V Bosně roku 1992, zasažené naplno válečným konfliktem, působí v rámci mezinárodních sil UNPROFOR i britská jednotka se svými obrněnými trasportéry zvanými Warriors. Jejich úkolem je dohlížet na situaci a nezasahovat do bojů mezi znepřátelenými etniky. Jak však lze nezasahovat, když vám před očima zabíjejí nevinné lidi, rabují a vypalují domy a pokud se dostanete příliš blízko válečné vřavy stáváte se i vy terčem kulek a granátů? A jak se vyrovnáte s tím vším utrpením, jež jste zažili po návratu domů?

Jedenáctkrát oceněný britský TV film, ukazující válku naprosto bez příkras. Genocida, masakry nevinných, nesmyslné rozkazy o nevměšování a pocity vojáků, kteří jsou denně přímo uprostřed tohoto pekla. (s.Predseda)

japekli

O týhle válce se toho ještě moc nenatočilo a vzhledem k nedávnosti to bude možná problém. Druhá světová, fašisti a jejich zvěrstva jsou hrozný a je téměř jasný, kdo za to mohl a koho za to soudit, ale jak v tomhle? Jak to prezentovat a hlavně co všechno z toho vyvozovat? S fašistou je to jasný, s tím by se nikdo nebavil a leckdo ho vodprásknul, ale co se Srbem, Chorvatem nebo Bosňanem? Většina přeživších aktérů žije a fůra lidí nejen z Evropy do těch míst jezdí na dovolenou a možná se na kdejakýho vypatlance, kterej se dopuštěl nepředstavitelných věcí, usmívá a pak mu dává bakšiš. Bude vodvaha natočit surovej film, zvlášť když není jasný, kdo je ten dobrej a my, jako Evropani, máme sami máslo na hlavě. Obchodovat se musí, a proto tenhle film je možná jen slabým odvarem skutečnosti. ()

nefersobek

Po osobní návštěvě Bosny, kde je i dnes po 20 letech v každé dědince, vesnici i městě vidět odkaz války v podobě rozstřílených fasád nelze než po opětovném vidění filmu přidat hvězdičku na plný počet 5* ()

JohnyCooper

Ještě nikdy na mě žádný válečný film nezapůsobil tak silně, jako tenhle (tedy asi až na Schindlerův seznam). Ze začátku film působil tak zvláštně, skoro až nudně, ale pak přišla Bosna a už to jelo... Brutální scény, emoce, detailní záběry kamerou na ohořelá lidská těla, perfektní hudba, to vše vytvořilo, dá se říci geniální snímek.... Nelze ohodnotit jinak než pěti hvězdami. ()

Senrix

Film, u kterého se asi nezasmějete a ani té akce tam ve výsledku moc není, za to příběh, který vás naprosto pohltí. Z chlapů, pořádnejch vojáků, se stávají bezmocné "figurky", které nemohou téměř nic dělat. I ty nejotrlejší to nakonec přemůže. A tím nejsilnější na celém snímku není válka, bezmocnost, věrohodnost nebo dokonce samotný příběh, nýbrž to, že tohle je (byla) realita. A nutno říct, že bravurně zachycená. O to silnější dojem zanechává. ()

darthboal

Takhle dlouhej a kvalitní TV film jsem teda dlouho neviděl. Opět jde vidět jakých prasáren jsou lidi ve válkách schopni. O to víc jde cítit totální bezmoc britských jednotek, které v tom humusu figurují jen jako diváci bez možnosti zasáhnout. ()

shock369

Pocit totální beznaděje , nemoci pomoct a pouze přihlížet masakru.Takto se asi museli cítit jednotky OSN v Bosně.A takto na mě působyl i celí film. ()

monique11

Co říci, aby se člověk neopakoval?? To prostě nejde. Takže ještě jednou ... film je o naprosté a neuvěřitelné bezmocnosti, kterou zažívali a podle mě stále ještě zažívají všichni příslušníci misí OSN. Zůstat neutrální ... nezasahovat !! Historie se neustále opakuje ... bývalá Jugoslávie, Somálsko, Rwanda a další. Lidstvo je prostě nepoučitelné ... Film, který se Vám dostane hluboko pod kůži!! Dámy a pánové, válka ve své skutečné a syrové podobě. ()

JQK

Syrové a bez příkras jdoucí přímo k věci. Síla je i v tom, že se vše odehrává v prostředí velmi podobném našim reáliím, lidé vypadají skoro stejně jako my... Prostě slušné memento. ()

Adolf47

Britský film, o kterém lze po právu říci: "za málo peněz hodně muziky". Britové a zejména BBC takové filmy umí točit. Vypovídající, skromné na rozpočet, plně naplňující vizi veřejnoprávní televize. Výborní herci, výborná kamera a skvělá lokalita, která má zvláště u nás velkou šanci zanechat dojem, protože se film z větší části natáčel u nás. Čeští a britští vojáci mají stejné zkušenosti, proto spolu o tom naše země natočili film. Doufejme jen, že tato náboženská válka nedojde k nám. Již víme, k čemu by nám byl mandát mírových sil. ()

w.w.

Ako televízny film celkom fajn, ale ako film sa mi viac páčil Savior. Je to trochu rozťahané a chcelo by to možno viac napätie, asi 3x sa zopakuje rovnaká scéna: niekomu pomôžeme a po pár sekundách ho zase vysadíme z auta a necháme napospas nepriateľovi. Pozitívne však hodnotím aj ukážku návratu do reality, ako si vojaci z takýchto misií berú so sebou aj traumu z vojny. Stále nechápem ako niečo také pred pár rokmi mohlo byť možné a to takto neďaleko v Európe, nepochopil som to v Afrike, ale tu u nás je to hanba celej OSN...Chlapci v modrých prilbách tu plnili asi funkciu hádzania mŕtvol do vriec.. ()

kolby

Posobive, naozaj velmi silne, filmik, na ktory urcite nikdy nezabudnem. Silnejsie ako Hotel Rwanda, posobivejsie ako Shake hands with the devil. Nezaradim do rebrika mojich najoblubenejsich filmov z jedineho dovodu, ze tak depresivny film tam jednoducho nepatri. Jeden z najlepsich kuskov s vojenskou tematikou vobec. Howgh! ()

Hurvajz84

Válečníci jsou jedním z mála filmů, který mě dovede pokaždé tvrdě zasáhnout. Když jsem ho viděl poprvé, zapůsobil na mě naprosto depresivně. O to víc, že jsem si uvědomoval, že konflikt v Bosně není někde na druhém konci světa, tak jak jsme na to většinou zvyklí. Opravdové válečné hrůzy se ještě nedávno děly vyloženě „za našimi humny“. Krve by se ve mně nedořezal při scénách, kdy vojáci OSN ví, že daná vesnice bude zničena a místní obyvatelé povražděni, ale oni nesmí nikoho evakuovat, protože jsou v této válce jen jako nestranní pozorovatelé a dohlížitelé pořádku a mohou odvážet a převážet jen zraněné…Tento snímek je opravdu jedinečný a troufám si říci jeden z nejvěrnějších obrazů reality válek, kdy si divák uvědomí, co všechno válka obnáší, a taky že pro vojáky válka nekončí vyhlášením míru nebo odchodem z mise, ale mnozí z nich musí válčit ještě doma sami se sebou…Poměrně sympatická je na tomto filmu skutečnost, že některé scény se natáčely v česku (i když nevím kde přesně a docela by mě to zajímalo). Lze to poznat např. podle turistických značek na sloupech el. vedení ve vesnici;-) Pokud chcete vidět opravdovou syrovost války, která skončila teprve před nedávnem, pak tenhle snímek vřele doporučuji. Je to skvost válečného filmu. ()

flakik

Na to, že je to "pouze" TV film, tak je to jeden z nejlépe udělaných filmů vystihujících válku v Bosně. Nejen, že nestranně ukazuje hrůzy téhle války a válečné zločiny a zvěrstva, které páchaly všechny účastnící se strany, ale i slabost mandátu OSN. Hlavně zachycuje pocity samotných vojáků mise OSN, ať už během mise či po ní, kdy se u většiny projevil posttraumatický syndrom. Jediným světlým okamžikem ve filmu, kdy jsem si vydechnul, byl záběr na usmívající se a mávající holčičky do kamery, které vypadly z role, když britští vojáci procházejí mezi uprchlíky v jednom z domů ve Vitezu. ()

Jantys

Autentičtější než Hotel Rwanda a o to působivější tím, že se všechna tato zvěrstva odehrála vpodstatě u sousedů. Jasných 5 hvězd. ()

katapultova

Kdybych zde uvedla svůj názor na film nebo vypíchla jeho hlavní výhody, jen bych se opakovala. Souhlasím s většinou diskutujících o zpracování filmu i o dojmu, který na mně zanechal. Viděla jsem bohužel jen dvouhodinovou verzi, která možná zapříčinila to, že jsem se napoprvé mezi postavami poněkud ztrácela. Z hlediska autentičnosti mě trochu mrzí, že filmaři vybrali pro natáčení Českou republiku - i kdyby nebylo těch českých nápisů, které se občas mihnou záběrem, našinec od počátku pozná, že jde o reálie české, nikoliv bosenské (což je možná Britům celkem jedno). Navíc trochu tvůrci nevychytali dobu - jednotky mají odlétat v srpnu, ale když přijedou, už leží sníh. Naopak bych chtěla vyzdvihnout scénu, kdy srbský velitel nadává britskému vojákovi s polským jménem i polskými předky a křičí na něj, jakto, že Polák chrání muslimy (rozuměj - proti "bratrům Slovanům", tedy Srbům). Trochu mě překvapilo, že se tato scéna v britském filmu objevila, když ji asi žádný Brit nemůže, narozdíl od Čecha, pochopit. Dodatek: Po zhlédnutí delší, tříhodinové verze beru zpět své námitky týkající se nejasnosti postav, některá vysvětlení v té kratší verzi prostě chybí. ()

Agnostik

Neskutečně syrový snímek,kterému naprosto nevadí dlouhá minutáž.Na to že se jedná o film určený pro televizní produkci,tak působí dosti skutečně a možná že i kromě silného až nelidsky lidského příběhu tak neztrácí svoji působivost a autenticitu.Mohu jen doporučit!Podobně silný a ze stejného tématu čerpající je i další skvělý snímek http://www.csfd.cz/film/15996-ve-sluzbach-legie/ který taktéž dokáže zanechat divácky nesmazatelnou stopu. ()