American Horror Story - Apocalypse (série)

Drama / Horor / Thriller

USA, 2018, 7 h 10 min (Minutáž: 38–55 min)

Gavin Kelly

Mac Quayle

Sarah Paulson, Kathy Bates, Evan Peters, Joan Collins, Adina Porter, Billy Eichner, Leslie Grossman, Emma Roberts, Cheyenne Jackson, Billie Lourd, Jeffrey Bowyer-Chapman, Kyle Allen, Cody Fern, Jessica Lange, Lesley Fera, Connie Britton, Dylan McDermott, Erika Ervin, Dina Meyer, Travis Schuldt, John Getz, Troy Winbush, Aidan Bristow, Seri DeYoung, Juli Cuccia, Zane Danton, Ash Santos, Taissa Farmiga, Riley Schmidt, Jason Michael Snow, Chris Ferro, Lily Rabe, Frances Conroy, Gabourey Sidibe, James MacDonald, Camryn Cregger, Greta Jung, Tuisdi Layne McClure, Christopher Ross Martin, Kate Volpe, Billy Porter, BD Wong, Brendan McCarthy, Ryan Fisher, Wayne Pére, Stevie Nicks, Addie Chandler, Jon Jon Briones, Sara Finley, Zachary Read, Mia Vavassuer, Naomi Grossman, Mena Suvari, Carlo Rota, Celia Finkelstein, Sam Kinsey, Matt Ross (a.z.), Rosa Salazar (a.z.), John Duerler, Scarlett Fernandez, Stacy Highsmith, Jennifer Jalene, Raina Matheson, Emily Mest, Cassidy Naber, Irene Roseen, Asher Gian Starita (a.z.), Lance Reddick, Jamie Brewer, Lauren Stamile, Tom Fitzpatrick, Marah Fairclough, Kevin Foster, Joe Lorenzo, Nathan Hurd, Violet Hicks, Robert Loftin, Shaun Ross, Sandra Bernhard, Harriet Sansom Harris, Dominic Burgess, Kingston Foster, Jon Jon Briones (a.z.), BD Wong (a.z.), Alhan Bilal, James DeAngelo, Lauren Mungo, Tice Proctor, J.T. Sherwood, Gloria Laino, Mark Ivanir, Silvia Busuioc, Emilia Ares, Jevgenij Kartašov, Angela Bassett, Nicholas Hodge
  • NinadeL

Postapokalyptické AHS? To by nemusel být tak úplně špatný nápad. Navíc se dočkáme propojení s Murder Housem, Covenem i Hotelem, připomeneme si několik let neviděné postavy a herce (ano, Jessica Lange je zpátky, báječná je Emma Roberts i Taissa Farmiga, Lily Rabe, Frances Conroy)... novým hostem je nesmrtelná Joan Collins, která dokáže překvapit všechny ty, kdož by si mysleli, že po 80. narozeninách patří herečky už do domova důchodců. Ano, pokračování starých zápletek jsem sledovala se zájmem, ale celek byl velmi unavující. Nerada míchám sci-fi s hororem. Poslední tři série se hodně vymkly kontrole a více experimentů už opravdu neocením. Snad návrat do Freak Show? Ale ten příběh už žádné mezery nemá. Nebo Asylum? Bože, chraň.(27.3.2019)

Když měl Ryan Murphy dva dobré náměty na jednotlivé série, dostal nápad ještě jeden. Smíchat je do sebe a dostat z výsledku oproti všem předpokladům jednu z nejlepších sezón antologie. Kromě nosného nástřelu toho, co jednou může přijít, jde v první řadě o řádně posílený sequel Covenu, dále o působivý epilog Murder House a v té poslední o větší než malé množství narážek a prostřihů na předcházející sezóny. Paradoxně právě ve zlomové a fanoušky právem milované epizodě Return to Murder House dochází k jistému předělu, který z naprostého vrcholu vesmíru AHS přejde do atraktivního experimentování a žánrového blbnutí, kde sice robotická linka s pošahanou dvojkou Peters-Eichner zůstává dostatečně zábavná, ale koketováním s iluminátskou parodií už překračuje jistou hranici mezi jemnou absurditou a bezuzdnou satirou. Finále pak všechno vytahuje zpět k devadesáti procentům, protože je napínavé, silně dojemné a nápadité tím správným směrem. Na nejvyšší hodnocení se nevyšplhám jen těsně, snad protože Roanoke mi přišel ještě o něco vypiplanější. Dvě velká herecká plus za to, že je Sarah Paulson ve čtyřiačtyřiceti krásnější než kdy dřív a za to, že mi tvůrci konečně dokázali prodat více než schopného a poslední dobou všude možně viděného Codyho Ferna. Dlouho jsem mu nemohl přijít na chuť, ale jako Michael je parádní ve všech polohách.(11.1.2019)

Obsahuje spoilery. Ryan Murphy. Neuvěřitelný talent a titán mezi scénáristy poslední seriálové generace. Po řádně střeleném Popular, kontroverzním Nip/Tucku a muzikálovém úletu Glee si Ryan sednul se svým dlouholetým (pracovním) partnerem, Bradem Falchukem, a společně rozhodli napísati nějaký ten horůrek. A bylo na čase. Naplánovali si projekt ve stylu komorního divadla, odlišné příběhy v každé sérii s různými postavami, ovšem se stejným hereckým obsazením. Proto i můj komentář bude vypadat jinak, než to se seriály obvykle dělávám. 8. série (Apocalypse) - Nestoudný fan service pro milovníky Covenu a Murder Housu v hezky zabalené crossequel sérii. Pro jedny dokonalost, pro druhé nesledovatelná krávovina, hodnocení Apocalypse je pro mě záležitostí čistě subjektivní, neb mi dala přesně to, co jsem od AHS vždycky chtěl, a sice vrchovatou míru campu s postavami, na nichž mi záleží, v příběhu, který byl naplánovaný od začátku až do konce. Žádná jiná série se nemůže chlubit takovou sbírkou herců a postav, ať už nových, nebo starých známých, na poměry AHS minimálním množstvím nedořešených zápletek a napojením na všechny ostatní série. Nebýt znatelného povolení v epizodách 8 a 9 (které přiznaně dějově poskytly velice málo nových či důležitých informací), Apocalypse by pro mě překonala snad i samotnou matičku Coven.(21.11.2018)

Ťažko hodnotiť túto sériu, musím si to premyslieť... Ako fanúšik AHS, Sarah Paulson, Emmy Roberts, Jessicy Lange a v zásade všetkých výborne napísaných postáv z predchádzajúcich sérii mám naozaj z tejto série radosť. Bola to taká chuťovka pre všetkých čo s týmto seriálom strávili toľko rokov, nespočetne veľa odkazov, atmosféra starých častí a veľké napätie aj dojáky (najmä v poslednej časti) Jedná sa ale aj o prvú sériu ktorá samostatne nefugnuje, čím narúša koncept seriálu. Nejde len o to, že je to crossover dvoch sérií, ale aj o to, že s horrorom to nemá spoločné už vôbec nič, nelogických vecí tu je, žeby ich jeden pohľadal a z celej série ide dojem, že sa tvorcovia rozhodli o čom bude až po tretej časti a pri siedmej zistili, že ešte musia natočiť ďaľšie tri.... Prepáčim im to pre vyššie spomínané dôvody, ale ak by som nebol fanúšik milujúci a hlavne znalý predchádzajúce série, asi by sa hodnotenie pohybovalo objektívne okolo dvoch hviezd...(15.11.2018)

Murphy se v hororovém žánru vrací k nejúspěšnějším řadám a konečně také s řadou velmi dobrou, po několika průměrnějších. Dost se to opírá o nostalgii v návratu oblíbených postav, ale má to skvělý komplexní příběh a dodává více prostoru postavám, kterého tolik neměly, stejně tak jako dává prostor novým skvělým postavám. Bohužel až příliš ohýbá vlastní pravidla.(15.11.2018)

• - Písnička, která hraje ke konci epizody, je „Glory Box“ od Portishead. (Bioscop)

• - Písnička, která hraje ve 30. minutě, je „You're Gonna Miss Me“ od Connie Francis. V 35. minutě hraje „Tonight You Belong To Me“ od Patience and Prudence. Ve 45. minutě v autě hraje „The Reaper“ od Blue Oyster Cult. V 54. minutě hraje „Spirits In The Material World“ od The Police. (Bioscop)

• - Písnička, která hraje v laboratoři, je „The Morning After“ od Maureen McGovern. (Bioscop)