Anne s E na konci

(seriál)
  • Kanada Anne with an E (více)
Trailer
Kanada, (2017–2019), 20 h 33 min (Minutáž: 43–89 min)

Předloha:

Lucy Maud Montgomery (kniha)

Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. Thomson, Dalila Bela, Lucas Jade Zumann, Corrine Koslo, Helen Johns, Aymeric Jett Montaz, Kyla Matthews (více)

VOD (1)

Série(3) / Epizody(27)

Kurážná osiřelá holčička s velkým srdcem objeví skutečný domov u starého mládence a jeho sestry. (Netflix)

Trailer

Mlle odpad!

Protivná malá holčička bez empatie, která se stále zabývá jen sebou, je časným prototypem dnes preferovaného a opečovávaného typu povahy. A neb se v ní mnoho dospívajících (a bohužel i dospělých) žen najde, což se jim stane další záminkou k patologické sebelásce i sebelítosti, musela se nutně stát hrdinkou. Bohužel je tak dobře zahraná, že je skutečně živelně protivná. Musela jsem proto vypnout, i když mám jinak příběhy ze starého anglického venkova ráda. Tohle bychom za vzor dětem opravdu dávat neměli… ()

Elví

Tvůrci si zřejmě strašně moc přáli adaptovat Jane Eyre, ale někdo jim zapomněl říct, že točí Anne of Green Gables. Jane, tedy vlastně Anne, nehezký sirotek bojuje s šikanou a neustálým odmítnutím a vysvobozením se nestane ani adopce Cuthbertovými a život v Avonlea. Avonlea ale není vesnicí plnou povětšinou milých lidích a spřízněných duší, ale místem další šikany a posměchu, ponurým zataženým místem neustále v mlze. Chybí už snad jen to vřesoviště. Anne je "moderní" teenager, stěžující si na to, jak je život nefér; tak trochu spratek, otvírající si pusu a který se sbalí a uteče ze školy, když je napomenut učitelem. Jak si tuto Anne dokáže kdokoliv (nejen v Avonlea) zamilovat, je mi záhadou. Mnoho jsem nečekala od tohoto moderního a "realistického" zpracování plného podivných flashbacků a účelových dramatických scén, ale to zklamání je obrovské. Naprostý odklon od idealistického ducha knihy i původní TV minisérie z 80. let. Ideální seriál na rozjetí deprese. Jedna hvězdička za pěknou úvodní titulkovou sekvenci. ()

Lacike

Amybeth McNultyová mi na obrázkoch nepripadali príliš sympatická, takže som mal obavy ako mi táto verzia sadne. Ale stačilo 5 minút a táto Anna ma mala v hrsti rovnako ako verzia s Megan Followsovou. Prvá séria je znova o zbližovaní sa Anny s novou rodinkou a obmäkčovaní srdca prísnej Marilly. A znova to funguje na jednotku. Slabinou prvej série je len finále, ktoré pôsobí príliš vykonštruovane a postavy sa správajú zrazu nelogicky. 8/10. Druhá séria je najslabšia. Je tam príliš veľa drobných línií a žiadna z nich nie je poriadne prepracovaná. Samotná Anna sa stala jednou z mnohých postáv seriálu a už sme nesledovali dianie z jej pohľadu, čo je veľký mínus. Dojem z vlažnej série napravuje vydarené finále v ktorom sa deti postavia za novú sympatickú učiteľku. Ten predošlý učiteľ bol fakt hrozný. 6/10. Tretia sezóna je kvalitatívne niekde medzi. Väčšina série je super. Nečakaný skon jednej sympatickej postavy je neskutočne dojímavý. Séria pôsobí súdržnejšie ako minulá. Zbytočnou sa ukázala len línia s indiánmi, ktorá bola príliš mimo všetky ostatné línie alebo postavy a sama o sebe nemala poriadny priestor, aby fungovala. V tomto prevedení pôsobila len ako príliš samoúčelné poúčanie. Najväčším sklamaním je ale finále. Jednak je evidentné, že seriál ukončili predčasne, takže sa snažili všetky línie ukončiť narýchlo a nie dvakrát uspokojivo. A naviac celé posledné dva diely boli nekonečným naťahovaním s otravnými listami, ktoré sa zakaždým stratili a Anna s Gilbertom si nie a nie konečne vyjasniť, čo k sebe cítia, len aby si to konečne vyjasnili v posledných sekundách. Úplne mi to sprotivilo ich postavy, keďže sa posledné dva diely správali jak full retardi. 7/10. Celkovo je to vydarený seriál, ktorého najväčšou slabinou okrem narýchlo spichnutého vlažného finále je oproti podstatne kratšej verzii s Megan Followsovou, príliš veľa dielov, takže logicky muselo dôjsť aj na množstvo nudne výplne. So zakomponovaním súčasných problémov, kvôli ktorým niektorí nenávistní chudáci dávajú odpady, som nemal najmenší problém. A aby som nezabudol. SK dabing sa znova vydaril na jednotku. 7/10. ()

raven

Anne Shirley je v mojom živote od detstva. Mala som tak 10 rokov, keď som sa po prvý raz začítala do jej príbehov. Neskôr som objavila seriál Kevina Sullivavana a Megan Follows bola moja prvá "girl crush", čo ma nikdy úplne neopustilo. Bola moja ideálna Anne a žiadna iná verzia sa jej nevyrovnala... Keď som sa pred pár rokmi dozvedela, že Netflix chystá novú verziu, bola som zvedavá a zároveň som mala obavy. Priznám sa, že mi chvíľu trvalo, kým som sa naladila na nové, modernejšie spracovanie. Ale keď som ho raz prijala, stalo sa niečo, čo som nečakala - je tu verzia, ktorá u mňa, ak aj nie prekoná, tak sa určite vyrovná verzii z 1985. Je iná, je reálnejšia, prináša nové postavy a príbehy. Príbehy, ktoré nie sú zromantizované, ale skutočné a majú čo povedať aj dnes a mnohé sú mi osobne blízke. Amybeth McNulty je ako Anne dokonalá a určite budem jej kariéru pozorne sledovať. Skvelé herecké výkony v prakticky všetkých úlohách, kamera, hudba, atmosféra... úžasná úvodná znelka... To všetko si ma získalo. Po dopozeraní tretej série som ineď spustila "rewatch" a budem potichu dúfať, že sa podarí rovnaký zázrak ako pri One Day at a Time a Anne with an E niekto zachráni. Zaslúži si to. Chcem vidieť Annine zážitky z Queen's College. Chcem vedieť, ako dopadnú Muriel, Bash a hlavne Ka'kwet! Je tu ešte toľko príbehov, ktoré ostali nevyrozprávané... ()

Puddle

Nikdy jsem nechápal ve filmech a literatuře se vyskytující postavy, které se opakovaně nechají otloukat a všechno si libít. Postava Anne si mně hned podmanila tím, že je svá a nenechá si líbit vůbec nic (v dobrém). Je to emocionální, krásně napsané Amybeth McNulty to táhne jak kanadský parní vlak (taky neskutečně dobře pracuje s hlasem). Viděl jsem sice jen pár dilů, ale i tak mám za to, že na těch 5 hvězd to je. ()

• Na konci epizody nezazní v modlitbě Františka z Assisi: „To be understood as to understand,“ v překladu: „Nežádal porozumění, ale rozuměl.“ Ta samá pasáž je naopak stěžejní v „modlitbě“ doktora v čase 19:26 v epizodě Bastogne (2001) seriálu Bratrstvo neohrožených (od r. 2001). (Timothy)