Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková (více)

Epizody(6)

Hlavním hrdinou příběhu je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí novinář na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten. (HBO Europe)

Mashak

Řeknu Vám to asi takto. Pustil jsem si tento počin mezi díly Bronu a House of Cards. Neřešte proč bych něco takového dělal. Přesto se stalo a kvalita Mamonu je neoddiskutovatelná. Svěží herecké obsazení, tedy až na pár vyjímek, které ovšem vůbec nic nekazí, ba naopak. Kamera, zvuk, zkrátka a dobře, vše je o několik levelů úplně jinde než zbytek české tvorby. Není to dech beroucí, ale je to příjemně neotřelé, dynamické, zábavné. Jde o kus dobře odvedené práce! Hodnoceno prozatím po první kapitole. - - - Dokoukáno a zvedám počet hvězd na plný počet! ()

Ozzy2

Skvělá atmosféra, výborní herci, mrkl jsem na to jen na zkoušku, tyhle politické thrillery mě nijak nebaví, ale tohle mě pohltilo. Po čtvrtém díle: Strhující podívaná,thriler, jak má být.Na české poměry velice nadprůměrné. ()

Rockerman

Vladimír Michálek a Jan Hřebejk, dva zkušení a renomovaní režiséři, kteří natočili několik nezapomenutelných filmů. Tak jak to, že Michálkův krimi seriál je asi tak tisíc krát lepší než Hřebejkův? U "Mamonu" je cítit severskou předlohu a trochu mi to připomíná "The Killing". U "Plzně" cítím jen amatérštinu a nenápaditost. Není to žádný zázrak, ale po prvním dílu jsem spokojen. Po pěti částech už mohu hodnotit. Výborný politický krimitriler s mysteriózní zápletkou. Mělo to prostě "koule". Když to srovnám z rumunskými Stíny, tak lehce straním našemu Mamonu. Na 5* to ale není, takže také jen čtyři. ()

Hpatrik

Je mi to líto, ale nemůžu hodnotit jinak. Kromě několika pěkných hereckých výkonů, tu není o co stát. Příběh samotný naprosto nereálný, snažící se vyvolat rádoby paranoidní atmosféru, kde jsou všichni schopni všeho, kdykoliv se to scénáristům hodí. Vztahy mezi charaktery nefungují, o hlavní hrdiny se nebojíte, a když už někdo důležitý přijde o život, tak to přejdete s ledovým klidem, bez emocí, což je typické pro celý seriál. Akční scény, kterých tu moc není, jsou nepřehledné, tristně sestříhané, nezajímavé. Tvůrci by si měli vzít příklad z dramatických seriálů východních produkcí (Poslko, Madarsko,Rumunsko), kde za to v posledních letech vzali za správný konec. ()

bono22vox

Naprostý souhlas s komentářem od Bebacek. Nechápu tu kritiku jen kvůli tomu,že se jedná o remake. Také originál neznám a je nás víc. A mě tento počin zaujal, líbil se mi a především ukázal,že s kvalitní produkcí za zády se dá hrát velké divadlo... ()

tančísvlky

Mám pocit ,že som niekedy v minulosti úplne zavrhol československú kriminálnu tvorbu. Mýlil som sa ako mnoho krát. "Mamon" sa podaril a skutočne exkluzívne. Až sa nechce veriť ,že je to tuzemský produkt. Na plné hodnotenie to však nemôže byť. Niektoré veci tam nepatria a tým že tvorcovia chcú všetko vysvetľovať vo výsledku skôr celku ublížia. Herci sú skvele oblečení v postavách. Kamera stále sleduje akoby za rohom. Vizuál a miestnosti kde sa dej odohráva je skutočne skvostný. Menej prefľaknuté tváre sú veľkou výhodou. Celkový dojem nadmieru prekvapujúci. ()

Forty-

Disclaimer: Originálnu Nórsku verziu som zatiaľ nevidel. Mamon je veľmi slušné krimy z Českej scény. Seriál síce používa dosť okukané koncepty typu investigatívny novinár, počítačovo zdatná vyšetrovateľlka, morálne správny, ale zodpovedný šéf novín či jemne skorumpovaná a groteskná policajná šéfka. Áno, áno, toto všetko by sme vyškrabali so známych škandinávskych top krimi seriálov (Forbrydelsen, Bron, Millenium), ale v tomto prípade to pôsobí celkom dôveryhodne. Hlavná postava - investigatívny novinár (Matěj Hádek) je zahraná na jedničku, u ostatných je to mix lepšieho priemeru a priemeru. Herecké výkony sú na domácu scénu určite nadpriermerné, ale poďme sa porovnávať napríklad s tou škandináviou - no, priestor na zlepšenie tu teda ešte je. Príbeh začal veľmi slušne, pekne sa to zaplietlo, no potom sa to možno až troška poplietlo. Prílišne silený mysticizmus mi miestami trošku vadil, možnože to bolo na šesť dielny seriál veľké sústo. Dizajnovo-industriálna Praha super, žiadne staromáky a turizmus sa nekoná, autori vybrali menej okukané časti (napr. Holešovice) a zaujímavé miesta ako Paralelní Polis či Avion Café. Myslím že smer ktorým toto kráča je správny, je to o ligu nižšie pod tým čo majú severania, ale v konečnom dôsledku som to žral a bavilo ma to a to je hlavné. 75% ()

RajAthen

HBO ukázalo, že velká produkce a kvalitní minisérie lze dělat i s našinci. Člověk to prostě musí dokoukat, což je příjemný pocit. Možná by to mohlo být o díl kratší, ale nevadí. Skvělý příklad našim tvůrcům... ()

lakart

Skvělá thrillerová minisérie z produkce HBO je ukázkou toho, že když se chce, tak to jde, ale musí se sejít opravdu skvělá parta lidí s větším balíkem peněz. Obsazení a scénář jsou doménou tohoto seriálu, který pro mě aspiruje na nejlepší český seriál všech dob a se seriály jako Četnické humoresky a Případy prvního oddělení je řadím k tomu nejlepšímu, co dosud vzniklo. 100% ()

bearmeedek

Jsem rád, že mě český seriál doslova přibil k obrazovce. Produkce HBO nezklamala. Velkým plusem této severské předlohy je především to, že v našich podmínkách dopadla na zcela úrodnou půdu. Ke všem událostem se dají přiřadit konkrétní případy z rozvoje naší demokratické společnosti. Velmi dobrá kriminálka, kterou je nutné zhlédnout celou maximálně v rozmezí dvou dnů. ()

E lan

Povedený politický thriller s vynikajícím Hádkem v hlavní roli. První díly jsou vynikající, pak se to trochu zamotává a poslední díl bohužel trochu drhne. Ale stejně se jedná o výborný napínavý počin s výbornou hudbou, kamerou a povedeným scénářem. ()

Monggol

Dobre sa to pozeralo, ale čím viac sa to blížilo ku koncu, tým viac blbostí tam bolo. Nelogické konanie postáv až to za vlasy ťahalo, a hlavná zápletka totálne sklamanie. ()

kukkik

Kdybych nebyl tak otupělý tím vším, co se v Čechách v posledních desetiletích již událo, byl by tohle thriller u kterého tuhne krev v žilách. Bohužel se na to dívám až v roce 2023, kdy je jasné, že i tenhle kdysi "divoký" příběh je jenom slabý odvar skutečnosti. Ano, je to děsivé a ošklivé a zlé ale zároveň toho naše produkce chrlí už dlouhou řadu let tolik, že se z toho být logistický hajzl stal národní folklór a z toho je mi mnohem víc šoufl, než z téhle starobylé pohádky z doby, kdy bylo normou, že politik usvědčený z korupce alespoň odstoupí z veřejné funkce. Po éře Zemana a Babiše už Mamon nemá šanci nikoho ohromit.. a to je ten největší průser. 3/5 ()

navabaca

Jako českého diváka mě v tomto případě nezajímá, že je Mamon kopie zahraničního seriálu. Zajímá mě v české kotlině nevídaná kvalita a profesionální filmařské řemeslo, díky kterému jsme dostali seriál ve filmovém balení. Děkuji produkci HBO, která nám opakovaně dokazuje, že u nás můžeme natáčet díla světové kvality. A čeští herci na to mají. ()

J.e.r.e.c

No tak, sláva, po 25 letech od revoluce tu konečně máme něco, co svojí kvalitou připomíná televizní produkci na vyspělém Západě. Problém spočívá v tom, že tohle vlastně není český výtvor, celé je to sakumprdum oprásknuté ze skandinávského seriálu téhož jména (tj.podobný případ, jako Terapie). Což by – čistě teoreticky – nemuselo vadit, pokud neznáte originál. Ale, i když ho neznáte (jako třeba já), působí seriál tak nějak... nečesky. Co se samotného příběhu týče, trpí překombinovaností, což se dalo čekat, a celá zápletka s osudovým spolčením je příliš kostrbatá a vzhledem k tomu, že Mamon se jinak snaží vypadat jako realistické zobrazení současnosti, i zatraceně nevěrohodná. Na férovku píšu, že být tohle zahraniční dílo, byl bych mnohem přísnější a možná bych ani seriál nepovažoval za hodný sledování. Ale tady mě hodně bavila právě ta česká stopa, především pak herci, i ten přístup, že zkušení matadoři hrají spíš vedlejší role, zatímco v těch hlavních se objevují mně neznámé tváře. Mamon je jedna z prvních vlašťovek, která k nám přináší jinde již běžnou úroveň televizní zábavy. Řemeslo konečně zvládneme, teď už to jen chce přijít taky s vlastním obsahem, něčím autorským a výsostně českým, a bude to super! 75 % ()

dogma97

Dal bych možná i 2*, ale vědomí, že za luxusní HBO rozpočet natočil Michálek něco tak filmařsky konvenčního až zbabělého, mě roztrpčil. ()

papadoce

Seriály z produkcie HBO sú veľmi starostlivo vyberané a vždy vo vysokej kvalite. Mamon na tom nie je inak. Zo začiatku na mňa pôsobil, že sa nevie rozhodnúť či byť viac krimi, či do mysteriózna. Záver všetko vysvetlil a vniesol svetlo a logiku do celého čo bolo urcite fajn. Za najlepšiu epizódu považujem jednoznačne päťku a za najlepšiu pasáž záverečné video z minulosti ako to celé vzniklo. Skvele natočené. Matej Hádek je suverénne jeden z mojich najobľúbenejších českých hercov, ale tu sa nestratili ani tí ostatní. No, Stela mi šla občas na nervy, ale tak .... Ak ste na seriály, ak ste na krimi, pozrite si, má to zmysel. “Nejsou špinaví prachy, nebo čistý prachy. Jsou jenom prachy, to je celý.” ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (více)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky