Reklama

Reklama

Anne s E na konci

(seriál)
  • Kanada Anne with an E (více)
Trailer
Drama / Historický
Kanada, (2017–2019), 20 h 33 min (Minutáž: 43–89 min)

Předloha:

Lucy Maud Montgomery (kniha)

Hrají:

Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. Thomson, Dalila Bela, Lucas Jade Zumann, Corrine Koslo, Helen Johns, Aymeric Jett Montaz (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(27)

Obsahy(1)

Matthew a Marilla sú osamelí súrodenci, ktorí nikdy nemali svoje rodiny. Bývajú v Zelenom dome, vo svojom rodinnom sídle na Ostrove princa Eduarda, v mestečku Avonlea.  Vzhľadom na to, že je farma veľká a zišla by sa im občas nejaká pomoc, rozhodnú sa, že si zo sirotinca zoberú chlapčeka. Keď sa Matthew vyberie vyzdvihnúť chlapca na železničnú stanicu, namiesto neho nájde rozkošné, utárané dievčatko s nezvyčajným zmyslom nadchnúť sa pre všetko. Aj napriek tomu, že Anna Shirleyová prišla do Zeleného domu omylom, okúzli svojou nekonečnou energiou a entuziazmom Marillu a Matthewa natoľko, že sa rozhodnú prijať ju za svoju. (RTVS)

(více)

Recenze (59)

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

2. série .... no byl jsem spíše v šoku. Takhle Annu ze Zeleného domu neznám... téma lesby, gay, rasismus... U třetí jsem byl na konci na měkko. ()

Hedka odpad!

všechny recenze uživatele

Škoda. kto pozná literárnu predlohu musí byť riadne sklamaný. Takúto Annu nepoznám. Čo to s ňou urobili ?!?! Pozrela som si ďalšie diely a mením hodnotenie na odpad. Akým právom mohla Moira Walley-Beckett tak hrubo zneužiť hodnotnú a krásnu klasiku!!? Fuj!! Hrubo zneužila a zmenila celý príbeh na svoj modernistický, feministický a liberálny obraz s podmazom LGBT. Žasnem, že je to vôbec možné. Také zneužitie klasického literárneho diela by malo byť trestné!!! .Anna zo Zeleného domu ovplyvnila generácie dievčat na celom svete. Prežívali sme s ňou nielen vtipné situácie, ale aj vážne problémy, učili sme sa od nej dodržiavať zásady, posilňovala nás v správnych životných hodnotách, obdivovali sme jej silu, statočnosť.....V tomto paškvile tvorcovia veľmi rafinovane dávajú do úst sympatických hrdinov zlo v zlatom pozlátku. Kvapky jedu v sladkom nápoji. Povymýšľali si nové príbehy, nových "hrdinov"....Som nahnevaná a smutná zároveň. Keď už chcú tvorcovia šíriť svoje zhubné názory (napr. aj proti rodine, proti manželstvu...) nech si vymyslia vlastných hrdinov a nezneužívajú svetoznámu, krásnu a hodnotnú klasiku. ()

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Pokud máte náladu na nějaký ten milý lidský příběh, kde hrdinové prožívají různé dramatické peripetie, ale na konci vždy skončí na lepším místě, tak je Anne seriál pro vás. Tohle je relativně jednoduchý příběh o sirotkovi s bohatou fantazií a zvláštní povahou, který se snaží zapadnout do nového prostředí. Obzvlášť první díly jsou velice emocionální, ale na city hraje i řada dílů dalších - dokonce nabízí i témata k zamyšlení (různé podoby lásky, touha jít si za vlastní vizí budoucnosti, gay vztahy atd.). Fajn milý seriál, který na obrazovkách chyběl. ()

BigDeal 

všechny recenze uživatele

Nová Anna je krásne natočená, má výborné obsadenie a herecké výkony. Najväčší rozdiel oproti pôvodnej verzii z 80. rokov je zvýšená drsnosť a dramatickosť a mierne pozmenený dej. Vo výsledku je to potom v niečom fajn a v inom nie až tak fajn. Zlé je to pri niektorých zmenách, ktoré úplne menia tón celého seriálu (zlodeji vo finále), nepríjemné to môže byť pri naturalistických scénach šikany a depresie. Naopak však môže zvýšená dramatickosť pomôcť divákovi vytvoriť si k Anne silnejšie puto a výsledkom je kopec výborných dojímavých momentov. ()

MoiJe 

všechny recenze uživatele

Do polky som to videla len pretože to denne pozerali mamka s babičkou. Potom už som proste musela dopozerať aj za seba. Zľahka zmodernizované, no stále istým spôsobom magické. A naplaka som sa priebežne do sýtosti. ()

Sidonka 

všechny recenze uživatele

První díl ještě ušel. Docela zajímavá nepovrchní poetická Anna s bujnou fantazií, tak trochu malá podivínka, s bohatým vnitřním světem a vděčná za každý projev něčeho milého, vděčná za rozkvetlou alej, nadšená ze stříbrného rybníku, ohromená krásou koní a letem ptáků, za krásu okolního světa... Tyto prosté dary si nechce nechat nikým a ničím vzít, raduje se ze všeho milého a mimoděk ukazuje na drobné životní radosti, které přenáší na ostatní... Je srdečná, recituje ohromeně, okouzleně pasáže z knih, je bystrá, bezejmenným zvířatům a místům dává přiléhavá jména .... Navíc se upřímně snaží zavděčit novým pěstounům, kteří váhají zda se jí ujmout, neboť chtěli dostat místo dívky ze sirotčince chlapce, který by dvěma postarším sourozencům pomáhal s hospodářstvím, na které už vlastní silou kvůli věku sourozenci nestačí. Anna si prožila toho tolik zlého, v jiných rodinách byla neplacenou služkou až otrokem, s níž bylo surově a nespravedlivě zacházeno. V prvním díle jsem s ní musela sympatizovat a líbila se mi její upřímnost a byla jsem si jistá, že jí ta vděčnost a pozitivismus zůstane. - Bohužel od druhého dílu se z ní náhle stává svéhlavej, nevděčnej spratek, který tak snadno něco neodpouští, druzí se o její přízeň musí doprošovat, patrně kvůli přílišnému důrazu na její "hrdost", ztrácí svojí dětskou "diplomacii" a pokoru za to, že nalezla domov... Nevím jestli hned naleznu ty nesprávnější slova. Anna se vzteká, mračí, poroučí, je mnohdy nedůtklivá, nevlídná například k chlapci-konkurentovi, který byl za plat najat na práci, jíž měla původně vykonávat ona, nechá si několikrát dokazovat lásku od svých pečovatelů a dlouho jí to nestačí. Ne že bych byla zastáncem dětské práce, ale když Anna při vstupu do domu, jež je nejhezčím stavením v jakém kdy bydlela, urputně slibuje, že zastane veškeré domácí práce a dokonce i práci na farmě a pak jí vidím převážně, jak se tato původně bezprizorní dívka jen znuděně poflakuje kolem, například s bohatou kamarádkou a nahlas fantazíruje a vymýšlí si prapodivné historky, mám dojem, že se dívám na zcela jinou postavu. Navíc se chová zbrkle a náhle mění temperament a chování, že by se těžko své kamarádce-slečince z lepší rodiny svými zkraty zalíbila. Také chápu, že může být znejistělá svojí pozicí z kraje seriálu, která opravdu nevypadá růžově, ale ta nedůvěra a ujišťování se v něčí lásce je protivně, necitlivě natočeno. Ten přerod (nejenom v této záležitosti u této konkrétní postavy) je tak unáhlený, že mi do příběhu nesedí. Právě kvůli tomuto přerodu ztrácí mé sympatie nejenom " pozměněná" hrdinka Anna, ale vlastně i celý seriál. ()

MICHAEL73 

všechny recenze uživatele

Jsem si naprosto jistý, že po Anne mi v mém životě zbyde opravdu velké prázdné místo... Dlouho jsem přemýšlel nad tím, co dělá filmové a seriálové umění tak silným a jedinečným... Myslím, že jsem na to přišel. Filmy a seriály jsou vskutku nekonečné, obohacují nás, plní naše nitra, dostávají nás do jiného světa a především nás učí. A to nejlepší, co nás seriál či film může naučit je mít rád lidi. Když díky své síle a lásce v nás vyvolá takové emoce, které všechny okouzlí a my je můžeme rozdávat všude kolem sebe... Anne s E na konci vám takových emocí předá nespočet. Již od prvního dílu mi bylo jasné, že tento seriál mě nepustí. Samotná postava Anne, její zvídavé kouzlo, představivost a její osobnost jako taková zkrátka nemůže nikoho neokouzlit. Všechny úžasné postavy, zápletky, prostředí a veškeré strasti i radosti, které během sledování seriálu prožíváte s Anne jsou jako opravdové. Cítíte s každou postavou, cítíte každý nový nádech nového prostředí a cítíte i veškeré emoce, které se celým seriálem skrze postavy linou. Poslední díl se týká tématu odloučení a nového začátku. Po zhlédnutí posledního dílu jsem stále plný stejných směsicí emocí jako Anne, kdy sama netuší, co jí nový začátek přinese, ale její úžasnou minulost a lásku ke všem, které poznala a ještě pozná nikdy nezmizí. Cítím se úplně stejně. Doufám, že i po rozloučení s tímto seriálem narazím na něco stejně tak milujícího jako Anne s E na konci. Nejen doufám, ale i věřím. Děkuji tvůrcům, že tento seriál přivedli do mého života, předně Amybeth McNulty, která dala Anne nezapomenutelnou tvář a charakter. Tímto mu dávám důstojně sbohem a děkuji za všechno, co mi do života dal a jistě ještě po čase dá. ()

Susinnon 

všechny recenze uživatele

Stále mám rozporuplné pocity. Ak sa odosobním od knižnej predlohy a pozerám to ako úplne iný príbeh, tak je to OK. Pretože tento seriál má s knižnou Annou len málo spoločné. Dej sa uberá úplne iným smerom, postavy sa správajú inak, ich konanie a osudy sú odlišné. Čiže žiadna Anna zo zeleného domu sa nekoná. Prvá séria je lepšia ako druhá. V seriály sa rozoberajú "moderné"problémy zasadené do "starej" doby. Niektoré témy sú príjemné a vhodné, iné mi prekážali a zdali sa mi k príbehu a dobe nevhodné. Tretia séria ma zatiaľ baví najviac. ()

vnimatkrasu 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriál ke kávě. Upřímnej, krásnej, tak akorát dojemnej, dobře obsazenej, na to, že ho Netflix neplánovaně utnul i poměrně slušně zakončenej. Hvězdu dolů za to, že zvlášť v druhý a třetí řadě pár epizod lehce vatuje. A taky za to, že to odškrtávání nejrůznějších politicky korektních otázek působí místy trochu na sílu. Zrušení je každopádně škoda. Atmosférickejch depek je na Netflixu halda. Usměvavejch feel goodů ale ne. ()

Elví 

všechny recenze uživatele

Tvůrci si zřejmě strašně moc přáli adaptovat Jane Eyre, ale někdo jim zapomněl říct, že točí Anne of Green Gables. Jane, tedy vlastně Anne, nehezký sirotek bojuje s šikanou a neustálým odmítnutím a vysvobozením se nestane ani adopce Cuthbertovými a život v Avonlea. Avonlea ale není vesnicí plnou povětšinou milých lidích a spřízněných duší, ale místem další šikany a posměchu, ponurým zataženým místem neustále v mlze. Chybí už snad jen to vřesoviště. Anne je "moderní" teenager, stěžující si na to, jak je život nefér; tak trochu spratek, otvírající si pusu a který se sbalí a uteče ze školy, když je napomenut učitelem. Jak si tuto Anne dokáže kdokoliv (nejen v Avonlea) zamilovat, je mi záhadou. Mnoho jsem nečekala od tohoto moderního a "realistického" zpracování plného podivných flashbacků a účelových dramatických scén, ale to zklamání je obrovské. Naprostý odklon od idealistického ducha knihy i původní TV minisérie z 80. let. Ideální seriál na rozjetí deprese. Jedna hvězdička za pěknou úvodní titulkovou sekvenci. ()

VSlunecnice 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem neviděla seriál, který by mě zasáhl a pohltil tak jako Anne with an E. Nevím, jestli je to scénářem, hereckým obsazením, hudbou nebo nádherným prostředím, ale každá epizoda ve mě vyvolávala tolik emocí, že jsem se ne jednou přistihla, jak brečím. Ať už smutkem, dojetím, občas i vzteky kvůli zobrazené nespravedlnosti... Bylo to tak dokonale propracované a plné lásky... Anne má úžasnou osobnost, líbilo se mi dívat, jak se postupně učí, vyvíjí, pracuje na sobě... Jak mění životy ostatních (vlastně úplně všech) a dokáže všechno podat tak rozumně... Udělala jiné lidi i z Marilly a Matthewa a otevřela jim srdce. Líbilo se mi i to, jak byla podaná témata jako rasismus, feminismus, homosexualita... Možná je to stoletím, ve kterém se příběh odehrával, ale všechno to působilo tak skutečně a občas i drsně, vůbec ne jako ty filmy a seriály, které cpou tato témata do svého děje na sílu... Tady to dávalo dokonalý smysl... Cením i to, jak seriál zobrazoval různé druhy výchovy a nabádal diváky jít si za svým srdcem a hlavně spolu mluvit a řešit problémy komunikací. Bavil mě úplně každý díl a jasně, není to seriál pro každého, ale pro lidi, co jsou snílci s hlavou věčně v oblacích, stejně jako Anne, můžu doporučit. S čistým svědomím dávám 100%, protože když mi postavy takhle přirostou v srdci a tolik toho ve mě příběh zanechá, tak nejde jinak. ()

alisa.upir 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Strašně milý seriál, taková tvorba rozhodně dlouho chyběla. Ale - strašně mi na seriálu vadí (a to jsem původní knížku nečetla), jak strašně neobratně tam vsazují aktuální témata, vůbec se to tam nehodí. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Kníh, ktoré formovali moju detskú predstavivosť nie je až tak veľa. Okolo dvadsiatky. Pamätám si, ako som milovala cez prázdniny posadiť sa na deku na lúke u babičky a čítala som, že o mne celé dni nevedeli. Krásne sa tam snívalo. „Anna zo Zeleného domu“ je jedným z kľúčových románov, ktoré najmä nám, dievčatám, pomáhali v období dospievania. Predstavovala v období socializmu jednu z foriem „hodnotovej orientácie“, učila o kráse vzťahov na úrovni prežívania mladej slečny. Veľkým plusom tohto seriálu je obsadenie postáv – presne takto som si predstavovala Annu, Marillu, Matthewa či Miss. Stacy. Čo ma však rozčúlilo, (hlavne v druhej sérii) boli nepresnosti voči pôvodnému obsahu, navyše som nadobudla pocit, že zámerné. ()

raven 

všechny recenze uživatele

Anne Shirley je v mojom živote od detstva. Mala som tak 10 rokov, keď som sa po prvý raz začítala do jej príbehov. Neskôr som objavila seriál Kevina Sullivavana a Megan Follows bola moja prvá "girl crush", čo ma nikdy úplne neopustilo. Bola moja ideálna Anne a žiadna iná verzia sa jej nevyrovnala... Keď som sa pred pár rokmi dozvedela, že Netflix chystá novú verziu, bola som zvedavá a zároveň som mala obavy. Priznám sa, že mi chvíľu trvalo, kým som sa naladila na nové, modernejšie spracovanie. Ale keď som ho raz prijala, stalo sa niečo, čo som nečakala - je tu verzia, ktorá u mňa, ak aj nie prekoná, tak sa určite vyrovná verzii z 1985. Je iná, je reálnejšia, prináša nové postavy a príbehy. Príbehy, ktoré nie sú zromantizované, ale skutočné a majú čo povedať aj dnes a mnohé sú mi osobne blízke. Amybeth McNulty je ako Anne dokonalá a určite budem jej kariéru pozorne sledovať. Skvelé herecké výkony v prakticky všetkých úlohách, kamera, hudba, atmosféra... úžasná úvodná znelka... To všetko si ma získalo. Po dopozeraní tretej série som ineď spustila "rewatch" a budem potichu dúfať, že sa podarí rovnaký zázrak ako pri One Day at a Time a Anne with an E niekto zachráni. Zaslúži si to. Chcem vidieť Annine zážitky z Queen's College. Chcem vedieť, ako dopadnú Muriel, Bash a hlavne Ka'kwet! Je tu ešte toľko príbehov, ktoré ostali nevyrozprávané... ()

Merkin 

všechny recenze uživatele

My life is a perfect graveyard of buried hopes...Seriál je důkazem hned tří skutečností: za prvé, opravdu kvalitní scénáře téměř bez výjimky vznikají na základě propracované knižní předlohy, za druhé, převést atmosféru skrytou mezi řádky na plátno je veliké umění, kterým tvůrci Anne s E na konci (naštěstí) dobře vládnou, za třetí, při obsazování hlavních protagonistů měl někdo šťasnou ruku, vstal pravou nohou a vyhrál loterii. ()

loki5 

všechny recenze uživatele

Pro mě velké překvapení. Nenapadlo mě že budu ve svém cynickém postoji skoro ke všemu sledovat seriál jako je tento. A že se u toho velmi bavím. Skvělý je knižní přednes hlavní hrdinky, herecké výkony jsou přesné a to včetně castingu, dialogy jsou kapitola sama o sobě, hudba je skvělá a kamera by si zasloužila oskara. Je to jako nudný historický román podáván ústy střeštěné protagonistky. 80% Zatím před koncem první série. A tak mám za sebou i sérii druhou a jsem docela hodně překvapen jak málo mě vadí jakékoliv tyhle LBGT a SJW věci. Hlavním důvodem je vše okolo. Hudba, herci, kamera scénář, atmosféra vše. Je vidět jak moc se tvůrci snažili a jak dobří jsou v tom co dělají. Před začátkem třetí řady mě už teď mrzí, že to tou třetí skončí. 90% ()

SamanthaM.M 

všechny recenze uživatele

Ako dievča som vyrástla na Anne zo Zeleného domu a táto adaptácia je bolestivo nádherná, hoci sa nepridŕža knižnej predlohy vo všetkých detailoch. Hlavná hrdinka je presne taká Anna, akú sme si len mohli priať a scenérie a prostredie sú úžasné. Veľmi sa teším na ďalšiu sériu, lebo Annu som vždy milovala a a vždy aj budem. ()

lemonova 

všechny recenze uživatele

Toto nemá s adaptáciou Anny naozaj nič.. Radšej by som tvorcov obvinila z diletantstva, že si prečítali zle knihu, obávam sa však, že problém je oveľa hlbší. V podstate vzali z Anny iba tie najpovrchnejšie vlastnosti (ryšavé vlasy, pravda, nesmú chýbať..) a jej skutočné charakterové "ja" odhodili do koša. Toto v žiadnom prípade nie je Anna. Je to tendenčne znásilnená "predloha", pretože chceme byť veľmi moderní, veľmi aktuálni a veľmi psychologickí, zabúdajúc, že dielo vzniklo v inej dobe a tendenčné myšlienky ho urobia akurát tak neautentickým a zbytočným. Ak robiť takúto "adaptáciu", tak ju radšej zasadiť do súčasnosti. To by dávalo aký taký zmysel.. ()

Reklama

Reklama