski jen první sérii,pak to šlo hodně kvalitativně dolů,je tohle na český poměry majstrštyk.Jen tak dál. ()

jfaba

Kdo to neviděl může se tímto dovědět pár věcí, které možná ze seriálu prozradím. Co se mi na seriálu líbilo: Praha a její části, které normálně vidět nejsou, nebo je filmaři nepoužívají. Co se mi nelíbilo: Děj! Nevěděl jsem o co se tam jedná. No tak blbej ještě nejsem, privatizace, tunely a pod. Ale co tam vyšetřovali, jsem docela nechápal. Pořád na něčem pracovali, něco sledovali, a i když jsem ta videa a fotky viděl, moc jsem toho neviděl. I na HD. A ten zvuk!!! To zvučí amatéři nebo herci už neumí mluvit? Nebylo jasné o co v seriálu jde. Třetí díl byl úplně katastrofální. To byla nuda, jak v..., no nebudu to komentovat. Postavy se chovali nelogicky, a i přes všelijaká zabezpečení, co Stela používala, se mi jevila jako naivní a hloupá policajtka. Plno věcí řešila doma a v úkrytu, ale ty hlavní v práci a pod dozorem statní zástupkyně. A výběrem postav bylo hned jasné, kdo je klaďas a kdo záporák. Co jsem nechápal, bylo vykukování postav z bytů a domů, jestli je někdo nesleduje. Nebylo to špatné, ale nedokončené. Jak se dostali zpět akcie k synovi, co se stalo s chlapem, který byl přivázaný k topení, a kdo to byl? Jak to že byla fotka v diplomce? Kdo byl kdo, a s kým? Nelogické věci, které snižují seriál. Originál jsem neviděl a už neuvidím. Možná je to tam lépe vysvětlené, ale už se mi do toho nechce. A nebylo to severské! Vy někteří. Bylo to české! Dám ***, i když... no jsou u nás i horší seriály. ()

jendamaty

Ne, toto opravdu není dobrý počin. Seriál se sice tváří světově, ale těžko lze zakrýt: ochotnické výkony herců ve vedlejších rolích, velmi rozvláčné tempo, otřesné dialogy a klišoidní obraty, podivný střih, úsměvnou akční scénu, náhodně se objevující a mizející postavy, nelogický děj (motivace členů AP mi tedy i na konci po zevrubném vysvětlování zůstala utajena, státní zástupkyně se chová jak šéfka policie...). Já vím, že tento civilní zašumlaný zvuk je moderní, ale ať mi někdo vysvětlí, co je cool na tom, když postavám není rozumět? ()

swinevenca

Nastínění zápletky v prvních dvou dílech bylo strhující, ale vyšetřovatelský i zločinecký progres se pak pro diváka pořádně zadrhnul. Vrcholem toho je, když banda záporáků za dva díly není schopná prozradit vdovám, co že po nich vlastně chtějí. Pátý díl to rozsekl tak zásadním způsobem, že celý šestý už byl jen natahovanou tečkou za chybujícím, ale pořád vysoce nadprůměrným miniseriálem z naší produkce, i když HBO je trochu jiné "my". Inspirace Rooney Marou v smutné roli vyšetřovatelky je na hranici plagiátu, novináři spolehlivý, státní zástupkyně nesnesitelná. ()

pOne

Nad řadou věcí (detailů) je třeba přivírat oči. Je to takové hraní si na něco velkého a mystického ... ale podstata? Nevěřím, že by se někdy něco takového mohlo stát, ale vcelku mě to zajímalo a líbilo se mi i zpracování, zajímaví herci atd. Na konci už jsem teda musel silně přivřít obě oči, abych udržel hodnocení na 4 hvězdičkách. Možná k tomu přispěl i fakt, že v konkurenci různých českých sra*ek, které jsou k vidění na českých TV, je tohle přeci jenom velice dobrý počin. ()

pafka

Tohle je skutecne velmi obsahle a trochu kriminalne zamotane dilko, ktere ale nenabizi zadnou nejakou uzasnou zabavu. Urcite nenajdete nic, proc byste se meli na serial podivat znovu. Je to naprosta jednorazovka, protoze krome kriminalniho pribehu a otazek, jak to vlastne je, tam neni ani trosku nic navic, co by vas mohlo bavit. Mozna styl, ktery je okoukany odjinud. Matej Hadek skvely, pro me objeveni Igora Ondricka a prekvapeni, jak dobry to je herec. Je zajimave, ze at se dnes podivate na jakykoliv novy televizni film ci serial, vsude jsou Maly, Sitta, Vyoralek, Novotny, Bares, Dlouhy a vy v tom mate takovej gulas, protoze vsude vypadaji stejne a vy nevite, jestli je to tenhle nebo ten druhy serial. ()

Caan

Poměrně dlouho to bylo celkem slušný (kromě tradičního nešvaru, že tedy postavy mluví spisovně jak podle učebnice, víc toporný to pak bejt nemůže) a pak přijde poslední díl a... akční scéna. Co vteřina, to střih, co střih, to záběr na zoufale nudnou honičku, kterou by v Americe dali na jeden záběr jako úvod, než by přišla ta skutečná honička. Ach jo. Z toho prostě bolí oči (doslova, stříhá se tak rychle, že z toho opravdu začnou bolet oči). Nicméně i bez té ,,honičky'' takové nemastné, neslané.. Potenciál to určitě mělo větší. ()

kyrysar

už od úvodní znělky je s toho cítit trošku jiná produkce a větší ambice. Ač to není tak úplně originál, jelikož je to odvozené z norské verze, tak se to jeví jako kvalitní dílo, jelikož natažená rukavice českých poměrů se okopírovat nedá. I po dramatické stránce to šlape po prvním díle dobře. Osvědčení herci hrají velmi věrohodně. Obzvláště jsem měl strach jak zahraje Michal Dlouhý, jelikož dabing je dabing a ve filmu moc příležitostí nedostává. Ale role Daniela Vlčka mu sedla výborně a zvládl jí s přehledem. Škoda, že jen tak krátce :( První díl byl takový seznamovací, kdy se víceméně seznamovalo, ale díky filmu o filmu vím, že se tam dočkáme i akčních scén, na které jsem zvědavý. Můžu jen doufat, že je neukázali už všechny. HBO to ale určitě nezazdí :-) ()

Callie

Hodnotím po prvním dilu, ale fakt super. Je vidět, že to jde . Michálek a Hádek v nejlepší možné formě. Uvidíme, jak to bude vypadat dál. Doufám, pro naše filmaře, že se úroveň udrží. ()

listo

Opravdu úchvatný paskvil vybublávající z českých přehrad ala Orlík, nesoucí ponurou atmosféru, životem poznamené ksichty opomíjených novinářských elit, sofistikované hrátky s informacemi a další ingredience, snažící se zajistit obdivovanou vizáž vysoce hodnocené evropské filmografie. Bezva. Proč se u české kinematografie musím neustále potácet mezi troškovskými sračkami, kterým vévodí tlačenka s cibulí, a okázalými projekty HBO, jemž dominují nadívané žabí blány přelité mechovým dipem??? Na čí straně mám být? Komu mám přát? S kým mám sympatizovat? Jděte už s touto produkcí jednou provždy do prdele, natočte prorostlou krkovičku s pečenými bramborami na rozmarýnu. Díky... ()

VLADEK

Původní norskou předlohu jsem zavím neviděl, vrátím se k hodnocení po shlédnutí. Jinak český Mamon je jednoznačně nejlepší česká krimi mini série za posledních 20. let. Jak tady někdo napsal - není to dechberoucí, ale na české poměry absolutní špička. Obsazení velmi osvěžující, jen si nevím rady s novinářkou, kterou ztvárnila Pavlína Štorková - mimika je nepřirozená, a také státní zástupkyně není moc věrohodná. Designová Praha ? Možná pro ty co jen sedí doma v paneláku. Obecně to je na úrovni 4 hvězdiček, ale za snahu dám 5./ Aktualizace 15.12. - shlédnuta norská předloha a nezbývá než konstatovat, že ta je velmi slabá nejen v části scénáře. U mnoha postav schází nějaká čitelná motivace a děj drhne. ()

hony23

Podle kritiků prý nejlepší český krimiseriál tohoto tisíciletí, já bych si tedy vzpomněl i na lepší. Ano, na první pohled vše vypadá skvěle, kamera, hudba i herci. Jedinou menší slabinou je totiž příběh, vyšetřovaná kauza skupiny tunelářů, kteří postupně umírají, nenabízí v prvních 4 dílech nijak strhující podívanou, ani nedrží diváka v kdovíjakém napětí. Závěr už je lepší, přesto ve mně zůstává pocit, že tvůrci trochu promrhali šanci natočit skutečnou pecku. ()

tchempi

Ať si pustíte jakýkoli seriál, vybafnou na vás pořád stejné ksichty. V Mamonu excelují neokoukané tváře (známých je tam jen hrstka) a funguje to skvěle. Scénář má sice pár dírek a severská předloha je znát (podle počtu mrtvých, třeba), ale jinak dost dobrý. ()

argo.smile

Slovaci a ani Cesi nevedia natocit poriadny serial a to nie este ho okopirovat. Nemastne, neslane, herci su ako jedno drevo a ta kopa neprijemnych tvari, ktore by som im rozjebal z fleku na mieste. Original je len jeden, kto ho videl, pochopi a oceni. ()

BigBrother

Až do šestého dílu to bylo na *****, ale pak to místy zaklopýtalo. Asi by to bylo silnější jako rodinné drama než jako politický thriller, ve kterém místy převládla forma a žánrová klišé. Kdo to mu ale dá míň než *** je horší než Mirka Spáčilová. ()

blekekeke

Mamon bez mamonu, s mamonem, s mamony, ty mamone jeden ... tohle se dělá? Tesat do jádra věci. Je to film, z kterého trochu zamrazí ... je to film, který nemá moc napětí, i tak ale trpíte, kdy kdo komu co udělá. A to vše jen kvůli mamonu ... výtečná režie, scénář, herci, HBO prostě klamat neumí. ()

Saxos

Produkce HBO je znát a česká minisérie politického thrilleru se povedla. Díly jsou celkem obsahově i spádově vyrovnané. Herecké obsazení vhodné. Opět velmi dobré úvodní titulky. ()

japekli

Fakt super, jen mi přijde nepravděpodobný, aby v Česku bylo "toooliko" napravených. Kéž by se aktivovalo svědomí i těm pravým vychcanům. ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (více)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky