Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

pakobylka

O tom, že nadpřirozené bytosti prostě NEEXISTUJÍ, zatímco o zločincích všeho druhu se to bohužel říct nedá. Příběh dovedně navozuje atmosféru známé Erbenovy hororové balady a promítá ji do reálného světa, leč zdá se, že tím zároveň vyčerpává veškerou energii a tvůrčí potenciál, které jakkoli souvisejí se strašidelnými vyprávěnkami. Neboť odhalení identity pravého viníka dávné brutální vraždy není výsledkem poctivého kriminalistického snažení, ale víceméně dílem náhody. Rozplétání traumatizovaných rodinných vztahů a odkrývání starých rodinných tajemství je sice interesantní, leč z mého pohledu nepřináší žádná fakta, která by jednoznačně prokazovala nevinu domnělé pachatelky, jakkoli to policejní komisařka Marie Výrová tvrdí. Její největší zásluhou je v podstatě dovedení příbuzenstva domnělé vražedkyně po letech zpátky na místo činu, neboť teprve poté se může dostat ke slovu jeden drobný element, který způsobí zásadní obrat ve vyšetřování. P.S.: Myslím, že není úplně standardní, aby mělo místní policejní oddělení k dispozici výstavní supermoderní budovu kdesi na samotě u lesa ... pardon - u pole. ()

kocik1

Nádherné atmosférické movie s propracovanými destruktivními vztahy jedné takové normální rodinky na straně A a naivní triviální scénář druhořadé detektivky na straně B. Tak jak to mám proboha hodnotit? ()

dr.fish

Neříkám, že jde o nějaký přelom v kinematografii, to ne, ale nadšený docela jsem. Konečně někdo zase zjistil, že film může mít více vrstev, skryté významy, prostor k přemýšlení. Kamera může někomu vadit, pro mne to bylo rozhodně příjemná změna. Herci navíc hrají party, které fakt nejsou na jejich tělo (Neužil, Procházková, Krobotová atd.) Rozpracované vedlejší role a vazby mezi nimi. Dialogy. Vlastně je úplně jedno o čem to je a jak to dopadne. Ta forma je už sama o sobě super. Takže za mne 85% ()

HorrFi

Pro mě nejlepší česká porevoluční kriminálka a taky skvělý rodinný drama.. nechápu jak tomuhle může dát někdo míň než 2 hvězdy, to neustálý střídání dvou dějovejch linek mě v tomhle případě strasně bavilo a ta písnička na konci to celý ještě umocnila až mi z toho běhal mráz po zádech, bravo tvůrci! ()

Skuby47

Zbytečně rozvláčné spíše vztahové drama, než detektivka. I když nemám tímto způsobem vedené vyšetřování ráda, dodívala jsem se, protože už v polovině první části jsem si pro sebe určila vraha a čekala jsem do konce třetího dílu pro ověření, jestli se moje podezření potvrdí. A ono jo. Myslím, že snímku uškodila nejen průhlednost, ale i rozvláčnost a týdenní odstup ve vysílání jednotlivých dílů, kdy už jsem po předchozí části příběhu musela zapátrat v paměti. Škoda, protože herecky, výpravou a originalitou zpracování to nebylo na dnešní tvorbu tak špatné. ()

Belbo

Jarchovský v plné polním :) Námět seversky zajímavý, scénář odráží kvality autora no a režisér se asi hodně snažil. Některé pasáže jsou perfektní, jiné trpí esencí blbosti. ... Nemyslím si, že je serie špatně natočené, nebo zahraná, je blbě napsaná. ()

Lachtaan

Je škoda, že si v obecně nejpřijatelnějším kriminálním dobrodružství detektivů od Nejsvětější trojice tvůrci více nevyhráli s inspirací hororovým Erbenem, uvítal bych, kdybychom se měli během téhle kriminálky i bát. Jinak je Vodník jako klasická detektivní minisérie pod záštitou České televize povedeným dílkem, které má zajímavě unylý vtah do děje, perfektní prostředek a ničím zajímavým nepřekypující vyvrcholení. ()

Eleanor05

Natočeno na vysoké úrovni, zahráno na vysoké úrovni, zkrátka podobný umělecký styl tady dnes ze současných režisérů nikdo nemá. A chápu, že mnohým divákům můžou časté flashbacky, nestandardní kamera a rušivé zvuky vadit (i já sama jsem měla k shaky cam v prvním a k "hučení" pod dialogy v druhém díle výhrady), ale je třeba mít na paměti, že film je umění a dokonce i česká detektivka se může stát uměním. Taušův styl byl osvěžující a rozhodně dodal minisérii Vodník na hloubce a na zajímavosti. Chybu ale vidím v občasné roztahanosti, ať už vinou nadužívání uměleckých prvků (časté vracení se k jednomu a tomutéž flashbacku, příliš dlouhé kroužení kamery kolem zamyšlených postav), nebo vinou některých zbytečných scén (např. všudypřítomné schůzky s penzistou Viktorem u rybníka, nebo oslava na policii v posledním díle). A další chybu vidím v předloze. SPOILER! Vrah "z venku" (náhodný, uprchlý kriminálník, blázen atd.) je pro spisovatele celkem levná berlička. KONEC SPOILERU I přesto je ale televizní minisérie Vodník na české poměry nadprůměrným dílem a skýtá více filmařského umění, než drtivá většina tuzemské současné celovečerní tvorby dohromady. ()

Master19

Poslední díl totálně zkazil dojem z dobře rozjeté série. Tři čtvrtiny času jsou prakticky zbytečné, vlastně stačilo, aby si jeden člověk vzpomněl hned a nebylo co řešit... ()

ghatos

Rodinná oslava aneb když dochází k rekonstrukci/konfrontaci s živými i vnitřními démony. Příjemný šok je pro mě to, že tam lze vidět opravdu vysokou úroveň kinematografie, což je v současném českém filmu, natož českém seriálu mimořádné. Ono by to klidně mohlo obstát i jako plnokrevný celovečerní film. Ty hlubší psychologické tóny, ten symbolismus (do bažiny pro vodníka), herecké výkony, technická stránka...fakt super. Celkově 82%. ()

Kacounek

Škoda toho slabého posledního dílu plného šílených hereckých výkonů. Začátek byl velmi, velmi slibný a napínavý. ()

cpt.Lynch

S hodnocením této série mám trochu problém. Námět mi připadal velice atraktivní. Seriál má místy výbornou atmosféru podpořenou podmanivým hudebním doprovodem. Koukal jsem na to rád. Napětí a touha diváka odhalit viníka je místy dohnaná až do extrému. Ale… (spoilery) Všechno toto napětí končí hodně banálně. Celý film člověk uvažuje, kdo je z rodiny vrah, aby nakonec byl vrahem nějaký soused, o kterém je seriálu jen malá zmínka a jeho k motivace k vraždě je postavená na vodě. Stejně tak je člověk napínán 2,5 hodiny, co asi dělala slečna v té maringotce s dělníky tak zásadního, že to narušilo vyšetřování vraždy, a ejhle zase blbost. Její otec vehementně narušuje vyšetřování a hrozí žalobami, že jeho dcera před 30 lety ukázala frndu??? Některé scény jsou jak padlé na hlavu, kdy Melíšková se začne prodírat džunglí v kostýmku a lodičkách, jindy se v lodičkách dá na pochod mezi vesnicemi, jindy zase navštíví nějaký večírek na policejní stanici, jehož význam je mi ukryt. Melíškova mi zde obecně není moc sympatická, z jejích hlášek jsem místy dost rostl. Stejně tak s Krobotem, on je teď oblíbený, to chápu a asi do série patří, ale to jeho bezduché tlachání u rybníka byla ztráta 30 minut. Místy experimentální kamera dle mého do žánru nepatří. Co se týká žánru. Kriminálka to není, jelikož s kriminalistickými praktikami má málo společného, spíše pokus o takovou detektivku, pojďme se všichni sejít a povídat si kdo je vrah 2,5 ()

Koryntos

Tauši, Tauši ,opět se lepšíš, jak jsi nenadchnul Sněžemkama a machrama, tak Vodník byla po Kanárkovi opravdu MŇAMKA. ()

cross

Neuvěřitelný mix "rádoby umění", horroru, skvělého sociálního dramatu a kriminální zápletky (v tomto případě dost brutální). Zatímco první díl je hodně na hraně nesnesitelného "uměleckého" vyjádření poměrně povedeného horroru (lekačka s vodníkem, atmosféra odkazující k Erbenovi, nakloněné záběry kamery mimo hlavní dění...), dál už se minisérie veze na klasické vlně kriminálního vyšetřování, které ale filmařsky mnohem více sklouzává k velmi podařenému sociálnímu dramatu jedné rozhádané rodiny. Vrah není šokujícím překvapením (vlastně jsem ho tipoval hned v prvním záběru kdy se na scéně objeví), ale vůbec to nevadí - tahle partička z Olmíku mě baví a tady to Tauš prostě pojal vypravěčsky jen trochu jinak... nevadí, neuráží, jen ten první díl na "umění" mohl trochu ubrat, to je fakt;) ()

venca163

Na tohle já neskočim. Ani na rádoby uměleckou práci s kamerou (brutální nadužívání snad všech triků z knihy "Učíme se s kamerou" v každý scéně bez zřejmějšího propojení s dějem) ani na závěrečnej obviňovací salónek na zahradě. ("Tys mi zahejbal". - "Tys byl ve straně". - "Tys kašlal na rodinu". ...). Ten krimi příběh byl samozřejmě úplně hloupej, jo, vim, že to je to hlavní. (45%) ()

jefff

Oproti Hřebejkovi, který v současnosti točí bez výrazu a s rutinním okem, se Taušovi zvládlo vměstnat svůj osobitý styl do klasické krimi minisérie. Vodník je velmi povedený a velkou měrou se na tom podílel právě on, ačkoliv je zřejmé, že ne každému jeho lehce tísnivá režie sedne. První díl byl fakt divácký teror, což ostatně byl záměr. Druhý díl lehce nastavovaný a zasloužil by si zkrátit. Třetí díl byl už opravdu strhující, byť více než krimi se jednalo o rodinné drama. Závěr super, jen to mohlo být ještě ostřejší. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky