Anne s E na konci

• Kanada Anne with an E (více)
Kanada, (2017–2019), 20 h 33 min (Minutáž: 43–89 min)

Předloha:

Lucy Maud Montgomery (kniha)

Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. Thomson, Dalila Bela, Lucas Jade Zumann, Corrine Koslo, Helen Johns, Aymeric Jett Montaz, Kyla Matthews (více)

Série(3) / Epizody(27)

Kurážná osiřelá holčička s velkým srdcem objeví skutečný domov u starého mládence a jeho sestry. (Netflix)

arieta

Priznám sa, že som vo veľkých rozpakoch, pretože sa neviem rozhodnúť - medzi odpadom a jedným bodom pre predstaviteľku hlavnej hrdinky Amybeth McNulty, ktorá hrá naozaj úžasne. Asi dám ten jeden bod... ale inak je to na odpad. Hrozne moc ma bavia tie nadšené komenty k tomuto rádoby "modernému" seriálu, mám z toho pocit, že komentátori asi nečítali pôvodný román a jeho pokračovania... Kde je tá Anna, ktorá voči neprívetivému a studenému svetu vytasila nepremožiteľnú zbraň svojej fantázie a pomocou nej nad ním zvíťazila? Kam sa stratilo toto nadčasové čaro a poznanie? A všetky tie "rozkošné a staromódne veci?" Kde je tá Anna, ktorá sa už nevedela dočkať, kedy si bude na znak dospelosti česať vlasy hore? Táto seriálová Anna s E sa pri príchode menštruácie sťažuje, že nechce byť ženou, frfle po tanečnom nácviku atď... Ako keby tvorcovia všetky tie pôvodné pôvabné vecičky vyhádzali zo Zeleného domu a napchali tam bez ladu a skladu všetko, čo považovali za moderné, až to niekedy pripomína akúsi agitku...čoho? Chvíľami som mala dojem, že nesledujem Annu zo Zeleného domu, ale Chalúpku strýčka Toma či Sever proti Juhu alebo že pozerám Yennefer zo Zaklínača ešte pred premenou... Nie, podľa mňa viac, než o adaptáciu príbehu Anny Shirleyovej tu ide o projekciu vlastných predstáv tvorcov do príbehu Anny - tak na to mohli použiť hocijaký iný príbeh, Annu mohli ušetriť. Vzala by som to, keby seriál nazvali napr. Annemary zo Zeleného domu alebo Rosemary - brala by som to, keby ten názov seriálu neodkazoval priamo na pôvodnú postavu z románu Lucy Maud Montgomeryovej... Preboha, veď táto Anna je tu priam ako Superman, pardon Superwoman - napr. to, ako v epizóde, kde bojuje o to, aby zostala učiteľka slečna Stacyová v Avonlea, tam Anna odrecituje pedagogické poučky, ako sa má vyučovať, aničoby už mala vyštudovanú vysokú školu, no v tej chvíli je ešte iba dievčaťom a žiačkou... Keby ma tvorcovia nechali zabudnúť na Annu zo Zeleného domu, bolo by to lepšie a moje hodnotenie by bolo možno o bod priaznivejšie - aj keď - tú supermodernosť tvorcovia predsa len nedotiahli do detailu - predsa Anna Shirleyová by mala byť malá afroamerická sirota, ktorú si Cuthbertovci nechali, po tom, čo im ju zo sirotinca poslali omylom miesto chlapca a v dospelosti si Anna vezme svoju detskú lásku Dianu za manželku a budú spolu obe šťastné až do smrti... ()

SSE

Dobrý seriál, cílové publikum jsou ale spíše děti odhadem 8-13 let věku, což při absenci CZ dabingu může být v CZ podmínkách problém. První série je perfektní, druhá nevyrovnaná, třetí už taková domácká i díky tomu, že se tvůrci zaměřili více na osudy dalších postav, než jen titulní hrdinky. Poslední série neuzavřela dostatečně dobře 2 postranní příběhové linky nastolené v poslední sérii a je cítit, že seriál byl ukončen předčasně, nicméně není to fatální a hlavní linka končí uvěřitelným životním předělem. ()

KorryxD_

Překrásný seriál. Annu jsem jako malá milovala,a velmi ráda jsem se k ní vrátila i v jiné podobě. I když některé témata by se vůbec v takovém seriálu neměli řešit,nezkazilo mi to celkový dojem. Který musím uznat...fakt krásný seriál. ()

vendix odpad!

Nehnevajte sa, ale toto sa VÁŽNE nemalo stať :/ Tento seriál z dielne netflixu hlboko ranil podstatu Montgomeryovej odkazu... nežný nevinný čistý krásny HLBOKÝ miestami ťažký ako život sám - príbeh Anny zo Zeleného domu Z ĎALEKA NEVYSTIHUJE, minul sa na miliardy kilometrov. Scéna? Pekné. Príroda? pekná. Hlavné postavy? ... ani tak nejde o krásu ako skôr o to, že je to totálne prázdne, bezduché, presiaknuté skazenou dobou súčasnosti, postava Anny je použitá na propagandu LGBTI a neviem čo ešte...  čo ste hluchí, alebo slepí?...skrátka zneužitá téma a podstata brutálne - HANBA!... Čudujem sa, že tu niektorí z toho odpadávajú. Asi nečítali knihy, nevideli Annu z roku 1984, alebo sú úplne mimo, PARDÓN, inak sa to nedá povedať. VEĽKÁ ŠKODA!... a mohol to byť taký pekný serál.... zbytočne vyhodené prachy... normálne ma to ranilo :((( ()

M4rty5

Nejsem fanoušek dívčích románů a tak sem k Anne s E na konci přistoupil zcela bez nějakých očekávání. Seriál mě velmi mile překvapil. Sledujete obyčejné lidi prožívající své osudy. Herci zde odvádějí opravdu výjimečné výkony včetně vedlejších rolí a tak sem měl místy pocit, že se z mé TV stal stroj času a já koukal opravdu na skutečné příběhy hlavních postav. Soundtrack je doslova něco nádherného, skladby Ariho Posnera a Amina Bhatii se mi doslova vryly pod kůži. ()

LunazAdek

Hlavní postava mě ze začátku iritovala a otravovala naprosto přehnanou poetičností - ptala jsem se, jestli vůbec dokážu dokoukat první řadu. A najednou jsem v tom byla až po uši! Super bylo historické prostředí a kostýmy, oblíbila jsem si všechny (ač velmi odlišné) postavy a na konci se nechtěla s Anne a jejími přáteli loučit. V tomto případě jsem nečetla knihu, takže neumím ohodnotit adaptaci jako takovou, ale ze seriálu jsem nadšená. Plusový bod za to, že skončil včas a nezhoršovala se jeho kvalita nějakým umělým protahováním. ()